Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 18:54

Pai, n-are.

E mai brexitos de felul lui.

:D
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Mircea_63 » 30 Iun 2016, 19:27

Ce gulere albe? Pot fi negre de la atata caldura si praful facut de DNA in jurul lor. Si atunci cum sa nu injure gulerele albastre. Fiecare cu angoasele lui. :roll:

L5S are caracter infect intreband candid de niste salarii, ca argument intr-o discutie. Introducerea nasului in zona anala a afacerii lui LS de catre CI este o dovada de... onestitate sau cel mult un exotism olfactiv. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde yulian » 01 Iul 2016, 07:22

Cum credeti ca ne afecteaza BrExit? :o :o


Mircea_63 scrie:L5S are caracter infect intreband candid de niste salarii, ca argument intr-o discutie. Introducerea nasului in zona anala a afacerii lui LS de catre CI este o dovada de... onestitate sau cel mult un exotism olfactiv. ;)


Grav...grav... ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Iul 2016, 10:58

bag de seama ca INVIDIA este cea care calauzeste pe multi .... noi sa fim sanatosi ca de oameni cu ficati praf de la oftica fata de ceilalti nu se poate sa ducem lipsa.

Inteleg de ce Radut sa-mi poarte pricina .... pana la urma datorita mie si-a pierdut locul privilegiat de vanzator de regine (pacat insa ca au si altii de tras pe aceasta tema)

Ce inteleg mai putin este inversunarea lui Mircea_63 .... care tine musai sa sublinieze faptul ca perspicacitatea nu este deloc punctul forte al dumnealui .... ba chiar am putea spune ca dimpotriva .... . Ptr cultura ta generala afla stimabile dle Mircea_63 ca postul initial al lui Radut avea prea putin de-a face cu salariile candide ci continea referinte la locul meu de munca .... care desi nu este "secret de stat" este totusi ceva prea personal ca sa fie discutat in mod public pe forum.

Dar .... daca tine musai sa discutam de afacerile lui Radut eu imi dau acceptul sa redeschidem topicul viewtopic.php?f=39&t=6150 si sa continuam acolo (nu stiu in ce masura Radut o sa fie incantat de aceasta abordare :mrgreen: .... avand in vedere ca alte topicuri "similare" nu se mai regasesc deloc pe forum).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Iul 2016, 11:48

si acum sper ca se poate sa depasim momentul privind gulerul propriu si personal si sa discutam pe subiectul topicului

Care e situatia la o saptamana dupa votare:
– Nigel,cel devenit vedeta prin populism a recunoscut ca a mintit si ca nu are nici un plan post votare Brexit, rezultat imediat este ca partidul dumnealui UKIP cade vertiginos in popularitate si nici alte formatiuni politice eurosceptice nu se simt prea bine.
– Votantul englez nostalgic realizeaza consecintele votului respectiv riscul ca UK sa dispara prin plecarea Scotiei, Irlandei de Nord si a Gibraltarului
– Bietul John cel ordinar care a votat exit crezand ca imigrantii sunt de vina, incepe sa constate ca ii cresc taxele, benzina si mancarea se vor scumpi, nu mai are bani de concediu in Grecia si toate astea NU fiindca are un coleg de munca roman sau polonez sau ceh sau francez sau etc. mai punem in discutie ca whisky-ul scotian si berea Guiness vor fi chiar mai scumpe avand taxe de import fiind aduse din UE, respectiv Scotia si Irlanda.
– Bietul John mai e si luat in bascalie ca a cautat prea tarziu pe Google ce inseamna UE, dar se omite viteza mica a WI FI-ului din puburi.
– In plus englezul de rand realizeaza cum vechi dusmanii, adica nemtii si aliatii lor abia asteptau sa ii taie beregata (reactia lui Juncker – are nume de avion german din WWII un pic frantuzit- pentru un englez e nume de bombardier care a atacat Imperiul si Londra – reprezentantul mareului stat luxembourghez, care de altfel a avut un rol decisiv in istoria Europei !!!! alaturi de Martin Schulz, Angela &comp).

Oare care va fi reactia alegatorii englezi la urmatoarele alegeri, cand un parlament ultralegitim poate sa hotareasca viitorul UK? Un proverb chinez spunea ca razboiul poate fi oprit doar prin razboi!!! adica in cea mai pacifica varianta un nou referendum. Deja se lucreaza la asta si nu ar trebui sa fie prea ciomplicat. John cel care mananca dimineata fasole cu carnati se poate razgandi usor daca siesta sa nu e buna si oricum Niegel l-a mintit, iar fara Gibraltarul strategic treaba e naspa mai ales cu whisky si bere scumpe.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Iul 2016, 11:57

si .... ceva de reflectat

http://youngnation.ro/cand-au-murit-mil ... peni-1160/

atunci se tragea sperante ca astfel de orori nu se vor mai intampla .... nici 20 de ani mai tarziu au avut loc orori si mai mari
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Mircea_63 » 01 Iul 2016, 12:44

Nimeni nu are sansa de a fi atat de perspicac ca tine. Guleratule! :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Iul 2016, 13:06

Mircea_63 scrie:Nimeni nu are sansa de a fi atat de perspicac ca tine. Guleratule! :D


Multumesc Mircea .... pe subiect ai ceva de spus?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Mircea_63 » 01 Iul 2016, 13:47

Am exact cat ai avut si tu de spus aici viewtopic.php?f=6&t=45&p=301083#p301083
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Iul 2016, 14:11

Am inteles .... ptr mine e suficient.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 01 Iul 2016, 16:54

lucky5strike scrie:O revelatie: 7-7

Salariul minim Romania - 7 lei pe ora, salariul minim Anglia - 7 lire pe ora...

Uite, bai frate, cu cine am mai facut egal!!!

:lol:



si-o alta opinie

http://adevarul.ro/locale/timisoara/rom ... index.html

„Aici câştigi 1.700 de lire şi în România câştigi 1.700 de lei. Din banii ăştia, în Londra nu te alegi cu foarte mult. Să zicem că pui deoparte 200 de lire dacă nu bei şi nu fumezi. Ei, în România dacă ai un salariu de 1.700 de lei, 600 de lei îi pui deoparte. Şi eşti acasă, nu te aşteaptă nimeni nimeni cu pancarte ‹‹Căraţi-vă acasă››

Citeste mai mult: adev.ro/o9l4vk

dar bineinteles ca pentru a procesa asa ceva e nevoie sa-ti depasesti mentalitatea de profitor.
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 01 Iul 2016, 17:19, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde teinegru64 » 01 Iul 2016, 17:09

Bula shi cu Shtrul la mare.. Pe plaja..
La un moment dat,Shtrul catre Bula:
'Bula,vreau sa ma c..!'
Bula(dupa un indelungat proces de gindire)ii sugereaza sa se descarce intr-o groapa adinca ce se deschidea linga ei.Ceea ce Shtrul si face.
.Mergind cei doi mai departe,dau de o de o scara ce coboara in nisip..
Linga scara,scris mare shi gras-DISCOTECA.Cei doi decid sa intre..
Inauntru-primul individ intilnit era pistruiat.Al doilea - tot pistruiat.
Al treilea - tot asa.Intrigatzi,Bula shi Shtrul decid sa-l intrebe pe barman de ce sunt totzi indivizii intilnitzi pistruiatzi.
Stupoare - barmanul era shi el pistruiat.
Bula ishi ia inima in dintzi shi-l intreaba..La care barmanul raspunde:
'Ce sa-i faci,iar s-a c..t unu' in ventilator!'
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 01 Iul 2016, 21:56

Mda... sa speram ca persoanele de fata se exclud... :roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Shrek » 02 Iul 2016, 20:27

Am citit astăzi pe net ca in Londra au avut loc manifestații contra iesirii GB din UE. Cică tot mai multe voci reclama reluarea referendumului pe motiv de...... inconstientă. Ma întreb daca londonezii vor avea si ei o "Piata a Universității " si daca regina va chema minerii sa apere tînăra democrație câștigată in urma referendumului.
Ciudate vremuri trăim. Dupa ce Europa ne-a tras de urechi pe motiv ca nu am votat cum trebuie la un referendum (cel puțin asa m-i s-a părut mie), acum, cand un alt stat a miscat in front, i-a dat pantalonii jos si asteapta momentul când se va apleca putin pentru..... a-i implementa niste măsuri post divorț. Si GB nu nu este Romania!
PS. Un amic plecat in lume îmi spunea ca starea de spirit in rându românilor din regat este cum nu se poate de proasta. Teama este cuvântul de ordine.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde teinegru64 » 03 Iul 2016, 08:45

http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde IonutMares25 » 06 Iul 2023, 22:32

yulian scrie:Problema aici este...ca majoritatea multinationalelor se agata de minim...si atata timp cat minim este 200eur...este rau...foarte rau pentru tara noastra. Atata timp cat noi suntem manufacturing si preturile de transfer se fac din pix pentru a da bine firmele mama..da, este o mare problema. De-abia din 2016 se impune ca firmele sa prezinte dosarul preturilor de transfer...dar din pacate amenzile sunt infime..14.000 lei...serios??? Trebuia sa le dea 10% din cifra de afaceri...sa-i arda pe toti la buzunare. Sperietoarea asta ca pleaca in alta parte...crede-ma ca sunt posibilitati mici, atata timp cat un produs sa aibe taxe mici trebuie sa fie produs undeva in Europa. Sunt multe de discutat pe aceasta tema..si crede-ma ca stiu...destule si da, cu riscul de "a pleca", sustin sa faca salariul minim macar 500 EUR ;)


Oare acum dupa 7 ani cum fac multinationalele un [urlhttps://www.transferpricing.ro/vreau-dosarul-preturilor-de-transfer/ce-este-dosarul-preturilor-de-transfer]dosar de preturi de transfer[/url] in Romania? Eu locuiesc in strainatate de cativa ani si ma gandeam ca daca ma intorc inapoi sa lucrez in contabilitate la o multinationala, am multe oferte, evident trebuie sa studiez mai bine piata
IonutMares25
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Ian 2022, 13:17

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori