Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 01:39

Bee Happy scrie:''Multumesc'' pentru ''inaintarea in grad''. Helauu!!! Locotenent este un grad de subofiter. M-am saturat sa fiu tot subofiter. Ieri subofiter, azi subofiter, tu imi propui sa fiu subofiter... Nu mai vreau sa fiu subofiter. Nu pacalesti tu vulpea, asa de repede. Ce este asta??? O promovare specifica perioadelor de criza?! Vino cu ceva, cu adevarat motivant.

Semneaza sublocotenent:

Catranit Ion Vipusca


- Bee Happy!

Eu stiu ca tu ai vrea sa te fac ADMIRAL, ca sa te admire lumea...Am avut niste grade din astea, de ADMIRAL, intr-un borcan. Da' au expirat. Ca le-a furat cineva. MARESHAL nu pot sa te fac fiindca nu ti-am cumparat inca shal. Nici macar o esharfa...
Nici ca mine nici ca tine: COLONEL, sa fie bine... ;) 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 10:42

- Mai Bee!

Sti ce m-am gandit? Pana S R I-ul nu imi confirma ca datele prezentate la PAGINI PERSONALE sunt autentice, eu o sa ii ignor pe cei care au postat acolo. De ce? Pai unii dintre ei au moace de CLONE!

LU' SUSPICIOSU ;) 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 21:32

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/


Gicacontra :

Jr cu pălăria mare,
Ajută-mă să scot un Lup
Ce mi-a intrat furiş în stup.
(Cu ustensile litereare).

Nu mănâncă el albine,
Roade hămesit ziarul
Supărat fiind pe rime
Şi pe cei săraci cu harul.

Gică (cel de prin Parâng),
A abandonat răzbelul.
S-ampuşcat în c--ul stâng
Pe când aduna şeptelul.

Am rămas cam singurel
Ca să obosesc jivina
Nu mi-e teamă zău de el,
Da-i isteţ,bătul-ar vina.


gica :

Cei ascunsi in vizuina
Isi fac proba la urina
Acum vom afla si noi
Daca-i vulpe sau vulpoi

E vorba despre bee happy
Cel cu morcovii si napii
Care-ncurca la legume
De nu le mai stii de nume

Va veni el si JR
Care are mai mult fler
Si cand o sa scrie el
O sa fugiti din Bruxel

Scrie Gica fara frica
De lupan si-o vulpe mica
De e vulpe sau vulpoi
Ii va castra pe amandoi
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 21:37

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

nicus a scris:

Raspuns:
De esti bun sau rau..la suflet
Cheama fata inapoi
Sa nu mi spui ca n ai putere
C ai uitat si cum o cheama
Ca nu i mai gasesti postare
Sau e plecata din tara
Fa i pamfletul sau romanta
Ce o fi numai sa vie
Si sa vada tot poporul
Cu lupu nu i jucarie.



Fraza cod : " M-AM ÎNTORS"


- Nicus !

După cum îți promiteam, m-am ocupat de 'nește chestii'...Am ridicat doleanța ta (întoarcerea lui AILIME pe forum), la nivel european și am demarat o suită de acțiuni...bruxeleze.

După ce am reușit să intru în audiență la Emanuel BARROSO (Președintele Comisiei Europene), l-am scos în oraș și l-am dus la un restaurant românesc din centrul Bruxelului.

Odata așezati la masa rezervată dinainte, i-am făcut semn patronului să aducă niște pălincă. El a băgat mâna sub tejghea și a umplut discret paharele ( nu are voie să vândă pălincă de casă, tocmai de aceea vinde la un preț de...risc, adică e un risc...calculat)...

- Băi BARROSO!...am deschis eu discuția. Fi atent cum stă treaba...Trebuie să o scoatem, din pământ, din piatră seacă...din gaură de șarpe...pe cetățeanca AILIME. Că s-au comis niște accidente pe forumul STUPĂRITUL și ea a fugit de la locul accidentului...Deci, trebuie să o găsim și să o aducem înapoi...

El mi-a promis cu gura plină de brânză și cu mămăliguța ieșindu-i printre dinți că, a doua zi, o să tragă un barros pe pupitru din sala de lucrări a Parlamentului European de, ori să crapă pupitru...ori i se-nvinețește lui barrosu...Și va propune la reuniunea europarlamentarilor ca România să nu fie admisă în spațiul Schengen până când Ministerul de Interne Român nu depune toate eforturile ca să o găsească pe fată...

În timp ce cu mâna dreaptă fugărea o sărmăluță-n foi de vită (a nu se citi viță ), cu stânga vorbea la telefon cu Angela Merkel, Cancelarul federal al Germaniei, solicitându-i ajutorul și intervenția în cazul AILIME. Când i-a urlat asta odată în diapazon mi-au zăngănit și mie plombele (că eram prea aproape de telefon)...
"Manule !...Relația dintre noi doi e una și poziția mea de Cancelar e alta...E pt ultima dată când mai intervin ca să-ți rezolv ție și Europei problemele...Eu sunt Cancelar al germanilor nu a întregii Europe...După acțiunea asta, Germania se retrage atât din Uniune cât și de pe 'euro'...Ne vom întoarce la deutsche mark "

'Manu' se amuză copios izbucnind într-un râs sacadat, întrerupt doar de sughițuri :
" Angelique, mon amour...Nu mă face să râd că mă ustură buzele de la varza murată și condimentele românești..."
În timp ce el vorbea la telefon, eu tot îi făceam cu ochiul la românașul meu să mai bage mâna dedesupt...Nu la ospătăriță, ci la tejgheaua unde ținea rezerva strategică de pălincă...

Am reluat discuția :
- Domnu Barrossu...Părinții băiatului sunt oameni cu situație...așezați...cu orientare pro-europeană (că au ferestrele și ușa de la intrare orientate înspre vest). Au de tăte...uăi pt lână, ghiboli pt lapte, câini pt pază, vaci pt tracțiune, mâțe pt șoareci, cai pt mezeluri, albine pt ACA...De orătănii nu mai zic...Știi cum ?...Au tăt, tăt, tăt...Dacă te ocupi de problemă așa...ardelenește...o să-ți umple ăștia porbagaju cu pălincă și telemea de oaie de o să-ți ajungă cauciucurile pe jantă..."

După vreo două ore de insistențe în care am epuizat toate argumentele pe care le avea patronul pe stoc (și în cămară și în pivniță ), l-am țucat pe frunte pe 'Manu Barrosanu' și l-am pliat în porbagajul de la taxiu. I-am pus timbrul la șofer în palmă și i-am zis să-l basculeze undeva în 'Cartierul European'...Că o să-l recunoască gardienii publici care patrulează pe acolo și o să-l ducă ei la adresă...Bineînțeles că înainte de toată treaba asta i-am băgat în buzunarul de la piept o foaie de hărtie scrisă cu tot ce s-a angajat el să facă. Ca să nu zica a doua zi că o avut 'tabula rasa' pe motiv de pălincă românească...Durerea de cap era garantată din partea casei, că băuse alcool metilic cu aromă de prune (eu n-am știut că patronul schimbase sticlele, că a zis că nu merita să strice bunătate de marfă de contrabandă pe un necunoscător).

Apoi am țâșnit către EUROPOL ca să nu închidă. Că, uneori mai primesc marfă (ce arestează mascații pe străzi), și se închide accesul la public. Ajung gâfâind (că s-a și închis ușa după mine), și de cine crezi că dau pe hol ? Robi...Robi ăla...mă Nicus...ROB WAIN WRIGHT, nu mă, nu era ăla de respira greu, TATĂ-SO...nu. Îi Șefu de la EUROPOL.

Îl iau gâfâind de cot (că fusese la veceu și nu se spălase pe mâini), și îl trag rapid în primul birou care o avut ușa deschisă. Prea târziu mi-am dat seama că în biroul ăla se zugrăvea...Așa că, printre stropii de lavabil îi dau poza lui AILIME luată de la avatar și scoasă pe imprimantă. El se uită la ea...ea se uită la el...și-mi zice, (el) :
- Bă LUPULE ! Da' e cam în umbră. Cum o s-o indentificăm noi așa ?
- Voi arestațile pe toate alea care seamănă cu ea. Eu îl aduc pe Nicus, mă precipitai eu. Că ăsta o recunoaște dintr-o mie...Și dacă o fi să nu o găsim...iacă...Se alege și Nicus cu una mai...asemănatoare...

- Păi...asta va fi o acțiune concertată la nivelul întregii Europe...Trebuie scoși toți agenții operaționali pe teren...Triplat controlul la granițe cu echipaje de câini dresați...Forțele speciale antitero în tufișuri...Trupele aeriene, navale și de teren în stand by...încercă Robi o evaluare lipsită de entuziasm...
Mă grăbeam să iau legătura rapid și cu cei de la INTERPOL. Și a luat și el rapid legatura cu INTERPOLUL. Prin mine. Că mi-a zis :

- Bă...dacă tot treci și pe la îngâmfații ăia spune-le să ne sune ei, dacă vor, că noi nu-i sunăm..."

Pe când dau să ies, mă strigă înapoi :
- Bă...LUPULE...Tu îți dai seama câtă tevatură trebuie să facem noi pt fătuca asta ? Păi să-i scot pe agenți de la căldura birourilor și să-i arunc pe teren, ca să o caute, prin frig și ploaie...Tu ai habar cât e de neplăcut ? Crede-mă pe cuvânt, că îți vorbesc din experiență...Știi la ce mă gândesc ? Păi nu ar fi mai simplu pt toată lumea dacă ea s-ar preda singură pe forumul STUPĂRITUL și ar posta o singură frază codificată: "M-AM ÎNTORS" ?. Îți dai seama pe câți ar salva EA ?

- Păi ce ar însemna codul ăsta ?

- Păi...enorm. Că dacă ar face ea chestia asta pentru noi, ar scoate Europa din criza în care am băga-o dacă am mobiliza pe toată lumea...Iar noi în schimb garantăm că-i vom asigura protecția pe forum și vom monitoriza îndeaproape tot ce se întâmplă. Iar dacă dă ăla de sus să se mai lege careva la modul neinspirat de ea...

- Eu aș putea pune botu'?

- Bă ! Am zis neinspirat. De ce nu ești atent ? Tu, cel puțin ai inspirație...Cu tine-i altă poveste...Dar să revenim (nu mă mai întrerupe !!!)...Care o fi ăla...O să-l declarăm 'personanongrata' la nivelul întregii Europe, o să-i anulăm toate cetățeniile, va devenii un apatrid...Și va ajunge mai rău ca artiștii ăia discriminați pozitiv de către Sarkozy, că le-o plătit de la buget concediile în România...Așa să-i spui fetei...

Pe GIAMPAOLO di PAOLA, Șeful Comitetului Militar al N.A.T.O, nu am reușit să-l prind decât la telefon...Că era plecat într-o misiune ultrasecretă ( pescuia delfini calderon cu luneta din elicopter). I-am explicat foarte succint ce vreau de la el (ca să nu-l țin suspendat în elicopter degeaba)...

- Cum zici că o cheamă ?

- AILIME !

- Mă, tu ești sigur că îi româncă...Că sună de parcă ar fi din Uzbekistan...

- Nu Amirale, e din București !

- Bine...dacă zici tu ! Fi atent (că trebuie să fiu rapid, că se apropie bancul de delfini). Dacă în 3 zile pămpălăii ăia de la poliție nu rezolvă nimic, convoc un Summit Extraordinar N A T O + RUSIA și CHINA, pe care îl vom ține la București (la Casa Poporului). Ascultă-mă pe mine, dacă vrei să faci o treabă ca lumea, trebuie să apelezi la armată întotdeauna, nu la poliție...

- Dar...Amirale, de ce Rusia și China ? întrebai eu.

- Păi...Rusia, mai nou se bagă sub umbrela noastră, că se simte mai în siguranță. Oridecâteori mișcăm noi câte ceva, trebuie să-i invităm și pe ei. Altfel, iar se înneacă în votcă și...dacă ar fi să cadă în comă alcoolică regimul de la Kremlin...ar fi nasol. Pt că noi nu suntem încă pregătiți de o astfel de...preluare...În plus, putem extinde aria de căutare înspre stepă (pt cazul în care fata a luat-o...câmpii).

- Și China ?

- Păi...China ne-a somat să nu avem 'inițiative' fără acordul ei. Că nu-și poate permite un război, nicăieri pe planetă. Fiindcă China acum importă materie primă și subansamble de peste tot...Deci rămâne cum ne-am înțeles...

- Să trăiți !...

-Nicus ! Tu dă fuga și periază tot mediul studențesc din țară până de revelion și ține-mă la curent cu evoluția lucrurilor.

-Transmite-i lui XXL să nu termine toată pălinca, ca să-ți trimită și ție vreo două damigene. Și dacă taie porcu să-ți trimită și niște drob de miel. Pt cazurile în care oficialii ăștia de la Bruxel ne mai cer ceva 'detalii' suplimentare, să avem cu ce unge departamentele...

-No, acu trebuie să închid că tocmai o sosit liftu cu care o să urc la ultimul nivel de la ATOMIUM. Ca să arunc o privire panaramică de deasupra, să văd dacă nu o fi ascunsă aici...

LUPU' ALBINELOR Agentul ZeroZeroLapte ;) 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 21:50

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Moș Crăciun versus Moș Gerilă


Moș Crăciun tocmai și-a încheiat de curând bilanțul contabil pt anul fiscal 2010. A ieșit la limită. Foarte greu. Din ce în ce mai greu...

Lumea s-a schimbat în ultimele decenii într-o manieră fundamentală. De nerecunoscut. După secole de perpetuare continuă a acelorași tradiții, tendințe, obiceiuri și valori , secolul al-XX-lea a explodat pur și simplu, punând capac istoriei cunoscute înainte...

Moș Crăciun își amintea cum, în anii dinainte de pușcărie era...Cum ? Nu Știați că Moș Crăciun a făcut pușcărie ?

HO HO HO HO ... Păi atunci trebuie să facem o mică călătorie înapoi în timp...Cam pe la începutul secolului al-XX-lea...

Prin anul 1917...Când a avut loc Revoluția Bolșevică, care a dus la instaurarea comunismului în Rusia, și de aici, pe jumătate de planetă...
Mii de oameni de bună credință, care doreau o lume mai bună și mai dreaptă (în care diferențele dintre săraci și bogați să nu fie atât de mari, sau chiar să nu mai existe de loc ), au primit idealurile comuniste cu o fervoare atât de puternică încât, COMUNISMUL a devenit NOUA RELIGIE la modă.

Au existat mii de oameni care erau dispuși să moară pt noile convingeri politice, fără să fie constrânși...Pt că la începuturile sale, comunismul a fost privit ca un fel de 'Mesia', poporul fiind în așteptarea a ceva mai bun...Ca o nouă rază de speranță, un nou sistem, care promitea SCHIMBAREA din temelii și promitea egalitatea în drepturi tuturor...se contura la orizont. Așa că toate directivele venite pe linie de partid erau duse la îndeplinire cu un zel fanatic...

DUMNEZEU a fost găsit vinovat de grave înșelăciuni și daune morale aduse umanității, în dauna progresului, a fost condamnat la moarte și executat...

Religia a fost trecută pe lista substanțelor interzise și scoasă înafara legii ca 'opiu pt popor'...

Noul Dumnezeu - OMUL , și Noua Religie - MATERIALISMUL DIALECTIC ȘTIIȚIFIC comunist, au fost instaurate în loc...

Urma, pt o însemnată parte a planetei, să se deruleze pe parcursul a aproape un secol, ' întunecatul ev mediu modern'.
Noile generații aveau să fie îndepărtate treptat de vechile valori religioase și 'formatate' noului profil al 'Omului Nou' sau 'Super Omul' dacă vreți...

Privit în ansamblu, ca doctrină, comunismul suna perfect. Avea totuși un mic neajuns. Era UTOPIC (UTOPÍE = 1. nume dat teoriilor fanteziste, irealizabile, care preconizează crearea unei alte ordini sociale ideale, perfecte, fără a ține seama de condițiile concret-istorice date și de legile obiective ale dezvoltării societății. 2. concepție, proiect irealizabil, fantezie, himeră, vis. )

Și cum 'somnul rațiunii naște monștrii ' (așa cum istoria ne-a arătat de atâtea ori ), marile idei reformatoare și novatoare, pot aluneca în sfera aplicabilității către INFERNE REALE... Aici pe Pământ...Inferne din care umanitatea își revine, de regulă, foarte greu.

Cam undeva, în tulburea perioadă de escaladare a acestei noi ordini sociale, Moș Crăciun a fost arestat discret de către agenții de pază și protecție ai comunismului. Și a fost aruncat într-o carceră de gheață, într-un Gulag Sovietic, undeva într-un loc secret din Siberia. Până și renii au fost desprinși de la sanie și dați unei familii de ciukci, să-i mulgă.

Lumea nu a observat lipsa lui Moș Crăciun, fiindcă salopeta specifică a acestuia (care a fost predată la intrarea în pușcărie ), i-a fost dată altuia...
Mult mai tânăr și fotogenic, cu 'rădăcini sănătoase' și școala de agenți KGB făcută la Moscova, și cu o ură cultivată față de miturile și legendele despre D-zeu și Biblie, MOȘ GERILĂ.

Moș Gerilă a preluat traseul cu o nouă sanie (roșie, cu secera și ciocanul la plăcuța de înmatriculare), și o altă echipă de reni.
Numele lui nu mai amintea de nimic religios. Ci doar de un fenomen al naturii...Gerul. 'Sfintele Sărbători de Crăciun' au devenit 'Tradiționalele Sărbători de Iarnă'...Noile generații nici nu mai știau de existența lui Moș Crăciun...

Sigur, el fiind un element de top al regimului, nu trebuia să se obosească cu prea multe...El trebuia doar să ocupe acest post cheie, pt ca de acolo să urmeze cu fidelitate indicațiile regimului...Avea un întreg departament la picioare. Departament care se ocupa de primirea (și cenzurarea ) de scrisori,sortare, distribuție, livrare, pt copii din întregul bloc comunist.
Sindicatele puneau într-o pungă de un leu, o portocală mucegăită, o eugenie casantă cu cremă cu aromă de lămâie, și o ciocolățică cu termenul de garanție expirat...Puteai tu să-i ceri lui Moșu o pereche de adidași noi sau o păpușică, că tot punga de un leu o primeai...

Pt că mai întâi de toate, tinerele generații revoluționare de 'Șoimi ai Patriei' , 'Pionieri' și 'UTC-iști', trebuiau să se călească prin procedeul 'Primești cât mai puțin dar oferi cât mai mult'...

Dar ISTORIA s-a scuturat încă o dată, ca să scape de paraziți, și secolul XX a căzut...Moș Gerilă a preluat schimbul de celulă de la Moș Crăciun (cu lista programului de curățenie pe sectoare ). Acesta din urmă a revenit pe firmament (după ce și-a recuperat renii originali ).

Însă, după cum afirmam la început, s-a întors într-o lume care nu mai era a lui...Nu se mai regăsea. Nu mai înțelegea logica cererilor ce îi erau adresate în scrisori. Nu mai era familiarizat cu produsele. Lumea explodase demografic. Dacă prin 1960, lumea număra 3 miliarde de suflete, în doar 40 de ani s-a dublat, ajungând în 2009 la aproximativ 6.7 miliarde de oameni. Deci, avea mai mult decât dublu de muncă, pt același salar...

De exemplu, în trecut, cererile cuprindeau cadouri cum ar fi: o pereche de patine, un set de mănuși - fular - căciulă asortate...Sau poate revederea unei persoane dragi, sau îndeplinirea unei dorințe profunde dar tainice, împlinirea dorinței de a deveni mai bun la suflet și mai înțelept în decizii...

Dar acum ? Nu i se mai cer decât televizoare cu plasmă, laptopuri, PlayStation 3, i-phone 4, Nintendo-Wii , Xbox 360 slim , I-Pad-uri, mașini...Porsche, Hammer...excursii la...Machu Picchu...sau ...Bora Bora...Îndeplinirea dorinței de a nu rămâne gravidă de sărbatori în caz că...( dorință exprimată în scrisori și din partea ei și din partea lui )...

Cât despre tradiționalele delicatesuri ( cu care era obișnuit ), cui să se mai plângă săracul ? Păi de când a ajuns românu să mănânce carne de curcan, struț și rechin în loc de carne de porc ? Rulouri de varză și sos de soia în loc de tradiționalele sărmăluțe ? În loc de celebra supică de găină cu găluște sau tăiței - supă de coadă de bou ? Bruschete cu somon și măsline în loc de Plăcinte cu brânză burduf ? Mioriticile telemea,burduf, brânza de vaci, acum = mozzarella , parmezan, mascarpone, brie,gouda,feta,cașcaval & cu mucegai... Caltaboși = rulada de somon cu spanac...Salata de boeuf = salată de paste cu piept de pui și portocale...Slănina fiartă cu boia a fost înlocuită de cleștii de crab pane... Slănina afumată = pate de ficat cu fistic... Celebrele jumări schimbate cu salata de fructe de mare... Cozonacul schimbat cu Panettone...Țuica fiartă , mai nou = whisky... Vinul alb, roșu, fiert sau nu, nu mai au trecere precum Șampania Dom Perignon (roze)...

Însă aspectul ce l-a bulversat cel mai tare a fost când a găsit în scrisori cereri de îndeplinire a dorințelor...diverse...cum ar fi : micile operații estetice, injectări cu botox sau acid hialuronic, implanturi cu silicoane, mărire de penis...Oare ( se întreba Moș Crăciun ), ca să arate cât mai bine în întâmpinarea 'Nașterii Lui Cristos' ?
Sau ce legătură există între spiritul Crăciunului și jucăriile erotice ?...

Și asta încă nu e tot. Pe lângă faptul că cererile din partea jobului sunt tot mai complexe și solicitante, că trebuie să muncească dublu pt aceiași bani...nici nu-și poate permite să se plângă. Pt că concurența pe Piața din Est este în creștere. Acum, teritoriul care în trecut era străbătut numai de el, este cutreierat și de venetici ca Sfântul Valentin și Halloween...Și cine știe pe cine or să mai importe comercianții lacomi de câștig în viitor...

Deci, dacă vrea să-și păstreze jobul trebuie să tacă și să se adapteze din mers...Oricum, anul acesta vrea să demareze niște cursuri de specializare care să-l aducă la zi. Nu numai cu gama crescândă de produse noi, ci mai ales cu mentalitatea actuală a clienților săi...Că altfel riscă să pice în uitare, deși se zice că lumea e liberă să...creadă...

O știre de ultimă oră, aruncată în mass media, preia un zvon neconfirmat încă...Cum că, China ar fi interesată să-l elibereze condiționat pe Moș Gerilă..:Îl vor pt ei. Cică acest mit vestic ar trebui promovat și la ei pt creșterea vânzărilor și stimularea consumului...

În plus, Moș Gerilă are profilul unui comunist. Ceea ce convine regimului de la Beijing, pt că ei vor să facă trecerea spre capitalismul vestic, nu brusc, ci treptat...

Așadar până se vor obișnui chinezii cu ideea, va oferii copiiilor chinezi pt început. câte o pereche de ciorapi ( ca să aibă în ce pune cadourile ), și câte o punguliță de orez multicolor...


Moș LU' cu sania trasă de ... Albine ;) 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 21:54

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Cu Fiscul în Trebuci

Început de an. Începutul unui nou sezon de vânătoare fiscală. Foame mare pe buget. Atât pe cel de stat cât mai ales pe cel...privat.

De la 1 ianuarie 2011 orice persoană fizică cu un nivel de trai mult peste veniturile pe care le declară va fi controlată de fisc.

Modalitățile de selecție a persoanelor fizice care vor fi controlate rămân, pt început, la discreția Inspectorilor Financiari teritoriali. Se va extinde criteriul de definire a venitului impozabil astfel încât să taxeze toate veniturile provenite din surse pt care nu sunt acceptate scutiri.

De anul acesta Fiscul le poate stabili firmelor obligații suplimentare de plată. Taxele și impozitele vor putea fi fixate și fără evidențe contabile. Cum ? Prin reconstituirea veniturilor sau a cheltuielilor pe baza facturilor la utilități sau a tranzacțiilor bancare...

Deci...Viață tată...Viață...Dacă ești Inspector Financiar, nu invers. Păi noua lege le acordă inspectorilor puteri sporite și modalități multiple dar ambigue, de atingere a obiectivului cu orice preț: impozitarea a tot ( și dacă se poate chiar mai mult )...

Deci...potențial de...negociere taică...Tu, ca inspector, tăbărăști pe 'client' și-l intimidezi printr-un limbaj de specialitate, exagerând volumul fiscalității pe care firma lui ar datora-o statului. Apoi, te arăți binevoitor și începi să scazi cifrele până la nivelul real...(dacă și el e receptiv ). Tu scazi statul iar el saltă privatul...Și uite așa e fericit și Clientul și Statul și...mai ales INSPECTORUL. Că dacă în România nu ai de unde...negocia...Doar Inspector Financiar să fi că balta are pește...

Bardărău Ghiță, patronul birtului 'LA TRÂNTORUL VESEL' din comuna Trebuci, primise în urmă cu o săptămână o înștiințare oficială din partea DIRECȚIEI GENERALE A FINANȚELOR PUBLICE prin care era anunțat asupra datei în care avea să pice controlul pe capul său.

CIFREL Lucrețiu, Inspector Superior în cadrul DGFP, tocmai instruise doi tineri inspectori financiari proaspăt ieșiți de pe băncile facultății și la fel de proaspăt angajați în cadrul DGFP. Pt că fără experiență nu ar fi făcut față pe teren . Trebuiau să-și dezvolte flerul de a mirosi contribuabilul...dacă ascunde ceva...Dacă e pretabil la negocieri...(despre asta Lucrețiu nu le pomenise nimic, aveau ei să descopere dacă le mergea mintea ). Clienții din circumscripția financiară unde urmau să-și desfășoare activitatea trebuiau obișnuiți corespunzător de la primul contact, de la prima impresie...

Și uite așa s-au înființat cei trei crai fiscali la ușa birtuțului din pădure...Era o dimineață cețoasă dintr-o ianuarie nefiresc de caldă ( care înnebunea stuparii că trebuiau să umble cu mancare la stupi, fiindcă se treziseră cu puiet ). Cele trei costume echipate cu genți diplomat intrară cu viteză în salonul birtului strigându-i lui Ghiță de la ușă ( ca să-l intimideze ):
- Fiscul! Am venit în control! Sper că aveți documentele pregătite!...

Bardărău Ghiță era un om bine clădit, înfipt, de înălțime medie, cu burtă, cu un gât scurt și o ceafă lată de bulgar. Picioarele scurte și crăcănate îl făceau să pară un cowboy din vestul sălbatic, dar șorțul de măcelar de care nu se despărțea niciodată îți amintea că era balcanic. Sprâncenele groase negre și încruntate cadrau cu mustața de vătaf...În mână avea mai tot timpul o cârpă cu care ștergea instinctiv aproape tot ce era în jurul lui...
- Domnilor, vă rog, să ne retragem la separeu ca să nu deranjăm clienții! răspunse calm Ghiță

Intrară într-o încăpere alăturată amenajată cu o masă în mijloc și trei scaune în jurul ei.
- La mulți ani măi Lucrețiule! Că nu ne-am mai văzut de...dinainte de sărbători (încercă Ghiță să mai destindă puțin atmosfera ).

- Uite cum stă treaba domnule Bardărău! Suntem aici cu treburi serioase, nu ca să schimbăm politețuri! i-o tăie scurt unul dintre tinerei, încercând să se impună...Noua lege a finanțelor prevede că orice cetățean care nu poate demonstra cu acte averea sau bunurile de lux de care dispune, va fi aspru pedepsit...

Ghiță începu să se roșească (încet dar sigur ), de la degetele de la picioare către scăfârlie.

- Lucrețiule ( devie Ghiță subiectul, ignorându-l pe celălalt ) , de cât timp ne cunoaștem noi doi ? De 20-25 de ani ? Că nici nu mai țin minte...Sau mai bine zis, de cât timp îți bag eu în traistă ? De 20 sau de 25 de ani ? Angaricii ăștia doi știu că io ț-am țânut copii la facultate ? Iar tu mă învățai de fiecare dată când apărea câte un articol de lege modificat cum trebe procedat ca să ocolești legea da' să nu poți fi prins...Ai uitat...?

Lucrețiu nu avea cum să-i răspundă, fiind prea scufundat în activitatea de pigulire a scamelor imaginare de pe frumosul lui sacou verde-petrol în carouri...

Celorlalți doi nu le venea să creadă urechilor...Le căzuseră fălcile sincron, ca sertarul la casa de marcat și aveau o privire de cal care și-a pierdut banii...Degeaba încercau ei să întâlnească privirile șefului (care păruse așa de sigur pe el în birou, când le dădea sfaturi )...Că acesta era cu privirile prin buzunare...

- Noua Lege prevede...( încercă al doilea angarici să dreagă busuiocul )...
- Zât! Mucles! Dacă vă mai aud cârâind o singură dată, vă fac fermoar la fleancă și vă cos cu ață de cânepă ca la autopsie!!! (năvăli Ghiță cu bocancii pe elanul celor doi )...Unul rămase cu lentilele blocate pe vinclul tavanului( unde focalizase un păianjen )...Celălalt căuta de zor prin Monitorul Oficial un articol care nu se mai lăsa găsit...

-Voi cu un pârlit ca mine începeți să faceți dreptate în țara asta ? De ce nu începeț să controlaț averile la ăia care fură într-o zi cât produce țara asta într-un an și apoi rânjăsc ca dobitocii către prostimea care nu are ce le face ? Ha ? Răspunde-mi Lucrețiule! Te-ai prezentat cu avortonii ăștia doi ca să am de băgat în tri dăsagi în loc de unu ?

- Pt bugetul de stat...( încercă Lucrețiu, târziu și fără rezultat, să intervină...)

- Pt bugetul de stat Lucrețiule ? Ăla din care să înfruptă mai marii națiunii, semnând contracte contra intereselor naționale și bagând gros în buzunare...când or ales să continue investiția păguboasă de la Combinatul de la Krivoi Rog ?... Unde să toarnă de ani de zile milioane de dolari într-o gaură neagră, cu bani luaț pe datorie și pe care noi trăbă să-i plătim, cu dobândă cu tăt...Și apoi taie din salariile de la bugetari și din banii de la pensionarii care ș-or distrus tinerețile gândidu-să că or să aibă o bătrâneță liniștită...și acum or ajuns să cerșască o bucățică de medicament...Când lor, guvernanților, ce iau de la noi, le ajunge din nou în buzunare, pe căi numa de ei știute... Vă năpustiți ca vulturii pe hoiturile la amărâții care au declarat că au doiș'pe cepe pă funie în loc de cinș'pe...Ce lux pe care nu-l pot dovedi cu acte am bă ? Clăile de fân ? Rabla de Aro ? Orătăniile din curte care nu corespund cu ce am declarat la recensământ ? Cantitatea de miere extrasă per număr de stupi ?...Când oi vedea cel puțin un bandit de ăla cu 'gulerul alb' băgat la mititica și jucând șah singur în celulă, și pe o parte și pe alta a tablei, vreo 25 de ani, atunci o să mă tragă și pe mine firea să fiu corect și să-mi plătesc dările către țara asta...Că poate că atunci or începe să folosească banii strânși la buget și pt popor nu numai pt interesele de grup...

Ce e NOU în ultimi 2000 de ani în materie de 'fiscalitate' Lucrețiule ? Că de când s-or retras romanii și ne-or lăsat singuri în calea puzderiei de popoare migratoare, care o făcut naveta peste pământurile astea, la tăț o trăbuit să le dăm dreptu' ca să ne lase și pe noi să trăim...Pecetea corupției ne-or pus-o Fanarioții. Nu ne-or pus-o pe venă, ci în GENĂ mă Lucrețiule! Din starea asta nu ne mai scoate nici bunul Dumnezo! Numa dacă ne omoară pe tăț și apoi ne face la loc. Da' cu memoriile șterse bă! Ca să nu ne mai amintim de vechile șmecherii...Și de vechile relații...

- Pe noi nu ne poți corupe Bardărău! se riscă tinerelul cu Monitorul Oficial...

În clipa următoare Ghiță trânti pe masă o sticlă de juma de kil de pălincă de 70 de grade și un singur păhărel. Cu o iuțeală nebănuită împlântă în tocul ușii o bardă pe care o pregătise din timp și tună :
- Nimeni nu iese pe ușa asta până nu daț gata pălinca di pă masă !!! Vă arat io...incoruptibilitate...

Cei trei se năpustiră asupra unicului pahar ca fetele mari la măritat. Nu apucai să vezi paharul decât sclipirile lui în bătaia luminii, fiindcă se învârtea pe la gurile lor cu viteza unui linghișpir...La un moment dat Lucrețiu se trezi singur, față-n față cu destinul: ultimele trei degete de pălincă rămase pe fundul sticlei. Fiindcă ceilalți doi deja se încheiau la șireturi. Unul pe celălalt. Pe sub masă...Lucrețiu se năpusti ca turbatul, cu sticla la gură, și o gălgăi fără suflare. După care trânti sticla pe masă. Roșu ca racul, cu ochii bulbucați și ieșiți din orbite cât cepele de Turda și pâlpâind din buze după aer ca peștele proaspăt pe cântar...

Îi scoase de urechi de sub masă pe ucenicii în ale fiscalității și sub formă de trepied ( fiecare rezemându-i cu umerii pe ceilalți doi ) , se îndreptară țepeni spre ușa pe care Ghiță o ținea deschisă (conform promisiunii)...

Trepiedul nu încăpu pe spațiul ușii cu diplomatele din dotare, așa că buchetul se despleti...Noroc că de la ieșirea din birt și până în parcare era o pantă abruptă. Legea Gravitației, nu Noua Lege a Fiscalității, i-a ajutat să ajungă rapid în mlaștina de la baza dealului. Unde, năclăiți din cap și până în picioare, doar cu dinții rămași albi, mai zvâcneau din câte o mână și câte un picior, ca țiparul încălcit în papură...

Ghiță apăru în pragul ușii birtului mestecând o scobitoare în colțul gurii. Lăsă să-i scape un rânjet fotogenic în timp ce ștergea de zor păhărelul cu care se corupseseră inspectorii financiari...
- Firaț ai dracului și cu cine v-o băgat pe voi în finanțe...Păi voi nu erați buni nici pt construirea Societății Socialiste Multilateral Dezvoltate a comuniștilor și nici pt construirea Imperialismului Obscen al capitaliștilor din zâua de azi...Că n-aveț pic de vână-n voi bă...

Scurtul 'Tratat de Istorie a Fiscalității la Români' a fost de fapt o diversiune menită să-i țină pe inspectori blocați cât mai mult timp. Pt ca cei trei basarabeni pe care îi tocmise Ghiță să le fure gipanele la inspectori să aibă timp să demareze în liniște. Faza cu pălinca urma să-i scoată pe inspectori nu doar din sfera incoruptibililor, ci și din posibilitatea de a mai lega două cifre timp de vreo 48 de ore. Suficient pt ca basarabenii să ajungă cu mașinile în Transnistria. Unde nici Ivan Turbincă nu ar fi avut curajul să se ducă să reclame mașini furate.

Ghiță mai avea un ultim detaliu de rezolvat pt ca planul să fie complet pus în aplicare. Înainte ca vreun sătean să cheme pe șeful de post, (care ar fi chemat salvarea ), trebuia să sune la televiziune. Ca să poată filma ăia reportajul 'la cald'...

Așa...Ca să vadă toată lumea, cum stă treaba cu Fiscul în Trebuci...


PS. Basarabenii odată ajunși în Transnistria i-au trimis scrisoare de mulțumire lui Ghiță :
"- Domnu' Ghiță! Noi ușidim la poruncă pintu tri suti di ieuro pi cap di vită furajatî. Da' pintu că matali ai fost așa di boier cu noi, fără să ni iei parali pi mașâni, ai dreptu la tri comenz gratuiti. Trimiți poza dânsului la adriesa di pi plic, că di restu ni discurcăm noi..."

LUPU' ALBINELOR nefiscalizate ;) 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde Bee Happy » 01 Mar 2011, 22:09

LUPU' ALBINELOR scrie:
Bee Happy scrie:''Multumesc'' pentru ''inaintarea in grad''. Helauu!!! Locotenent este un grad de subofiter. M-am saturat sa fiu tot subofiter. Ieri subofiter, azi subofiter, tu imi propui sa fiu subofiter... Nu mai vreau sa fiu subofiter. Nu pacalesti tu vulpea, asa de repede. Ce este asta??? O promovare specifica perioadelor de criza?! Vino cu ceva, cu adevarat motivant.

Semneaza sublocotenent:

Catranit Ion Vipusca


- Bee Happy!

Eu stiu ca tu ai vrea sa te fac ADMIRAL, ca sa te admire lumea...Am avut niste grade din astea, de ADMIRAL, intr-un borcan. Da' au expirat. Ca le-a furat cineva. MARESHAL nu pot sa te fac fiindca nu ti-am cumparat inca shal. Nici macar o esharfa...
Nici ca mine nici ca tine: COLONEL, sa fie bine... ;) 8-)


No ase da!!! Oclonel... pardon colonel, mai merge!
In semn de recunostinta, o sa fiu mai activ si o sa scriu maine, continuarea la ''Romania Vazuta de Jos''
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:24

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Ok...Deci sa incepem...
Fişiere ataşate
ok_154672.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:31

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Tot Scufita...
Fişiere ataşate
ok_154673.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:33

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/


Intalnirea...
Fişiere ataşate
ok_154674.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:36

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Obsesie...Canina
Fişiere ataşate
ok_154677.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:38

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

In asteptarea unui...post vacant...
Fişiere ataşate
ok_154679.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:49

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Perioada de acomodare...
Fişiere ataşate
0rtk32gi.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:53

Cand cititul in pat nu e ceea ce-ti doresti...
Fişiere ataşate
ocnnfdia.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:55

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Aspecte...domestice...
Fişiere ataşate
ok_154683.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: PAMFLETE din BRUXEL

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Mar 2011, 23:58

[Transferat] de pe
http://stuparitul.3xforum.ro/post/7000/ ... in_BRUXEL/

Mai trebuie si ea lasata sa...conduca...Cel putin formal...din cand in cand...
Fişiere ataşate
ok_154686.jpg
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3843
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori