Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde Mircea_63 » 06 Dec 2012, 18:59

Discutand strict, numai despre oameni, am un punct de vedere extrem de simplu:
Oamenii au fost sub vremuri si au trebuit sa lupte pentru supravietuire. Viata s-a mulat de-a lungul secolelor dupa aceasta nevoie.

Moldova si Muntenia au fost in calea turcilor si nu multa vreme trecea fara sa le fie cotropit pamantul si distrus intreg avutul. Ca sa supravietuiasca era nevoie de abilitate, deseori erau nevoiti sa minta, sa fure, sa insele caci erau la randul lor furati si jefuiti. In vremea Fanariotilor, isi ascundeau putinul, se sustrageau darilor. Si-au ascutit simturile si abilitatile intr-o lume in continua miscare.
O casa si gospodarie temeinica era ceva lipsit de sens. Nu stiai ce aduce ziua de maine.

Ca o paralela la constructia caselor, intotdeauna a existat, peste tot, o mare diferenta intre casele de la munte fata de cele de la campie. E normal caci acolo cadea lemnul si piatra pe ei, pe cand la campie acestea erau foarte scumpe. Casele au fost construite cu ce se gasea la indemana!

In Transilvania in schimb, pentru supravietuire era necesar sa fii muncitor si sa respecti regulile. Nici macar nu era nevoie sa fii nu-stiu-cat de istet, ci sa respecti randuiala si oranduirea. Comunitatile erau stabile si puteai sa-ti faci o gospodarie durabila. Razboaiele au fost rare si cotropirile la fel. Traiai sub umbrela imperiului si cata vreme iti vedeai de treaba ta era OK.

De aici si diferentele! Blaga spunea ca "vesnicia s-a nascut la sat". Asta era Ardelean :D ! Daca traia in Moldova sau Muntenia, nu stiu daca ii trecea prin cap vorba asta. :o

Cam asa vad eu -simplificat- originea diferentei dintre unii si altii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde profapis » 10 Dec 2012, 22:08

Sunt sigur ca daca nu eram atat de amestecati ne dezmembrau demult.Nu as putea sa zic de munteni, moldoveni,ardeleni,chiar si de unguri nimic,prin copiii mei curge un pic de sange din toti.
profapis

Mesajde cantemir » 10 Dec 2012, 22:37

Simplu dar obiectiv. Rafinat prin cultura. Observator de finete, clar si dur in exprimare!
Continuati, nu sunteti deloc departe de adevar! Mircea63: Mie imi place!
cantemir

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2012, 00:25

Ioan Guist scrie:Cristi,
Una e organizarea statului, administratia si alta e spiritul ardelean.Mai citeste o data Rebreanu .
In zona mea de ex, nu existau castorii mixte.Extrem de rar.FFF rar la sat se puteau amesteca (si atunci de cu musai daca intelegi)Nici in urban nu erau des intalnite.Vorbesc pana la 1950.
Existau frontiere clare pe coclauri, la pamant.Nu intra nici un sas sau maghiar pe zona de fanete sau livezi romanesti.Si nici invers.Niciodata.Nici vanzarea de loturi nu era mixta.Niciodata !! Sa cumperi casa in sat de alta nationalitate ,echivala cu aruncatul banilor in foc.Oricum nu aveai cum sa cumperi fiinca nu't vindea nimeni.
Romanii ardeleni au fost extrem de severi in pastrarea indentitatii romanesti.Respingeau cu brutalitate atat bucataria , administratia, spiritul cat si obiceiurile celor din jur.Inevitabil sunt interferente. Insa de aici pana a crede ca Ardeleanul sadea de la sat, este modelat de Austroungaria este total gresit.
Copil fiind cunosteam exact pana unde putem alerga in deal si pana unde avem voie sa sutam mingea.Intalnirea intre doi copiii de nationalitate diferita era ca intre extraterestrii.Eram total diferiti unii de altii.
Va invit sa vedeti tara Fagarasului si Marginimea Sibiului.Satele nu am nimic in comun cu cele sasesti de pe valea Hartibaciului sau de pe valea Oltului superior.

Pai .... asta e ca aia cu oul sau gaina .... care a fost primu'?

Satele alea de romani de care spui tu au fost (si unele inca mai sunt) in aceasta formula nu musai ca asa au vrut locuitorii .... ci ca la vremea respectiva administratia imperiului austriac a considerat ca e o idee buna .... si facut reglementari si legi speciale menite sa incurajeze si mai ales sa protejeze acest lucruri.
Faptul ca se pastreaza si acum parti importante din acel mod de viata tine cred eu de inertie .... si noi romanii stiu ca stam bine la acest capitol .... cu greu ne scoate cineva din ale noastre :)

Oricum .... banuiesc ca nu crezi ca acel mod de viata a fost (auto) impus de catre comunitatea romaneasca? .... si ca ai spus de Rebreanu .... e foarte "pe subiect" scena in care Ion isi exprima parerea lui proprie si personala de taran iubitor de pamant despre idealurile unitatii nationale ... din pacate nu cred ca s-au schimbat prea multe de atunci .... romanii din ardeal sunt "nationalisti" doar si fix cand le si convine .... la prima greutate dau bir cu fugiti ... sau mai rau se duc la "dusmani". Tot Ion cand a fost strans cu usa nu a avut nici o greata sa-l parasca pe Invatator ca l-a ajutat sa-si caute dreptate ....

http://www.youtube.com/watch?v=3meuzXnS1l4 - minutul 126

LUPU' ALBINELOR scrie: ...

Da, la capitolul 'zvacniri', moldovenii si muntenii au fost mai razboinici decat molcomul ardelean, resemnat cu situatia lui.

Vreau sa fac o precizare, ca sa fiu bine inteles. Am folosit termenii 'olteni' si 'regateni' ca termeni generici folositi in Ardeal pentru toti locuitorii vechiului regat (Tarii Romanesti),si nu cu precadere la munteni.
Nu mai retin unde am citit statistica cu cei 3 milioane de romani din afara Carpatilor, veniti pentru industria din Ardeal (na, sa nu zici ca au fost colonizati de comunisti si exagerez :-) ), dar am citit. De asta sunt sigur.
Da! Sunt suta la suta pro european si pro american.
Occidentul are metehnele lui ca sistem. Dar, democratia consolidata, de tip vestic, cu Statul de Drept ca pilon si garant al unei existentente decente si a libertatii individului (evident nu absoluta), este singura formula care poate aduce Romania pe coordonatele civilizatiei europene din secolul XXI !

Nu e nimic exagerat. Doar ca, asa cum sustinea si Vuia, Transilvania trebuia mai intai sa isi proclame independenta, nu 'unirea fara conditiuni cu patria mama'. Si apoi trebuia facuta unirea.
Pentru mai multe detalii citeste si mediteaza :
http://adevarul.ro/locale/timisoara/tra ... ndex.html#

Nu sunt singurul care intrezareste posibilitatea unui astfel de scenariu sumbru. Evident ca nu e o temere strict ardeleneasca. Dar in Ardeal exista o mai mare concentrare de dreapta si o orientare pro europeana decat in rest...

Pai .... resemnat resemnat ... dar din gura mai coltos decat cel mai aprig oltean .... in schimb la fapte da .... se confirma si acum ca ardeleanul e campion la resemnare.

Fenomenul migratiei populatie de la zone rurale spre zone mai industrializate nu a fost inventat de romani, fenomenul asta s-a intamplat si inca se mai intampla in toata lumea .... , iar legat de Ardeleni a fost valabil si fenomenul invers, in perioada interbelica au fost multi ardeleni bine primiti in capitala (mai ales in politica .... Maniu a tras sforile politice pentru intreaga tara, iar pe vremea comunismului la fel .... la Ileana (satul din Calarasi unde am eu stupii) sunt multe femei venite din Maramures .... au venit cu familia sa munceasca la CAP si si-au gasit barbati pe aici.
Ai tu impresia ca in Moldova si Munteni toata lumea e prosovietica? .... si daca esti proeuropean si proamerican ce pierzi vremea in Romania? ....

Coordonatele civilizatie europene .... cuvinte mari .... dar nu mai bine zic eu am face sa fim noi insasi .... cu bunele si cu relele noastre? si sa nu incercam in mod patetic sa imitam pe altii? sa ne asezam la masa bogatilor asa rupti in c*r cum suntem ? .... si apoi sa nu intelegem de ce vecini isi dau coate si cand impart mancarea noua ne dau resturile?

Daca inainte de unire se proclama independenta Ardealului care ar fi fost doiferenta? .... nu se mai facea Unirea? .... crezi tu ca Ardealul ar fi rezistat in valtoarea acelor vremuri singur?

Orientare pro europeana? .... dar noi astialalti ce "orientare" avem? ....

Despre cat de obiectivi pot fi ardeleni se vede clar la rezultatul referendumului privind mineritul la Rosia Montana .... toata tara face valuri peste valuri .... iar localnici au votat pentru .... ca vorba aia sa castige si ei ceva cativa ani chiar daca vor fi otraviti apoi pe viata .... cum am mai precizat .... din vorbe e usor de spus ... la fapte insa .... inca o data mi s-a confirmat ca nu e cazul sa-mi fac iluzii ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 13 Dec 2012, 02:58

- Vecine, in primul rand ma bucur ca ti-ai aratat coltii din nou pe topicul asta. Ti-am spus eu ca tu esti Cerberul meu preferat! :D
Al dracului chelea pe tine, dar cel putin are omul cu cine discuta! :D
Booon...
Cristian IONITA scrie: Pai .... resemnat resemnat ... dar din gura mai coltos decat cel mai aprig oltean .... in schimb la fapte da .... se confirma si acum ca ardeleanul e campion la resemnare

Ca sa demonstrez ca sunt un ardelean fara orgolii exagerate, si care este sincer interesat in largirea orizontului pe acest subiect, am sa iti prezint o concluzie personala (fara pretentia de a detine adevarul absolut), in ceea ce priveste unele diferentele dintre ardeleni, olteni (generic numiti) si moldoveni.
Olteanul este temperamental, coleric. Se aprinde mai usor. Daca nu te place, vezi asta pe mutra lui. Olteanul , 'ce are in gusa si in capusa', adica, nu e diplomat. Iti spune verde-n fata tot ce are de spus. Dar poti fi sigur ca dupa ce s-a descarcat, nu mai are 'dedesupturi', ci aia a fost tot. In plus, 'sudistii' nu tin mult timp dusmanie. Si daca le-ai intrat sub piele, isi dau proverbiala camasa de pe ei pentru tine.
Ardeleanul este mult mai diplomat si subtil. Nu sti niciodata ce gandeste cu adevarat. Chiar daca se enerveaza, este capabil sa mascheze acest lucru. Ardeleanul te studiaza din cap pana in picioare, intrebandu-se care este realitatea pe care vrei sa o ascunzi. Ardeleanul poate rade impreuna cu tine in timp ce se gandeste cum sa ti-o coaca. Inclinat spre manipulare. Deci, poate fi perfid. Si te 'tine minte' mai mult decat olteanul. Chiar daca nu o recunoaste.
Moldoveanul se situeaza undeva intre oltean si ardelean.
Cristian IONITA scrie: Fenomenul migratiei populatie de la zone rurale spre zone mai industrializate nu a fost inventat de romani, fenomenul asta s-a intamplat si inca se mai intampla in toata lumea .... , iar legat de Ardeleni a fost valabil si fenomenul invers, in perioada interbelica au fost multi ardeleni bine primiti in capitala

Intr-o discutie particulara cu un moldovean, aflam ca desi exista zacaminte exploatabile de hidrocarburi in regiunea Moldovei, nu a existat niciodata un interes politic pentru dezvoltarea industriei acolo. Si ca prin politica bugetului national de pe vremea interbelica si apoi cea a comunistilor, se colecta din Moldova si vechiul regat si se canalizau banii spre dezvoltarea industriei in Ardeal. E o idee interesanta, ce ar merita dezbatuta, pentru a incerca sa raspundem la intrebarea DECE ?
Asa cum am mai mentionat, un posibil argument ar fi stimularea fenomenului de emigrare de peste munti, pentru a crea o majoritate romaneasca comfortabila in Transilvania, si implicit, prin contrast, diminuarea minoritatii maghiare.
Cristian IONITA scrie: Ai tu impresia ca in Moldova si Munteni toata lumea e prosovietica?

Dupa cum s-a putut observa si in vara, zonele pro USL au fost majoritare in Moldova si Tara Romaneasca. Deocamdata inca nu este clar daca USL va face sau nu un joc pro rusesc. Ramane de vazut. Dar actiuni concrete impotriva statului de drept si anti-europene au fost deja intreprinse!
Cristian IONITA scrie: si daca esti proeuropean si proamerican ce pierzi vremea in Romania?

Te referi la intentia mea de a ma intoarce in Romania, presupun.
Consider ca optiunea pentru o Romanie integrata in democratia de tip european si aflata sub aripa americana este o optiune buna pentru mine si familia mea.
Cristian IONITA scrie: dar nu mai bine zic eu am face sa fim noi insasi .... cu bunele si cu relele noastre? si sa nu incercam in mod patetic sa imitam pe altii?

Aici parerile noastre difera. A fi independent, (in contextul international actual), este un lux pe care Romania nu si-l poate permite. Nu suntem Elvetia. Asadar suntem fie cu unii fie cu altii. Eu zic ca mai bine cu 'unii' decat cu 'altii'... ;)
Si in acelasi timp nu mai prea putem sa mai dam noi gaura la macaroana. Au probat altii tehnica. Noi putem doar sa o aplicam sau nu.
Si nu. Nu cred in capacitatea romanului de a se autoguverna cu succes, fara interventie din afara !
Cristian IONITA scrie: crezi tu ca Ardealul ar fi rezistat in valtoarea acelor vremuri singur?

Cristi, e de discutat pe o astfel de tema. Speculativ, bineinteles.
Cristian IONITA scrie: Despre cat de obiectivi pot fi ardeleni se vede clar la rezultatul referendumului privind mineritul la Rosia Montana .... toata tara face valuri peste valuri .... iar localnici au votat pentru ....

Aici sunt de acord cu tine. Desi e greu sa vedem lucrurile si dintr-o alta perspectiva, din moment ce nu traim acolo...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blogspot.com
LUPU' ALBINELOR

Mesajde csaa » 13 Dec 2012, 15:01

LUPU' ALBINELOR scrie:......
Intr-o discutie particulara cu un moldovean, aflam ca desi exista zacaminte exploatabile de hidrocarburi in regiunea Moldovei, nu a existat niciodata un interes politic pentru dezvoltarea industriei acolo. Si ca prin politica bugetului national de pe vremea interbelica si apoi cea a comunistilor, se colecta din Moldova si vechiul regat si se canalizau banii spre dezvoltarea industriei in Ardeal. E o idee interesanta, ce ar merita dezbatuta, pentru a incerca sa raspundem la intrebarea DECE ?
Asa cum am mai mentionat, un posibil argument ar fi stimularea fenomenului de emigrare de peste munti, pentru a crea o majoritate romaneasca comfortabila in Transilvania, si implicit, prin contrast, diminuarea minoritatii maghiare....

Sau din punct de vedere strategic, zona Ardealului fiind o fortareata naturala. Daca se cauta diluarea etnicilor maghiari fi sigur ca se deschideau doua filaturi si doua fabrici de covoare in Harghita si Covasna si acum Tg. Secuiesc avea alt nume, mai estic. :twisted:
In ceea ce priveste mineritul de la Rosia Montana vreau sa-i vad pe ardelenii aia calculati peste 10 ani cand or trebui sa ecologizeze zona, ca prin contract firma care exploateaza nu e obligata la asa ceva. Cui credeti ca vor cere ajutor?
csaa

Mesajde patrascu » 13 Dec 2012, 18:51

Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
patrascu

Mesajde Cristian IONITA » 20 Dec 2012, 23:17

Vecine, in primul rand ma bucur ca ti-ai aratat coltii din nou pe topicul asta. Ti-am spus eu ca tu esti Cerberul meu preferat! :D
Al dracului chelea pe tine, dar cel putin are omul cu cine discuta! :D

Vecine .... cer scuze ca raspund atat de tarziu .... asa cum bine se vede avem pe aici cerberi mai aprigi .... si care nu-s atat de mototoli incat sa nu reactioneze cand le spui adevarul in fata .... bineinteles ca si spusul asta nu e la indemana tuturor ... sunt multi cei care cred una alta dar din exces de bun simt si poate cateodata din lasitate prefera sa taca.

Ca sa demonstrez ca sunt un ardelean fara orgolii exagerate, si care este sincer interesat in largirea orizontului pe acest subiect, am sa iti prezint o concluzie personala (fara pretentia de a detine adevarul absolut), in ceea ce priveste unele diferentele dintre ardeleni, olteni (generic numiti) si moldoveni.
Olteanul este temperamental, coleric. Se aprinde mai usor. Daca nu te place, vezi asta pe mutra lui. Olteanul , 'ce are in gusa si in capusa', adica, nu e diplomat. Iti spune verde-n fata tot ce are de spus. Dar poti fi sigur ca dupa ce s-a descarcat, nu mai are 'dedesupturi', ci aia a fost tot. In plus, 'sudistii' nu tin mult timp dusmanie. Si daca le-ai intrat sub piele, isi dau proverbiala camasa de pe ei pentru tine.
Ardeleanul este mult mai diplomat si subtil. Nu sti niciodata ce gandeste cu adevarat. Chiar daca se enerveaza, este capabil sa mascheze acest lucru. Ardeleanul te studiaza din cap pana in picioare, intrebandu-se care este realitatea pe care vrei sa o ascunzi. Ardeleanul poate rade impreuna cu tine in timp ce se gandeste cum sa ti-o coaca. Inclinat spre manipulare. Deci, poate fi perfid. Si te 'tine minte' mai mult decat olteanul. Chiar daca nu o recunoaste.
Moldoveanul se situeaza undeva intre oltean si ardelean.

apoi uite ca aici avem aproape aceleasi pareri .... problema este insa ca dupa mine diferenta intre diplomatie si ipoctizie este extrem de mica .... si nu-s putini cei care o incalca ....

Asa cum am mai mentionat, un posibil argument ar fi stimularea fenomenului de emigrare de peste munti, pentru a crea o majoritate romaneasca comfortabila in Transilvania, si implicit, prin contrast, diminuarea minoritatii maghiare.

Cred ca mergi totusi prea departe .... chiar mi-ar place sa cred ca noi romanii am fi capabili de-o astfel de abordare strategica .... dar avand totusi un oarescare grad de pragmatism nu pot sa nu dau credit si explicatiilor mai realiste .... si anume ca la momentul Unirii in Transilvania infrastructura si administratia (cadastru, educatie, reguli, mentalitate, etc) mult superioare celor din regat .... si de aici diferentele ulterioare (normal sa preferi sa deschizi o fabrica acolo unde ai retea de cai ferate, teren bine definit in acte, oameni care au mai vazut si-o surubelnita si-un ciocan la viata lor nu doar secera si coasa, etc). Dar meritul pentrutoate astea este (a fost) prea putin al romanilor din Ardeal. Si infrastructura, si educatia mai "tehnica" si administratia etc au fost implementate (si uneori chiar impuse) de altii .... in nici un caz romani.

Dupa cum s-a putut observa si in vara, zonele pro USL au fost majoritare in Moldova si Tara Romaneasca. Deocamdata inca nu este clar daca USL va face sau nu un joc pro rusesc. Ramane de vazut. Dar actiuni concrete impotriva statului de drept si anti-europene au fost deja intreprinse!

Cati din conducerea USL provin din Ardeal? ...

despre statul de drept din Romania cred ca nu ar strica un subiect special ....

Consider ca optiunea pentru o Romanie integrata in democratia de tip european si aflata sub aripa americana este o optiune buna pentru mine si familia mea.

Nu musai la intentia ta de revenire .... numai ca uite cum imi confirmi si acum abordarea "particulara" a acetui aspect .... mergi pe principiu important este sa-mi fie mie bine (mie si familii) .... ceilalti pot sa si crape .... nu ma intereseaza de ei ....

Aici parerile noastre difera. A fi independent, (in contextul international actual), este un lux pe care Romania nu si-l poate permite. Nu suntem Elvetia. Asadar suntem fie cu unii fie cu altii. Eu zic ca mai bine cu 'unii' decat cu 'altii'... ;)
Si in acelasi timp nu mai prea putem sa mai dam noi gaura la macaroana. Au probat altii tehnica. Noi putem doar sa o aplicam sau nu.
Si nu. Nu cred in capacitatea romanului de a se autoguverna cu succes, fara interventie din afara !

Trist Lupule .... trist ca gandesti asa .... si din pacate nu esti singurul .... independenta nu este un lux .... e fix o chestie de vointa si responsabilitate (iar astea le poti avea chiar si cel mai sarac fiind) ..... dar intradevar pentru romani (toti nu doar ardeleni) sunt neobisnuite ....
Cristian IONITA

Mesajde delorin I » 20 Dec 2012, 23:32

Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde Cristian IONITA » 20 Dec 2012, 23:34

macar cu cantecele sa ramanem

daca la fapte dovedim prea multa "diplomatie"
Cristian IONITA

Mesajde delorin I » 20 Dec 2012, 23:41

Oare? Daca am canta mai des...am fi mai buni! Dar nu cantam...injuram! MItul national...chiar dacae o poveste frumaosa in multe locuri, isi are importanta lui! Din pacate si 1 decembrie tinde sa devina o sarbatoare ritual..care isi pierde esenta....pentru simplu fapt ca nu este cultivata. NU duap national socialism plang...ci dupa importanta mitului in a da coeziune unei societati! Societatea noastra este prea dezbinata....tocmai pentru ca lipsesc lucruri care sa o lege...tocmai pentru ca acesti Grigore si Vasile care ne conduc...nu au esenta si credinta nationala...ci cel mult, doar una individuala! Si uite din lipsa de crez...si de ideologie apar ratacirile si tradarile in momente esentiale! HAideti sa cantam mai des si sa nu ne scoatem mereu ochii pentru un punct sau o virgula...

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde Cristian IONITA » 20 Dec 2012, 23:46

@delorin I - din pacate nu doar cei de la conducere gandesc asa .... ca daca ar fi doar atat ar fi usor si relativ simplu de solutionat .... problema este ca marea masa a populatiei gandeste asa .... propriul mat sa fie plin .... restul (unitate, independenta, etc) sunt prag in ochi.
Cristian IONITA

Mesajde delorin I » 20 Dec 2012, 23:53

Frumoasa piesa ai pus..desi urmaresc povestiel cercului Flacara...pe asta nu o stiam! Multumesc! Maine imi cumpar caciula! :)
Cat despre cantec...eu cred ca el acceseaza o parte afectiva a fiecaruia si prin asta seduce. Toate doctrinele mai mutl sau mai putin avberante au folosit asta. NU cred ca de asta am avea nevoie..de doctrine aberante! Ci de coeziune! De identitate! De coloana...nu de lichele si sobolani care muult au proliferat in ultim avreme! De aici rezulta selectia de care tara are atata nevoie in puzderia asta de diplome aruncate pe toate drumurile si gardurile! Atunci cand vom incepe sa facem si selectie...o sa putem considera ca ne am redresat sau ca am evoluat ca tara! Cat despre Unire..sa nu uitam ca ea acolo unde a fost decisa - in afara ma refer..a avut la baza un principu al nationalitatilor....si nu intru in acest butoi cu pulbere...care este trist dar adevarat! Trebuie sa respectam macar ceeea ce a ramas construit impotriva vointei unora sau a altora...in rest nu mai avem nimic... Nici fabrici nici uzine...dar chiar si asa putem pe moment supravietui pana cand vom fi in stare sa facem un salt si nu sa asteptam pe vechie aici la periferia Europei!

(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 21 Dec 2012, 00:13

Cristian IONITA scrie:

Nu musai la intentia ta de revenire .... numai ca uite cum imi confirmi si acum abordarea "particulara" a acetui aspect .... mergi pe principiu important este sa-mi fie mie bine (mie si familii) .... ceilalti pot sa si crape .... nu ma intereseaza de ei ....

- saLU' vecine ! Good to have you back...

Ia uite ce artist poti fi si tu. Numai sa vrei :-) Una zic eu si alta interpretezi tu. Eu cred cu tarie in faptul ca o Romanie democratica, angajata pe calea reformelor si pe traseul euro-atlantic, va aduce un plus de stabilitate si prosperitate PENTRU TOTI ROMANII ! Aspect ce m-ar determina sa aleg intoarcerea in tara, in locul aducerii familiei aici. Dar repet, acest lucru nu l-as mai face intr-o Romanie ajunsa in afara Europei.
Asta este punctul meu de vedere legat de afirmatia citata.
Cristian IONITA scrie:

Trist Lupule .... trist ca gandesti asa .... si din pacate nu esti singurul .... independenta nu este un lux .... e fix o chestie de vointa si responsabilitate (iar astea le poti avea chiar si cel mai sarac fiind) ..... dar intradevar pentru romani (toti nu doar ardeleni) sunt neobisnuite ....

- Asa este ! Trist.

Dar independenta de care spui ca ar trebui sa dam dovada prin vointa si responsabilitate...(cand noi nu suntem capabili nici sa mestecam posmagii care ni se dau de catre Europa), poate fi cel mult o gluma.
Trezeste-te Cristi! Chiar tu afirmi ca romanul din imperiu a ajuns mai elevat decat cei de peste munti datorita coordonarii straine. Romanul face treaba daca este impins de la spate. Nu de unul singur si nici din proprie initiativa.
Sunt convins ca nu suntem capabili sa ne guvernam singuri. Tinand cont de natura si specificul nostru ca natie, nici peste 50 de ani ( in conditii de integrare europeana si progres constant si sustinut), nu vom ajunge la nivelul necesar pentru a ne tine singuri pe picioare.
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
LUPU' ALBINELOR

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 21 Dec 2012, 00:23

delorin I scrie: Cat despre Unire..sa nu uitam ca ea acolo unde a fost decisa - in afara ma refer..a avut la baza un principu al nationalitatilor....si nu intru in acest butoi cu pulbere...care este trist dar adevarat!

- Te saLU' delorine.

Pai tocmai acesta a fost scopul topicului. O examinare matura, fara patos, dar cu o doza cat mai mare de obiectivitate. O 'intreventie chirurgicala' asupra 'istoriei oficiale', prea cosmeticata si contorsionata.

E adevarat ca nu toti sunt capabili sa discute despre ceea ce nu le place. Tocmai de aceea se folosesc de simbolurile nationale ce apeleaza la sentimentele noastre de superioritate, luptand cu un patriotism prost inteles (mai exact cu nationalism), impotriva oricaror dezbateri pe astfel de teme, inca tinute tabu.
LUPU' ALBINELOR

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2012, 01:04

LUPU' ALBINELOR scrie: ...
- saLU' vecine ! Good to have you back...

sa vedem pentru cat timp vecine :)

LUPU' ALBINELOR scrie: Ia uite ce artist poti fi si tu. Numai sa vrei :-) Una zic eu si alta interpretezi tu. Eu cred cu tarie in faptul ca o Romanie democratica, angajata pe calea reformelor si pe traseul euro-atlantic, va aduce un plus de stabilitate si prosperitate PENTRU TOTI ROMANII ! Aspect ce m-ar determina sa aleg intoarcerea in tara, in locul aducerii familiei aici. Dar repet, acest lucru nu l-as mai face intr-o Romanie ajunsa in afara Europei.
Asta este punctul meu de vedere legat de afirmatia citata.

Vina mea vecine .... sau dupa ce am mai citit o data ce si cum ai scris .... a limbii romane ca permite astfel de interpretari

Stabilitate si prosperitate mai buna decat ceea care ti-o faci tu singur si pentru tine nu cred ca-ti pot fi asigurate de nimeni altcineva .... bineinteles ca asta nu e lucru usor .... dar daca-l pierzi din vedere nici ca ai cum sa-l atingi

LUPU' ALBINELOR scrie:
- Asa este ! Trist.

Dar independenta de care spui ca ar trebui sa dam dovada prin vointa si responsabilitate...(cand noi nu suntem capabili nici sa mestecam posmagii care ni se dau de catre Europa), poate fi cel mult o gluma.
Trezeste-te Cristi! Chiar tu afirmi ca romanul din imperiu a ajuns mai elevat decat cei de peste munti datorita coordonarii straine. Romanul face treaba daca este impins de la spate. Nu de unul singur si nici din proprie initiativa.
Sunt convins ca nu suntem capabili sa ne guvernam singuri. Tinand cont de natura si specificul nostru ca natie, nici peste 50 de ani ( in conditii de integrare europeana si progres constant si sustinut), nu vom ajunge la nivelul necesar pentru a ne tine singuri pe picioare.

oare chiar asa sa fie? .... nu suntem noi in stare sa mestecam posmagii? .... sau posmagii sunt oferiti gata mestecati de altii? .... eu zic ca e cate putin din amandoua ... si mai adaugam si faptul ca mare parte din posmagi sunt gata expirati iar o alta mare parte nu sunt nici macar plamaditi ca sa nu voprbim de a fi copti si uscati cum cade bine la posmagii de calitate.
Nu am afirmat ca romanul din imperiu a fost (sau este) mai elevat (iar limba romana ne face feste) .... am spus dopar ca are astfel de impresii .... si mai ales isi aroga meritele a ceea ce altii au realizat.
Romanul poate face treaba foarte buna si din proprie initiativa .... si nu cred ca taman tie trebuie sa-ti exemplific asta .... in schimb sta prost .... ba foarte prost in a face echipa .... si atunci normal ca nu poate mai performant decat o echipa care lucreaza bine.
Eu in optimismul meu incurabil sunt convins ca suntem capabili sa ne guvernam singuri .... iar speranta asta o am din cel mai pur interes .... NICIODAT altii nu or sa te guverneze in interesul tau ... si daca-ti pierzi speranta in autoguvernare atunci le faci treaba si mai usoara.
E plina tara de cozi de topor .... dar chiar si daca o fi peste 100 de ani eu trag speranta ca vom depasi aceasta situatie ... si de aceea imi fac datoria de a nu pleca capul in fata nimanui .... cu atat mai mult sa-mi dau jos caciula.
Ce ne lipseste noua sunt FAPTELE .... ca la vorbe chiar ca-s putini aia de ne intrec.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 21 Dec 2012, 01:16, modificat de 2 ori în total.
Cristian IONITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE