Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2016, 09:05

yulian scrie:Problema aici este...ca majoritatea multinationalelor se agata de minim...si atata timp cat minim este 200eur...este rau...foarte rau pentru tara noastra. Atata timp cat noi suntem manufacturing si preturile de transfer se fac din pix pentru a da bine firmele mama..da, este o mare problema. De-abia din 2016 se impune ca firmele sa prezinte dosarul preturilor de transfer...dar din pacate amenzile sunt infime..14.000 lei...serios??? Trebuia sa le dea 10% din cifra de afaceri...sa-i arda pe toti la buzunare. Sperietoarea asta ca pleaca in alta parte...crede-ma ca sunt posibilitati mici, atata timp cat un produs sa aibe taxe mici trebuie sa fie produs undeva in Europa. Sunt multe de discutat pe aceasta tema..si crede-ma ca stiu...destule si da, cu riscul de "a pleca", sustin sa faca salariul minim macar 500 EUR ;)


Yulian - cu ce anume mai precis va ajuta faptul ca va fi impus un salariu minim de 500 Euro fata de un salariu de 200 Euro?? ... rezultatul imediat va fi plecarea celor care erau pe plus la minim de 200 si-n consecinta cei care castigau 200 nu vor mai castiga nimic ... iar de aici vom avea de pierdut cu totii (un om cu salariu de 200 Euro va cumpara poate si-un borcan de miere dar cu salariu deloc nu va cumpara si poate va fi chiar tentat sa se serveasca singur :) ).

solutia durabila nu este IMPUNEREA unui venit minim ci incurajata existentei alternativelor si implicit a concurentei si-n aceste cazuri salariile se vor regla natural ... si foarte probabil daca totul merge bine va depasii cei 500 Euro precizati de tine.
De salarii mimime impuse beneficiaza puturosii .... cei cu minima pregatire si dorinta de munca nu au decat de pierdut.

jonny_it scrie:
yulian scrie:Problema aici este...ca majoritatea multinationalelor se agata de minim...si atata timp cat minim este 200eur...este rau...


Am lucrat in multinationale... daca esti bun poti obtine un salar ok, daca poti fi inlocuit usor greu obtii un salar bun.

Ce nu se spune si de obicei nu apare in rapoarte este profitul real al multinationalelor. Pe hartie ele o duc rau, dar multe dintre ele scot banii prin tot felul de contracte dubioase cu firme din paradisuri fiscale. Aici e problema .. cele din comert sunt renumite pentru asta, vorbim de marile lanturi de supermarket-uri. ;)


adevarul ca este de-a dreptul strigator la cer .... cum indraznesc pacatosi astia de la multinationale sa plateasca mai bine pe cei mai buni .... blasfemie curata :D

despre mis masurile cu raportari pe langa realitate .... in mod evident ca nu e deloc corect dpdv moral ceea ce fac .... nu le gasesc scuze dar totusi in ziua de azi si-n conditiile sociale de acum sunt situatii cand pur si simplu nu se poate altfel ....si-n plus avem autoritatii (DNA, Consiliul Concurentei, Parchete, etc) ...


yulian scrie:Eu vorbesc despre industria producatoare de tot felul...transferuri ICO cu marja minima si unde directii (care sunt cca 90% din personal) sunt angajati cu minim, servicii prestate de personaje din firma-mama (nu cu minim pe economie), tot felul de expati..samd, samd...multinationalele sunt recunoscute pentru inventivitatea de a duce profitul unde vor ele si sa aibe afaceri prin tot felul de tari bananiere cu salariul de rahat :x


cum spuneam si mai sus .... daca "inventivitatea" nu este taman legala .... avem armate de autoritati ... nu mai bine decat sa sustii impunerea de venituri minime le solicitam autoritatiilor sa nu-si capete leafa degeaba?

"salariile de rahat" sunt taman justificarea actiuvitatiilor acelor firme pe aici .... depinde de fiecare in parte sa se pregateasa ptr a nu fi dependent de un job pe salariu "de rahat"

lucky5strike scrie:Mai puneti si trimiterea in somaj, apoi reangajarea prin proiect pe fonduri europene. La Craiova, firmele de confectii, detinute de italieni, o fac odata la 3-4 ani.


eu as spune sa vedem daca nu cumva zonele astea unde se practica asemenea abordari coincid cu zonele unde au fost votati in mod liber si democratic "penali" .... de ce la Craiova italienii isi permit asta iar la Cluj, Bucuresti, Banat, Prahova, etc se alearga cu limba scoasa dupa angajati (cu oferte duble fata de salariu minim)?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde yulian » 30 Iun 2016, 12:21

Cristian IONITA scrie:De salarii mimime impuse beneficiaza puturosii ....

Vorbesti doar sa te afli in seama. 50% din cei angajati au salariul minim in Romania. Presupun ca tu ai plecat de jos intr-o firma de productie, ai fost asa de harnic, nu a intervenit nimeni pentru tine si acum esti director de productie.
Bravo tie! ;)

A,da, nu uita ca si tu ai plecat de jos (adica ai fost puturos cu alte cuvinte)...chiar daca ai ajuns sus...in palatul de cristal.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2016, 12:34

Yulian .... m-ai inteles gresit .... te rog reciteste ce-am scris

ideea este ca nu-i consider puturosi pe cei care lucreaza pe salariu minim ... ci am precizat ca impunerea unui nivel al salariului minim o sa-i avantajeze doar pe cei puturosi. Daca crezi ca nici acum nu am fost suficient de explicit o sa detaliez.

Nu e deloc locul si nici momentul sa discutam evolutia mea profesionala dar te asigur ca niciodata nu a fost cazul sa intervina cineva ptr mine (nici la job si nici la scoala, etc).

Am avut parte si de joburi in care nu am fost multumit (salariu, anturaj, etc) .... am cautat ceva mai potrivit si am plecat ... nu am pretentia ca lumea sa inceapa sau/ si sa se termine nici la mine nici la altcineva. Nu consider deloc ca "am ajuns" sus si cu atat mai mult in palat de crsistal ... ideea este simpla .... nu am de ce sa reprosez nimanui faptul ca eu sunt insuficient de adaptat astfel incat sa fac ceea ce ma implineste.
Mentalitatea foarte raspandita in randul romanilor de a gasi explicatii si justificari ce tin de oricine altcineva decat propriile persoane ptr modul in care traiesc este profund distructiva .... nimeni nu este mai vinovat decat esti tu insuti ptr viata pe care o traiesti (o alegi sa o traiesti).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Mircea_63 » 30 Iun 2016, 12:37

Cristian IONITA scrie: .... nimeni nu este mai vinovat decat esti tu insuti ptr viata pe care o traiesti (o alegi sa o traiesti).


Tot respectul pentru afirmatia de mai sus! :D
Cu exceptia refugiatilor de razoi si a traitorilor in dictaturi si lipsiti de libera circulatie!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2016, 14:12

cred ca se potriveste
Fişiere ataşate
13532999_1097792970300570_3331898921920961100_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:19

CI, [...] oare ai avut colegi care lucreaza pe minimul pe economie? Tinerei, iesiti de pe bancile facultatii.., bla-bla... d-aia, de 2-3 ani de zile, lucreaza pe burta goala?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde jonny_it » 30 Iun 2016, 16:24

Vrei sa isi dea demisia pt ca patronul face prostii? :lol: Este prea cald in Dolj? :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:29

Nu. Are insa un ton vituperator la adresa multora. Vream sa vad daca se mai uita si el in oglinda... :roll:

PS: Jonny, chiar ca reformulez chestiile de mai sus, ca s-ar putea sa-l afecteze pe... baiatul nostru . Dar ca idee, de la critica la solutie, e binisor de mers.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:48

Zicea odata Paler intr-un articol, despre tarele societatii romanesti, dand exemplu despre "first job" in Romania, in care tinerii sunt amabili si binevoitori maxim in primul an. De exemplu, o tanara angajata ca vanzatoare de bilete, din prima zi este asaltata de rautatile strazii, la care raspunde cu zambet si rabdare date de optimismul varstei si entuziasmul inceputului. Cu timpul insa, cedeaza volumului de rautati si in maxim un an, intra in tiparul de vanzatoare flegmatica si acra cu care suntem obisnuiti.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 16:48

Eu cred ca englezii nu mai revin in UE si vor impune restrictii pe piata muncii pt ani buni, naturalizand deja destui expati.

Nu m-ar mira sa continue procesul asta si in alte tari, ca Suedia, de ex.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2016, 18:06

lucky5strike scrie:CI, [...] oare ai avut colegi care lucreaza pe minimul pe economie? Tinerei, iesiti de pe bancile facultatii.., bla-bla... d-aia, de 2-3 ani de zile, lucreaza pe burta goala?


In primul rand faptul ca aduci in discutie angajatorul meu nu face decat sa sublinieze ce caracter infect ai. Opiniile mele sunt PERSONALE au prea putin de-a face cu locul meu de munca sau / si cu problemele angajatorului.

Nu am colegi care sa lucreze "pe burta goala" dupa 3 luni cu atat mai putin dupa 2-3 ani. De cativa ani buni TOTI colegii mei tineri absolventi au fost angajati pe acelasi salariu (este policita firmei, ceva mai mult decat minimul pe economie dar oricum mic la nivelul cerintelor), dupa perioada de proba (3 luni) in functie de rezultate se stabileste daca se continua colaborarea si salariu "normal" ... in medie din 5 absolventi raman 3 iar salariile incep de la dublu in sus.

lucky5strike scrie:Nu. Are insa un ton vituperator la adresa multora. Vream sa vad daca se mai uita si el in oglinda... :roll:

PS: Jonny, chiar ca reformulez chestiile de mai sus, ca s-ar putea sa-l afecteze pe... baiatul nostru . Dar ca idee, de la critica la solutie, e binisor de mers.


ce-i aia "vituperator"?


lucky5strike scrie:Eu cred ca englezii nu mai revin in UE si vor impune restrictii pe piata muncii pt ani buni, naturalizand deja destui expati.

Nu m-ar mira sa continue procesul asta si in alte tari, ca Suedia, de ex.


pai ... pana una alta nici nu au plecat din UE asa ca mai e pana sa revina ... motivatia principala a succesului votului de EXIT este intradevar reactia votantilor la afluxum ridicat de emigranti pe piata muncii ... din acest motiv am eu impresia ca nici o alta tara nu va mai organiza referendumuri de acest gen, ca si la noi numarul votantilor incababili de a rationa implicatiile votarii este mare .... la noi au votat politicieni "penali" .... in UK au votat iesirea din UE :D .
Ultima oară modificat de Cristian IONITA pe 30 Iun 2016, 18:12, modificat 1 dată în total.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 18:12

Cristian IONITA scrie:
lucky5strike scrie:CI, [...] oare ai avut colegi care lucreaza pe minimul pe economie? Tinerei, iesiti de pe bancile facultatii.., bla-bla... d-aia, de 2-3 ani de zile, lucreaza pe burta goala?


In primul rand faptul ca aduci in discutie angajatorul meu nu face decat sa sublinieze ce caracter infect ai. Opiniile mele sunt PERSONALE au prea putin de-a face cu locul meu de munca sau / si cu problemele angajatorului.

Nu am colegi care sa lucreze "pe burta goala" dupa 3 luni cu atat mai putin dupa 2-3 ani. De cativa ani buni TOTI colegii mei tineri absolventi au fost angajati pe acelasi salariu (este policita firmei, ceva mai mult decat minimul pe economie dar oricum mic la nivelul cerintelor), dupa perioada de proba (3 luni) in functie de rezultate se stabileste daca se continua colaborarea si salariu "normal" ... in medie din 5 absolventi raman 3 iar salariile incep de la dublu in sus.

Nu fa pe sfintisorul, chiar tu ai declarat ca nu-ti vine la socoteala, iar eu am conchis ca... asa e! Dat fiind ca te-am protejat ulterior, puteai sa fii mai amabil, dar deh! Am vrut sa-ti arat cum e sa procedez ca tine cand te legi de politisti, etc....

Mestere, e clar ca lucrezi in gulere albe. Cauta sa te pui in ipostaza/sa ai de-a face cu gulere albastre mai des... si ai sa te luminezi intr-unele privinte.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde lucky5strike » 30 Iun 2016, 18:16

O revelatie: 7-7

Salariul minim Romania - 7 lei pe ora, salariul minim Anglia - 7 lire pe ora...

Uite, bai frate, cu cine am mai facut egal!!!

:lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2016, 18:18

stimabile .... te asigur ca prea putin imi place de orice guler ... ,

te rog insa ca discutiile sa fie pe argumente obiective si nu pe imbecilitati aberate
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Cristian IONITA » 30 Iun 2016, 18:20

lucky5strike scrie:O revelatie: 7-7

Salariul minim Romania - 7 lei pe ora, salariul minim Anglia - 7 lire pe ora...

Uite, bai frate, cu cine am mai facut egal!!!

:lol:


da .... dar la noi au fost votati politicieni puscariabili, in Anglia a fost votata iesirea din UE .... dupa mine e foarte clar ca nu e deloc egal
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Cum credeti ca ne afecteaza BrExit?

Mesajde Shrek » 30 Iun 2016, 18:43

Mestere, e clar ca lucrezi in gulere albe.Cauta sa te pui in ipostaza/sa ai de-a face cu gulere albastre mai des... si ai sa te luminezi intr-unele privinte.[/quote]
Unde zici ca lucra? La croitorie? Face gulere? Nu cred! N- are răbdare!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron