Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde iosca » 12 Mar 2012, 21:58

Pe anunturi a aparut acest "proiect" (bine ales de initiator acest termen ), care, pe buna dreptate, este foarte mult discutat (criticat sau aprobat) pe anunturi si cred ca locul acestor discutii este aici, nu acolo.
Eu zic ca numele initiatorului nu-i asa important dar subiectul in sine este cel putin interesant si chiar indraznet (daca este initiat cu intentii serioase)
Proiectul suna asa:

dupa multe socoteli,as vrea sa va propun urmatorul proiect:
matci imperecheate incepand de la 20 ron/bucata,23,2 ron/bucata cu factura,29 ron/buc factura cu tva.
conditia esentiala ca sa pot demara ar fi inscrieri pana la 15 martie cu un numar de comenzi pe forum ,,la vedere,,sau pe privat,care sa insumeze 5000 de bucati altfel e caritate curata.binenteles acest pret va fi contestat de foarte multa lume.
dar hai sa facem oleaca de socotela.
20 familii startere cu capacitate de 30 botci x 20=600 botci/zi 4 zile pe saptamana
80 familii pt crestere pana la capacire,cand trec in incubator.
80 de familii pt populare nuclee,+ cele 80 pt crestere surplusul de albina ce rezulta din hranirea zilnica,care nu e deloc neglajabila cantitativ.
necesar de hrana pt stimulari zilnice 10 tone apiinvert 32 000 ron,contravaloarea celor 180 de familii puse la bataie 180x75 eurox 4,4 <60 000
aditivi,manopera oameni platiti total general 100 000 ron.investitie.
daca se fac comenzi ferme pe forum de 5000 bucati pana pe 15 martie considerati acest anunt un contract de colaborare incheiat.
sta in puterea dumneavoastra!
daca nu ramane valabil vechiul anunt:http://anunturiapicole.stuparitul.com/viewtopic.php?f=7&t=852
modul de lucru:plata in cont inainte cu o zi de livrare= transport gratuit
plata ramburs=transport achitat de beneficiar
ofer garantie pt matcile de care nu o sa fiti multumiti,astfel:
matcile care sant omorate la introducerea in familii e vina stuparului nu se despagubesc
matcile acceptate,care sant de calitate slaba(oricat ne-am stradui la orice crescator exista asa ceva) vor fi inlocuite.nu vor fi livrate matci neimperecheate,recoltarea o fac personal,de aceea garantez acest lucru,in acest caz s-ar putea incepe de la 1-10 mai in luna aprilie ultima decada productia va fi pt nevoile proprii.
numarul de nuclee pus la bataie va fi in functie de comenzi pana chiar la 2500 de unitati,de aceea am nevoie de 45 de zile pt oganizare.
-Cei care deja au facut comenzi pe privat de pe vechiul anunt,nu trebuie sa repete comanda vor trece automat la noul anunt daca acesta va indeplini conditia de baza si anume 5000 matci comandate,in caz contrar ramane valabil vechiul anunt.
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde iosca » 12 Mar 2012, 22:19

Pentru ca am deschis subiectul, as vrea sa-mi spun si eu parerea :
Initiatorul proiectului a fost sincer omul cand l-a numit "proiect"

In ceea ce priveste pretul, sunt de parere ca nu acopera nici pe departe cheltuielile, fara ca sa mai pun la socoteala ca omul asigura si transport gratuit la client. Chiar daca proiectul urmareste sa acapareze o oarecare piata, putea face asta si la un pret mai mare, insotit de calitate (calitate care,daca la alte produse poate fi trecuta cu vederea la un pret mic, la matci este conditie eliminatorie la orice pret).
Nu-mi ascund insa curiozitatea si interesul, sa vad cum se va desfasura acest proiect in continuare. Din partea mea, repet, daca intentiile sunt serioase, ii urez initiatorului succes si putere de munca, pt ca are nevoie si sincer ii apreciez "curajul".
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde proapis13 » 12 Mar 2012, 22:32

Numic nu este imposibil in apicultura :!:
Stie el ce stie insa proiectul poate fi viabil
Costurile si volumul de munca nu sunt de neglijat
Mai vedem,asteptam primavara si rezultatele
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde alt stupar » 12 Mar 2012, 22:43

E... bine.
Habar nu am al cui este anuntul, nici nu intereseaza de fapt autorul, dar din start transpira diletantismul in cresterea unei matci de calitate coloborat cu un singur talent - banul, 1+1= sigur 2.
Sti care-i pontul ? Eu personal m-as bucura sincer ca ”proiectul” omului sa prinda, sa-si gaseazca clienti. Poate asa vor mai invata unii-altii ce inseamna sa cumperi marfa de doi bani.
Ca de vandut leul cu cinzeci de bani... mai greu !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde reformistul » 12 Mar 2012, 23:18

"aditivi,manopera oameni platiti total general 100 000 ron.investitie".

Daca investitia este 100000 lei, rezulta faptul ca din cele 5000 de matci x 20 lei / buc va rezulta tot 100000. Se mai pune in calcul si transportul. In final va fi pe minus. Sigur, probabil urmareste ca in acest an sa recupereze investitia, iar in anii urmatori sa obtina profitul. Cel putin asa cred eu ca si-a facut socotelile ;) Oricum daca reuseste si e calitate va fi un lucru castigat pentru apicultura.
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde RazvanTi » 12 Mar 2012, 23:29

Stai linistit ca problemele care pot aparea sunt n.
la albine niciodata 1+1=2
pierderi sigur vor exista (matci neimperecheate, moarte, sau pierdute - mancate de prigorii de exemplu)
oricum ii doresc succes desi... cam da cu virgula...
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde aliuta2000 » 13 Mar 2012, 09:40

RazvanTi scrie:Stai linistit ca problemele care pot aparea sunt n.
la albine niciodata 1+1=2
pierderi sigur vor exista (matci neimperecheate, moarte, sau pierdute - mancate de prigorii de exemplu)
oricum ii doresc succes desi... cam da cu virgula...

la cantitatea oferita inseminare artificaiala sigur , nu naturala , deci ceva pierderi reduse, dar calitatea nu se stie dacat ca va fi sub normal .(imperecherea naturala ).

si idea omului era sa faca altcineva , nu el .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde kamy » 13 Mar 2012, 12:19

domnu alt stupar se poate sa nu ma stiti doar ne-am muscat reciporc? ce are pretul cu calitatea?daca va cer pe aceeasi matca 50 lei pretul o face cu ceva mai buna? sau o face doar sa nu mai fie de doi bani?
Ultima oară modificat de kamy pe 13 Mar 2012, 13:03, modificat 1 dată în total.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde kamy » 13 Mar 2012, 12:36

reformistul scrie:"a
n-o sa fie comanda de 5000 de matci asa ca nu imi fac probleme nici dureri de cap,dar hai s-o luam altfel in 2001 am avut 150 matci imperecheate ce-i drept prin august si efectiv n-au trebuit la nimeni,investitia pentru 1500 -2000 de matci nu e prea mare,pt ca io-mi fac de toate,dar am garantia ca pot sa-mi fac pt mine dupa ce multumesc clientii,garantii o sarja de matci putand inmulti fara numar,sau dupa ce se termina floarea soarelui pot pune matci la treaba in compartimente de 2 rame,si sa-ntaresc familiile p e care le am,musca sa fie ca posibilitati sant. iar sa nu castig nimic cu toate c-am afirmat ca din pretul unei matci cheltuieli sant 20% 80% e manopera,considerati ca nu am accesat fonduri pentru acest proiect ci efectiv il fac pe banii potentialilor clienti,datoria mea este sa-mi fac treaba cat mai bine,incat oamenii sa fie multumiti.nu ar fi prima data cand lucrez pe pierdere am mai lucrat intr-o toamna 3luni pe pierdere de 25 000 in alt domeniu,si o vara pe pierdere de 60 000,dar nu am abandonat nici lucru nici oamenii.aveti nitica rabdare pana-n 15 sa vedem oricat ati fi de curiosi va rog sa ma credeti ca io mi-s mai curios si durerile de cap tot mie o sa-mi vina!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde kamy » 13 Mar 2012, 12:42

la inseminare artificiala cand vorbesti de numere mari trebuie sa fii nebun,esti mult mai avantajat de imperechere naturala,intradevar depinzi de timp pierderile pot fi intre 10-90%,dar am ramas surprins de intelegerea clientilor mi-au lasat marja de 2 saptamani.nu-mi place sa fiu mincinos,ma straduiesc sa fiu om de cuvant,si pun obrazu inaintea banului,da haide-ti ca lauda de sine pute!
timpul e cel mai mare judecator!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde kamy » 13 Mar 2012, 12:45

razvane mie-mi da cu minus dar pot compensa din stupina cu roi inmultire samd.dar aveti cuvantul meu niciodata n-o sa vand matca inseminata ca fiind imperecheata natural!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde liviu1965 » 13 Mar 2012, 12:47

Parerea mea e ca e realizabil.
Important, si aici cei cu experienta stiu mai bine, sa minimizezi costurile si pe cat se poate pierderile.
Asta-n teorie.
Mergand pe ideea ca persoana este un profesionist in stuparit si avand surse mai ieftine de materiale....., se multumeste cu putin profit / matca , este ok.
Daca castiga un singur leu/matca.... tot ies 5000ron curati.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde kamy » 13 Mar 2012, 12:59

daca ies pe minus in lunile mai iunie si daca mai cititi odata topicul 2 in 1 inmultire si productie s-ar putea sa vedeti pe acolo ceva castig indirect adus de crescatoria de matci care-mi produce in cel mai bun caz pe 0
in contabilitate 0 e 10 -le contabilului.in agricultura daca cultivi malai poti sa vinzi malai dar si animale crescute cu malai.
sant 2 acceleratori timpul altor oameni si banii altor oameni,clientii vor folosi timpul meu iar eu voi compensa cu banii lor ca sa-mi ridic crescatoria,nu iau bani in avans am un singur client care a insistat sa dea avans ca sa fie sigur!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde kamy » 13 Mar 2012, 13:07

mai puteti face o socotela pretul de productie al inei botci (matci eclozionate) e undeva la 1,5 ron,o rama de puiet costa 40 ron,dar in momentul in care eclozioneaza ocupa sa nu zicem 3 doua rame de albina,restul e manopera si albina nu-i musai sa se piarda in 10 zile,se mai poate refolosi!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde -tedy- » 13 Mar 2012, 15:31

kamy-bravo. inainte cu incredere.te admir
0742844185
Avatar utilizator
-tedy-
 
Mesaje: 82
Membru din: 11 Mar 2011, 17:12
Localitate: baia mare

Re: PROIECT vanzare matci cu 20 Ron. Ce parere aveti ?

Mesajde Mishu05 » 13 Mar 2012, 16:23

Eu i-as propune initiatorului acestui proiect sa imparta la 10 operatiunea. Adica anul asta in loc de 5000 de matci ( un numar destul de mare zic eu) sa incerce sa faca 500. In calcule, se taie un zero de la coada, nu-i mare lucru pe hartie. In realitate poate fi destul de substantiala reducerea in munca, investitii si mai ales risc. Nu mai sunt 10 tone de sirop ci doar 1 tona in caz ca lucrurile merg prost pierderea e de 10 ori mai mica. Si mai e o treaba... daca anul trecut din 2 stupi am facut 4 stupi care acum in primavara au iesit foarte bine nu inseamna ca din 100 poti face 200. Teoretic poti , practic..mai greu.
Sau daca exista persoane care combat lucrarea 100->200 ii invit sa isi imagineze o inmultire de la 1000 la 2000 de stupi cand apicultorul e obisnuit cu un numar de 100-150 de familii. Simplu, nu?
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori