Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 22 Ian 2013, 01:47

Istoria strict pe izvoare o facea doar Ranke! Cronica lui Anonimus a iesit de ceva vreme din scena ca izvor direct! ca unul indirect insa spune altceva! Mai gasim cate ceva prin cronica lui NEstor...dar nu trebuie sa uitam un element..aceste cronici sunt scrise in cea maimare parte la cateva sute de ani dupa evenimentul pe care il invoca....si situatia ela fel cu Letopisetul cantacuzin pe care colegul il cita mai sus! deja se vorbeste de o traditie se cauta o legitimare...interesul celor care scriu este umbrit de altceva decat de adevar! iar adevarul e undeva la mijloc! Interogarea uni izvor in afara conteztului in care e scris..genereaza o serie probleme ...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde patrascu » 22 Ian 2013, 02:06

Orice lucrare istorica are punct de plecare studiul izvoarelor si mai apoi parerile altor istorici sau interpretarile acestora. Istoria iti permite sa lansezi ipoteze cate vrei dar raman doar ipoteze. Vreau un singur izvor sa contrazica aceste cronici daca sunt indirecte. vreau izvoare directe deci care sunt? presupuneri ale unor contemporani? Paralele intre anumite fapte clare si altele mai incetosate se pot face dar nu sunt obligatoriu valabile. Daca acele cronici unde este mentionata o populatie vlaha nu sunt directe siturile arheologice acare prezinta continuitate cum sunt ? Din punct de vedere numismatic cam cine erau partenerii economici dar in plan religios? Cautand spectaculos se trec multe aspecte importante cu vederea
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 24 Ian 2013, 09:00

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 24 Ian 2013, 11:59

Pai... in primul rand ..La multi ani- de 24 ianuarie! Interesant in articolul de mai sus, bine e drept nu am vazut pana acum o harta sa spunem etnografica, in partea de jos, modul cum se imbraca in mod traditional locuitorii -barbati din patru regiuni istorice ale nostre! Acum nu sunt convins ca e suta la suta reala grafica asta pe computer, nu stiu daca nu cumva e doar ilustratie pentru a umple pagina, dar altfel, remarc ca cei din nord au caciulile - e drept pe frunte, :D dar usor ascutite in timp ce, la sud caciulile tind sa devina plate! Interesanta maniera de interogare a trecutului pe seama aspectelor etnografice. Nu stiu daca un Stahl sau un alt sociolog sau etnograf a facut asa o harta cu masculin si feminin in costum! Dar e un punct de plecare. Pana la urma in priviinta acestor costume locale, schimbarile trebuie sa se fi produs ceva mai greu- daca vrei sa fii in randul lumii spune o vorba. Deci in prinipiu ca sa fii in randul lumii , chiar daca te-ai asezat de curand in sat, prin insuratoare sau prin emigrare, posibil ca la un moment dat, poate nu tu direct dar ai tai, sa adopte costumul locului! Uite asta poate fi mai departe un element de discutie. Asa ca daca am posta fiecare cateva costume locale de prin partile noastre, putem largi si un alt spectru al discutiei. Sigur nu trebuie sa uitam emigrarie masive peste munti cum ar fi in Vaideeni Valcei. In mod normal nu ar trebui sa le punem pe harta, doar ca, exista cam peste tot sub munte(dar si stramutari la campie- de pilda ciangai romanizati prin mutare in zona Iasului) descalecari ardelenesti succesive si nu intotdeuna doar de valahi!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde patrascu » 24 Ian 2013, 13:56

Este interesant articolul iar portul popular poate fi un izvor istoric dar interpretat cu prudenta. Imi vine in minte probabil am mai scris pe aici pe undeva despre Badea Cartan care ajuns la Roma adoarme in costum national si in opinci alaturi de Columna lui Traian iar a doua zi presa vremii titra ceva de genul un dac a cazut de pe columna. Tot aici se poate incadra si tabloul uni pictor maghiar facut in Transilvania sec XIX unde personajul mai in varsta este identic in port cu dacii de pe columna. Deci indiferent de numarul de popoare migratoare care se perinda in acest spatiu se pare ca raportul cel putin numeric a fost in favoarea autohtonilor care au primit ce e drept influente dar au reprezentat baza.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 26 Ian 2013, 12:09

Ceva ce nu auziti prea des....sau ceva condamnat sa dispara!

http://www.youtube.com/watch?v=_6CymH47mrM
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde livas » 26 Ian 2013, 22:04

...ma doare de ce am vazut..sincer, shi baietzi mei care sunt innnebunitzi dupa ''3oo Spartani'' urlaaa!!!!!!
...shi va spun eu ca asha tre sa fie!!!!!
ei shtiu ca originea lor sunt eu, shi mai inapoi bunicsu, shi mai .......strabunu!!!!!!!!!!!!!!! shi asha mai inapoi!!!!!!
Ca incepe cineva sa spuna ca undeva in capatul satului......... ar fi cineva cu fusta in loc de craitzari, sau ca se pishau in contra vantului, shi nu ar trebui sa fie in sat cu noi e o mare tampenie, !!!!!!!!!!!
Asha am cautat noi romanii sa aratam ca sunt unii opincari care nu ar trebui sa fie in autobuz cu noi, ca vezi doamne nu se pot shterge pe talpi, da nici nu avem talentul de ai invatza sa se shtearga!!! :oops:
DE ASTA NE RUP TOTZI IN TOATE PARTZILE!!!!!!!!!!!!!!!
....nu mai spunca sunt shi de-ai noshtri care cred ca restul lumii sunt marfa de tren spre lagar!!!!!!!!!!!

...sa fii iubit nene Mirtcea 63!!!!!!!!!!




..............ma rog domniilor voastre, scuzatzi precipitarea!!!!!!!!!!! :oops:
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 10 Feb 2013, 02:41

De unde provin numele regiunilor României. Poveştile ”botezătorilor”

România, aşa cum o cunoaştem acum, este compusă din nouă regiuni istorice. După lupte de secole, purtate pentru autonomia fiecărei regiuni şi pentru mândria locală, cele nouă mici state se unesc în 1919 şi formează România Mare, un vis mocnit timp de sute de ani.
Fiecare teritoriu istoric al României are povestea şi actorii lui, însă toate au în comun dorinţa, coagulată de-a lungul secolelor, de a face parte dintr-o singură ţară, unită sub cupola României Mari.

http://adevarul.ro/news/societate/de-pr ... index.html
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Banatul, un veritabil Eldorado al Europei. Etimologia numelui regiunii
http://adevarul.ro/locale/timisoara/ban ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Dobrogea, cel mai frumos pământ al României – botezată după un slav
http://adevarul.ro/locale/constanta/dob ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Povestea Ardealului, „Ţara de peste pădure”. Cum au tradus notarii unguri cuvântul „Ardeal” în latină
http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/v ... ndex.html#
-----------------------------------------------------------------------------------------------
„Maramureş“. Ungurii, evreii şi românii se luptă pentru adjudecarea formulei corecte
http://adevarul.ro/locale/baia-mare/mar ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Bucovina – Ţara Fagilor
http://adevarul.ro/locale/suceava/bucov ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Muntenia - "ţinutul celor mai bărbaţi şi mai drepţi dintre traci"
- piatra de temeie a României de astăzi

http://adevarul.ro/news/bucuresti/munte ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Bărăgan, ţinutul sterp cu nume otoman
http://adevarul.ro/locale/slobozia/foto ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Oltenia, zbucium între istoria de dinainte şi cea de după comunism
http://adevarul.ro/locale/slatina/olten ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------
Moldova, de la lupta voievodului Dragoş Vodă cu zimbrul până la cărţile de istorie
http://adevarul.ro/locale/iasi/moldova- ... index.html
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2013, 11:11

LUPU' ALBINELOR scrie:De unde provin numele regiunilor României. Poveştile ”botezătorilor”

Oltenia, zbucium între istoria de dinainte şi cea de după comunism
http://adevarul.ro/locale/slatina/olten ... index.html
------------------------------------------------------------------------------------------------

Slabut articolul,prea comprimat,liupsit de substanta si nu reflecta realitatea istorica :!:
Confunda stinga cu dreapta Oltului :lol: si dupa ce ca interpretat cum a vrut datele istorice,asa cum si le-a adus aminte de pe la scoala, nici macar nu a putut da copy paste de pe undeva si sa mai ,,coafeze '' pe ici pe colo ceva sa para ca stie ce scrie
Sa nu ne mire vreodata ca o sa ajungem sa nu ne mai stim de unde ni se trage numele
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 10 Feb 2013, 11:50

pai ... hai sa o luam punctual .... unde anume datele din acest articol nu reflecta realitatea istorica?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde patrascu » 10 Feb 2013, 15:56

La o prima vedere pare simplu sa judeci dupa nume. Sa o luam punctual Baraganul nume de origine turca. Toata lumea este de acord . Atunci sa luam judetul Ialomita parte a Baraganului. Originea este slava Iavlovita=tinut pustiu. Care este explicatia?
In aceeasi ordine de idei vorbim de mistificare de originile noastre intunecate. Au trecut pe aici pecenegi cumani turci tatari slavi unguri primele documente sunt scrise in slava apoi in romana cu caractere chirilice si totusi latinitatea limbii nu s-a pierdut. Care este explicatia?
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 10 Feb 2013, 17:39

patrascu scrie:La o prima vedere pare simplu sa judeci dupa nume. Sa o luam punctual Baraganul nume de origine turca. Toata lumea este de acord . Atunci sa luam judetul Ialomita parte a Baraganului. Originea este slava Iavlovita=tinut pustiu. Care este explicatia?
In aceeasi ordine de idei vorbim de mistificare de originile noastre intunecate. Au trecut pe aici pecenegi cumani turci tatari slavi unguri primele documente sunt scrise in slava apoi in romana cu caractere chirilice si totusi latinitatea limbii nu s-a pierdut. Care este explicatia?



Daca tot ai luat Ialomita adauga si Ilfov- Arinis si cate altele! Probabil o parte din aceste toponime sunt si mai tarzii....e greu de demonstrat cand au intrat in limba fara sa ai cunostiintele adecvate de slava, medio slava, etc! Sigur trebuie notata influenta bulgara extrem de puternica aici in sud! Nu putem evalua aceste aspecte fara sa avem cunostiintele necesare. NU facem decat o discutie de amatori! Asa cum si Baraganul nostru nu e pana la urma decat o extensie a stepei si a Bugeacului si din acest motiv a fost preferat de migratorii crescatori de vite si in special de cai, dar ca nume este posibil sa fie mai vechi decat influenta otomana- dar fara izvoarele de care vorbeai cu alt prilej, greu de demonstrat! Latinitatea nu a fost pierduta si gratie unui schimb de populatii permanent in acest areal. Pana la urma cat vor fi fost ei de aberanti PURISTII- cei care si-au propus sa inlocuiasca cuvintele slave din limba cu cele de origine latina- si au ajuns la constructii ciudata tip cravata- inlocuita cu gat legau, influenta lor a fost prea mica si prea tarzie. Nu stiu in ce masura, adica nu pot evalua impactul scrierilor in limba romana ale diaconului Coresi, scrieri care au unificat evolutii disjuncte si au impus ca limba culta limba din zona Brasovului cu rotacismele sale! Altfel - daca luam la socotit insulele romanitatii sud dunarene- care au rezistat multa vreme iar respectivii au fost extrem de implicati in viata economica bizantina si apoi otomana, asistam cum de fapt limba latina se pierde treptat prin izolare iar intelegerea intre locuitorii celor doua tarmuri dunarene, este extrem de anevoiasa! Explicatia este ca masa Nord dunareana a fost cred eu ceva mai compacta si a reusit sa se pastreze prin schimbul cultural intre zone dar zone de vorbitori de limba latineasca!( Pentru mine ramane un si mai mare mister modul in care populatii compacte de carpi au fost romanizate. Caci sunt mari suprafete neocupate de romani care si asa au stapanit destul de putin. Adica sa vorbim de romanizare completa dupa mai putin de 200 de ani este dincolo de demonstratii stintifice exceptionale - dupa parerea mea destul de putin sustenabil, dar - existam, deci - de ce nu!) Nu cred ca am putut popula un asa areal doar prin migrare de la sud. Izvoarele bizantine vorbesc de colonizari de 10 000 indivizi cel mult! Care ulterior au fost retrasi! Aici trebuie sa fi existat permanent un fond latin. Altfel am fi singurii care au emigrat spre nord si est, cand de fapt toate marile migratii au avut ca tinta vestul si sudul! Bine partial transhumanta ar putea fi o explicatie, dar nu cred ca a putut exista o stapanire- fie ea Bizantina, Bulgara sau Otomana care sa dea afara din imperiu, hanat, tarat, regat, etc locuitori si sa lase pamantul nelucrat si taxele neachitate, mai ales intr-un ev mediu in care individul avea alta valoare decat astazi. Bine e drept adevarul este unul - nu erau la moda tractoarele :D Daca ne gandim doar la ce batalii au fost in secolul XVIII pe taranii fugiti dintr-o parte in alta - greu ne putem imagina cu cateva sute de ani mai devreme ca ei au fost fortati sau pusi sa plece in masa catre Tarile Romane! Cert este ca valahul ca si albanezul a avut un spor demografic net superior in orice provincie din acelea cu nume ciudat citate mai sus :D fata de ceilalti. Cred ca demografic am fost pe parcursul evului mediu si pana tarziu in seculul XX, ceea ce astazi mai sunt doar tiganii! Acolo unde valahii au fost izolati in alte populatii compacte - ma refer la cei din Balcani, Ioanina , Epir coasta dalmata, ei si-au depasit conditia de mocani cu care au fost faimosi sute de ani si au trecut la comert de tip hanuri, prelucrarea pieilor si a metalelor pretioase! Ceea ce la nord de Dunare nu se vede nici daca o sa cautam cu lumanarea! Daca la sud valahul ajunge la un moment dat sa intemeieze ORASE la nord nu face asta ci isi pastreaza exclusivitatea in zona din afara targurilor. Sigur unii sunt izolati tot mai mult si se adapteaza ceilalti nu! Dar este foarte posibil cu prea putine exceptii, ca sa fie doua mase de populatie care au evoluat separat si nu una din alta!

O chestie pe care o dau exemplu mereu este paradoxul asta intre influentele execitate in aceasta masa valaha. De pilda ceea ce in MOldova se numeste Hrib in sud se numeste Manatarca. In Moldova se foloseste un termen ucrainian iar in sud unul bulgar. E un paradox! Oare ciobanii valahi nu au fost in stare sa descopere buretii sau ciupercile? Sau e vorba doar de un singur tip de burete izolat? Au trebuit ele oare sa ni le arate slavii? Sunt si multe alte exemple.De influenta ungureasca sau turca pre saqu post otomana. Astea sunt lucrurile care ne separa. DAca vrem sa vedem ce ne uneste si ne defineste probabil trebuie sa luam si pe cele care ne separa!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde proapis13 » 10 Feb 2013, 18:20

delorin I scrie: Adica sa vorbim de romanizare completa dupa mai putin de 200 de ani este dincolo de demonstratii stintifice exceptionale - dupa parerea mea destul de putin sustenabil, dar - existam, deci - de ce nu!) Nu cred ca am putut popula un asa areal doar prin migrare de la sud.


Dar explicatia ta despre expresia ,,torna frate'' si de ce Alemanii nu folosesc niciodata expresia de German/i/a
Este o expresie latina pe care stiu sigur ca o cunosti.
Ei au avut o ocupatie mult mai indelungata decat am avut noi; daca se poate numi ocupatie cind o armata straina tine administratia si intareste cetatile doar in 15% din zona ocupata
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde apis_argesis2 » 10 Feb 2013, 20:45

referitor la imbracaminte si la port : toti stim ca atunci cand a pus piciorul pe pamantul Americii Amerigo Vespuci si Columb au ingenucheat poulatia cu margele , panglici, oglinjoare si funtite viu colorate!!! HaHA pai si cand te uiti acum in portul lor nu vezi alceva decat curcubeul!!
Sa spui ca intr-o anume corelare de porturi si obiceiuri pti sa tragi concluzii valide istorice , inseamna ca ai mancat porc seara si noaptea ai visat caprioara.

iar cu site-ul asta... sunt prea multe lucruri subtiri... asa cum au mai spus si altii!
Avatar utilizator
apis_argesis2
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Noi 2012, 19:00
Localitate: Arges

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde apis_argesis2 » 10 Feb 2013, 20:48

nu poti sa intrii pe un site de stiri si sa iei de buna un material documentar dacat la modul entertainment


cat despre provinciile istorice si Unirea... nu pot decat sa fiu recunoscator ca strabunii mei si ai dumneavoastra au avut sange de roman din belsug. Multumesc lui Dumnezeu ca parintii nostrii au fost mai romanii decat suntem noi acum!
Avatar utilizator
apis_argesis2
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Noi 2012, 19:00
Localitate: Arges

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde patrascu » 11 Feb 2013, 01:52

delorin I scrie:

Asa cum si Baraganul nostru nu e pana la urma decat o extensie a stepei si a Bugeacului si din acest motiv a fost preferat de migratorii crescatori de vite si in special de cai, dar ca nume este posibil sa fie mai vechi decat influenta otomana- dar fara izvoarele de care vorbeai cu alt prilej, greu de demonstrat!!

Dupa geografia istorica in jurul anului 1000 80% din spatiul romanesc era acoperit de padure Baraganul nu cred ca a semanat pana tarziu cu stepele Bugeacului cred totusi ca nu este imposibil ca teoria sa fie plauzibila. Apoi majoritatea judetelor in sudul carpatilor isi iau numele de la apele de care sunt strabatute deci diferenta de la varsare pana la jud Ialomita ca sa ii putem da clar origine bulgara. Problemele acestea au ridicat mereu teorii si pareri diferite. Spre exemplu Buzaul oras rau si judet toate cu acelasi nume. Daca luam istoricii care lanseaza teorii aflam urmatoarele
- Basil Iorgulescu- lanseaza doua teorii si anume origine slava buzaturbure fiind aluzie la apa tulbure a raului dar in aceeasi lucrare mentioneaza ca ar putea avea origine mai veche din greaca veche Museu
-Vasile Parvan imbratiseaza si el originea Buzaului ca fiind in Museu
-Nicolae Draganu daca imi aduc aminte bine considera ca are origine traco daca
-Papahagi sustine ca provine de la cuvantul buza pronuntat in vechime budza format odata cu limba romana
-Gustav Weigand sustine originea bulgareasca ajunsa la noi prin filiera ungureasca
-CC Giurescu sustine in prima faza ca este un nume imprumutat de la populatiile slave in sec VI-XI dar mai tarziu intr-o alta lucrare afirma ca este posibila originea Museu.

Daca la un singur nume apar atatea pareri cat de greu este sa ajungem noi la o parere comuna? Este greu sa spunem ca adevarul istoric apartine unuia sau altuia putem doar sa cantarim argumentele.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 71 vizitatori


cron