Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde Bezna Zorilor » 19 Noi 2021, 04:37

Pentru ca apicultorii sunt fiinte idealiste, libere si iubitoare de oameni (asa se zice), ma gandesc ca a venit momentul sa fie alaturi de semenii lor.

Fara sa aduc in discutie discriminarea pe criterii medicale (daca esti v sau ne v), ma gandesc ca suntem toti in asta si pentru ca fiind si romani, adica supusi mereu abuzurilor, deci de aceea si foarte combinatori (adica sa ocolim sistemul, ceea ce mi se pare justificat), trebuie sa facem orice sa nu se instaureze nenorocirea si aici. Stiu ca multi dintre voi sunteti pesimisti, pentru ca intelegeti ca se doreste de mai sus instaurarea unui sistem de control - asta este, bogatii isi impart planeta, dar saracii nu sunt in carti. Dar va rog, haideti sa ajutam oamenii de rand, sa ii ajutam macar pe cei ce merg la proteste, si vor fi multi, putin mai dureaza, ca inca nu fierbe mamaliga la maxim. Suntem intr'o situatie ca dupa razboi, oamenii au fost si sunt in continuare umiliti continuu, tratati ca niste gunoaie, dati afara de prin incinte. Multi din cei ce s'au v au inteles acum ca nu se va termina, ca e despre altceva toata paranghelia asta, o parte din ei, de ciuda ca au luat momeala ii urasc pe ceilalti, ceilalti, ii urasc si ei la randul lor pe cei v pentru ca i'au tras in mizeria asta care nu se mai termina. Ura este ceva josnic, dar este umana. Nu mai conteaza, suntem toti in asta...

Ceea ce solicit eu este ca stuparii, atat cat pot ei, sa dea din ce au...fiecare 1-2 borcane cu miere, putin propolis, putin alcool, si ma ocup personal sa le primesc, sa le amestec si sa le dau oamenilor. Este vorba in primul rand de cei ce se deranjeaza sa iasa pentru ceilalti care stau in casa. Nu doar ca nu ii putem acuza ca isi doresc sa trecem peste asta, dar corect este sa ii si ajutam.

Va asigur ca langa donatia din partea voastra va fi o lista cu numele vostru, numar de telefon, daca doriti sa le furnizati, iar pe viitor nu veti iesi in pierdere, pentru ca cel ce ajuta la greu nu este uitat niciodata.

Eu ajut cat pot, si imi scrie lumea mesaje fara numar, oamenii vor miere si propolis, si i'am indemnat pe fiecare sa se lipeasca de stuparii romani din zona lor.
Haideti, fratilor, sa ajutam putin, ca e nenorocire. Sunt o idealista care crede in puterea umana, o proasta ar zice unii, de asta am scris aici...

Cine doreste sa ajute in asta sa imi scrie mesaj privat sa vedem cum facem. Multumesc!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde Cristian IONITA » 19 Noi 2021, 06:50

La ce preturi au produsele apicole (miere, propolis, etc) este chiar ridicol sa le ceri donatie ( pomana) .
Un borcanel cu miere este mai iefin comparativ cu un pachet de tigari ( comparam ptr acelasi volum) ... atat timp cat "beneficiarul" este fumator ar fi culmea ridicolului sa i dau eu miere "muncita" pe degeaba in timp ce el da banii pe tutun.
Asta o data ... apoi este de discutat ideea ca mierea ( produsele apicole ) fac minuni .... ca dupa 2 doze de polen se refac plamanii ... se vindeca ficatii si mai si deseli sotia ...

Inteleg si apreciez demersul tau .... dar nu strica sa nu pierdem legtura cu realitate .... mierea este un aliment ( nu medicament, nici macar un supliment ), care costa.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde taipan » 19 Noi 2021, 11:06

Donez eu: 2 kg miere salcâm, 2 kg tei, 2 kg floarea soarelui, un borcan miere salcam cu fructe de cătină, un borcan cu miere salcam şi fructe de afine culese din flora spontană zona Suceava, şi la primăvară în aprilie 2 kg polen de salcie
Trimite mi te rog în privat locația unde pot expedia
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Noi 2021, 05:20

Calic ai fost si calic ai ramas, ma Ionita ma! Uite fix de asta suntem aici, ca uite la ce te gandesti! Io nu cred ca mai e cazul sa discutam de cat costa mierea si cat costa un pachet de tigari. Nu azi! Este fara sens, dar vad ca ai ramas in urma rau...

Este studiu pe propolis in covid! Dar nu despre asta e vorba, ci sa ajutam cumva oamenii care merg la protest.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde Bezna Zorilor » 20 Noi 2021, 07:08

Ba da! Se da si la fumatori, si la vaccinati, si la toti. Ca aia fac ceva pentru ceilalti care stau in fotoliu si se basesc asteptand sa fie bine! Ii stii, aia pe zen, pe rugaciune!
Ce definesti ca viciu? Am voie sa spun si eu viciu de logica? Viciu de bun simt? Vezi ca te inscrii cu succes la ambele!
Hai mai usor cu parlitu', ca n'ai loc!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde yuonyuon » 20 Noi 2021, 20:29

Fara discriminari ...dar numa cu aia ce stau in fotoliu avem o problema....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Solicit atentia tuturor stuparilor romani!

Mesajde Bezna Zorilor » 21 Noi 2021, 06:06

Nu, tocmai ca nu avem. Protestam si pt ei, iar cei care protesteaza merita ceva pentru efortul asta! Ah, vrei sa le dau miere gratis si alora din fotoliu care halesc canale teve?
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 46 vizitatori