Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Provinciile istorice si UNIREA

Mesajde delorin I » 21 Dec 2012, 01:13

Salut Lupule..chiar daca pana acum nu am mai vorbit! Tare plugusorul acela...L-am facut cunoscut si unora cam posomorati..:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 21 Dec 2012, 01:24

delorin I scrie:Salut Lupule..chiar daca pana acum nu am mai vorbit! Tare plugusorul acela...L-am facut cunoscut si unora cam posomorati..:)

-Multumesc de apreciere, delorine! Citeste si alte pamflete de pe blogul meu. Le poti gasi in arhiva din dreapta, deschizand fiecare luna si accesandu-le.

Dar mi-asi dori sa vad ca te implici si in topicul de fata. Stiu, e greu. Dar se poate. ;)

- 63 ! Unde esti ? Ai deschis cutia pandorei si acum te dai gripat ? :lol:
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blogspot.com
LUPU' ALBINELOR

Mesajde Mircea_63 » 21 Dec 2012, 01:31

Tocmai am scris o pagina mare si m-am razgandit. Am sters-o! (pagina)
Te salut Lu-pe :D , imi era dor de tine!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2012, 01:33

nu-i bai Mircea .... rescrie si posteaza ..... poate nu-ti iese la virgula .... dar esenta sunt convins ca nu ai cum sa o ratezi :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Mircea_63 » 21 Dec 2012, 01:37

Te salut si pe tine Cristi si bine ai venit din concediu ;) Nu virgula o cautam, ci la recitire ma intrebam...ce rost are sa povestesc toate astea? Singur, in linistea noptii, incepi sa povestesti, mai devii melancolic si mai scrii cate ceva mai personal, luat de val, apoi te intrebi daca totusi e bine.
Mircea_63

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 21 Dec 2012, 01:48

- Pai asta ziceam si eu. Ca ai cam sters-o de pe propriul topic :D

Eu, ca sa nu patesc rusinea de a pierde o pagina lunga din greseala (lucru care s-a intamplat cand am scris mesajul direct in forum), scriu in format word. Dar si asa trebuie sa salvezi periodic ce scri, daca e mult.

Astept sa rescrii pagina pana nu o uiti.

Doresc sa imi largesc orizontul cu privire la tot ceea ce inseamna istorie nationala. Chiar nescrisa, ci transmisa pe cale orala (cum a intervenit Guist). Sau din documente vechi, necenzurate. Sa vad diferite puncte de vedere, abordari din unghiuri diferite. Cum vad oltenii, cum vad moldovenii...maramuresenii...dobrogenii...bucurestenii...etc, etc.
Am aruncat niste 'bombe' si 'petarde' in topicul tau, tocmai pentru a aprinde interesul fata de subiect si pentru a starnii discutii (nu patimi).

Probabil ca nu a fost bine ales momentul (inaintea votarii), si de aceea nu s-a prea inghesuit lumea la discutii pe aceasta tema...
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
LUPU' ALBINELOR

Mesajde Mircea_63 » 21 Dec 2012, 01:51

Uite ca l-am recuperat!

In toate lucrurile, de importanta majora e masura. Nimic nu e numai bun sau numai rau. Doar masura le face bune sau rele.
Patriotismul si nationalismul sunt foarte bune, dar ca orice lucru, au masura lor.

Pe strada bunicilor, in Arad, erau de toate natiile, mai putin rromi...de astia fugeam ca fura copii Pe la 10-11 ani, ajung musafir in Mangalia sat. Ies la joaca cu copii gazdei si acestia imi prezinta un tovaras de joaca, turc. Pai dupa ce Mircea, Stefan, Vlad, Mihai etc s-au batut atata amar de vreme cu turcii... eram gata sa-l iau la bataie pe bietul copil. Eram extrem de ofensat cum ca ce naiba cauta el acolo. Adevarat ca pe strada bunicilor erau unguri, nemti, evrei...dar asta era TURC !
Si azi imi vine sa rad si totodata imi e rusine de reactia mea. Bietul copil era la el acasa, in satul lui natal, pe ulita lui, iar eu eram intrusul.

Am cunoscut intre timp turci si am o impresie foarte placuta despre ei. Din toate natiile pe care le-am intalnit, am cunoscut oameni minunati. Chiar si printre rromi, desi recunosc ca la intalnirea lor mi se ridica parul si am o reactie instinctuala de punere in garda.
Din punctul asta de vedere, socotesc nationalismul (extrem) ca fiind o forma de prostie.

Am fost putin prin Europa. Am fost foarte impresionat, dar stiti cand? Atunci cand m-am intors acasa. Acolo n-am vazut nimic deosebit. Totul imi parea normal si firesc, chiar ma intrebam ce tot lauda unii Europa asta ca n-am vazut nimic de sa dai pe spate.
Cand am intrat in Romania mi s-a strans inima si am inteles ce era deosebit la ei. Nimic!
Deosebit era la noi, dar nu in sens pozitiv. Multa, multa mizerie, oameni murdari si galagiosi, incruntati, gata de cearta. Mi-a fost rusine ca sunt roman. Ajuns acasa, m-am apucat sa cosesc iarba din fata casei si sa o ud. Am adunat gunoaiele aruncate din masini, am pus flori etc.
In arsita verii, in scurta vreme a devenit loc de parcare la umbra pentru unii din trafic si pentru vecini. Prea multi ca sa te certi cu toata lumea. Ba chiar ala din trafic bate la poarta sa-ti ceara apa rece sau culmea!!! "Nu va suparati, n-aveti o toaleta?"
Ce naiba sa fac? Sunt crestin...dar mi-am facut pacate si mi-a fost ciuda pe ei. La intoarcerea de la toaleta, unii isi luau cate un mar din pomii din curte. Ciuda! Altii ma intrebau: "Pot sa iau un mar?" Desigur, serviti-va, dar tot imi era putin ciuda, chiar daca pe de alta parte ii intelegeam. La urma urmei, decat sa-si face nevoile in tufe...

Dupa deranj, strans gunoaie in urma lor, eventual muzica din masina cu usile deschise, parca nu-mi mai placea chiar atata de romani.

Am deviat de la subiect! Nationalism, dar cu ochii deschisi. Altfel devin mandru de mizeria mea si o port cum se purta c-asa-i obiceiul din strabuni.
Un tigan mandru imi explica cum ca la ei e o rusine pentru barbati sa munceasca. Asa-i obiceiul din strabuni! Nu stiu daca e asa la toti, dar asa zicea acesta.

Nationalism si traditie, dar open-mind si echilibru!
Mircea_63

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2012, 02:20

Mircea .... daca ai privi lucrurile mai relaxat si mai ales daca nu ai fi singurul (sau mai degraba printre putinii) deranjat de mizerie ti-ar fi mult mai usor ...
Cristian IONITA

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 21 Dec 2012, 02:33

- Hai ca incet, incet, iesi din nameti. Si poate si altii odata cu tine.

Vizavi de diferentele dintre proviinciile istorice, nu esti singurul ardelean care descoperea cu uimire ca in Dobrogea exista sate intregi de turci si de tatari ( popoare care reprezinta in istoria nationala imaginea invadatorului necrestin ). De asemenea, amprenta culturala, arhitectonica, arheologica, bucataria, muzica si dansurile populare etc,etc, este profund marcata de elementul turcic (nu doar de turcii din Turcia zilelor noastre).

Iti relatez o intamplare traita personal. Aici in Bruxel (desi nu e singura de acest gen). Am inceput conversatia in engleza cu o tanara frumoasa foc. Ochi negri, par negru, ten inchis la culoare, trasaturi orientale ale fetzei. Arata ca o printesa din orient. Eram curios sa aflu daca e turcoaica, persana (iraniana) sau araboaica din Magreb (Africa nord-sahariana). Era impreuna cu un marocan. Accentul o tradeaza si o intreb ce origini are. Imi raspunde ca e romanca. Eu o intreb de unde anume din Romania. Ea imi raspunde ca este din Braila.

De pleci de prin zona Galati in jos, apoi faci curba si vi prin Vechiul Regat inspre Portile de Fier, gasesti o alta amestecatura genetica preponderenta, de cat cea din jumatatea de nord a Moldovei sau Ardeal. Nici nu se pune problema ca cei cu tenul inchis (nu ma refer la rromi), nu ar fi 'romani adevarati'. Absolut de loc. Pentru ca noi toti, indiferent de filonul din care provenim (slavo-valah sau turano-valah), am ajuns sa formam o spiritualitate de fond, numita romaneasca. Dar, cu toate acestea, exista diferente de cultura si mentalitate vizibile, intre fostele regiuni istorice. Diferente care inca nu s-au contopit unitar in cei aproape 100 de ani de convietuire impreuna.

Iata de ce, Unirea, chiar daca a fost numita 'visul de veacuri a romanilor', nu a fost privita in acelasi mod pretutindeni...

PS. Mircea_63, patriotism e una, nationalism e alta. Fa diferenta.
LUPU' ALBINELOR

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2012, 09:01

LUPU' ALBINELOR scrie:- ....

Vizavi de diferentele dintre proviinciile istorice, nu esti singurul ardelean care descoperea cu uimire ca in Dobrogea exista sate intregi de turci si de tatari ( popoare care reprezinta in istoria nationala imaginea invadatorului necrestin ). De asemenea, amprenta culturala, arhitectonica, arheologica, bucataria, muzica si dansurile populare etc,etc, este profund marcata de elementul turcic (nu doar de turcii din Turcia zilelor noastre).

.....

Vezi .... si te mai oftici cand iti spun ca ardelenii sunt poate cei mai superficiali (te rog sa nu iei termenul in cel mai rau sens al lui) dintre romani?

Referitor la turci este uimitor cate asemanarii avem noi romanii cu ei .... incepand de la bucatarie a carei "originalitate romaneasca" se trage in proportie de 90% de la ei (doar ca noi am bagat masiv porcul in ecuatie :) ) la limbaj si mentalitate.
Ar fi foarte interesant sa vedem insa de unde provin aceste asemanari .... sunt rezultat al anilor in care am fost supusi ai Imperiului Otoman sau .... avem ascendenti comuni?

LUPU' ALBINELOR scrie: De pleci de prin zona Galati in jos, apoi faci curba si vi prin Vechiul Regat inspre Portile de Fier, gasesti o alta amestecatura genetica preponderenta, de cat cea din jumatatea de nord a Moldovei sau Ardeal. Nici nu se pune problema ca cei cu tenul inchis (nu ma refer la rromi), nu ar fi 'romani adevarati'. Absolut de loc. Pentru ca noi toti, indiferent de filonul din care provenim (slavo-valah sau turano-valah), am ajuns sa formam o spiritualitate de fond, numita romaneasca. Dar, cu toate acestea, exista diferente de cultura si mentalitate vizibile, intre fostele regiuni istorice. Diferente care inca nu s-au contopit unitar in cei aproape 100 de ani de convietuire impreuna.

Diferente sunt chiar si intre comunitati mai apropiate ..... romanul de la Galati se deosebeste de cel de la Targul Magurele (am vrut sa pun ceva din Oltenia dar aici diferentele ar fi fost mult mai mari) poate chiar mai mult fata de cel de la Botosani

Tu vrei sa subliniezi diferenta dintre cei care au fost sub unguri (austrieci, etc) si cei de sub turci, aceasta diferenta exista .... dar exista si asemanare (limba, datini comune, etc) .... sau poate iar ma pacaleste limba romana.
Sincer .... parere personala .... in ceea ce priveste "mentalitatea" diferentele exista (sau poate ca acum mai exista) doar la nivel declarativ .... am mai precizat ... ardelenii sunt cei care-si declama toata ziua superioritatea .... fara insa ca aceasta superioritate sa aiba si suport real .... cel putin nu cel datorat propriilor lor fapte.

LUPU' ALBINELOR scrie: .... Iata de ce, Unirea, chiar daca a fost numita 'visul de veacuri a romanilor', nu a fost privita in acelasi mod pretutindeni...

orice eveniment (istoric, artistic, etc) isi are fanii si detractorii lui ..... iar cand intervine si perspectiva unor avantaje materiale imediate si cat mai personale atunci lucrurile devin si mai interesante.
Asa cum am mai precizat si Unirea Mica si-a avut detractorii ei .... iar in cazul lor sa-mi fie cu iertare fata de ardelenii .... dar motivatia moldovenilor "rebeli" era mult mai putin ipocrita decat a ardelenilor. Moldova chiar a avut de pierdut din Unire .... pe cand ardelenii (vorbesc de romanii din Ardeal) au avut numai si numai de castigat (Avansul Ardealului nu li se datora si mai ales din bunastarea prea putin se intorcea la ei .... reamintesc ca pana la Unire drepturile romanilor din ardeal erau inferioare fata de celelalte nationalitati)

Faptul ca la vremea ei au fost cativa care au "comentat" (in general la modul penibil si neconstructiv asa cum reiese din articolul cu Traian Vuia) nu cred ca inseamna ca unirea a fost facuta cu japca ....
Cristian IONITA

Mesajde Mircea_63 » 21 Dec 2012, 11:42

Intr-un fel sau altul, cred ca toti romanii au dorit Unirea.

Ca exista diferente de mentalitati, nu e meritul sau vina noastra ci sunt realitati si consecinte ale istoriei.
Chiar si intr-o casatorie...dragostea ajuta la adaptare (la inceput), dar vor exista stiluri de viata si mentalitati care cu timpul se vor contopi.

In momentele de bunastare, se trece usor peste diferente. Cand apar greutatile, apar si caraielile. Daca Doamne fereste, apare ceva si mai grav (catastrofe, razboi), din nou suntem frati.

In psihiatrie, nevroza a fost initial socotita o afectiune cauzata de nemultumiri sexuale. (popular chiar zicem despre cate unul nervos ca e ne...). Cu timpul s-a ajuns la concluzia ca si alte nemultumiri duc la forme de nevroza. Pe fondul nemultumirilor generale si pe plan social aceasta nervozitate creste si aceste diferente care exista sunt puse la bataie.

A fost foarte simplu pentru Ardeleni, ca in contextul unui aflux de frati romani de peste Carpati si al cresterii saraciei, sa faca conexiunea si sa gasesca "vinovatii".
In momentul in care in sfarsit se vad independenti, totusi hotararile vin de la Bucuresti si lucrurile merg rau, nemultumirea creste.
Mit sau nu, pe vremea comunismului era plin de olteni si toti aveau tendinta de a fi sefi. Seful statului, Ceausescu, oltean.
Dupa razboi au ramas multe case goale. Circulau frecvent povesti despre modoveni, noii locatari ai caselor, care au pus gardurile si podelele pe foc. Primii deportati au fost tocmai cei mai bogati (chiaburii). Poate a fost si o stare de invidie sa vezi ca vin moldovenii la totul de-a gata si apoi de revolta, sa vezi cum distrug totul. In multe sate, comunitatea s-a impotrivit comunismului si colectivizarii. In mod normal cei nou veniti, care nu aveau pamant au imbratisat aceasta idee.
Dupa Revolutie...lumina vine tot de la Bucuresti! Proclamatia de la Timisoara nici n-a fost luata in seama. Inceputa in 16 in Timisoara, se sarbatoreste in 22 cand au iesit Bucurestenii in strada. E adevarat ca e democratie si in parlament avem fiecare reprezentanti, dar perceptia este ca ne conduc altii.
Concluzia pentru Transilvaneni a fost simpla: astia ne aduc numai necazuri!

Curentul pro-european este puternic in Transilvania. Reticentele fata de Europa, ale fratilor de peste Carpati sunt percepute negativ si cum omul de rand nu are solutii la indemana, nu-i ramane decat critica si sentimentul ca daca ne-am conduce singuri, ne-ar fi mai bine.

M-as bucura sa se inteleaga ca nu acuz pe nimeni ci incerc doar sa deslusesc mecanismele unor nemultumiri si sunt supus greselii.
Mircea_63

Mesajde delorin I » 21 Dec 2012, 12:33

Spune lupul:
Iata de ce, Unirea, chiar daca a fost numita 'visul de veacuri a romanilor', nu a fost privita in acelasi mod pretutindeni...

Acum depinde la ce te raportezi! Am un prieten care si-a dat teza de doctorat la Sorbona cu impactul gestului de la 1 decembrie 1918 in provincii! Incredibil ce a putut scoate omul asta la iveala cu ceva aparent banal...dar e banal doar pentru o judecata simpla - conseciinta a unor polologhii scrise despre Marea Unire sau din contra tocmai pentru a salva impresia de necesitatea si firescul gestului! De fapt actul Unirii in sine nu s-a incheiat la 1 decembrie 1918..a fost un proces de amploare cu incredibile conseciinte si implicatii! Au fost legislatii separate, transilvanenii si bucovinenii au aplicat multa vreme dupa 1918 vechiul cod civil din Imperiu desi imperiul nu mai exista, Basarabenii au continuat sa foloseasca legislatia ruseasca;monezile erau separate...circulau zeci de modele si tipuri specifice cate unei provincii - astfel incat reforma monetara din 1922 nu viza atat intarirea leului cat uniformizarea monedei de circulatie in noul stat....slujbasi ai statului cu uniforme, obiceiuri si atitudini diferite si cate si mai cate...Cert e ca a existat atunci o vointa si o constiinta a necesitatii de Unire mai mare decat am fi capabili sa o dezvoltam acum! Chit ca au existat si proiecte de tip Statele unite ale Austriei mari....proiect care si-a avut printre promotorii din parlamentul austric chiar pe romani din Ardeal!
Apoi Mircea 63 vorbesti despre niste perceptii regionale strict locale si nu de fiecare data corecte- doar cu ceva elemente de adevar. De emigrat migreaza saracul in speranta de mai bine- automat el este si needucat! Eu nu gandesc asa si cred ca astfel de micisme- nu ca nu m-ar fi socat in urma unui circuit pe care l-am facut la bisericile fortificate din Ardeal prin aprilie- cantitatea mare de sate pustii si case parasite in care locuiesc doar tigani, si tigani mai multi parca decat in restul tarii, nu pot fi decat daunatoare noua ca popor! Toate exemplele date de tine se pot cu usurinta regasi in Bucuresti. Exista o perceptie la nivelul targovetului- nu pot sa numesc altfel aceasta atitudine ca cei din provincie au venit si vin sa le fure locul de munca si functiile! Imi pare rau pentru cei ce gandesc asa si de care ma lovesc mereu. Bucurestiul este capitalal Romaniei si in afara de o pozitie geografica favorabila la intersesctie de drumuri comerciale Bucurestiul - nu a adus nimic ca resursa in constructia capitalei! Toate resursele capitalei sunt resurse ale provinciei! Si regiile sarii si ale petrolului si cate si mai cate- au fost dezvoltate cu resursele tarii! Deci gandirea frustrata locala- a unora care sunt poate aici cu o generatie mai demult poate chiar doua sau trei pentru mine este doar o dovada de MICIME! Si cred ca dincolo de aceste identitati locale mai mult sau mai putin justificate- pana la urma si Moldova e o creatie artificiala sub presiune ungureasca care a unificat un teritoriu locuit de o populatie de valahi dar a unificat divizand de fapt si izoland politic in acest fel comunitatea valahilor in entitati statale diferite pentru cateva sute de ani! Daca vrem sa progresam cred ca e vremea sa incepem sa gandim altfel ! NU de alta dar se vor face in curand o suta de ani de la Unire iar noi in loc sa ducem mai departe un ideal identitar national - suntem pe cale sa spargem si ultimul CAP(gluma), ramas in picioare! Mai exisa o teza vizibila astazi printre cei tineri - in special prin zona Ploiestiului- de ce sa ne unim cu BAsarabia? LA ce ne trebuie? NU avem Moldoveni destui? Sa platim si pentru ei? E si asta o alta dovada de micime de om marunt care se exprima fara sa aiba viziune pe termen lung- care ar putea fi si strict economica daca nationala sau indentitara nu e! Unirea cu Basarabia va fi costisioare imediat...dar dincolo de realizarea unui deziderat din alte vremuri, va fi avantajoasa economic. In Basarabia se face agricultura si se face asa cum trebuie. nu discut doar despre vin, tutun si sfecla de zahar, produse care au facut faimos in conglomeratul sovietic un teritoriu altfel mic! Cred ca am avut si avem doar de castigat din UNIRILE trecute si...sa speram din cele viitoare! Asa cum se pastreaza sau cel putin se citeaza niste vorbe ale lui Stefan I al Ungariei - care pentru mine este un vizionar- si care a demonstrat ca gandeste ca un fondator al UE cu 1000 de ani inainte de aparitia UE, diversitatea popoarelor intr-un regat nu poate fi decat un lucru bun si benefic! O sa revin dupa ce voi gasi acel citat!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde Mircea_63 » 21 Dec 2012, 23:22

Delorine, uite cum vine treaba:
Societatea are la baza celula. Celula societatii e familia. Apoi comunitatea (satul, cartierul, orasul, regiunea, tara, continentul, planeta)
Exemple: Poli Timisoara, UTA Arad...doua orase apropiate si infratite, pana la football. Ce motiv as avea eu ca bastinas al unui oras sa fiu gata sa ma bat cu cei din alt oras pentru o simpla manifestare sportiva? Totusi, la acest capitol Timisorenii si Aradenii aproape se urasc.
Altfel...frati! Joaca Poli TM cu Niscaiva-Strainezia...tot Aradul ii urmareste si incurajeaza pe Poli cu sufletul la gura.
Suntem in armata. Ala din Bihor sau Cluj, e de al meu... de la mine de acasa. Facem bisericuta! Moldovenii cu bisericuta lor si oltenii asisderea. Dar sunt cativa unguri!!!
Ungurii sunt "Radio-Budapesta"...si au bisericuta lor separata!

E o chestie instinctiva! Asa cum exista instinctul de vanator sau cel de barbat care face gratuit complimente sau intoarce capul dupa femei. Asta nu inseamna ca le-ar lua de nevasta :lol:

Asa suntem fabricati si natura stie de ce! Iti si explic super simplu de ce: orice intrus strain era un potential purtator de boli (de moarte) intr-o comunitate. Asa au murit sute de mii de Polinezieni in urma virusilor adusi de Europeni. Europenii de ciuma adusa din Asia!
Cine nu avea acest instinct innascut, era sortit pieirii! Poate pare simplist explicat, dar asta e explicatia oamenilor de stiinta pentru teama de straini.
Ca instinct, te poti feri de el precum te poti feri tu de o erectie cand ai de a face cu o dama bine intr-o anumita conjunctura! E in natura omului!

Mintal le poti numi MICISME. Mai mult sau mai putin, toti le avem. Niciodata nu devin zero.

Acelasi MICISM il am si eu si tu si oricare dintre noi, chiar daca nu il constientizam.
Vrei sa-l depasim? Vreti sa-l depasim? E simplu!

Putem participa la un joc. Sa ne imaginam ca 63-ul, LU, alt-stupar, Pupemea, am fi "regateni", iar tu, Cristi (CI), Paul, Lucian Avram si oricine mai vrea, ar fi Ardeleni!

Sa vezi tu cum am incerca noi sa sugeram macar, daca n-am spune-o de-a dreptul ca noi Moldovenii si Muntenii suntem mai vrednici, iar Transilvanenii sunt cel putin neam de supusi din tata-n fiu si nici o valoare transilvana nu e meritul lor. Iar CI ar gasi argumente trasnet despre superioritatea transilvanenilor. :lol:

"De emigrat emigreaza doar saracul in speranta de mai bine-automat el este si needucat"

Ai dreptate! Needucati d`astia avem si pe forum. Adi Hodis e prin America, CI si LU` prin Europa, Nicus prin NZ...mai sunt si altii.
Intre noi fie spus, sa emigrezi inseamna sa ai sange`n instalatie! ;)

Hai sa analizam, dar fara sa judecam pe nimeni! Analizezi? OK! Afirmi si aduci argumente!

Uite: CI e mereu contra :lol: Ma enerveaza, dar il socot sarea si piperul, mi-ar fi urat fara el. LU` are ironia in sange. Si sa aibe aceeasi parere cu mine tot va face putin misto...Hai sa discutam mai concret si fara incrancenare.

Deacord cu cele spuse de tine, dar sunt atat de generale incat devin diluate. Concretizeaza!

"pana la urma si Moldova e o creatie artificiala sub presiune ungureasca care a unificat un teritoriu locuit de o populatie de valahi dar a unificat divizand de fapt si izoland politic in acest fel comunitatea valahilor in entitati statale diferite pentru cateva sute de ani! Daca vrem sa progresam cred ca e vremea sa incepem sa gandim altfel !"

Imi recunosc limitele! Un astfel de text ma depaseste!
Mircea_63

Mesajde delorin I » 21 Dec 2012, 23:40

Sigur e normal sa ai sange in instalatie ca sa emigrezi...pana la urma America a incetat sa mai fie europeana in clipa in care, in fata celor cu sange in instalatii a aparut padurea in care cei intrati au uitat ca sunt englezi sau irlandezi sau mai stiu eu ce....acolo in padure legile au fost reinventate si redescoperite! Eu raman la ideea mea- marea masa a celor ce emigreaza sunt de obicei persoane care vor mai mult, vor sa isi depaseasca conditia. E drept ca sunt si oameni inteligenti printre ei si e normal sa fie asa! Ai dreptate pana la un punct..e normal ca fiecare sa aiba un cuib si o identitate. Dar in ultima vreme daca ai remarcat discursul acesta anti identitar e o mare moda. Si e un discurs antimoldoveni, clujeni si mai stiu eu ce! NU toti cei care emigreza sunt sfinti! MA gandesc ca tot suntem la subiectul Unire, ce napasta au reprezantat pentru cei din Basarabia toate resturile din administratia romaneasca trimise sa administreze noul teritoriu! O parte din Basarabenii care fie au trecut de partea comunsitilor sau au refuzat sa plece - au dezvoltat fara sa vrea ALERGII la hotii, spagarii, betivii si a tot puternicii administratori ai statului roman trimsi din regat! Au fost platite polite pentru ce au facut romanii in Basarabia intre 1918 si 1940 - pana in 1956 cand o parte din fostii adminsitratori ramasi acolo au scapat de puscariile sovietice sau inclusiv romanesti de tip Gherla unde au fost repatriati! Una din aberatiile lipsei de identitate si in acelasi timp de profun servilism si clar de ocupatie sovietica in Romania- este vizibila in trimterea de cetateni romani in Romania din lagarele sovietice intre 1949 si 1956 si mentinerea lor in inchisoare conform unei legi a statului sovietic, lege pe care statul sovietic o modificase inca din 1953...dar valahii au asteptat pana 1956 ca sa isi elibereze proprii cetateni! Si discutam aici despre proprii soldati trimisi pe front! Sigur comunismul si ocupatia sovietica a fost o aberatie...dar eu continui sa cred ca nu invatam nimic din istorie...Trebuie sa promavam identitate si nationalitate si nu separatisme, care oricum apar si sunt inerente in orice proces fizic! Nu doar identitar national!

(Herodot, Istorii, V.10)
delorin I

Mesajde Ruben » 21 Dec 2012, 23:47

"Unirea", atat in cazul Basarabiei cat si al Transilvaniei nu a fost doar dorinta poporului roman de aici. A fost facuta in conditiile Primului Razboi mondial in care Ungaria a fost invinsa, iar Romania a fost invingator.

Nu s-a facut doar "dreptate". Trupele romane au marsaluit in anul urmator in Budapesta:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Ruben

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2012, 23:50

Mircea .... fara suparare dar exagerezi .... imi pui vorbe si fapte in carca pe degeaba

Nu vreau sa pozez in sfantul sfintilor .... dar am pretentia de la mine ca sunt un om capabil de a gandi obiectiv, si nu cred ca ai gasit pe undeva prin postarile mele sa reiasa ca buzoienii ar fi mai dihai doar asa .... pentru ca eu sunt buzoian.
Si te inseli la mai multe .... eu nu sunt "emigrant", locuiesc acum pentru o perioada in Belgia .... dar asta nu are nimic de-a facu cu statutul de emigrant.

De la fata locului iti confirm ca majoritate a emigrantilor sunt in aceasta situatie pentru ca din diverse motive (nu musai imputabile lor) nu au fost in stare sa-si creeze sau sa-si mentina un rost in tara lor de origine .... si da .... marea majoritate sunt (au fost) codasi in locurile de origine .... dar asta nu inseamna ca musai au si ramas in aceasta stare .... faptul ca traiesc in alt mediu ii ajuta (cel putin pe unii) sa-si depaseasca conditia. Ba mai mult .... au motivatia si determinarea sa-i depaseasca pe localnici in multe domenii.
Cristian IONITA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE