Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Amenda de acum 4 ani

Mesajde jonny_it » 18 Sep 2017, 18:56

Acum 4 ani sotia a luat o amenda+certificat retinut pentru ceva probleme la masina.
Am remediat problema, am facut RAR-ul dar ... nu mai tin minte daca am platit amenda(de obicei le platesc, cei de la primarie spun ca nu este achitata), ideea este ca avem certificatul si pana zilele trecute cand am primit un plic nu a zis nimeni nimic.

Pot sa am certificatul de inmatriculare daca nu as fi platit amenda? :?
(Ma uit pe internet si parerile sunt impartite)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde iulians » 18 Sep 2017, 19:20

Cand se ridica certificatul de inmatriculare sau permisul de conducere trebuie prezentata chitanta prin care se face dovada ca s-a facut plata. In concluzie amenda a fost achitata in caz contrar nu puteati sa va ridicati talonul.
iulians
 
Mesaje: 216
Membru din: 20 Mai 2012, 20:08
Localitate: Alexandria

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde Shrek » 18 Sep 2017, 21:24

Certificatul putea fi reținut pentru chestiuni tehnice ori lipsa rca , vigneta, bla, bla, bla.....Dupa ce ai facut dovada ca acel motiv pentru care s-a luat masura complementara, a fost remediat ( verificare rar, chitanța rca , vigneta , bla, bla...), certificatul se restituie. N-are nici o treaba cu sancțiunea contravențională. Deci, intreaba-ti soția ce-a facut cu banii de amenda! O fi fo' reduceri la.....tigai ?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde stefanmadalin » 18 Sep 2017, 22:58

Si eu am avut certificatul retinut. Nu imi aduc aminte sa ma fii obligat sa platesc amenda ca sa-mi dea certificatul.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde mellis » 18 Sep 2017, 23:39

cand primesti amenda - radar in alta localitate - trebuie trimisa dovada platii acolo..
am platit si nu am trimis..
la sfarsit de an - a venit la impozit..nj mai aveam dovada..
am facut unde se plateste amenda - nu mai stiu cum se numeste - si mi-au dat dovada platii - ce am trimis-o la primarie..
daca mergi la ghiseu - nu la posta - poti primi dovada..
Sanatace!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde jonny_it » 19 Sep 2017, 13:43

Shrek scrie:Certificatul putea fi reținut pentru chestiuni tehnice ori lipsa rca , vigneta, bla, bla, bla.....Dupa ce ai facut dovada ca acel motiv pentru care s-a luat masura complementara, a fost remediat ( verificare rar, chitanța rca , vigneta , bla, bla...), certificatul se restituie. N-are nici o treaba cu sancțiunea contravențională.


Amenda pentru viteza, 71 km in localitate, cine este din Iasi stie iesirea catre Bucium, stateau langa indicator.
Am sunat la primarie, nu m-au crezut ca am certificatul, cica nu ar trebui sa fie la mine. Ma duc luni sa-l arat .. si daca este cazul sa platesc amenda :D

Shrek scrie:Deci, intreaba-ti soția ce-a facut cu banii de amenda! O fi fo' reduceri la.....tigai ?!


Ultima tigaie eu am cumparat-o, sunt mancator de clatite si am luat una speciala pt asa ceva :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde yulian » 20 Sep 2017, 06:55

Astia cu amenzile lor sunt de groaza...sau cel putin asa erau acum vreo 5 ani cand am luat-o pe penultima...degeaba le trimiteai/duceai chitanta....tot apareai cu amenda neplatita, daca nu ai copie, esti bun de plata...din nou. Noroc ca, datorita serviciului, imi fac scan la orice document cat de cat mai important. Am dus copie si s-a rezolvat.
Ultima este de anul asta...dar nu stiu pana anul viitor cand ma duc sa platesc iar impozite daca apar sau nu.
Sfat: tineti copii (cu 2 i :lol: )dupa amenzi - scan si trimis pe mail..ramane acolo pentru eternitate ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde mellis » 20 Sep 2017, 09:51

Si daca pierdeti copiile - cei de la Directia Fiscala au copia - ei nu o pierd...teoretic.
Cu o cerere - se elibereaza copie/dovada platii!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Amenda de acum 4 ani

Mesajde Dragos2006 » 20 Sep 2017, 11:04

Nu ai chitanta esti bun de plata. Orice document trebuie pastrat minim 5 ani . Sunt trecut prin astea , pastrez documentele 10 ani.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator