Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 28 Feb 2013, 22:10

Mah nene...matale ai avut cumva vreo contributie? Ai impresia ca iti suntem datori cu ceva?

Noi muntenii, moldovenii, oltenii, care am facut si am dres...fara noi erati pe nicaieri etc

Unde dracu duc discutiile astea stupide? Daca te nasteai ungur cred ca erai un belitor de romani erste-class. Nu popoarele, grupurile, au merite, ci unii dintre membrii lor, dar nu cei ca tine!
Cei care gandesc ca tine erau perfecti ca nazisti sau alte forme de extremism.

Io-te ma ca facura aia...si e meritul tau. Facura pe dracu!

Exact pe tipul asta de gandire se construiesc dezbinarile! Daca ar trebui sa traiesc intr-o tara in care toti gandesc ca tine, cat sunt eu de roman, as emigra fara sa intorc capul.
Nah, ca m-ai "inervat".
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ariel » 28 Feb 2013, 22:13

apis_argesis2 scrie:iar on-topic: daca nu eram noi munteni, olteni si moldovenii sa stam in calea turcilor... mai erau "astia din vest" civilizati ?

Vezi, ce-ti spuneam?
Lautarii...
Ungaria a fost pasalac turcesc, iar ardelenii s-au batut cu turcii la fel ca noi.
Diferenta e ca celele doua valahii au intrat mai usor in "casa pacii" - provincii autonome care-si plateau birul. Era mai ieftin pentru otomani sa trimita reprezentanti fiscali - asta fiind Domnii ce au urmat Voievozilor - decat sa ne ocupe, iar cand totusi au facut-o, au descoperit ca suntem imposibil de guvernat. Acelasi lucru l-au inteles si austriecii, dovada ca au iesit din Oltenia cu coada intre picioare.
Domnule, n-am fost si nu suntem mai cu mot decat oricare alta natie, poate doar la fudulie sa nu ne intreaca multi...
Ariel
 
Mesaje: 19
Membru din: 15 Ian 2013, 17:08

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde apis_argesis2 » 28 Feb 2013, 22:20

Mircea_63 scrie:Nah, ca m-ai "inervat".

:lol: :lol:
cum ma neica esti tu "inervat " si eu "extremist" ???
ia mai "listineste-te" oleaca!!
ba nu-s extremist nici pic!! asta sa spuna "pretinu" meu din Bistrita ... :lol:
nu fi gaga si doar tu sa ai drept la "inervare" ca si eu am avut pielea incretita cand citeam postari gen " noi din ardeal avem lumina si voi mojicilor cu case de chirpici mai bine a-ti sta peste gard de noi ca nu cumva sa ne contaminam"

Bre! :))
Avatar utilizator
apis_argesis2
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Noi 2012, 19:00
Localitate: Arges

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 28 Feb 2013, 22:31

apis_argesis2 scrie: si eu am avut pielea incretita cand citeam postari gen " noi din ardeal avem lumina si voi mojicilor cu case de chirpici mai bine a-ti sta peste gard de noi ca nu cumva sa ne contaminam"

Bre! :))


Poti sa dai si o trimitere unde s-a scris asa ceva pe acest topic?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Donbazil » 28 Feb 2013, 22:57

Sal'tare!
Unii vad problema intr-un fel, altzii in alt fel.....Io asta am citit si asta reproduc......
http://www.rasfoiesc.com/educatie/istor ... unta36.php

Revolutionarul banatean Eftimie Murgu, avea stranse legaturi cu pasoptistii :

"Eu frate, sa stii ca am plans de bucurie cand am luat stire despre triumful libertatii in Romania si cu nerabdare astept sa vad Romania sloboda si sa ma bucur de fericirea fratilor mei, cari mai de mult ar fi meritat aceasta soarta"[28].
Eftimie Murgu intentiona chiar sa revina in Tara Romaneasca pentru a relua si intari legaturile cu revolutionarii munteni, sfatuindu-i in numeroase scrisori sa se ocupe de realizarea unei armate si de multiplicarea demersurilor privind recunoasterea suveranitatii Tarii Romanesti de catre Germania si Franta.
Murgu se intalneste la Pesta cu Dumitru Bratianu, dar si cu A.G.Golescu, intre 10/22 iulie-14/26 iulie, acesta din urma indreptandu-se spre Paris ca reprezentant pe langa guvernul francez. Din discutiile avute cu Murgu, descrise in raportul sau catre guvernul revolutionar din Tara romaneasca, reies scopurile ascunse (fata de autoritatile imperiale) ale acestuia in legatura cu infiintarea armatei romane din Banat.
Murgu promitea revolutionarilor moldoveni sa ii ajute cu 2 000 de oameni inarmati, in eventualitatea in care trupele tariste ar intra in Moldova. De asemenea, Murgu promitea lui A. G. Golescu un ajutor de
10 000 de soldati banateni, gata de a intra prin Oltenia daca trupele tariste vor pasi in tara. In acelasi raport se arata ca Murgu promite revolutionarilor din Tara Romaneasca materiale si mesteri pentru fabricarea tunurilor, precum si un capitan de geniu din regimentul roman de granita care "intelegandu-se cu guvernul va arata trebuintele tarii (Romanesti) despre aparare si dupa hotararea guvernului va chema indata mai multi ofiteri de geniu din Banat"

Si astea toate in conditiile in care Banatul era inca in imperiul Austro-Ungar iar Murgu era deputat in dieta de la Buda....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Ultima oară modificat de Donbazil pe 28 Feb 2013, 23:02, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde apis_argesis2 » 28 Feb 2013, 23:01

Mircea_63 scrie:
apis_argesis2 scrie: si eu am avut pielea incretita cand citeam postari gen " noi din ardeal avem lumina si voi mojicilor cu case de chirpici mai bine a-ti sta peste gard de noi ca nu cumva sa ne contaminam"

Bre! :))


Poti sa dai si o trimitere unde s-a scris asa ceva pe acest topic?



Traian Vuia avea dreptate. Transilvania independenta ar fi progresat pe calea integrarii in cultura si prosperitatea europeana inca de la inceputul secolului trecut, daca nu ar fi fost trasa inapoi de balcanizarea de tip fanariot venita dinspre sud si rusofonizarea venita dinspre est.


si de aici diferentele ulterioare (normal sa preferi sa deschizi o fabrica acolo unde ai retea de cai ferate, teren bine definit in acte, oameni care au mai vazut si-o surubelnita si-un ciocan la viata lor nu doar secera si coasa, etc). (adica in Transilvania)


Dupa Revolutie...lumina vine tot de la Bucuresti! Proclamatia de la Timisoara nici n-a fost luata in seama. Inceputa in 16 in Timisoara, se sarbatoreste in 22 cand au iesit Bucurestenii in strada. E adevarat ca e democratie si in parlament avem fiecare reprezentanti, dar perceptia este ca ne conduc altii.
Concluzia pentru Transilvaneni a fost simpla: astia ne aduc numai necazuri!



cred ca e graitor.
Avatar utilizator
apis_argesis2
 
Mesaje: 36
Membru din: 25 Noi 2012, 19:00
Localitate: Arges

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Donbazil » 28 Feb 2013, 23:07

Sal'tare!
Aici, un cu totul alt punct de vedere:

http://www.razbointrucuvant.ro/recomand ... a-regiuni/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Donbazil » 28 Feb 2013, 23:11

Sal'tare!
Si aici altul.....Eu doar l-am reprodus.Este parerea unui ROMAN!

"Desigur stat national dupa model francez cu centralism excesiv, capitala judiciara, legislativa si executiva doar la Bucuresti. Romania e un stat artificial creat, Mica Unire s-a facut cu japca, in 1859-1860 la Iasi, moldovenii au iesit in strada sa protesteze impotriva unirii, au dat foc la imagini cu Al.I.Cuza si Kogalniceanu, iar armata a tras in oameni. Transilvania ne-a fost oferita ofranda in principal de catre Franta, suparata si saturata de persistenta Austro-ungariei in a sprijini Imperiul German in timpul primului r. mondial si totodata din dorinta de a slabi puternic un adversar pe scena politica europeana. Unirea Transilvaniei cu Ro s-a facut neconditionat, cu toate ca Iuliu Maniu par ex. a dorit si autonomie teritoriala in cadrul Romaniei Mari, iar in ceea ce-i priveste pe maghiari, acestora li s-a promis prin tratatul de pace incheiat dupa razboi, ca vor beneficia de autonomie. Fun facts." :evil: :idea:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 28 Feb 2013, 23:13

Apis...Si unde e treaba cu mojicii cu case de chirpici?

Cuvantul perceptie in contextul ala iti spune ceva?

Am vazut om caruia puteau sa-i spuna 100 de indivizi ca e prost si nu se supara. Era destept si stia asta. Am vazut si om prost, caruia era suficient sa i-se para ca nu-l socotesti destept si deja avea draci.

E valabila si la chestia cu mojicii din case de chirpici!

Si inca ceva: pe mine degeaba ma f.ti la cap cu astea. Stramosii mamei sunt de pe malul Nistrului, iar cei din partea tatei din zona Curticiului. Asa ca sunt roman!

As putea fi si ungur si nu m-ar deranja. Conteaza omul!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde patrascu » 01 Mar 2013, 00:36

Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 01 Mar 2013, 09:54

Ariel scrie:
apis_argesis2 scrie:am citit cu interes topicul ... hm
!

Stimate domn, asa se intampla cand inveti istoria din cantece patriotice si de la lautari.
Probabil stii cateva versuri din "Treceti batalioane romane Carpatii", insa habar n-ai cati kilometri a patruns Armata Romana in Ardeal si, mai ales, cat a stat acolo. Nu stii nici ca cel mai asuprit iobag ardelean o ducea mai bine decat oricare dintre clacasii munteni si moldoveni - a se citi impresiile de calatorie ale lui Dinicu Golescu si al sau memorabil "Ado banii!". Abia in perioada iluminismului si dupa rascoala lui Closca, Horia si Crisan, apoi cu nasterea nationalismului post Revolutia Franceza, se poate vorbi de oarece tendinta catre unire, dar chiar si atunci cu mari reticente. Eroul ardelenilor, Avram Iancu, nu era deloc incantat de perspectiva unirii, ba chiar nici cei de mai tarziu, pentru ca nu se impaca ordinea si disciplina impusa lor de unguri si austrieci, cu secolele de bulibaseala care domnise in Principate.
PS. Monumentele de care vorbesti sunt ridicate in memoria celor cazuti in Regat, pentru ca prea putini au murit in Ardeal. Turtucaia, Prunaru, Marasesti, Oituz - ia cauta-le pe harta... :D


Nenea Ariel .... afla si matale ca Armata Romana a ajuns pana la Budapesta in 1919 (corect ca dupa ce-a depus armele in 1917) sa le bage mintile in cap ungurilor care voiau sa-si instaureze bolsevismul in tara cu cateva zeci de ani mai precoce ....

II mai intreb inca o data pe partizanii separarii ... ce anume si cine ii opreste in dezvoltare facand parte din Romania? ... spun ca balcanismul si miticismul .... dar eu le-am argumentat cu exemple concrete ca nici ei nu-s lipsiti de astfel de personaje si caractere (oare lingaul de Boc o fi mai putin balcanic decat e "somnorosul" de Antonescu), iar acele merite pentru care sparg ei caramizi in piept de ani de zile li se datoreaza prea putin lor .... le place sau nu .... pana sa-i scoata "balcanici" de sub tutela maghiarilor romanii din ardeal erau cetateni de mana a 2-a in rand cu tiganii.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Ariel » 01 Mar 2013, 10:37

Cristian IONITA scrie:Nenea Ariel .... afla si matale ca Armata Romana a ajuns pana la Budapesta in 1919 (corect ca dupa ce-a depus armele in 1917) sa le bage mintile in cap ungurilor care voiau sa-si instaureze bolsevismul in tara cu cateva zeci de ani mai precoce ....

La acea data, Primul Razboi Mondial se incheiase de facto, termenii acordului de pace se negociau in conditiile unui armistitiu semnat de Puterile Centrale. Armata Romana se confrunta cu detasamentele sovietice ungare, nu cu fosta Armata Ungara. Efectivele astora nu depaseau 20 000 de oameni, in vreme ce corpul nostru expeditionar atingea un sfert de milion.
Cristian IONITA scrie:II mai intreb inca o data pe partizanii separarii ... ce anume si cine ii opreste in dezvoltare facand parte din Romania? ... spun ca balcanismul si miticismul .... dar eu le-am argumentat cu exemple concrete ca nici ei nu-s lipsiti de astfel de personaje si caractere (oare lingaul de Boc o fi mai putin balcanic decat e "somnorosul" de Antonescu), iar acele merite pentru care sparg ei caramizi in piept de ani de zile li se datoreaza prea putin lor .... le place sau nu .... pana sa-i scoata "balcanici" de sub tutela maghiarilor romanii din ardeal erau cetateni de mana a 2-a in rand cu tiganii.

La Alba Iulia, in decembrie 1918, hotararile au fost luate si infaptuite de transilvaneni. Nu Armata Regatului Romaniei i-a eliberat, ei insisi au facut-o. Abia ulterior momentului declaratie adoptate la 1 decembrie si-a facut aparitia.
'r-ar al dracu de adevar, ca nu-i decat unul, insa fiecare il are p-al lui!
Ariel
 
Mesaje: 19
Membru din: 15 Ian 2013, 17:08

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 01 Mar 2013, 11:00

Mda...sincer mie unul astfel de discutii despre ce au facut transilvanenii sau oltenii sau moldovenii mi se par cam deplasate! Pe acelasi model de gandire am ruinat CAP-uri, fabrici si uzine, am lasat terenuri in parloaga sau am trecut la adoptarea noului CAP- politica agrara comuna de la nivel comunitar, am inlocuit circurile foamei cu MAll-uri! Care ar fi ideea? E vreme asa distrugem si Romania ca structura politica? E vremea sa ne separam in provincii istorice doar ca avem frustrari iar politicenii contemporani nu au idealurile celor care au facut Romania Mare sau au militat pentru ea de ceva vreme? Oriunde ar fi valahii indiferent de provincia pe care o locuiesc, au trasaturi comune si obiceiuri modificate de stapani. Sunt in Ardeal ape de munte pline de gunoaie pet-uri si alte deseuri- de pilda in zona manastiriii Turnu si nu doar. Aceste gunoaie au existat in apele de munte ale Moldovei doar ca- de cand cu inundatiile ceva s-a schimbat. Pentru un strain - noi valahii/romani suntem niste mizerabili ca natie. Deci civilizatia nu tine de provincia din care faci parte. Sa nu daramam si ultimele ramasite ramase nederamate. Avem nevoie si de lucruri sacre in aceasta tara! Si tara insasi poate fi un element de veneratie! Sa nu luam totul la tocat si daramat fara sa punem altceva in loc! Asa cum avem nevoie de mituri care sa ne adune - chiar daca mitul nu este un adevar sau este un adevar partial...asa avem nevoie si de elemente de sacralitate. NU suntem perfecti ci doar perfectibili indiferent de unde locuim!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 01 Mar 2013, 11:03

Cristi, e o placere sa te citesc si sa discutam. Mie si mancarea imi place mai picanta ;)

Cam spre ce zici tu, tindea si colegul Apis inainte de a incepe cu injuraturi :lol: Insa...ori n-am fost eu atent si mi-a scapat... dar n-am vazut pe topic nici un partizan al separarii.

Daca as vorbi despre partea pozitiva a influentei austro-ungare, ar insemna ca sunt pro austro-ungar? Asa putem spune ca unii suntem filo-austro-ungari, iar altii filo-Otomani.

Aminirea unor articole de o parere sau alta, referitoare la istorie, nu inseamna in mod automat ca ti-ai insusit sau ca esti de aceeasi parere. Nici nu pun la indoiala buna credinta celui din...Istorie.
Stiu pe pielea mea! Am avut o scurta perioada in care am crezut cu tarie in Iliescu si FSN...
Una e sa incercam sa cunoastem impreuna adevarul Istoric si sa facem o radiografie si analiza, si cu totul alta sa degeneram in certuri.

Asta o spun in conditiile in care adineauri exact asta s-a intamplat!

Buuun, acuma vad reiterandu-se ideea ca Ardeleanii ar fi cu ceva datori Regatenilor, pentru eliberarea de sub jugul austro-ungar si ar trebui sa le fie chiar recunoscatori pentru asta!
Eu personal sunt recunoscator! Daca nu era asa, eu sigur n-as fi exista astazi!
Dar ca adevar istoric...?

Mai exista mitul ca Ungurii vor sa ne ia Ardealul si reprosul ca Har-Cov vrea autonomie, iar in Transilvania ungurii cu romanii nu se inteleg si colac peste pupaza, separatismul.

Oamenii de rand se inteleg foarte bine, fie unguri, romani, nemti, sarbi etc Zazania este mai degraba o manipulare de sus decat o radiografie a starii de jos.
In conditiile intrarii in UE...luarea Ardealului e un anacronism.
Har-Cov...adevarul este ca asa le-a fost promis! Autonomia nu inseamna stat in stat si nici granite.

Ca Transilvanenii sunt nemultumiti de Bucuresti...Oare ceilalti sunt multumiti? :lol: :lol: :lol:

Daca sunt multumiti...eu sunt separatist!

Uneori ma mir ca ma mir (sic) de ascensiunea lui VC Tudor.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Cristian IONITA » 01 Mar 2013, 11:39

@Mircea_63
pai .... cred ca nu ai fost taman atent .... partizani ai aderarari nu ai vazut .... in schimb colcaie de "circumspecti" in ceea ce priveste Unirea ... ca vezi doamne bunele si dreptele principii ardelene sunt tarate de influenta miticilor si a moldovenilor.

Pe mine nu ma deranjeaza in nici un fel, dar cum imi place obiectivitatea nu pot sa nu remarc ca aceasta notiune cam lipseste ardelenilor ... si nu asta e musai grav ... ci faptul nu rateaza nici o ocazie sa se acopere de ridicol delamand si insusindu-si fapte si realizari marete ... fara nimic concret in realitate.
Nu-mi pune te rog intentii gresite in carca .... faptul ca discutam nu inseamna ca "disputam", nu am acuzat pe nimeni ca ar fi "filo-ceva" daca tu asta ai inteles te-ai inselat.
Nu cred ca cineva trebuie sa fie dator cuiva (ardeleni catre regateni) dar nu gasesc deloc tolerabila atitudinea unora ca vezi doamne de aia sunt ei tantlaii europei ca se da ora exacta la Bucuresti .... sunt tantalai ca asa sunt ei .... indiferent de unde li se spune cat e ceasul, iar asta nu o va schimba nici regionalizarea .... nici orice alta modificare administrativa.

@delorin I - politicieni de astazi sunt poate cei mai reprezentativi politicieni de pana acum ai romanilor ..... a ca noi de fapt si de drept nu aveam inca capacitatea si mai ales maturitatea sociala de a ne alege singuri politicieni care sa pomoveze alte valori decat cele materiale (si din acelea doare pe cele imediate) e adevarat .... si trist foarte trist .... dar asta e realitatea .... trebuie sa o acceptam si nu sa ne ascundem dupa vorbe pompoase si atitudinii mioritice.

@Ariel ... daca-mi permiti un sfat .... cand citesti "istorie" vezi un pic si printre randuri
Armata Ungara nu a existat in primul Razboi Mondial .... asa cum nu a existat nici armata ardeleana, sau armata ceha ... sau croata .... etc (au existat unitati de-o anumita nationalitate dar ofiterii superiori erau de o alta) ....., dar in 1919 exista Armata Ungara care nu era musai bolsevica dar reprezenta interesele maghairilor care se doreau a fi bolsevica.

Crezi tu ca fara Armata Romana ar fi contat pentru cineva ce s-a hotarat la Alba Iulia? ... si daca Ardeleni isi doreau asa de mult sa nu mai fie oameni de mana a 2-a in rand cu tiganii de ce au asteptat atat? .... pana cand aia cu ale caror realizari se lauda si azi sa fi pierdut razboiul?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 01 Mar 2013, 11:46

Cristian IONITA scrie: Ardeleni isi doreau asa de mult sa nu mai fie oameni de mana a 2-a in rand cu tiganii de ce au asteptat atat? ....


Sunt curios daca afirmatia asta chiar reflecta parerea ta, sau e asa... pe post de condiment picant? :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori


cron