Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Moldovenii

Mesajde mircea » 26 Ian 2018, 21:10

Acum ceva ani in urma, cand forumistii isi dadeau la gioale pe teme regionale am deschis un subiect similar din dorinta de a mai toci un pic din incrancenarea unora . Stiti cum este...ca si cum un negru ar vorbi senin despre el......bai cioroii astia.

Acum motivul este altul....l-am auzit pe un stimabil moderator , esuat pe la TVR 2 intr-o emisiune de cultura generala, vorbind despre perioada `947 si moldoveni . Acea perioada de foamete generalizata in Moldova (din cauza secetei) cand moldovenii urcati buluc pe trenuri umblau prin tara dupa ceva graunte sa nu le moara copii de foame . Celebra "sarma"....

Ei....din episodul asta, esuatul TVR , Virgil Iantu, banatean de origine a inteles un lucru....ca astia, moldovenii umblau dupa un stiulete de nebuni prin Banat, ca cica banatenii aveau, pentru ca in anul ala muncisera, nu ca alti trantori . Atat a inteles el din tragedia unei parti a romanilor...

Deci .....Moldova.....si moldovenii . Cu ei si depre ei .
Cum este mult de sapat pe subiect , sigur o sa particip si eu.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde Shrek » 26 Ian 2018, 21:53

mircea scrie:........
Cum este mult de sapat pe subiect , sigur o sa particip si eu.

Adicaaaa, te lasi de paurie si te apuci de .....bobinat?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Moldovenii

Mesajde Mircea_63 » 26 Ian 2018, 22:27

Mircea, acuma ca ne-i spus ca esti moldovean, ce rost mai are? :lol:

Imi demontau doi tipi caloriferul, la bloc. Ii previn sa nu se mire daca baba de jos face scandal sau bate in teava, deoarece e o unguroaica nebuna. Nu mai stiu daca n-am zis chiar "bozgoroaica".
-Si noi suntem tot unguri! zic ei. :x
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 26 Ian 2018, 23:33

Mircea_63 scrie:Mircea, acuma ca ne-i spus ca esti moldovean, ce rost mai are? :lol:

Mirceo, o avea.....sau nu, vedem la urma.
Hai ca incep eu despre moldoveni.....da sa stiti ca vin si peste voi.

In 1774 , Imperiul anexeaza partea de nord a Moldovei . La scurt timp ii spun Bucovina , da te uiti in jur si vezi numai molizi si brazi .
Azi, la doua sute si ceva de ani de atunci daca intrebi un moldovean de acolo, ce esti tu frate, iti raspunde cu mandrie......bucovinean.
Cam asta este moldoveanul.....priveste cu admiratie spre ocupant . Bine , bine....atunci...dar si acum?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde feederman » 27 Ian 2018, 09:34

Asteptam de mult acest subiect. Poate ar fi mai potrivit : De neamul moldovenilor.
Sa incepem cu inceputul: De ce se numeste Moldova? Stiu, bourul, vanatoarea, cateaua sau molde=mina. Nu cred in variantele astea. Povesti spuse cu voci puternice , dar fara acoperire documentara.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 27 Ian 2018, 15:48

feederman scrie:Asteptam de mult acest subiect. Poate ar fi mai potrivit : De neamul moldovenilor.

Si de ce ma rog asteptai subiectul asta despre moldoveni ?
Stii alta varianta in legatura cu denumirea ? Legendele fac si ele parte din istoria unei tari .
-------------------------------------------------------
Fac parte dintre oamenii care iubesc tara asta , asa cum este ea si in orice fundatura am ajuns m-am simtit bine printre romanii mei , indiferent de regiune. Nu am putut insa sa nu remarc doua lucruri . Unu ar fi ca totusi cel mai bine te simti in compania celor mai putin bogati (in zonele mai sarace), pentru ca astia stiu ce este omenia si se comporta in consecinta si al doilea ca exista o oarecare reticienta si "sfiala" printre ardeleni si banateni, vizavi de moldoveni, in general vorbind . Ori pentru mine, suna cel putin ciudat faptul asta, avand in vedere diversitatea culturala existenta . In Moldova , printre moldoveni nu o sa intalnesti asa ceva, fata de altii . Niciodata......
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Ian 2018, 17:24

Confirm ambele si mai zic inca doua. Vrei sa te certi cu ardelenii sau vrei sa vezi, de fapt, daca ardelenii se cearta cu tine. Optez pentru varianta doi.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde feederman » 27 Ian 2018, 18:17

mircea scrie:
feederman scrie:Asteptam de mult acest subiect. Poate ar fi mai potrivit : De neamul moldovenilor.

Si de ce ma rog asteptai subiectul asta despre moldoveni ?

Salut. Nu sari in sus ca nu ai motive.
Mai intai trebuie sa afli ca nu ma incadrez nici cu un cm in categoria celor ce se cred “rasa” superioara. Am motivele mele pentru care ma dezic total de apelativul “sarma” si de presumptive atitudini de dispret arian. Chiar te sustin in descrierile pe care le-ai facut. Punct.
Am doua motive pentru care salut deschiderea subiectului. Primul este faptul ca in opinia mea sunt multe pete albe in istoriografia referitoare la inceputurile romanismului. De aceea am sugerat titlul: De neamul moldovenilor. Am fost intotdeauna interesat de subiect si sunt convins ca exista si alte abordari. Al doilea motiv il vei afla, daca discutia continua pe un ton de dialog authentic.
LE Concediaza-ti avocatul din oficiu.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Moldovenii

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Ian 2018, 18:24

Ce vorbesti, prietene? Ai o problema cu mine pentru ca sunt avocat? Sau pentru ca sunt femeie? Hai si nu ne mai tine in suspans, zi'ne motivele. Sau suferi de interesantenie?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 27 Ian 2018, 18:51

Feed, stai domne` linistit ca nu sare nimeni in sus....iar de concediat nu concediez , nici pe ardeleni, nici pe banateni, nici pe unguri si nici avocatii , mai ales daca sunt preteni, iar din asta trebuie sa se inteleaga ca nu concediez nici un preten de pe forum. Da un pic de sange trebuie sa iasa, ca asa este frumos intr-o discutie constructiva. Nu ? :D

Sa revenim la ale noastre . Romania profunda, via Moldova....
Feed....care este al doilea motiv ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde mellis » 28 Ian 2018, 01:21

Am copilărit într-un sat multicultural, împărțit în partea ungureasca și cea românească..
Prieteni țigani, unguri, moldoveni, de toate felurile...
Fiind o fabrica vestita, au venit sau au fost aduși din toate zonele țării...
O problema era printre moldoveni din care-mi amintesc...parca media bețivanilor era mai mare decât la restul, dar nu sunt sigur...mulți și-au făcut un renume...alții îl aveau deja..
Cu siguranță erau mai pătimași...mă refer la scos cuțitul...bătăi (nevasta si nu numai)...etc
Vorba ciobanului...
Bade care oi dau mai mult lapte...
Alea albe..
Dar alea negre...?
Și alea negre..
Sănătate bună!
PS: am tata alcoolic...și posibil o "mica" "simpatie" pt alcoolicii anonimi ...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 28 Ian 2018, 13:35

mellis scrie:Am copilărit într-un sat multicultural, împărțit în partea ungureasca și cea românească..
Prieteni țigani, unguri, moldoveni, de toate felurile...
Fiind o fabrica vestita, au venit sau au fost aduși din toate zonele țării...
O problema era printre moldoveni din care-mi amintesc...parca media bețivanilor era mai mare decât la restul, dar nu sunt sigur...mulți și-au făcut un renume...alții îl aveau deja..
Cu siguranță erau mai pătimași...mă refer la scos cuțitul...bătăi (nevasta si nu numai)...etc

A naibi moldovenii astia , le-au placut pana si bomboanele de ciucalata.
Spui cutit ? Nu te cred, moldoveanul este cu toporu` si muchia sapei, pentru vecini si coada la lopata pentru nevasta.
Mai baieti, daca voi credeti ca Moldova este asa.....un Vaslui de televizor, unde cica violatul la babe si sticla de rachiu sunt la moda printre bastinasi, va cam inselati .
------------------------------------------------
Cu rucsacul, rulota, masina....bat tara asta de ani buni (prea multi).....dupa un peisaj, un chetroi aproape necunoscut, dupa un castel , dupa un conac boieresc , dupa o paraseala saseasca.....dupa istorie..... dupa comunitati si oameni si de obicei ajung si prin fundaturi . Pot sa va spun ca dau oricand Valea Loarei cu castelele ei, pentru Valea Muresului si castelele grofilor unguri....si mai pot spune ca oamenii sunt cam peste tot in Romania, la fel .

Aveti voi asa un sentiment ca in trecut, v-au cotropit moldovenii , cautand un loc de munca. Iaca acum moldovenii cotropesc Europa, cum de altfel fac si alti romani. Mi-as dori sa vorbiti despre Moldova si moldoveni in cunostinta de cauza .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde Shrek » 28 Ian 2018, 14:11

" Cutitari" sunt maramuresenii " marea mane-ta, amu te tau"! Moldovenii sunt cu ...crapatu' " crusea matii, amu-ti crep chiepu "!
Atitudinea aparent ostilă a unei comunități nu cred ca tine de apartenenta " viniturii" la un grup etnic, ea tine mai degrabă de un instinct de autoconservare. De aceea, de cele mai multe ori,, " intrusii" sunt prezentați cu trăsături ce nu fac cinste, astfel ca o eventuală pătrundere in grup prin " casatorie" ori prin apucături de ..cuc, sa fie privită cu ostilitate.
Dar asta era pe vremuri! Sârmă sau praz, au rămas doar in amintirea unor nostalgici.
Îmi amintesc totusi ca , la scoala, pe harta cu scritori ori poeți, zona Moldovei, avea mai multe potrete cu artisti decat restul țării! Este doar o amintire personala si nu o încercare de a-l peria pe admin!
Si totusi, cele mai frumoase femei pe care le-am cunoscut in decursul timpului erau moldovence!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Moldovenii

Mesajde ignatov andrei » 28 Ian 2018, 17:52

Printre maramureseni sunt doar mai multi "cutitari" (adica scandalagii) decat prin alte comunitati...
"Briscarii' adevarati sunt cei din Muntii Apuseni, mai precis, cei de pe Valea Ariesului (Posaga, Ocolis...). Mananca orice doar cu brisca, unii, cred ca si ceaiul il servesc cu brisca...!!! Nu sunt scandalagii, inteleg daca "ase t-o vinit", indulgenti si rabdatori... mai mult decat normalul!!!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Moldovenii

Mesajde mircea » 28 Ian 2018, 19:35

Si legat de episodul cu "sarma", ca sa depasim oarecum momentul ....
Oamenii aia, moldovenii, nu s-au suit buluc in vagoane si pe vagoane, plecand ca tatarii sa jefuiasca prin tara . Fiecare a strans ce avea mai bun prin batatura, de la covoare tesute sau din cordele, pana la ultimul lucru util ce putea fi oferit la schimb pentru o banita de papusoi.
Nu jaf sau milogeala si cerseala.

Apoi a urmat politica de dezvoltare facuta de comunisti, cu industrializarea . Si de data asta Moldova a fost uitata, ca in afara de Iasi si Bacau , canci industrie sau cate o fabricuta ici colo. Caimacul a fost luat tot de Bucuresti, Ardeal si Banat cum de altfel se intampla si acum, dar din alte motive.
Numai ca acum aratam cu degetul spre asistatii sociali betivi de la Vaslui , spun Vaslui in mod generic, poate fi orice zona saraca a tarii.

Sa va mai zic si de perioada 1900-1944, cu jumate din Moldova pusa la pamant de cele doua razboaie, de subindustrializarea sau de promisiunea neonorata a regelui de a reface Iasul, dupa prapadul din 916-918, cand Romania traia numai prin Moldova ?

Eu ma mir ca partea asta a tarii inca mai exista......acum se construieste in draci pe aici, dar nu prin grija statului ci pe carca celor plecati prin Europa.
Asa ca cine mai zice de ajutoare sociale si de harnicia unora....mai usor.

Curge un pic de sange ?
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Moldovenii

Mesajde manu » 28 Ian 2018, 23:55

https://www.youtube.com/watch?v=ru3OoUvaaLk
poti condamna .... e usor....dar daca te pui in pielea lor te uimesti ce onoare pe ei sa nu fie razbunatori sunt mindru cu astfel de moldoveni. am prieteni moldoveni sunt mai inimosi ca oricare dintre romani , daca vrem uscaturi e normal in padure sunt de toate.
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori