Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 12 Apr 2021, 00:03

Inca o tentativa de a da vina pe cei ce nu sunt de aceiasi " religie"...

Shrek nu ai invatat la scoala...momentele subiectului?
Mai pe scurt:
-normalul
-punctul culminant
-noul normal
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 12 Apr 2021, 08:41

Nu apartenenta la un cult sau altul este " infierata"! Precum vad, dumneata vrei sa-mi deranjezi....credinta!
Eu incerc sa va arat tuturor, cum oameni care ar trebui să fie egali in fata legii( si a morții) sunt tratați complet diferit in aceasta perioada. Cunosc personal cazul unui preot catolic, decedat de covid, este adevarat, care a fost înmormântat gol pușcă, înmormântat în sac de plastic , cu hainele puse alături in coparseu. Sigilat, dus de la morga direct in cimitir! Dar celălat preot, sau ce grad o fi avut, dovedit ca turnător al securității, din nordul Moldovei, a fost înmormântat " crestineste" îmbrăcat în straie, cu sicriu in biserica, chiar descoperit, daca nu ma înșel. Aceeași Romanie, două situații! Complet diferite! Complet diferit tratate!
Cam asta este " romanică normala"!
Despre punctul " G" (momentu' cuminant), nu stiu ce sa zic!? Nu cred ca a fost atins. Se poate si mai rau!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 13 Apr 2021, 08:22

Shrek scrie:Nu apartenenta la un cult sau altul este " infierata"! Precum vad, dumneata vrei sa-mi deranjezi....credinta!
Eu incerc sa va arat tuturor, cum oameni care ar trebui să fie egali in fata legii( si a morții) sunt tratați complet diferit in aceasta perioada. Cunosc personal cazul unui preot catolic, decedat de covid, este adevarat, care a fost înmormântat gol pușcă, înmormântat în sac de plastic , cu hainele puse alături in coparseu. Sigilat, dus de la morga direct in cimitir! Dar celălat preot, sau ce grad o fi avut, dovedit ca turnător al securității, din nordul Moldovei, a fost înmormântat " crestineste" îmbrăcat în straie, cu sicriu in biserica, chiar descoperit, daca nu ma înșel. Aceeași Romanie, două situații! Complet diferite! Complet diferit tratate!
Cam asta este " romanică normala"!
Despre punctul " G" (momentu' cuminant), nu stiu ce sa zic!? Nu cred ca a fost atins. Se poate si mai rau!
stai sa vezi criza din agricultura cat de bine o sa prinda....ca se pregateste la foc mic de ceva ani.....

criza"turismului" sau hoteliera cum sa mai numit ....criza indusa artificial...stiam din 2017 dar nu ma astepta ca o raceala(de covid vorbesc) cu mortalitate 1-2% poate baga in faliment tot ce era pe val din 2015 ..adica turism...debia acum pot realiza ignoranta si lipsa de educatie ...

eu nu am nimic cu nici o tabara...fiecare cu opiniile lui (daca ar fi ale lui ar fi bine)..dar din pacate cand omu sta cu frica in san si este conditionat sa faca un lucru bun, el alege sa ignore ba chiar sa faca rau ...emotiile impedica ratiune....
dar am totusi ceva cu aia care spun ca din cauza celor ce nu vor vaccinu .nu iesim din pandemie...deci pe aia ...iasi impusca direct...
ca sa iti aduc la cunostinta (poate ai uitat) moartea exista si este un lucru 100% de care nu scapa nimeni...nu vad de ce ai sta cu frica ..pentru ca si inainte de pandemie murea lumea pe capete....
asa ca lasati prostiile....

motivul acestor crize induse este pentru ca doar asa se pot transefra averile de la cei mici la cei mari...acolo la banci si alte functii inalte sunt niste oameni care doar asa stiu sa faca bani prin furt ..ei nu stiu sa bata un cui sau sa planteze un pom.....e vorba doar de profit si monopol...adica unu sa ia tot si restu la mana lui...
pacat de lumea ce va suferii mai ales oamenii cinstiti /producatorii mici/mijlocii pentru ca ei vor suferii mai mult(adica vor pierde tot) cei ce tin sistemul normal de care il visam

acum sa nu se inteleaga ca se poate face ceva...drumul este deja batut in cuie.
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde Balian » 13 Apr 2021, 09:11

Ex. eu ca producător mic am beneficiat de pandemie.
De anul trecut din momentul instalării restricțiilor am avut vânzări
ce nu am în nici un an din tot 43 de ani de când mă ocup cu albine.
Cu tot că în momentul instalării restricțiilor am ridicat prețul tuturor
sortimentelor de miere cu 20-33%. (menționez că magazinele în oraș
sunt pline cu mierea ieftină Moș C.....) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde paul » 13 Apr 2021, 23:16

Balian scrie:Ex. eu ca producător mic am beneficiat de pandemie.
De anul trecut din momentul instalării restricțiilor am avut vânzări
ce nu am în nici un an din tot 43 de ani de când mă ocup cu albine.
Cu tot că în momentul instalării restricțiilor am ridicat prețul tuturor
sortimentelor de miere cu 20-33%. (menționez că magazinele în oraș
sunt pline cu mierea ieftină Moș C.....) :)

Pura intamplare. Daca pandemia era despre ... diabet, faliment scria pe stupari . :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 13 Apr 2021, 23:43

Balian scrie:......
Cu tot că în momentul instalării restricțiilor am ridicat prețul tuturor
sortimentelor de miere cu 20-33%. (menționez că magazinele în oraș
sunt pline cu mierea ieftină Moș C.....) :)

Si? V-ati îmbogățit? Ma intreb cum pot dormi unii noaptea știind că au făcut doi trei lei la un borcan de miere de la un amarastean? Cand ati cerut cu 20-30% mai mult, probabil ati presupus că veniturile omului au crescut tot atat. Nu?!
Chiar era nevoie de asta?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2021, 00:05

Shrek scrie:
Balian scrie:......
Cu tot că în momentul instalării restricțiilor am ridicat prețul tuturor
sortimentelor de miere cu 20-33%. (menționez că magazinele în oraș
sunt pline cu mierea ieftină Moș C.....) :)

Si? V-ati îmbogățit? Ma intreb cum pot dormi unii noaptea știind că au făcut doi trei lei la un borcan de miere de la un amarastean? Cand ati cerut cu 20-30% mai mult, probabil ati presupus că veniturile omului au crescut tot atat. Nu?!
Chiar era nevoie de asta?!
a vandut la aia care au dat faliment cu restaurantele...aia aveau bani ca erau pe val...pana si au dat ei seama ca e nasoala treaba si li se trage presu de sub picioare ....domnu Balian deja numara banii....
..bine domnu balian...adica daca a fost o gluma ..a fost buna... :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde Balian » 14 Apr 2021, 00:30

Nu sunt stupar, dar știu că din lanțul de a produce, procesa și a vinde ultimul este
cel mai greu. Economia de piață are regulile ei.
Eram în matie 2020. Mierea produsă de mine a fost terminată la aceea dată. Am trecut
la marfa cumpărată de la alții. Mai mențin odată---magainele erau pline de miere mai
ieftină. Nu era nimen obligat să cumpere marfa mea. Nici eu să vând cu 0% adaos.
Plus și aprovizionarea are cheltuiala ei. Piața este liberă totă lume își poate alege
ce-i convine mai mult. Este ofertă bogată Slavă Domnului. Nu mai trăm în comunism! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde cristi_vidican » 14 Apr 2021, 06:36

Shrek scrie:Si? V-ati îmbogățit? Ma intreb cum pot dormi unii noaptea știind că au făcut doi trei lei la un borcan de miere de la un amarastean? Cand ati cerut cu 20-30% mai mult, probabil ati presupus că veniturile omului au crescut tot atat. Nu?!
Chiar era nevoie de asta?!


Balian a crescut spectaculos prețul de la 15 lei la 20 la rapiță. :lol:
Dumneata dai miere la 20 de lei?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2021, 08:39

sa cresti preturile pe timp de criza e act de terorism ...dar sa faci miliarde peste noapte etse ok ...in timp ce altii dau faliment...
balian mare apicultor de atatia ani debia acum a crescut pretu de la 15 la 20 de lei??
eu cred ca ii trebuie mai multi avocati...
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 14 Apr 2021, 09:49

cristi_vidican scrie:......
......
Dumneata dai miere la 20 de lei?

Da! Mierea de tei! Cand o dau la borcan. Asa a fost mereu, cel puțin în ultimii 4-5 ani. La găleată( 18 l), prețul este redus cu.....25-30%!
Nu stiam ca petru" unii", lăcomia pare asa, o virtute!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sars Cov-2

Mesajde cristi_vidican » 14 Apr 2021, 10:56

Shrek,
nu e vorba de lăcomie.
Balian, de exemplu, are cele mai mici prețuri din zonă la miere. Mă refer la cei care au ce să vândă, nu la cei care vând și ei 2-3 găleți de miere.
În apicultură sunt ani în care ai prețuri bune și sunt perioade când ai prețuri mici. Anii buni se egalizează cu anii slabi.
Grâul și porumbul și-au dublat prețul în pandemie. Dumneata dacă ai fi produs grâu și porumb, l-ai fi dat cu 50 de bani și anul trecut?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 14 Apr 2021, 12:37

Domnu' Vidican, ce spun eu si ce înțelegi dumneata?! In gluma, domnul Balian, ne povestea cum domnia sa, a avut " avantaje" de la pandemie! Eu i-am reproșat, chiar dacă nu în gluma, ca asa nu se face ( sa profite de o conjunctură pentru a lua mai mulți bani de la oameni, de altfel, tat asa de necajiti). Domnia sa insista sa ma provoace, sperând probabil ca, asemeni " precinului" mei domnu' Ignatov, sa-i zic fo două vorbe de dulce, taman în post, sa se dea victima. Asta nu se va întâmpla prea curând, ce il puțin așa sper.
Discuția despre preturi, piata, ani buni, ani rai, este absolut normală daca scoatem din context, expresia aceea " pe mine m-a avantajat pandemia"! In rest, este o glumă bună! Sau lăcomie!
Ah, sa nu uit! Pe dumneata nu te-a avantajat pandemia?! Cati bani ai primit de la bilgheit sa te faci bolnav de covid?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sars Cov-2

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2021, 13:09

shrek nu ne am lamurit cu covidu...si mai exact cu restrictiile astea aberante ....este cum zic eu ca e criza indusa in care uni profita la greu si ca fost planificata sau e doar o pandemie un necaz spontan ??? sau amandoua?? sau cum?

pandemie cu mortalitate sub 2% eu zic ca nu e...
asa ca zici tu ca X a decedat de covid trebuie demonstrat si nu ai cum fara autopsie etc...eu am informatii ca nu sunt reale cazurile ba chiar multe sunt puse pentru benefici financiare...deci un pic fortate....stim cu totii (sau asa sper) cum se pune un diagnostic.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2824
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Sars Cov-2

Mesajde cristi_vidican » 14 Apr 2021, 14:06

Shrek scrie:Pe dumneata nu te-a avantajat pandemia?! Cati bani ai primit de la bilgheit sa te faci bolnav de covid?

Pe mine nu m-a avantajat pandemia dacă trag linie.
Am vândut mai multă miere, fără să măresc prețurile în 2020 față de 2019.
S-a cerut mai multă miere, propolis, polen și asta a fost mai bine.
Nevasta a rămas fără servici din cauza directă a pandemiei și asta s-a văzut în bugetul familiei. (tot răul spre bine, că își începe afacerea ei.)
Am fost băgat la covid după ce aveam 2 teste negative (antigen și PCR). A venit testul antigen făcut la Urgență (dacă e făcut la Urgență, se ia ca test oficial) în ziua în care aveam PCR nedetectabil. Și m-au băgat 2 săptămâni în carantină, după ce eu eram bolnav de pneumonie de 1 săptămână.
Oricum, nu puteam să fac nimic în astea două săptămâni de carantină. Exact în ziua când am primit liber, atunci am fost în stare să merg la lucru la stupi.
Bilgheiț să fie sănătos, așa cum îmi doresc și mie. Covidul m-a făcut să nu pot lucra 2 săptămâni și asta a însemnat pierdere de bani.
Voi merge să-mi fac testul de anticorpi pt că am dubii că a fost covid.
Aș vrea să fi fost covid, ca să fiu cât de cât imunizat.
oricum, cele 3 săptămâni au fost nasoale. Partea rea e că te vezi neputincios și incapabil să faci mare lucru.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Sars Cov-2

Mesajde Shrek » 14 Apr 2021, 16:21

Cred ca ti-ai dat seama ca faza cu bani de la bilgheit este o glumă?! Da' precum vad io, la voi in " ghihor", toate au crescut cu 30%! La toți boala durează două săptămâni, numa la voi tri!
Domnu' Yon, nu contesta nimeni ( cel putin eu) ca virusul exista si o eventuală îmbolnăvire poate duce la deces, în procentul spus de dumneata. Este o prostie sa negi existența unui lucru evident . Eu spun că această conducere si-a pierdut credibilitatea cerând restricții ( existente in mai toate tarile civilizate), pe care ei in mod evident, ostentativ, le încalcă. Cum ar veni, tu ceri copilului sa nu fumeze, dar fumezi ca o mocanita in fata lui. Apoi toate aceste exceptii si derogări la lege, ce permit tat felul de portite este extrem de nedreaptă.
Existența covidului, daca nu știați se dovedeste prin teste ( rapide si pcr). La orice urcare in ambulanță, acum, se face un test rapid. Dacă este pozitiv, iti face la spital si pcr. Exista o terminologie a simptomele, pe care nu o stăpânesc si nu vreau sa spun prostii. Dar este la fel de real ca in multe, foarte multe spitale, bolnavii de covid sunt tratați...cu indiferență. După ce iti bati joc de un pacient cât este in viata, il mai batjocoresti si dupa moarte! Aceștia sunt conducătorii si imi este sila de ei! Nu ca cei dinaintea lor ii iubeam , ca erau la fel de ticăloși dar cei de acum sunt un dezastru!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: cristi_vidican şi 41 vizitatori


cron