Prima pagină STUPARITUL - ANUNTURI FORUM NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI

In aceasta sectiune gasesti tutoriale referitoare la navigarea pe forum, instructiuni pentru introducerea pozelor si clipurilor youtube
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 02 Dec 2023, 11:57

Urmăresc încercările de vânzare de miere en gros. Lumea este stresată să scape de mierea de rapiță. Mai vin unii cumpărători și ia analiză
din butoaie. Ies rezultate de te doare capul de umiditate ridicată. La rapiță, umiditatea este f importantă, că se strică mai ușor din cauza
cantității de polen care face să fermenteze mierea și să aibă miros de borhod. Eu tot spun...dați spațiu în magazii să aibă loc albina unde
să întindă mierea pentru dezumidificare.
Sunt două abordări:
1. nu au inventar cu care să dea spațiu
2. se tem că cuibul se va răci
Despre inventar nu am ce spune. Despre răcirea cuibului: dacă familia este populată (nu e o mortăciune) poți da oricâte magazii că în caz de
nevoie (timp rece), albina se va restrânge și va asigura căldura potrivită pentru cuib. Mierea căpăcită are o anumită umiditate, în funcție de
spațiu dat familiei. Când nu are loc, în goană după nectar bagă și căpăcește și cu umiditate ridicată. Când are loc suficient întinde o usucă și
pot stoarce miere potrivită la umiditate bună și fără să fie căpăcită. Că mierea căpăcită este întotdeauna potrivită, că știe albina mai bine
este fatal error. Îți face să ai de lucru dergeaba. În unele cazuri ești păcălit de două ori: mai lucrezi la descăpăcire și mai ai și miere cu umiditate. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2023, 07:27

Treaba cu datul multor magazii se poate întoarce și împotriva ta.
De exemplu, dai 4 magazii, albina împrăștie mierea peste tot, dar vin câteva zile reci pe finalul culesului, care oricum durează 3-4 săptămâni.
Albina se strânge lăsând mierea din ultima magazie și de pe ramele din margine neacoperită. Acea miere va cristaliza repede.
Un prieten a avut într-un an la rapiță mai bine de jumătate din rame cu miere cristalizată.

De aceea, eu sunt de părere să dau albinei la rapiță caturi cât poate să acopere.
Și, dacă culesul este bun, pot să iau 1 magazie de sus cu prima miere și să o duc la extras mai repede, venind în loc cu una goală.

Atenție, eu am la rapiță în medie 3 magazii pe stup. Să nu se înțeleagă că nu le pun nici măcar catul ca să nu înghețe de frig :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 06 Dec 2023, 15:40

Sezonul de cules ține de la sfârșitul lui martie până prin septembrie. Începutul este de obicei răcoros,
sau incomparabil mai rece ca vara. Din păcate sortimentul de miere care conține mai multă glucoză se
adună la începutul sezonului (rapița). Dat spațiu evident nu înseasmnă dat 3-4 magazii dintrodată.
Eu fac așa:
- cântarul când arată spor măsurabil pun gratiile și pentru început un singur corp de 10, cu 9 rame
- las până se umple max. cca. 40% cu miere, pun următoarea magazie sub prima și tot așa
- când pun magazia goală măsor cu refractometru umiditatea la cel de sus, dacă este potrivit îl iau
pentru stors. Dacă nu mai las la următoarea mișcare. Nu mă uit la gradul de căpăcire deloc.
Numai la umiditate. Și la rapiță tot așa fac. Umiditatea contează nu vremea de afară. Corpurile le
iau cu izgonitorul. Când este rece afară nu mai rămâne o albină în corp. Dacă se întârzie cu luatul
se cristalizează evident. Mai bine stors mai repede decât întârziat.

Ce înțeleg prin inventar suficient pentru producție:
- corpurile de cuib (2 sau 3 MER)
- corpurile de magazii (puse max. 4 și un 1 corp rerzervă)
Dacă nu am această configurație - sau vând din albine sau mai fac corpuri.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 12 Dec 2023, 10:31

Din cauza situației nou create, imaginea apiculturii acceptată în acest moment, inevitabil se va schimba radical în următorii ani. Fie premeditat, fie din imposibilitatea continuării organizării actuale.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Shrek » 12 Dec 2023, 21:02

Este foarte adevarat! De fo tri ani, ne învârtim intr-un cerc vicios!
Când am văzut ca prețul la miere o ia in jos, am decis sa reduc efectivul cu doua treimi ( de la 45 la 15). Am sperat ca scap de produs miere pe stoc sau vânzare în pierdere ( tei, poliflora ). Apoi, din cauza, sau datorita forumului, sau poate voia Domnului, devin mai " performant" și constaț ca din 15 stupi scoț cam aceeași cantitate de miere ca din 45. Bah, iești nebun! Piața bolboroseste de miere și nimeni nu cumpăra tei. Nah, iau decizia sa cumpăr butoaie ( european drinks sa trăiască!), o depozitez în speranța reîntoarcerii " polonezului"!
Mai trece un an, și parca în ciuda, natura ne plesnește din nou cu miere de tei ca mai cata și vedeam din nou vremurile când " curge lapte și miere" ( la canal).
Azi, nici nu știi ce decizie sa iei : sa desfiintezi aproape toți stupii sau sa dai mierea moca procesatorilor? O sa ajungem sa le dam bani sa ne ia mierea gratis ca nah, nu avem unde sa mai punem! Despre borcan, nu ma atrage! Nu este în firea mea sa umblu cu borcanu' n straita.
Cam asta este dilema " hobystilor" care încearcă sa devina profi.
Poate ar fi prins bine sa își dea cu părerea și un " indusrializat" cum ar fi Ioan Guist, sau alți care au o afacere apicola pe bune. Oare la ei o fi mai bine?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 20 Dec 2023, 08:26

Shrek scrie:... De fo tri ani, ne învârtim intr-un cerc vicios!
Când am văzut ca prețul la miere o ia in jos, am decis sa reduc efectivul cu doua treimi ( de la 45 la 15). Am sperat ca scap de produs miere pe stoc sau vânzare în pierdere ( tei, poliflora ). Apoi, din cauza, sau datorita forumului, sau poate voia Domnului, devin mai " performant" și constaț ca din 15 stupi scoț cam aceeași cantitate de miere ca din 45. Bah, iești nebun! Piața bolboroseste de miere și nimeni nu cumpăra tei. Nah, iau decizia sa cumpăr butoaie ( european drinks sa trăiască!), o depozitez în speranța reîntoarcerii " polonezului"!
Mai trece un an, și parca în ciuda, natura ne plesnește din nou cu miere de tei ca mai cata și vedeam din nou vremurile când " curge lapte și miere" ( la canal).....

A trecut trei ani și nu văd nici o schimbare pentru al patrulea. Ajutor nu avem de la cine să ne așteptăm.
Era f comod să dai mierea obținută odată la procesator. Cei trei ani ne poate fi de învățătură. Nu
este bine dacă socotesc numai o cale de rezolvare. Procesator cu care lucrez este 1-2-3 și dacă pică
probabil pică fiecare, pe când clientela la borcan este zece sute depinde, care și dacă mă lasă, pleacă
numai unii și vin alții. O promovare pe rețele nici nu m-am gândit cât valorează. Momentan vânzarea
merge neântâlnit până acum de bine.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Shrek » 20 Dec 2023, 18:35

În perioada dinaintea sărbătorilor, întotdeauna vânzarea mierii tresare. Gospodinele ( cele care mai au timp) fac prăjituri în care se înglobează miere. La fel și laboratoarele de cofetărie. Dar nu durează mult.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Stupăritul

Mesajde cristi_vidican » 20 Dec 2023, 20:46

Așa e, în perioada asta și la mine au mers binișor vânzările. Apoi, după sărbători scade brusc. Când vine primăvara, scade și mai mult.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7026
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 27 Dec 2023, 22:19

Raportulul clientelei vânzării la borcan, și producția de miere determină dacă o exploatație apicolă este nevoit sau nu să recurgă la vânzarea la procesator. De ani de zile engroul este blocat. Astfel se accentuează importanța clientelei. Altfel activitatea pierde motivația sau suportul de rentabilitate. Piața de miere ar trebui eliberată de cantitatea f mare de miere acumulată în acești ani. Piața internă de miere este limitată plus:
https://adevarul.ro/economie/intorsatur ... 27075.html
Este destul de delicat ce decizii vom lua pentru anul următor de producție.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 04 Ian 2024, 16:48

Pentru a putea face un calcul economic elementar în stupină, este la fel de important calculul producției medie ca și cunoașterea costului unui kg de miere. La producția medie sunt diferite calcule. Chiar f diferite.
Eu calculez prin a înparți mierea totală extrasă întrun an cu numărul familiilor din care am extras aceea miere. Nu știu dacă procedez bine sau care ar fi formula corectă? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde stefanmadalin » 04 Ian 2024, 18:37

Strict ca business, eu vad o mare oportunitate. Stocurile apicultorilor is pana la tavan, concurenta de afara cu miere ieftina exista….mai trebuie doar ca cineva sa plaseze mierea aia din stoc de foarte buna calitate la om in casa la preturi bune pentru toata lumea.

Si cea mai buna varianta este asocierea, atunci cand tu singur nu reusesti, poate reusim impreuna.
E nevoie ca noi, producatorii, sa ne punem la masa, sa investim in procesare si sa mergem sa vindem calitate.

Probabil exista zeci-sute de asociatii apicole, cate din ele fac asta?
E o oportunitate care trece pe langa noi si nu profitam.
Trebuie sa creem branduri, calitate, nu cantitate, ca altfel ne batem cu chinezii si uite cum ne merge.

Parerea mea.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 05 Ian 2024, 11:06

stefanmadalin scrie:...Si cea mai buna varianta este asocierea, atunci cand tu singur nu reusesti, poate reusim impreuna.
E nevoie ca noi, producatorii, sa ne punem la masa, sa investim in procesare si sa mergem sa vindem calitate.
Probabil exista zeci-sute de asociatii apicole, cate din ele fac asta?
E o oportunitate care trece pe langa noi si nu profitam.
Trebuie sa creem branduri, calitate, nu cantitate, ca altfel ne batem cu chinezii si uite cum ne merge

Teoretic așa este. Am tecut prin toate. Asociația de care aparțin, cu mari sacrificii și peripeții a achiziționat o instalație de procesat ceară în foițe. Majoritatea membrilor sunt însă hobbyști care își aleg schimb direct de fagure pe foițe decât să investească cât de puțin să extragă ceara. Mai suntem și comozi etc... (Înainte să apară instalația am trecut pe foițe de plastic, și ceruirea am schimbat cu tinctură de propolis.)
Cercul apicol a inființat două coperative. Activitatea lor se restrânge la alimentarea nou veniților cu documente ce se cere la proiecte. Ajutorarea apicultorului de rând în problemele de zi cu zi - zero -.
(PS: pot să vă spun că am instalație de procesare, mă ajută enorm de mult, aș da în folosință pentru colegi, dar nu este pentru cine!)
.....ar trebui să ne shimbăm radical mentalitatea, și numai după aceea vom putea eventual valorifica oportunitățile. Numai o părere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde mausica » 05 Ian 2024, 21:31

Balian scrie:
(PS: pot să vă spun că am instalație de procesare, mă ajută enorm de mult, aș da în folosință pentru colegi, dar nu este pentru cine!)

Ai grija poate te afli intr-o dimineata cu coada mai mare ca la faina :lol:
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3526
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 05 Ian 2024, 22:11

Am un factor de echilibru. Atelierul de procesare are contor de curent separat. Dau ín folosințā, dar nu plātesc cheltuielile. Sā vezi atunci coadā. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Balian » 17 Mar 2024, 08:45

Termometru interior.jpg
Tot pe aceeași vatră sonda băgată până ieri sub ghem în C1 și de ieri am tras sus în ghem în C2. Nu C1!

Termometru exterior.jpg
O diagramă de temperatură unde sonda este băgată întro ladă goală cu capac de sticlă

Uitați la temperaturile minime în fiecare zi, noaptea când nu este soare și nu încălzește excesiv sub sticlă.
Diferență de numai cca. UN grad. Teoria de ghemul încălzește interiorul stupului dacă nu restrângi, nu are suport.
Că restrâns stă mai înghesuit, evident n-are ce face. Dacă pun magazia la în timpul înfloririi prunului și afară e rece, albina se restrânge pe puiet. Când se face vreme frumoasă iese la cules și bagă în magazie. Dacă întârziu, lucră pe coroniță si îmi crează numai probleme la urmă. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2877
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupăritul

Mesajde Shrek » 18 Mar 2024, 10:37

Asa frumos arata crengile anul acesta.......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3313
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la NAVIGARE PE FORUM - INSTRUCTIUNI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori