Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

TVR1 Viata Satului

Mesajde Gudas Valentin » 10 Feb 2013, 18:04

Azi a fost transmis si un reportaj (destul de tarziu,e drept) dar mai bine decat niciodata,cu Domnul Presedinte ACAR FETEA. http://www.tvrplus.ro/editie-viata-satului-82582
http://www.tvrplus.ro/editie-viata-satului-82584
Si despre impozitarea apiculturi in partea a doua.
Doamna a omis un lucru in comparatia cu Oaia,si anume ca pe timp ploios Oaia manca Fan si o poti mulge iar la Albina degeaba ii dai flori uscate,pe canicula oaia manca si iarba uscata,Albina nu culege polen fara substanta vie (mort) si nici dulceata florilor uscata (noua ne pare rau ca nu sa adaptat albina sa mearga cu apa in guse sa inmoaie nectarul,iarna albina daca n-are ferestre de zbor face caca pe mancare si moare,oaia in staul papa fan si isi vede de mielusel in pantec.
Eu zic so lase apicultura neimpozitata daca ne dorim o Agricultura prospera.


Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011
Avatar utilizator
Gudas Valentin
 
Mesaje: 95
Membru din: 09 Apr 2011, 15:41
Localitate: Baia-Sprie MARAMURES

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde yrynel_clau » 10 Feb 2013, 18:20

Da, se apropie alegerile si trebuie sa iaese la rampa. Ce a lucrat pana acu ? cate sedinte de informare a facut cu apicultorii? stia sigur ce ni se pregateste ( din toamna cad am terminat pastoralul, pana acuma aveam tot timpul sa ne mobilizam nu acuma dupa ce au venit deja si normele de aplicare ale ordonantei de impozitare). Din 2010 de cand s-a bagat impozitul pe autospeciale apicole la primarii ce a facut in acest sens? Toti bat apa in piua cu PNA-ul ala loa-lar naiba ca nu ne-alegem cu nimic din el .Ca sa-l acesezi iti trebe cocolosu frate si produsele sunt mai scumpe ca oriunde , drumuri, hartii, alea ,alea si risti sa nu iei nici tva-ul.Asta e subventie?Rusiniicaaaaaaaa.Parerea mea ca domnul presedinte Fetea a mers la doua capete, da sa nu faca pretentii cu doi septari.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2013, 19:05

Si a mai comos-o doamna cu inca una; cu motorina
Cine a luat anul asta subventia pe motorina??
Am vazut ca s-a vacut vorbire exclusiv de apicultorii ce au luat fonduri
Cei ce nu au luat nu or sa fie inclusi in calcul la impozitare; cei ce sunt doar persoane fizice :!:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde yrynel_clau » 10 Feb 2013, 19:40

Dezinformare in mod voit cu motorina, castim bine ca nu se mai da nici o subventie anu asta . Siasa anu trecut pe al 3-lea trimestru nu au dat decat o treime din subventie, restu canci, cica e criza.Revenind la subiectu de la ,,viata satului'' , normal era sa fi invitat si taranu (PFA sau nu ).
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde Dragos2006 » 10 Feb 2013, 20:10

Stimata doamna cand a venit vorba de cum s-a stabilit norma de venit pe familia de albine a spus ca stie exact cum sta treaba in apicultura deoarece multi angajati ai ministerului au stupi !!! :shock: :shock: HOPA , A SCAPAT PORUMBELUL PE GURA !!!! in mod normal acesti stupi trebuie sa apara in declaratiile de avere ale respectivilor , daca nu intra ANI pe fir !!!
Ar fi interesant sa vedem o lista cu toti angajatii din MADR care au stupi , cate proiecte au bagat prin APDRP , cati bani au luat prin PNA si prin ce forme asociative au luat banii .
Noi astia de jos , pulimea , stam si ne omoram neuronii pentru cateva firmituri iar baietii destepti stau in fotolii comode de piele naturala si rad cand vad cum se dau de ceasul mortii toti palmasii care cred ca au un cuvant de spus.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde eugen. » 10 Feb 2013, 20:18

Dragos2006 scrie:Stimata doamna cand a venit vorba de cum s-a stabilit norma de venit pe familia de albine a spus ca stie exact cum sta treaba in apicultura deoarece multi angajati ai ministerului au stupi !!! :shock: :shock: HOPA , A SCAPAT PORUMBELUL PE GURA !!!! in mod normal acesti stupi trebuie sa apara in declaratiile de avere ale respectivilor , daca nu intra ANI pe fir !!!
Ar fi interesant sa vedem o lista cu toti angajatii din MADR care au stupi , cate proiecte au bagat prin APDRP , cati bani au luat prin PNA si prin ce forme asociative au luat banii .
Noi astia de jos , pulimea , stam si ne omoram neuronii pentru cateva firmituri iar baietii destepti stau in fotolii comode de piele naturala si rad cand vad cum se dau de ceasul mortii toti palmasii care cred ca au un cuvant de spus.


Atent observator si bine punctat..... Ne vedem maine la Bucuresti ? Sa le spunem in fata ce gandim !
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde yrynel_clau » 10 Feb 2013, 20:32

Sunt multe de discutat; noi apicultorii adevarati am cazut cel mai rau, deoarece fondurile europene pentru apicultori au fost cel mai usor de accesat. Vazand aceasta oportunitate au facut dosare cu nemiluita si cei ce habar n-au de albine ( angajati ai primariilor, angajati ai feadre-ului, de la dsv , care si cum au apucat).Beleaua mare e ca cei ce au vrut sa faca treaba au investit banii din transe,si din pasiune sau pentru a da profit au investit si bani inmprumutati de pe la prieteni de prin banci etc. Rezultatul?
1.cei ce au investit,au fost corecti si a vrut sa munceasca cinstit au fost fraiei(nu-si mai scot cheltuielile)
2. cei ce au luat transele si nu au investit, au tinut euroii la tescherea, au rezolvat-o din hartii, au dat un comision ici colea si a ramas si el cu ceva . Nu tu nervi nu tu munca nu tu cheltuiala, au un serviciu(un venit asigurat), deci ii doare-n basca, rad de prosti. Acu ca venii si impozitu tot asa,,avantaj calaretu''. Asa ca ; ,,cine-i harnic si munceste ,21 la suta va da , cinei lenes si smardeste va mai astepta''
Asta e parerea mea.
Daca sunt offfff ---stergeti.
Ivancu Ilie-Irinel ,, Doamne", ,,Doamne" nu doarme .
yrynel_clau
 
Mesaje: 131
Membru din: 02 Iul 2011, 17:02
Localitate: Berbesti.VL

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde kiloz » 24 Iun 2013, 22:30

-- din min 10--
-- si de la min 40!
Fiecare sa-si traga concluzile cine si cum invirte lucrurile!


http://www.tvrplus.ro/editie-viata-satului-111699
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde stefanmadalin » 24 Iun 2013, 23:16

Dati si la minutul 44.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde Ioan Guist » 24 Iun 2013, 23:26

Dom'soara aia, e cu vaca in ceea ce priveste problema in discutie.Ea, vita adica, nu are alt scop decat sa dea timpul inainte cat mai repede sa treaca cei 2 ani de ...restrictie si nu interzicere.

Vai steaua noastra.

Noi, albinele adica, nu au nici-o sansa.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde stefanmadalin » 24 Iun 2013, 23:44

Nu stiu daca este asa vinovata, ea doar reprezinta o firma. Oricum, nu vezi ca se adreseaza lor ca unor prosti,asa-i vede si ea.
Pacat ca unii nu avem curaj sa spunem nu.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde kiloz » 12 Feb 2017, 17:59

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde peterneamt » 12 Feb 2017, 18:42

kiloz scrie:http://www.tvrplus.ro//editie-viata-satului-534671

min 45.20 ???????

Eu nu-i mai cred .......Dar pana sa ajute..... ce au stricat, cred ca vor plati polenizarea ! Ma astept doar la noi surprize neplacute ca derogari....!
:evil:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde Neafiliatul » 19 Aug 2018, 12:19

Despre apicultură .
Vorbe goale la Bruxelles .
Nepăsare , sfidare , indolență , incompetență... la MADR.

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde Neafiliatul » 23 Aug 2018, 15:05

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: TVR1 Viata Satului

Mesajde Neafiliatul » 27 Aug 2018, 08:25

De la min.11 , vorbe goale tip Bruxelles , partea a 2-a .

Un răspuns la comentariul de la sfârșit :
Matca nu comandă , nu este Dragnea în stup !

https://www.youtube.com/watch?v=Hv8UhXc1zdc
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Următorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


cron