Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 22 Dec 2012, 10:22

LUPU' ALBINELOR scrie:- Cristi, "Easy come, easy go !" (ce vine usor, usor se duce).

Articolele raman ca baza de dezbateri viitoare. Stiu ca 'vanatorul' din tine nu te va lasa sa dormi pana nu vei citi articolele (ca sa iti poti compune rechizitoriul de maine :lol: )


atunci vom astepta pana sa le vina vremea .... si de dormit am dormit chiar foarte bine, multumesc de grija :)

Mircea_63 scrie: ....

Hai sa va zic si alte aspecte. Cand eram copil, in Arad erau mult mai multi unguri. Nu stiu unde au disparut. In fabrici si uzine lucra taranul roman adus de la sat si calificat rapid la scolile de meserii. La ruperea de oase erau romanii.

Existau multe ateliere de diferite feluri. Geamgii: nu era lucru greu ca intr-o fabrica. TOTI era unguri. Pantofari, reparatori de televizoare, croitori si multe altele unde nu se muncea din greu.
In fabrici, cat am apucat eu sa vad, majoritatea maistrilor erau tot unguri, sarbi...mai putin romani.
M-am ocupat de acvaristica in copilarie. Cu ocazia asta in fiecare duminica eram in piata cu pesti de acvariu, de vanzare. Acvaristii erau majoritatea tot unguri. Buuun, existau columbofili, pasionati de chinologie, crescatori de iepuri de rasa...pe cuvant ca aproape toti vorbeau ungureste.

Singura carte de pe vremea aceea de acvaristica era scrisa de...Kaszoni Zoltan :D

Orice mestesug, chiar si simplul zugravit, altfel spus tot ce inseamna maistor...erau unguri.

Nu stiu daca era vorba oarecum de o casta. In domeniile astea se traia mai bine decat cu bataturile in palma din fabrici. Aha, fabrici...functionari, magazioneri, normatori si alte alea decat munca bruta...unguri.

La naiba, ori ca vorbea toata lumea maghiara, ori...frizerul maghiar, nenea de la atelierul de reparat biciclete (aveam 9-10 ani, apoi am reparat-o singur), nenea de la vulcanizare, geamgiul, instalatorul, zugravul...

Am avut ceva treaba intr-o fabrica din Timisoara. Guban! Aveam sa aflu ca la inceputuri erau angajati numai maghiari. Fostul patron, devenit director (prieten cu Dej) era tot maghiar. Solventul, combinat chimic cu foc continuu...romani si foarte multi moldoveni. Fugea lumea de combinat.

In orice mestesug era nevoie de ucenicie, dar un roman cu greu intra in breasla. Pentru ei era loc la sapa si lopata. Ai naibii cum se invarteau. Unul facea maturi si avea un teren pe care cultiva tatarca. Am muncit la el in cateva zile din vacanta sa-mi fac bani de buzunar. Tot ungur. Oriunde era rost de o invarteala, o afacere, un loc mai caldut, o paine mai buna...doar ei.

Daar, recunosc! Meseriasi foarte buni si oameni de cuvant. Am avut o motoreta. Unde a pus mana Misi-Baci s-a cunoscut. Cat am fost copil, fara falsa modestie am excelat in acvaristica si recunosc ca desi aveau un aer de superioritate fata de romani, stiau sa respecte.
Chiar daca eram prunc de budesh olah, mi-am facut prieteni printre unguri in varsta si cand deveneai de-al lor (dovedeai) te respectau. Altfel insa ii dispretuiau pe romani.

Ba chiar, fir-ar sa fie, strabunica unui var il invata sa vorbeasca ungureste. Am rugat-o sa ma invete si pe mine. M-a invatat baba sa injur si m-a trimis la alta baba, vecina, care nu stia boaba romaneste sa-i spun. M-a fugarit aia cu matura de mi-a trecut cheful.
Nu le convenea nici macar sa le inveti limba! Unde se intalneau doi unguri, chiar daca restul erau romani, astia vorbeau musai ungureste.
Gazde politicoase si amabile, dar intre ei vorbeau tot ungureste. Sarbii si nemtii nu faceau asa niciodata!

No astea-s numa` franturi de amintiri, dar zugravesc partial o impresie.


Mircea .... ma faci sa rad .... iti recoamnd sa citesti George Orwell: http://www.bookblog.ro/biografii-si-mem ... si-londra/ (autorul care a scris Ferma Animalelor si 1984 ) o sa gasesti acolo un paragraj despre ce invidiaza mai mult un cersetor???!!!! .... si ai sa vezi ca obiectul invidiei este .... un muncitor.
Acei cismari, acvaristi, maistri, etc pe care tu si acum dupa atatia ani ii invidiezi (pentru ca din ce-ai scris tu mie asa imi reiese) oare au ajuns in acele situatii cu forta? .... cu japca? sau fix si numai datorita propriilor lor merite?
Invidia persoanelor mai slabe ..... mai sarace .... mai neputincioase este mai intensa pentru cei imediat superior decat pentru cei mult superior ..... un vagabond invidiaza mai degraba un muncitor care-si permite o biata dacie (am vrut sa spun bilet de tramvai dar in Romania transportul in comun e infestat de oameni saraci care oricum nu-si cumpara bilet) decat pe patronul fabrici care-l stropeste din mertan.
Este universal val;abil (nu se aplica numai in Ardeal sau cu atat mai mult numai in Arad) ca cei nou veniti sa fie in pondere mai mare in posturile si la joburile mai grele si mai inferioare .... se aplica peste tot in lume .... de la Arad la Bucuresti ... la Londra .... la Singapore, etc ...

Si apropo de treaba cu bataturi in palma .... pe podul de la Cernavoda oare ce nume e scris? .... cumva Vasile, Ion, Mihai, etc .... sau alt nume de muncitor care si-a rupt carca la constructie? .... sau Angel Saligny care a gandit si proiectat constructia? .....

Iar daca atunci cand erau copii si legea va proteja pe voi romanii ti se pare ca erau ungurii rai si asupritori (auzi la ei nemernicii .... isi permiteau sa munceasca altceva decat sapa si lopata) .... oare cum or fi fost inainte de Unire? .... cand romanii erau dupa lege cetateni de mana a 2-a?

Dispretul lor fata de romanii este intr-un fel justificat .... similar cum este justificat si dispretul nostru fata de tigani .... sau alte natii inferioare .... si care in continuare refuza sa se integreze .... sa evolueze.

Glume si suste cum ti-a facut tie baba aceea se fac mai peste tot unde exista "pinguini" disponibili, nu stiu daca ai avut ocazia sa faci armata si acolo sa fi avut colegi de origine maghiara .... sa te tii poante si suste facute lor de catre camarazii romani pe tema exprimarii in alta limba.
Sau acum cand fiind tara europeana dar cu mare doza de exotism si suntem vizitati de tineri (si mai ales tinere) straine .... cum in loc de "buna ziua" sunt invatai sa spuna "vreau muie", etc
Crezi tu ca simtul umorului e monopol romanesc? .... altii nu au voie sa-l foloseasca?
Te rog sa considerii interventia mea in mod constructiv si eventualele critici sau/si "rautati" care reies din ea sa nu le iei personal, am incercat sa le mai imblanzesc dar par ca isi pierd sensul
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 22 Dec 2012, 15:42

Cristi, fii dur! Eu asa te stiu :lol:

Pur si simplu observam ca tot ce era "mestesug" era dominat de maghiari. Nu ii invidiam ci ii admiram. Sincer!
Cum sa nu-l admir eu pe omul care imi regla aprinderea la motor? Imi era ciuda pe el ca nu ma invata sa o reglez singur :( Eram convins ca daca eram maghiar de-al lui m-ar fi invatat.
Apoi am pus mana pe o carte de la Biblioteca si am invatat. Ba chiar l-am desfacut bucati...ca ala care atunci cand nu merge,desface sa vada care-i baiul si cand merge desface sa vada de ce merge. :D

Copil fiind nu prea stiam ce e aia invidie. Fugareala cu matura a fost distractie maxima, n-avea sanse sa ma prinda. Curtea era mare si in aceeasi curte, strabunica statea in prag si radea. Desigur ca ailalta s-a prins cine a pus treaba la cale.
Totusi, am remarcat faptul ca nu le facea placere sa te invete ungureste.

Cred ca te pripesti deducand ca e vorba de invidie! Mai degraba depanam amintiri decat criticam.

Am observat ceva general si mai greu de explicat. Incerc totusi! Am avut inclinatii, curiozitati si pasiuni tehnice, ocazie cu care am observat ca mereu ma lovesc (intalnesc) de maghiari si nu de romani. Pana si la pescuit, tot cu batranei unguri aveam de a face. Astfel la viermusi le ziceam "kukoti", datul la fund se numea "fenekes", albitura se numea "lipus"
Antrenorul de Judo (primul club din Romania!!), desi era Mihai Botez, de fapt era Misha Baci ...
Filatelistii...la fel. In fine, oriunde era ceva mai sus decat sapa si tinea de pricepere, pasiune, mestesugareala, ei erau varfurile. In general erau oameni educati si instruiti.

La fel ca la stuparie cand nu exista internet, multe lucruri care azi par banale, atunci erau adevarate secrete. In momentul in care cineva le vorbea limba, deveneau mult mai prietenosi, asa ca am invatat repede sa spun csokolom si koszonom szepen.
Termenul de bozgori l-am auzit foarte des la adresa lor, dar cel de budesh olah foarte rar din partea lor la adresa romanilor.
Se spune despre ei ca sunt rai. Mie mi s-au parut doar mandri. Aveau si de ce sa fie in comparatie cu noi. Ca vecini, erau cei mai placuti vecini. N-ar fi venit la usa sa ceara ceva, Doamne fereste si acest obicei -raspandit la noi- la ei era de-a dreptul rusine, dar altfel politetea intruchipata. Betivani? Da! Consumatori mult mai mari, dar stiau sa o faca cu o anumita decenta. In schimb sa vezi ce fac sarbii cand se imbata :lol:

Ungurii erau hobbysti! Romani nu prea. In fine, destul am povestit despre unguri. Am citit si eu ce spune istoria despre faptele lor de cruzime. La fel am citit despre ce au facut nemtii. Se vorbeste despre nemti ca sunt reci, distanti etc. Oi fi eu mai ciudat, dar mi-au placut nemtii foarte mult si nu mi s-au parut reci ci dimpotriva, foarte prietenosi, amabili si de treaba.
N-as vrea sa ma injure unii, dar aveam o impresie mult mai placuta despre unguri si nemti decat despre romani, chiar daca si eu sunt roman. Sarbii? Un fel de romani care vorbesc alta limba, totusi, mai pedanti si seriosi.

Am povestit toate astea in ideea de a va impartasi cum sunt relatiile dintre noi si conlocuitori si mai ales cum erau acum 35-40 de ani prin ochii unui copil de atunci.
In zilele noastre...am dus saptamana asta masina la un mecanic. Intreb pe cel care mi l-a recomandat daca e serios. Raspuns: e ungur!
-Aha, deci e serios!

In Banat, cel putin, relatiile dintre nationalitati sunt foarte bune. In trecut, tot banatanul vorbea 2-3 limbi si asta nu il incurca cu nimic. Slavici spunea (in Budulea Tachii) ca omul, cate limbi stie, de atatea ori e om. Din punctul asta de vedere, recunosc ca deseori unii se simt familiarizati cu Ungaria. Cumparaturi la Maco, cineva bolnav mai grav-se duce la Szeghed.
Vara, weekenduri la strandurile lor....calitate si preturi de bun simt!
Carasenii se duc in Serbia ca la ei acasa...si nu sunt tratati ca cetateni de mana a doua ci sunt tratati mai civilizat ca in Romania.

Povestile cu pericolul maghiar starnesc zambete. Cel putin aici la noi!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 22 Dec 2012, 16:13

Mircea_63 scrie:Cristi, fii dur! Eu asa te stiu :lol:


amu .... eu ce sa mai zic .... sunt fix asa cum sunt .... dur poate pentru unii .... dar eu am pretentia de la mine ca nu-s omul sa nu inteleaga si sa nu respecte alta opinie .... mai ales atat timp cat e si argumentata
....
Mircea_63 scrie: ...
Am observat ceva general si mai greu de explicat. Incerc totusi! Am avut inclinatii, curiozitati si pasiuni tehnice, ocazie cu care am observat ca mereu ma lovesc (intalnesc) de maghiari si nu de romani. Pana si la pescuit, tot cu batranei unguri aveam de a face. Astfel la viermusi le ziceam "kukoti", datul la fund se numea "fenekes", albitura se numea "lipus"
Antrenorul de Judo (primul club din Romania!!), desi era Mihai Botez, de fapt era Misha Baci ...
Filatelistii...la fel. In fine, oriunde era ceva mai sus decat sapa si tinea de pricepere, pasiune, mestesugareala, ei erau varfurile. In general erau oameni educati si instruiti ....


pai vezi ca-mi confirmi parerea mea .... ca "avansul" Ardealului fata de celelalte provincii romanesti se datoreaza altora si nu romanilor din Ardeal .... stii tu aia care cand vorbesti cu ei tin musai sa-ti precoizezi ca ei sunt ardeleni si tu le esti inferior. Exagerez acum, nu toti sunt asa .... dar nu-s rari cei de asemenea factura.

In armata colegul meu de sector (adica holul de la etajul 2 al companiei unde dadeam cu mopul a fost ungur (undeva din Bistrita) .... un baiat de un bun simt si o probitate morala de invidiat .... dar care pana nu am sters eu un perete cu un oltean era ciuca bataii de joc a colegilor olteni (am facut armata la Ramnicul Valcea ... si vorbim de oameni la peste 23 de ani, cu facultate si-n perioada 1999 - 2000) ... doar pentru ca avea dificultati de a se exprima in limba romana ... deci la capitolul "rautati gratuite" nu maghiarii detin monopolul.

Cu olteanul terfelit m-am impacat deabia dupa 2 saptamani (si vorbim de situatia in care eram impreuna 24 din 24 zi de zi) dupa ce l-am lasat sa castige 3 partide de table la rand ...


Mircea_63 scrie: ... budesh olah foarte rar din partea lor la adresa romanilo ....
vrei te rog sa-mi explici termenul? e prima data cand il aud



Mircea_63 scrie: ...
N-as vrea sa ma injure unii, dar aveam o impresie mult mai placuta despre unguri si nemti decat despre romani, chiar daca si eu sunt roman. Sarbii? Un fel de romani care vorbesc alta limba, totusi, mai pedanti si seriosi.


sunt convins ca nu te inseli .... dpdv seriozitate e absurd sa credem ca noi romanii am insemna ceva, ce e gresit insa e sa generalizezi .... la 1000 de romani neseriosi exista totusi 1 care e oki ... tine fix numai de tine sa ai capacitatea de a discerne

Mircea_63 scrie: ...
Am povestit toate astea in ideea de a va impartasi cum sunt relatiile dintre noi si conlocuitori si mai ales cum erau acum 35-40 de ani prin ochii unui copil de atunci.


Te rog foarte mult sa continuii .... gasesc discutia EXTREM de interesanta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 22 Dec 2012, 17:43

Budesh olah s-ar traduce prin Valah imputit. Este termenul cu care ne gratuleaza ungurii in contrapartida cu faptul ca le spunem "bozgori". Din cate stiu bozgor inseamna "om fara tara".

Nu-mi amintesc sa fi afirmat eu ca avansul se datoreaza romanilor si tare cred ca nici ungurilor sau sarbi, nemti sau alti conlocuitori, ci...conditiilor istorice. Concret, cei de aici au avut parte de pace. Totodata...catolicismul si religiile protestante au alta viziune. Saracia nu e vazuta ca o virtute. Imperiul Austro-ungar era mare si avea nevoie de reguli stricte pentru fi administrat in amestecul lui de popoare.

Unii vad respectarea regulilor ca pe o supunere, ca pe o injosire si isi fac un stindard din incalcarea lor. Aici insa -cel putin pe vremea aceea- era mare rusine sa faci ceva nepermis.
Aveam uniforme scolare si embleme cu numarul matricol. Imi amintesc cat tam-tam a fost in scoala pe motiv ca nu-stiu-cine l-a vazut pe un elev aruncand ceva gunoi pe jos, pe strada si i-a retinut numarul matricol. Alt taraboi cu cineva care nu s-a ridicat sa cedeze locul in tramvai. Sa fi fost tramvaiul plin (nu ma refer la imbulzeala nebuna de mai tarziu) si pe locul rezervat invalizilor sau gravidelor nu se aseza nimeni...fara sa fi fost gravid sau invalid.

Cand eram de 5-6-7 ani, imi amintesc ca in parcuri se respecta cu sfintenie regula cu "Nu calcati iarba". Nu stiu ce sa intamplat, dar brusc orasul a explodat. Adica s-au ridicat foarte multe blocuri, cartiere intregi, populatia a crescut foarte mult si in mare parte disciplina s-a dus. Tramvaiele si autobuzele pline pana la refuz, se calatorea pe scari, pe scaune statea cine apuca si cine prindea loc...iar pe strazi mizeria a devenit mai mare.

Coincidenta sau nu, in armata cativa dintre cei mai buni camarazi erau unguri, iar singura incaierare am avut-o tot cu un oltean. :lol: Desigur ca am avut prieteni romani si chiar si olteni.

Exista o singura specie cu care nu ma inteleg...dar aceea e universala si nu tine de nationalitate.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde csaa » 22 Dec 2012, 21:53

Oltenii ca si maramuresenii cauta "incaierarile" doar pentru a-si arata barabatia. Nu ma contraziceti, am experienta mai multor colective cu regim "inchis".
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 23 Dec 2012, 17:20

csaa scrie:Oltenii ca si Maramuresenii cauta "incaierarile" doar pentru a-si arata barabatia. Nu ma contraziceti, am experienta mai multor colective cu regim "inchis".


Nu te contrazic, subliniez insa faptul ca nu e corect sa judecam oamenii la gramada. Pe de alta parte, vorbind despre caracteristicile generale ale oamenilor din diverse zone, poate semana cu o "judecare" la gramada. Sunt insa chestiuni de nuante.

Intr-adevar Oltenii si Maramuresenii sunt cunoscuti ca fiind firi mai aprinse sau mai mandre in general. In particular sunt oameni si oameni.

Am vazut si neamt puturos si am vazut si tigan harnic ;) Din formularea ta se intelege ca TOTI Oltenii si TOTI Maramuresenii ar fi asa.
Personal, am cunoscut Olteni de aur! Unul dintre cei mai buni prieteni ai mei e o corcitura de Sarb cu Maramuresanca. Si sunt foarte selectiv cand e vorba de prietenie!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 27 Dec 2012, 21:15

vad ca a cam stagnat discutia .... probabil ca nu suntem prea diferiti acum in zile de sarbatoare .... peste tot cam la fel il "asomam", si-l preparam si mai ales il ingurgitam pe ghita
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Donbazil » 28 Dec 2012, 23:36

Sal'tare!
Acum se transmite la Realitatea de la Finteusul Mare din Maramures......Oamenii....SI CORUL!.....
Astia intr-adevar fac pe oricine sa se simta mandru ca-i ROMAN, indiferent din ce provincie istorica ar face parte....Astia sunt ROMANI!.....Iar despre UNIRE canta de iti vine sa lacrimezi.....
Atunci ma-ntreb: De ce vor unii cu tot din-adinsul sa ne desparta iara?.....
Ca eu asa inteleg: regionalizare= primul pas spre dezmembrare statala......
De ce nu-i bine cum a fost si pan-acuma?..... :shock: :shock: :shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde csaa » 29 Dec 2012, 11:18

Donbazil scrie:.....
Ca eu asa inteleg: regionalizare= primul pas spre dezmembrare statala......
De ce nu-i bine cum a fost si pan-acuma?..... :shock: :shock: :shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Nu, nu! Impartirea administrativa pe regiuni va duce la o scadere a aparatului administrativ (extraordinar de umflat si ineficient in actuala organizare). In plus ganditi-va la o regiune cu Harghita, Covasna, Bacau si Neamt. Cine ar fi majoritar in acea regiune si cum ar influenta asta administratia?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 29 Dec 2012, 12:22

Donbazil scrie:Sal'tare!
Acum se transmite la Realitatea de la Finteusul Mare din Maramures......Oamenii....SI CORUL!.....
Astia intr-adevar fac pe oricine sa se simta mandru ca-i ROMAN, indiferent din ce provincie istorica ar face parte....Astia sunt ROMANI!.....Iar despre UNIRE canta de iti vine sa lacrimezi.....
Atunci ma-ntreb: De ce vor unii cu tot din-adinsul sa ne desparta iara?.....
Ca eu asa inteleg: regionalizare= primul pas spre dezmembrare statala......
De ce nu-i bine cum a fost si pan-acuma?..... :shock: :shock: :shock:
Sal'tare!
Donbazil - Faget


nu stiu unde ati vazut dumneavoastra ca se discuta aici de "regionalizare" .... si nici "despartirea" nu e discutata la modul serios

Daca doriti sa discutam despre "regionalizare" se poate deschide topic separat


Referitor la partea bolduita .... unul din motivele pentru care "nu e bine" e si faptul ca am acceptat printre noi ba mai mult ne lasam chiar condusi de tot felul de marlani si parveniti .... "nomeclaturisti" reconvertiti, militieni si securisti tortionari, etc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 05 Ian 2013, 18:39

vad ca subiectul a cam fost epuizat ....sau mai degraba nu se gasesc prea multi dispusi sa participe

Un articol cumva pe tema:

http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-1394 ... ionale.htm

Imi pare corect cum puncteaza "cauzele":


1. Lanţul muntos a constituit o frontieră naturală şi strategică pentru marile puteri adiacente, în încercările lor de a-şi stabili un „spaţiu vital” de influenţă şi control. Aceasta este originea caracterului „marginal” al teritoriului românesc.
2. Datorită lanţului muntos, diferitele evenimente şi perioade istorice au fost percepute şi trăite în moduri complet diferite de românii din regiuni diferite. Situaţii precum invazii, războaie, secete sau persecuţii puteau să afecteze radical românii dintr-o regiune, dar puţin sau deloc pe cei din alte regiuni. Acest aspect deosebeşte fundamental românii de vecini precum polonezii, bulgarii sau ungurii, a căror istorie a fost mai coerentă: acele popoare au fost întotdeauna „în aceeaşi barcă”, la bine şi la rău. Nimic mai diferit de istoria românilor.
3. Lanţul muntos introduce problema unei structuri regionale greu de administrat unitar şi coerent (unificat) datorită necesităţii unei infrastructuri de transport şi comunicare foarte costisitoare (şi deci inexistente) nu doar în epocă, dar până în ziua de astăzi.
4. Combinaţia între o geografie deschisă şi deci greu de apărat, şi o fragmentare (datorită aceluiaşi lanţ muntos) în regiuni mici sau medii, fără masa critică necesară unei apărări eficiente în faţa agresiunilor externe (situaţie preferată şi întreţinută evident şi de puterile vecine).
5. Ocuparea unui teritoriu predominant deluros şi muntos, în mare parte împădurit, conducând la o densitate redusă a populaţiei şi amplificând problema lipsei masei critice în faţa agresiunilor externe. Zonele cele mai fertile, şi deci capabile să întreţină o populaţie mai densă, sunt şi cele mai expuse, anulând practic valoarea lor strategică (Bărăganul şi Basarabia).


dar imi pare tendentioasa solutia propusa:

Un stat puternic presupune identificarea unui aranjament constituţional cu adevărat reprezentativ între capitală, regiuni (indiferent de denumire), şi cetăţeni, ceea ce România astăzi nu are.

problemele Romaniei si Romanilor au prea putin de-a face cu faptul ca nu suntem "regionalizati" si de aceea chiar nu vad cum ar putea fi aceasta (Regionalizarea) o solutie.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 07 Ian 2013, 01:13

- Cristi, am fost prins pana peste cap in perioada asta si nu am mai avut nici timp nici resurse.
Sincer, si eu ma asteptam ca mai multe 'nume' de pe forum sa se implice in dezbaterea unui astfel de subiect, mai aparte si interesant zic eu.

Voi revenii pe topic !
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3856
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 07 Ian 2013, 22:32

Ioan Guist scrie:Fara patos.
Sa crezi ca ardelean inseamna doar un roman cu amprenta maghiaro-saseasca, se cheama ca nu cunosti Transilvania.
In toata tara Fagarasului, in toata Marginimea Sibiului, Toata valea Ariesului (si cate mai sunt!)sunt romani ce nu au nici cat negru sub unghie influenta saseasca sau maghiara.
De asemenea in satele mentionate mai sus, nu gasesti nici-o casa de tigani pe vatra satului.Turnulete in centru satului langa clopotnita?? Helau!!!

Nu contesta nimeni amprenta austroungara din urbanitate.Pe sate insa!! Nimic. Acolo gasesti ardeleanul adevarat, ce are multe in comun cu regateanul si moldoveanul.Dar si multe in diferit.Multe.

- Nelu, ca sa ma fac mai bine inteles. Sigur ca exista cazuri particulare (vai, zone izolate), in care romanismul sa conservat mai bine. Dar chiar si acolo poti gasi amprenta influentei strainilor in regionalisme. Care deseori s-au format din contopirea termenilor straini cu cei romanesti.

Eu ma refer la spatiul intracarpatic in ansamblul lui, supus unei influente de aproape 1000 de ani de dominatie austro-ungara, influenta care a creat o anumita mentalitate si standarde chiar si pentru romani, desi comunitatile nu fuzionau prin casatorii.
Si ca sa nu zici ca sunt eu berbec (desi sunt), am sa vin cu un raspuns mai avizat de cat al meu, pentru a vedea ce diferente a produs o influenta culturala straina de doar 144 de ani (din 1774 pana in 1918) asupra unui teritoriu moldovenesc (cunoscut mai inainte ca 'Tara de Sus' a Tarii Moldovei).

Desi raspunsul pe care vreau sa ti-l ofer este unul extrem de scurt dar la fel de profund (prin gura mesterului Ioan Cotos, incepand cu minutul 7.45), recomand vizionarea intregului material video, de 10.42 minute.

00000000000000000000000000000000000000000

- Mircea_63, te sustin intru totul, in ceea ce priveste descrierea diferentelor dintre romani si celelalte minoritati. Am trait peste 4 ani in Cluj Napoca (sotia este clujeanca). Si asa este cum spui tu. Desi nu imi face placere nici acum sa recunosc (ca si atunci), se vedea o neta diferenta de clasa intre maghiari si romani. Secuii nu se ridica la nivelul ungurilor, dar poti avea mai multa incredere in ei decat in romani (daca te accepta cu greu printre ei). Sasi si svabi am cunoscut in treacat doar, dar si in ceea ce ii priveste, sentimentul de diferenta de clasa s-a facut simtit.
Dar trebuie sa fi destul de onest si de fair play, ca sa fi capabil sa recunosti asta ca roman (si sa mai si ai curajul sa o spui in public).

00000000000000000000000000000000000000000

- Cristi, am citit articolul recomandat si l-am gasit destul de interesant.
Intr-adevar, bine punctat la 'cauze'.

Cred ca si la 'solutii' tipul are niste argumente. Autoritatea locala este (ar trebui sa fie, tehnic vorbind), mai pliata pe necesitatile specifice ale populatiei dintr-un teritoriu mai mic, decat cei de la centru. De aici, se poate crea o comunicare si o linie de dezvoltare mai 'personalizate' zonei, cu specificul ei, decat un sablon aplicat la nivel de tara.

Insa regionalizarea propusa de Ponta (cu judetele ramase intacte, dar cu o autoritate regionala in plus), nu cred ca va duce la simplificarea birocratiei si nici la reducerea aparatului administrativ bugetar !
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3856
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 07 Ian 2013, 23:06

Salut! Regionalizarea este doar o porcarie birocratica care va duce la un haos administrativ mult mai mare, haos ale carui inceputuri se pot observa deja in suprapunerea unor competente ale institutiilor deja descentralizate - sa spunem tip politie, suprapunere care nu se face insa si cu o crestere a eficientei! Toatea povestea asta cu regionalizarea este doar inca o forma fara fond facuta de dragul unei asa zise reforme care nu face decat sa abrabrambureasca si mai mult lucrurile de dragul unor modele europene straine insa! Ea nu face decat sa amane luarea unor decizii si masuri potrivite in alte sectoare.....precum cele adminsitrative unde schimbarea asta repetata de guverne nu a generat decat un haos! Cumva anumite masuri luate sub presiunea Europei pe vremea lui Nastase au ajuns sa fie doar pe hartie din lipsa de viziune pe termen lung!
In toate povestea cu cat de originali sunt cei din diverse provincii sa nu uitam ca discutam de schimb de populatii dinspre Ardeal spre Regat de multa vreme! Toata Moldova de Nord pana in zona Bacaului are puternice influente dialectale ardelenesti si asta e doar un aspect! IN asa hal incat din punct de vedera al limbii cei din zona Vrancei si a VAsluiului sunt mult mai moldoveni decat ceilalti, ceeea ce e usor un paradox. Regatul a constituit o atractie nu doar pentru romani dar si pentru sasi si unguri! Ardealul a preluat de la unguri si austrieci si nu doar , Moldova si Muntenia au luat nu doar populatie de peste munti! Carpatii nu au fost niciodata o bariera naturala de netrecut ci am dovezi ca au fost una cat se poate de permeabila! Restul- sunt identitati locale. Eu cred ca paradisul asa zis de munte al populatiei vlahilor a fost mult prea patruns de pecenego-cumani ca dovada prea multele turcisme din limba cu mult anterioare Turcilor otomani! Asta este inca un argument ca Acest lant al Carpatilor nu au fost niciodata de netrecut! Oricum discutia poate fi mult mai ampla...si nu se termina prea curand. Eu cred ca dincolo de identitati locale trebui sa cultivam ideea de centralism! Altfel...baronii necontrolati si nesupusi vor fi tot mai puternici si vor faramita tara in diverse grupuri de interese asta daca nu au facut-o deja! Sigur suntem in Europa....ce s-ar putea intampla? NU stiu..Cert e ca daca nu ne cultivam identitatea....o sa devenim in cateva sute de ani ceea ce trebuia sa devenim inca de la 1240. Mergem in Europa, suntem acolo....cat o sa mai fim romani? Atat timp cat am ajuns sa importam sare de la BRuxelles, sare originara de fapt din Grecia....ma scuzati...este putin cam jalnic...Am exportat de sute chiar mii de ani sare...si acum brusc...importam! Este plin peste tot de drumuri ale Sarii de vai ale Sarii, pana si toponimel turcice de tip Oituz vorbesc de aceasta extraordinara bgatie a sarii..si totusi...unde am ajuns? DE ce am ajusn aici? OAre noi valahii dincolo de toate lucrurile care ne deosebesc din diverse motive si influente, nu avem in comun o trasatura colectiva? Este ea oare lipsa de identitate? Oare asemanator oilor noastre- nu poate nimeni nega ca suntem o natie de ciobani, nu suntem si noi la fel condusi catre taiere sau catre tot felul de prapastii? Asta de aseamana mai mult decat ne deosebeste! Au trebuit sa ne dea ungurii un impuls ca sa ne constituim in statalitati ....anterior traiam linistiti pe vile noastre in voievodate de vale...Spuneti orice vreti despre ardeleni, munteni . moldoveni. dar dincolo de orice imprumut cultural sau nu...in ochii strainilor am fost si am ramas toti ..VALAHI! Indiferent dacaam fost din valahia mare sau din cea mica! Pur si simplu ratacim fara conducatori, fara ciobani, fara identitate! Ceilalti ne definesc... Noi....nu avem aceasta capacitate!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 08 Ian 2013, 00:33

- Te saLU' delorine ! Si ma bucur ca ai aparut. Are omul cu cine sta de vorba (chiar daca nu o sa fim intru totul de acord in discutii).
Am sa iti raspund si aici si in alte doua topicuri (care s-au pierdut in paginile mai vechi ale cafenelei si pe care doresc sa le readuc la suprafata, fiindca se leaga ca subiect).

delorin I scrie: Eu cred ca paradisul asa zis de munte al populatiei vlahilor a fost mult prea patruns de pecenego-cumani ca dovada prea multele turcisme din limba cu mult anterioare Turcilor otomani!


- Ai dreptate. Vezi de exemplu Tara Fagarasului !

http://ro.wikipedia.org/wiki/Cumani_%C8 ... %C8%99ului

Sper sa fi suficient de pasionat de astfel de subiecte incat sa lecturezi si celelalte topicuri inrudite

LU'
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3856
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 08 Ian 2013, 01:01

LUPU' ALBINELOR scrie: ....


- Cristi, am citit articolul recomandat si l-am gasit destul de interesant.
Intr-adevar, bine punctat la 'cauze'.

Cred ca si la 'solutii' tipul are niste argumente. Autoritatea locala este (ar trebui sa fie, tehnic vorbind), mai pliata pe necesitatile specifice ale populatiei dintr-un teritoriu mai mic, decat cei de la centru. De aici, se poate crea o comunicare si o linie de dezvoltare mai 'personalizate' zonei, cu specificul ei, decat un sablon aplicat la nivel de tara.

Insa regionalizarea propusa de Ponta (cu judetele ramase intacte, dar cu o autoritate regionala in plus), nu cred ca va duce la simplificarea birocratiei si nici la reducerea aparatului administrativ bugetar !


inteleg ca nu-ti place "centru" .... esti te rog amabil sa ne explici si de ce?
ce anume te nemultumeste? sau te-a nemultumit?
cu ce anume crezi tu ca te-a nedreptati?
ce crezi tu ca ar fi fost altfel?
ce crezi tu ca "regiunea ta" nu i-a priit ca a fost "sablonata"?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori