Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Oct 2021, 02:22

Aveti schema de calache? O punem aici?
Sunt medici de familie care nu vor sa mai preia situatia covid, cum se prind ca ai simptome, iti zic sa te duci direct la spital.
Apropiati'va de farmacisti, de cei in care aveti incredere. Retetele se elibereaza si fara prescriptie, mai clandestin asa. Daca nu s'ar face asta, multi am fi abandonati pur si simplu.
Nu intrati in panica, se fac multe greseli!

Sunt medici de familie care imprastie cateva scheme pe net, printre oameni, oamenii le imprastie mai departe la alti oameni.
Nu postati pe public pe feisbuc, pentru ca toti or sa alerge la farmacie sa ia, nu cat ar fi nevoie, ci un sac. Trebuie sa ajunga la toti.
Dati retetele numai in privat, cu toate notificarile pe care le considerati de cuviinta, si cu sublinierea sa mai intrebe o data la farmacie cel putin, doza necesara fiecaruia, in functie de afectiuni.

Am o schema in care am incredere, din multe motive, dar nici nu conteaza. O voi posta pentru cei ce isi doresc sa incerce. Nu este o pastila minune, cum e in partea ailalta cu vacciunul care e siguuur, dar e o schema care merge, cu medicamente vechi.
Nu postez pentru cei care alearga inspre stiinta si ne cearta pe noi restul, tot timpul. Chiar sper sa nu se impiedice de oameni ca mine. Nu vreau sa inoportunez pe nimeni din alergatura lui.

Ajutati'va intre voi!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 11 Oct 2021, 18:29

Virusul de calache are trasaturi chimera, adica intra ca ceva si se prezinta ca altceva, ca sa iti traga teapa fara sa te prinzi. Aici s'a facut confuzia, s'a tratat si se trateaza ca pe raceala, gripa, apoi nu se explica ce se intampla cu unii.
Boala este infectioasa si da in corp alergii, deci se trateaza ca pe o alergie de la un cap la altul. Schema este gandita sa mearga si pentru gripa totusi, pentru situatia in care nu vreti sa va testati sau in care ar trebui sa asteptati nu stiu cate zile rezultatul testului. Se ia de la inceput, de la primele simptome de raceala! Chiar daca nu stiti daca sunteti doar raciti sau calache!!! Pentru ca ce are in plus pentru alergii nu va face rau. Voi da schema pentru calache cu simptome care apar de regula la cei mai multi dintre noi, intarita pentru formele mai grele si cu o mica diferenta pentru varianta delta.



Ajutati'va intre voi cu reteta (sunt persoane care mor in casa de la un muc, de frica! mor de inima, in urma unui atac de panica! trebuie linistite, caci exista tratament!), rugati pe cineva sa va faca cumparaturile, care are relatii la farmacie. Multe farmacii dau astea fara reteta, pe prietenie! Nu o puneti pe feisbuc pe public, ca oamenii o fac praf. Trebuie explicata fiecaruia in parte. Probabil ca exista si alte antiiinflamatoare, dar reteta asta vad ca merge asa, pentru toata lumea! Prednisone este un glucocorticosteroid, inteleg ca este important pentru boala asta. Nu este un hipertensiv in sine, dar organismul retine sare, apa. Tensiunea poate sa creasca usor. Atentie la sare! Nu mancati nesarat, mancati mancare cu gust, dar inlocuiti branza sarata cu una mai dulce, scapati de saraturi vreme de o luna.

Hidratare maxima, sa iasa virusul pe toate caile! Nu este o problema voma, diareea, etc. Mere coapte, cartofi copti cu putin unt si depasiti cu bine. Este de la virus si se intampla asa la persoanele cu un fond alergic. Celelalte simptome par de raceala, dar sunt de fapt ca si celelalte inflamatii pe fond alergic - mucii de la sinuzita, lichidul din plamani este cel de la astm, rinite alergice, bronsite!

Sanatate la toti! Pe feisbuc sunt pe pagina Bubulina Bee, pentru situatia in care ceva nu este clar aici!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 12 Oct 2021, 18:19

Schema va fi disponibila public aici pana sambata si apoi imprastiati numai in privat, pentru cei in nevoie. Nu postati pe feisbuc pe public! Vrem cu totii sa gasim toate cele necesare in farmacii, nu sa se duca niste nebuni sa ia cat sacii lui mos craciun, fara sa aiba nevoie. Si nici nu vrem ca doctorita Flavia sa fie in vreun fel discreditata!

Incepand de duminica, dau eu schema in privat cui are nevoie!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 12 Oct 2021, 20:08

Notificare:

Pentru cei cu alergie la antibiotice, se merge 10 zile pe Sumetrolim (este bun in caz de infectii) si in rest schema completa, asadar si in afara de Amoxicilina (care se adauga tot asa in cazuri mai grele). Dar se tine cu strictete schema pe antialergice, bronhodilatatoare. Ventolin + Flixotide, Aerius, Acc, antifebrile, in caz de nevoie Prednisone si Hidrocortizon injectabil. Intrebati farmacistele absolut orice, daca medicii de familie va abandoneaza. Sa va faceti bine, ca o sa fie timp si de circ, paine si plangeri penale.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 14 Oct 2021, 01:12

Te rog frumos sa iti muti textul pe alt topic, pentru ca pana sambata seara, toti cei care intra aici sa vada cu usurinta ceea ce am scris! Fara suparare!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2021, 08:04

Bezna Zorilor scrie:Te rog frumos sa iti muti textul pe alt topic, pentru ca pana sambata seara, toti cei care intra aici sa vada cu usurinta ceea ce am scris! Fara suparare!

Scuzele mele ! Am mutat, dar nu știu cum să șterg....! :(
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 17 Oct 2021, 01:09

Intre timp am primit si protocolu' din spital. Stiti ce se da? D cu Zinc, la toti, si la aia mai asa se da si Azitrox, si la aia si mai asa se da Dexametazona! Doamne fereste!
Schema postata de mine mai sus se dadea si pe vremea lu' Pazvante, acu' parca vor sa va stearga mintile. Vor sa trateze gripa si pneumonia cu suplimente (clar ajuta si ele, dar nu asa se trateaza gripa hahaha), ca sa va fie rau, ca sa nu va treaca pneumonia, ca sa primiti ca unica solutie vaccinul...si sacul de gunoi! (atentie, nu am zis sau, am zis si). Vaccinul nu protejeaza, este inutil. Luati pastile vechi, din nomenclator, un medic de specialitate nu te trimite niciodata nici la suplimente, nici la vaccin. Ar insemna ca i'ar fi frica sa nu dea gres, dupa ani de facultate si de practica. Caz in care mai bine isi pune parafa pe masa si se duce dracu' acasa sa se culce. Sub masa!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde mircea » 18 Oct 2021, 00:36

Mutati discutia in PM .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Oct 2021, 18:16

Gata! Am textul salvat cu toate explicatiile necesare, il trimit in privat oricui are nevoie!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde mausica » 18 Oct 2021, 20:45

Bezno ai pus punctul pe i cu ultimele mesaje. Imi place
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde paul » 19 Oct 2021, 19:07

Multumim pentru implicare !
Da, in amanunt despre asta este vorba. Singurul element de noutate il reprezinta medicamentele pentru alergeni.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde yuonyuon » 19 Oct 2021, 19:33

cand puneti si schema de tratament pentru gripa normala?.....parca acum era sezonu gripelor...ce sa intamplat a fost acoperit de valu 4 :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Oct 2021, 23:10

Peste gripa normala se trece. Puteti folosi Ventolin si Flixotide si la gripa normala. Un antibiotic, acelasi, se poate lua si la gripa normala.
Rahatul asta de covirg chiar se simte altfel decat gripa. Ti'o da la temelie doua saptamani, stare de rahat, te usutura ochii, mai ales seara, capul bubuie. Dureri ca de reumatism, dureri musculare de parca duci greutati peste tot.

Mergeti si luati Ventolin si Flixotide ca le scot astia, luati Claritromicina (Clabax, Klacid, Fromilid) ca vor sa o scoata ca au aflat ca merge la tratament.
Aflu de la cineva ca daca nu scade febra cu algocalmin, va ajuta seara o pastila de Diclofenac. Cu fiola de algocalmin scade precis.

Ajuta siropul expectorant bio flu, quercitina pt tuse si plamani si mai aud si de molekin imuno pliculete.

Totusi, faceti tot posibilul sa aveti Ventolin si Flixotide de inhalat, cu astea nu ajungeti in necaz.

Reteta pentru gripa cred ca o stie fiecare. Merge si la Covrig. Claritromicina, amoxicilina, merg impreuna - scrie in nomenclator, la nevoie injectii cu hidrocortizon, se faceau si pe vremuri, astia nu mai prescriu nimic, toti tac, ca sunt pe combinatii.

Pentru covrig luati un aerius seara timp de 10 zile. Nu luati anticoagulante - aspenter, heparina, decat daca v'a prescris medicul deja, adica aveti un tratament cu astea. Nu le luati de capul vostru la covrig ca asa ati auzit...
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde yuonyuon » 21 Oct 2021, 16:22

bezno mai documenteazate putin...gripa .covid etc....toata "balariile astea sunt virusi.......
antibioticul se foloseste la "ANTI-BIO.....bacterii...microbi infectii...etc....

ai mai scris 7 antii inflamatorii care fac acelasi lucru....inflamatia/temperatura sunt necesare in procesul de vindecare.....

de algocalmin nu mai scriu nimic.....ca e ...nu mai zic!

in lupta cu virozele la baza sunt anticorpii vitamine .etc...si altele in cazuri grave...care sunt RARE!!!

de vaccin ce pot sa zic decat ca inutil daca nu esti sanatos..ca sa poti dezvolta (ATENTIE!) IMUNITATE.......de ce imunitate pentru ca este antidotul.....singura cale de a lupta cu virozele...
la o rata de infectare mai mica decat gripa e clar ca organismul uman se joaca cu acest virus covid ..restu e un pic de bau bau....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Bezna Zorilor » 22 Oct 2021, 18:06

Yunioane, pune tata mana pe carte!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Schema tratament CALACHE!

Mesajde Shrek » 22 Oct 2021, 19:08

Si totusi, cred ca yon are dreptate :
Antibioticele nu sunt eficiente asupra virusurilor, astfel că virozele sunt tratabile doar cu medicamente antivirale.[22]
Sursa : Wikipedia -subiect: antibiotic!
Nu este frumos sa contrazici o femeie, am mai trecut prin astea ( faza cu propolisul), dar in situatii de gen coronavirus, recomand sfatul unui medic fie el si de familie. Dacă există dubii sau nemulțumiri, cereti o a doua opinie, tot de la un medic, dar de specialitate. Ruptul ușii de la farmacie ca a spus cineva ca un medicament trateaza virusul covid, este la fel de dăunătoare ca negarea existenței bolii. Realitatea este ca , după aproape doi ani, inca nu exista un medicament autorizat pe piata care sa trateze boala. Altfel, Dumnezeu sa ne aiba in paza pe toți!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori