Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Iun 2018, 00:32

Vreau sa dau niste etichete cuiva (poate lui mybees, ca si asa am datorie la el, dar el nu se baga la luat palme) sau oricui, dar nu repet ce am scris pe alte topicuri, fac doar precizarea, ca daca vezi raul, normal este sa il vezi peste tot, nu doar in stanga sau doar in dreapta si ca...sunt mai degraba apolitica decat orice altceva cu implicatie in sfera asta. Si sunt putin basista, stiu ca poate e un om de rahat, dar sunt basista din alte criterii, nu explic aici.

De fapt topicul acesta este un poll, si sper sa va luati la palme repede si incinsi, ca vreau sa stiu ce crede lumea si care e nivelul de naivitate in legatura cu...titlul topicului. Asa ca, pentru cine nu e in tema si nu stie inca pe ce planeta traim, sunt niste articole la o cautare pe google despre Johannis traficant de organe, unul din linkuri este de la revista Justitiarul, oricum printre primele linkuri se pot gasi informatii, si, dupa citirea lor, sa vedem ce parere are poporul. Puteti sa veniti si cu note adaugate despre Teldrum, baltile private ale lu' Dragnea, c... secretare, situatia justitiei, prima ministra, primaritza Bucurestiului, Mircea Badea, Simona Halep, ca nu ma deranjeaza. Dar vreau sa dam la judecata situatia copiilor exportati la Canada, daca mai sunt in viata, daca nu mai sunt, daca lumea chiar crede ca ne'au facut americanii un mare serviciu, cat a castigat Johannis din intermedierea adoptiilor, cate rude si'a imbogatit prin Germania, si bineinteles problema morala. Si, desigur, sa se voteze si daca regele Mihai era chipes si ce anume mai facea pe langa asta, ca educat si crestin stim cu totii ca era. Io vreau sa stiu daca stia sa dea cu plugu'.

Premiez interventiile.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Cristi Ciocoiu » 27 Iun 2018, 10:27

Este un forum despre apicultura.

De ce nu te muti pe forumurile de politica.

Administratorii acestui forum ar trebui sa ia atitudine.

Multumesc.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Dragos2006 » 27 Iun 2018, 11:59

Subiect de toata jena . Daca Iohanis ar fi facut trafic de copii nu mai era acum la Cotroceni , e la mintea gâștii.
PS. Ce viitor are un copil in Romania si altul in Canada ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Cristian IONITA » 27 Iun 2018, 12:25

Nu sunt deloc fun Iohanis, il consider campion la "oportunism", dar ptr minima obiectivitate consider ca orice discutie trebuie facuta raporta la vremea intamplarii ei.

Anii 90 a gasit Romania cu o grava si reala problema a copiilor abandonati, rezultatul politicii de crestere a natalitatii care presupunea interzicerea oricaror metode anticonceptie a avut ca rezultat un numar imens de copii lasati in grija statului ... care stat a gestionat aceasta situatie in mod care sub nici o forma nu poate fi numit uman (insitute in care lucrau oameni prea putin pregatiti si oricum incapabili de o minima empatie - am locuit langa o casa de copii din '88, copii de acolo cu greu puteau fi incadrati in rasa umana, in schimb angajatii pleacau in fiecare zi cu sarsanalele burdusite cu mancarea alocata copiilor).

una dintre nu putinele situatii pe aceasta tema: http://www.mediafax.ro/social/tragedia- ... e-16397821


Bineinteles ca situatia nu a fost solutionata peste noapte ... si nu in cel mai fericit mod ... deabia din anii 2000 abordarea are si o latura cat de cat umana (plasament familial in loc de institutionalizare, urmarirea situatie copiilor si dupa adoptie/plasament, etc).

Faptul ca cineva a ajutat la intermedierea adoptiilor in acele conditii (in care alternativa era "casa de copii") nu gasesc a fi de comndamnat ... ca a facuto ptr interese materiale este de discutat.

In ceea ce priveste partea cu ficatii si organe atat timp cat nu exista nimic documentat in acest sens ... eu le consider simple supozitii fara fundament, pana una alta avem certitudinea "salvarii" copiilor de alternativa "stat" si supozitia ca unii dintre acei copii nu ar fi taman in cea mai fericita situatie.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde pvc » 27 Iun 2018, 14:01

Ce-i duce mintea pe fanii teleormăneni. In locul unei discuții despre un dublu condamnat se vrea o discuție despre o bârfă veche de peste 20 de ani. In locul unei discuții despre unul care a furat jumătate de județ și a carat tot ce se putea in Brazilia se vrea o discuție despre unul care are 6 case și multe rude în Germania.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Iun 2018, 14:12

@ cristi ciocoiu, dupa cum vezi, suntem pe cafenea, si dupa cum stii, mai exista si alte topicuri, subtopicuri pe acest forum care sunt despre orice altceva, nu doar despre apicultura. daca administratorul forumului ar trebui sa ia atitudine, corect ar fi, si chiar ii sugerez sa faca asta, sa aduca o completare la regulamentul in vigoare care sa mentioneze ca forumul este si pentru femei. pentru ca, din moment ce stii cele mentionate mai sus, anume ca forumul are si alte sectiuni, nu doar despre apicultura, este foarte clar ca problema ta este ca eu sunt femeie. de aici nu poate reiesi decat faptul ca tu ai si alte probleme, daca nu le stii (desi precis le stii) ti le spun eu, ca sunt o fata generoasa.

@ dragos2006, culca'te linistit, statul vegheaza pentru binele tau, presedintele, bancile, toti vegheaza asupra ta.

@ c.i., vrei sa sugerezi cumva ca iohannis a facut export de copii in primul rand dintr'o datorie morala (eu cred ca il durea in sula de binele acelor copii), si doar mai apoi sa mai scoata si el un ban de'o ciunga? sau vrei sa sugerezi varianta a doua, si anume ca, goana lui pentru imbogatire poate fi scuzata, pentru ca totusi acei copii au plecat pentru a avea o soarta mai buna? pentru ambele variante, eu mi'am propus sa iau niste pastile.

asa cum s'au gasit bani pentru imbogatirea unora, fie ca e vorba din vanzarea de rafinarii, paduri, pamanturi sau orice altceva, asa se putea gasi o solutie si pentru copiii din casele de copii. sa scoti copiii afara din tara este ultima si cea mai proasta varianta, ei au fost scosi DOAR pentru imbogatirea unora care s'au ocupat de intermediere, nu din chestiuni morale care plac unora la crezanie, si toate cercetarile de dupa ale unora care s'au ocupat cu investigarea acestei chestiuni, chiar daca nu exista dovezi clare ca fotografii gen "scena crimei", duc la ideea ca acei copii nu mai exista. dar presupun ca daca citesti doar titluri, ai probabil impresia ca e ceva pentru regie de ceva filme politiste, nu stiu.

@ pvc, te anunt spre dezamagirea ta in legatura cu crezania prosteasca, ca nu sunt o fana teleormaneana, ci doar o femeie din teleorman care locuieste in bucuresti. faptul ca toti fura, o stim cu totii deja, eu nu am spus nicaieri ca daca unul este mai vinovat decat altul, atunci acesta din urma trebuie sa fie scuzat (in cazul de fata dragnea), eu am spus ca daca ti'ai propus sa vezi raul, trebuie sa vezi tot raul, nu doar pe cel din tabara adversa. nu am spus nicaieri ca dragnea trebuie sa stea afara din puscarie si doar iohannis inauntru, am spus doar ca, daca ar fi sa facem o ierarhie a relelor, sa scoti copiii afara din tara, de manuta (se numeste trafic de fiinte vii, de copilasi, stii tu...) este o chestiune morala grava care nu se pupa cu niciun alt furt si se incadreaza intr'un registru mult mai grav decat vanzarea de pamanturi, manarirea justitiei, trimiterea banilor in brazilia, etc. poate ca dragnea contribuie la procesul de a ne face pe noi oamenii sa ne vindem un rinichi ca sa mai supravietuim in tara asta, doar ca alalalt a luat copiii de manuta si le'a facut vant ca la sclavi...la taiere! presupunem ca nu a fost taiere (desi timpul va demonstra ca a fost)...sa te imbogatesti din vanzarea copiilor (a copiilor tarii, nu a unor hectare de pamant) inseamna ca esti atat de sociopat incat copil=obiect sau orice chestiune materiala; iohannis clar ca nu e sanatos, ca se vede dupa privire ca e psihopat, dar stau si ma intreb cati bolnavi mintal avem in tara asta care sa nu vada nicio problema in asocierea copil=obiect.

eu am invatat, din niste filme politiste (si alea proaste) ca totusi...furtul este ceva diferit de crima (sau participarea la crima, samd).
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Cristian IONITA » 27 Iun 2018, 16:34

Scumpete ... nu sugerez ci .... afirm ca in prima parte a anilor '90 situatia copiilor institutionalizati era cu mult sub minimele conditii umane, iar de aici orice altceva s-ar incadra la o "soarta mai buna".
Ca din aceasta situatii unii au profitat material sunt de aceeasi parere cu tine ... sunt ticalosi, dar aceasta "ticalosie" nu are este (si nu a fost) si musai ceva ilegal.
Dupa multi ani .... asa cum am mai spus ... multi dupa 2000 au fost gasite solutii ... care chiar daca sunt departe de a fi perfecte macar mimeaza umanitatea.

strict "avocateste" in cazul in care unii dintre copii "samasariti" de Iohanis ar fi sfarsit asa cum vad ca esti tu convinsa ... acest aspect nu-i poate fi imputat lui Iohanis, omu' a mediat adoptii si nu altceva ... nu poate fi el responsabil ptr ceea ce au facu altii.

Eu daca vand (sau intermediez vanzarea) furci si topoare ... despre care stiu ca vor fi folosite in agricultura ar fi absurd sa fiu responsabil daca cumparatorii le folosesc pe cocoasa lui Dragnea sau a altor hotomani.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde teinegru64 » 27 Iun 2018, 16:45

Şansele de a muri într-un accident aviatic sunt mai mici decât şansele de a muri lovit de un măgar.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Iun 2018, 17:15

CI, io te intreb daca tu ai da suturi in fund la o femeie care te cauta la scoala pentru ca vrea si ea o poza sau o informatie despre acei copii dupa ceva ani de zile. Zic asa, omeneste, mai bine ai zice ca nu stii, daca intr'adevar nu stii. Si nu, nu e vorba de ce ai face tu si ce ar face altcineva, ci de ceea ce ar face un om normal, in general, daca intr'adevar nu ar stii ceva despre un lucru. Injuraturile si suturile in fund eu zic ca au legatura cu altceva.

Intaietate la adoptie ar fi avut o verisoara din Romania, dar actele pentru adoptiile spre Canada au fost manarite in doua zile, deci Johannis nu stia despre ce e vorba, nu, nu, nu, desigur. Daca rezumi totul matematic, orice tampit se prinde (sau ar trebui sa se prinda) ca Johannis are predispozitie pentru sarlatanie, e inscris in codul lui genetic. Evaluand tot ce a facut de atunci si pana in prezent, se poate concluziona mai degraba ca a stiut ce face, nu ca nu a stiut ce face. Nu am dovezi, desigur, dar timpul o va demonstra, si detectivii, si justitiarii...de la care nu ati invatat voi nimic, din filmele proaste...nicio minima psihologie. E o mizerie de om si asa a fost mereu, asta nu il scuza cu nimic pe Dragnea, ca sa ne intelegem!
Ultima oară modificat de Bezna Zorilor pe 27 Iun 2018, 17:22, modificat 1 dată în total.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde teinegru64 » 27 Iun 2018, 17:21

Şansele de a muri într-un accident aviatic sunt mai mici decât şansele de a muri lovit de un măgar.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Cristi Ciocoiu » 27 Iun 2018, 17:41

Bezna Zorilor scrie:@ cristi ciocoiu, dupa cum vezi, suntem pe cafenea, si dupa cum stii, mai exista si alte topicuri, subtopicuri pe acest forum care sunt despre orice altceva, nu doar despre apicultura. daca administratorul forumului ar trebui sa ia atitudine, corect ar fi, si chiar ii sugerez sa faca asta, sa aduca o completare la regulamentul in vigoare care sa mentioneze ca forumul este si pentru femei. pentru ca, din moment ce stii cele mentionate mai sus, anume ca forumul are si alte sectiuni, nu doar despre apicultura, este foarte clar ca problema ta este ca eu sunt femeie. de aici nu poate reiesi decat faptul ca tu ai si alte probleme, daca nu le stii (desi precis le stii) ti le spun eu, ca sunt o fata generoasa.


Ce sa fac? Daca am trait fara dragoste de mama. Acum urasc toate femeile.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Iun 2018, 18:00

Uite ca nu ma gandeam la asta. Problemele pot fi multiple, acuma tu stii singur pe care dintre ele le ai, eu pot doar sa ofer o paleta generoasa, desi una din optiuni ar fi sa nu accepti pur si simplu ca o femeie poate avea ceva de spus peste barbati (unii barbati) si lipsa de educatie si grobianismul sa isi faca aparitia.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Shrek » 27 Iun 2018, 19:15

Bezna Zorilor scrie:........sa nu accepti pur si simplu ca o femeie poate avea ceva de spus peste barbati (unii barbati) si lipsa de educatie si grobianismul sa isi faca aparitia.

Uite , eu sunt de acord cu tine. Astăzi am auzit o femeie ce vorbea peste bărbații din sala ,domnia sa fiind la tribuna . De fapt dădea sentimentul ca vorbeste de ...sus. Adică" umpic "aeriană! O cheamă V.V. Dancila si este din Videle. Deci se poate. Tu de un'e ziceai ca esti?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Bezna Zorilor » 27 Iun 2018, 19:48

Daca ai ajuns sa imi sugerezi ca sunt o tzatza proasta, adica sa ma compari cu Dancila, doar pentru ca exista riscul (pentru tine si altii) sa am dreptate cu ceva, fara sa vrei sa mai vezi ca am mentionat peste tot ca problema lui x nu scuza problema lui y, nu pot decat sa iti dau jet...ce sa fac, ce sa fac...?!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Shrek » 27 Iun 2018, 19:59

Bezna Zorilor scrie:Daca ai ajuns sa imi sugerezi ca sunt o tzatza proasta, ..........?!

Io n-am sugerat nimic! Am spus ca am ascultat cu atentie un...discurs si am tras o concluzie. Daca matale ai tras alte concluzii sunt pregătit sa le accept. Acu' ce sa fac...., ce sa fac?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Trafic de copii pentru 6 case modeste!

Mesajde Cristian IONITA » 28 Iun 2018, 11:14

Bezna Zorilor scrie:CI, io te intreb daca tu ai da suturi in fund la o femeie care te cauta la scoala pentru ca vrea si ea o poza sau o informatie despre acei copii dupa ceva ani de zile. Zic asa, omeneste, mai bine ai zice ca nu stii, daca intr'adevar nu stii. Si nu, nu e vorba de ce ai face tu si ce ar face altcineva, ci de ceea ce ar face un om normal, in general, daca intr'adevar nu ar stii ceva despre un lucru. Injuraturile si suturile in fund eu zic ca au legatura cu altceva.

Intaietate la adoptie ar fi avut o verisoara din Romania, dar actele pentru adoptiile spre Canada au fost manarite in doua zile, deci Johannis nu stia despre ce e vorba, nu, nu, nu, desigur. Daca rezumi totul matematic, orice tampit se prinde (sau ar trebui sa se prinda) ca Johannis are predispozitie pentru sarlatanie, e inscris in codul lui genetic. Evaluand tot ce a facut de atunci si pana in prezent, se poate concluziona mai degraba ca a stiut ce face, nu ca nu a stiut ce face. Nu am dovezi, desigur, dar timpul o va demonstra, si detectivii, si justitiarii...de la care nu ati invatat voi nimic, din filmele proaste...nicio minima psihologie. E o mizerie de om si asa a fost mereu, asta nu il scuza cu nimic pe Dragnea, ca sa ne intelegem!


In viata ca sa obtii ceva conteaza foarte mult cum pui problema (spui povestea) ... ca tot avem sectiune cinema pe forum ... recomand https://www.imdb.com/title/tt0314067/ - stii tu Mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste pomana este valabila si viceversa .... daca "povestea este agresiva" raspunsul poate fi de aceeasi natura

Ca Iohanis are predispozitie pentru sarlantanie sunt total de acord cu tine ... este un om cocotat pe "idealuri" ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator