Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde cristi_vidican » 16 Sep 2012, 16:35

Mierea este mai eficienta decat siropurile sau alte medicamente pentru a calma tusea si durerile in gat ale copiilor. Aceasta este concluzia unui studiu realizat recent de o echipa de medici israelieni. La experiment au participat 300 de copii cu infectii acute respiratorii, manifestate preponderent prin tuse ...
Continuarea aici. Daca mai era nevoie de inca o demonstratie.
http://www.euforia.tv/articol/sanatate/ ... 18423.html
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde nae » 16 Sep 2012, 17:14

Noi(fam. mea ) nu consumam miere ;dupa o raceala sotia a ramas cu o tuse seaca ,un harait ,a luat mai multe medicamente dar n-a scapat ,dupa 2(doua )zile de miere cu polen -maxim 4 lingurite - a scapat de tuse .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde stefanmadalin » 19 Oct 2012, 21:46

Pe mine ma enerveaza reclamele la medicamente pe baza ba de miere,laptisor de matca,propolis ..care sunt mai scumpe decat ceea ce am scris anterior.
Nu mai bine te duci si ei produsul apicol direct,decat un extract? Eu zic ca e mult mai bine,nu stii ce baga astia prin buline,pe cand mierea a trecut 'Proba aspra a timpului".
Nici nu trebuia sa avem indoieli asupra efectului acestor produse,cica evoluam..
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde cantemir » 19 Oct 2012, 22:23

Cel mai greu e sa convingi copii sa consume lapte de la vaca, legume din gradina, oua din cuibar, miere de la stupi.
Te conving ei mult mai usor, ca-s mai bune prostioarele din comert: krax-uri, chips-uri, snacks-uri, iaurturi cu fructe si laptic d-ala cu trei luni valabilitate.
Parintii nostrii stiau efectele benefice ale produselor din gospodarie si le foloseau si ca remedii: lapte cald cu miere si galbenus de ou crud pentru tuse. Ceai de tei cu miere pentru somn. Paine neagra cu unt si miere- energizant in convalescenta, dupa raceli si gripa. Patlagina frunze-antiseptic- pusa pe zgarieturi si ceai cu miere pentru raguseala... Si nici nu-mi mai aduc aminte toate.
Ei bine, au efect. Eu nu consum miere, decat cand sunt bolnav; si-mi trece. Mai am intr-un borcan vreo 100 de grame de acu doi ani!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde ves.lucian.zabrani » 19 Oct 2012, 22:32

inseamna ca este foarte sanatos daca ai consumat asa de putina !!! :lol: :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde cantemir » 19 Oct 2012, 22:47

Inseamna ca n-ai auzit de diabet. Si nici nu-ti doresc!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde lucky5strike » 19 Oct 2012, 23:49

Tuse, arsuri, etc. etc.

Ceaiul, laptele, painea cu unt, cafeaua... la mine, se combina cu miere intotdeauna... exclusiv! Bine, cafeaua doar cu miere de salcam, sa nu-i taie aroma. Vara, cat e de lunga, o trecem cu triturat de capsuni/zmeura/visine/prune/etc. + miere poliflora + apa + 3-4 cuburi de gheata... Nu e ceva mai reconfortant pe lume!

Eu ma incapatanez sa consum miere... de fapt, nici n-o prea pot evita, fiindca borcanul e mereu pe masa.

Cu asa trebusoara, chiar ma consider norocos... in fond, cati pe lume isi ofera norocul asta? :P

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde ves.lucian.zabrani » 20 Oct 2012, 07:01

cantemir scrie:Inseamna ca n-ai auzit de diabet. Si nici nu-ti doresc!


iarta-ma te rog !!! nu aveam de unde sa stiu !!! :shock:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde Mircea_63 » 20 Oct 2012, 09:54

Riscul de diabet e mai mic cu miere!

O data este zaharul gata invertit...si noi il invertim, nu numai albina si asta ne solicita;
- a doua...ca mierea mai are si minerale, vitamine si alte substante benefice. Zaharul e energie goala.
Mierea este metabolizata mai lent, astfel nu suprasolicita organismul.
Zaharul e un soc energetic si provoaca dezechilibre.

La urma urmei cel mai bun leac preventiv este masura in toate. Odata instalat diabetul...nici pere n-ai voie sa mananci, d-apoi miere!

Cand e vorba de tuse...e si racela pe aproape. Nu uitati propolisul!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde cantemir » 20 Oct 2012, 14:03

Mircea_63 scrie: Nu uitati propolisul!

Cu bunavointa initiatorului topic-ului, as vrea sa relatez un episod despre ce poate produce apiteraria facuta dupa ureche.
Un prieten are probleme si dureri mari cu o masea, imediat dupa ce i-a cazut plomba. Plecat la drum lung cu camionul, nici vorba de dentist.
Opreste intr-o parcare unde un apicultor isi vindea marfa. Asta se ofera sa-l ajute: Ia la tata asta si bag-o la masea!
O bobita de propolis! A luat-o, a bagat-o in gaura maselei si-a uitat de ea.
Efect a avut pe loc, pentru ca durerea a disparut repede. Dupa vreo doua zile a disparut cu totul si maseaua dureroasa si smaltul de pe celelate din jur.
Intreb si eu: chiar asa de coroziv sa fie propolisul pur?
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Mierea, mai eficienta decat siropul de tuse

Mesajde Mircea_63 » 20 Oct 2012, 17:18

cantemir scrie: Dupa vreo doua zile a disparut cu totul si maseaua dureroasa si smaltul de pe celelate din jur.
Intreb si eu: chiar asa de coroziv sa fie propolisul pur?


Propolisul e foarte corosiv...mai ales pentru pescari! ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori