Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde LUCIAN AVRAM » 19 Feb 2012, 23:14

eu inca sunt la stadiul de TATI , deocamdata :(

ce repede mai trece VIATA asta .................
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 19 Feb 2012, 23:41

LUCIAN AVRAM scrie:eu inca sunt la stadiul de TATI , deocamdata :(

ce repede mai trece VIATA asta .................

Vezi tu Luciane , privim povestea asta doar de pe o singura parte a "ferestrei" ......
Eu dupa ce-am vazut mailul de la DonBazil l-am sunat pe tata si l-am abordat direct cu

"-Ce faci taticule?
- Cine e ? Cu cine doriti ?
- Mai tata , eu sunt !
- AAAA , Mihai ? Ce sa fac tata , uite bine , pe la televizor . Ce vrei ?
- Nu vreau nimic . Te-am sunat sa vad ce faci .
- Si .... de ce m-ai luat cu "taticule" ?
- Cum adica ? Cum voiai sa te iau ?
- Pai .... ca de obicei , cu " ce faci moshule ?" .........
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 29 Iul 2012, 10:04

modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 29 Iul 2012, 21:46

modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 25 Sep 2012, 21:49

Doi ingeri ...



In curte la Mos Vreme se puteau vedea mii de ingerasi ..... Se jucau , glumeau , adormeau seara pe sub coroana arbustilor infloriti , se trezeau dimineata mangaiati de aripi de fluturi , ..... etc .

Insa doi dintre ei ..... stateau doar impreuna si intotdeauna retrasi fata de ceilalti . Se vedea ca se iubesc . Nu faceau nimic decat impreuna .....

.........................................

Cand si cand Mos Vreme chema pe cate unul dintre ingeri , si mangaindu-l pe crestet ii spunea:

- Tata , ..... ia-ti la revedere . Pregateste-te ..... E vremea sa pleci pe Pamant . Asa vrea Dumnezeu .....

.........................................

Pe rand , in timp , incet-incet , multi ingeri au pasit din curtea lui Mos Vreme catre Pamantul pentru care erau pregatiti ......

.........................................

Intr-o buna zi Mos Vreme cheama la el pe unul dintre ingerii cei doi , cei ce se iubeau :

- Tata , ..... ia-ti la revedere . Pregateste-te ....... E vremea sa pleci pe Pamant . Asa vrea Dumnezeu ....
- Da Mos Vreme , asa o sa facem . Ne pregatim sa plecam .
- ...... Tata , ..... nu te grabi . El , prietenul tau va mai ramane aici o vreme .....
- CUM ???? ..... Adica sa plec singur ???
- ...... Tata , asa vrea Dumnezeu . Asa trebuieste sa se intample ...... Tu trebuie sa pleci , el va mai ramane .....
- Dar eu nu pot trai fara el !!!!! Il iubesc !!! Ma iubeste !!! Noi stam doar impreuna !!!
- ...... Stiu . Am vazut si mi se rupe inima . Dar vrerea Domnului e mai presus de toate .... Acum luati-va la revedere .......


..................................................

Cei doi ingeri , tristi , plangand si resemnati se dau de-o parte sa-si ia la revedere . Se imbratiseaza lung , isi sterg lacrimile reciproc , isi strang mainile ...... Se intorc la Mos Vreme dar nu-i vad acestuia o lacrima in coltul ochiului ....

- Mos Vreme , eu plec , ca asa vrea Dumnezeu ...... Dar el cand va veni dupa mine ?
- Nu stiu , iubitii mei . Asta numai Dumnezeu decide .....
- Dar va veni si el pe Pamant , nu-i asa ?
- Va veni , tata , va veni .....
- Si ne vom intalni din nou , nu-i asa ?
- ...... Poate . Doar Dumnezeu stie ..... Pamantu'-i mare ..... Mult mai mare decat gradina mea ......
- CUM ??? ...... E posibil sa nu ne intalnim ???
- ...... Este . E posibil ..... sa nu va intalniti . Imi pare foarte rau .......
- Si ...... si ...... si daca nu ne vom intalni ce se va intampla cu noi ???
- Copiii mei , ........ veti suferi toata viata .....
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde polen34 » 26 Sep 2012, 14:31

foarte dragute!
service gsm pentru tablete
polen34
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Sep 2012, 15:05

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 14 Noi 2012, 23:23

paul scrie:Pictore ...pour favour ...o poveste cu talc...si farmec ...La mine a inceput ...sa fulguiasca...Si e ...miezul noptii ...


Paule , fratioare , e un an de-atunci !!! Un an si-o zi ! iti vine sa crezi ?????

Ma uit in urma si vad ca-n acest an am fost coplesit . N-am mai avut stare sa le caut pe net . Probleme , criza , accident , .... alea-alea .... Ni se schimba viata de la an la an .

O sa-ti caut ceva cu talc si farmec zilele astea ..... ( de-o mai fi ceva cu farmec pe lumea asta )

....................................................

Ce are insa in acest an talc si farmec ...... este relatia de-am savarsit-o cu unii dintre voi . Drept pentru care va multumesc !
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 18 Dec 2012, 22:41

Bucuresti . ..... Lipscani , Centrul Vechi , ..... preajma Craciunului . ..... Ai de facut un drum prin zona si-ti arunci fara sa vrei ochii pe geamurile crasmei "Shakespeare" . ..... Vezi "mazgalit" pe pereti un text ce te imbie la un wiskey mic si la niscaiva minute de liniste si ganduri ....... :
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde iunicu » 19 Dec 2012, 23:24

O femeie de 50 şi ceva de ani ajunge la scaunul ei dintr-un avion foarte aglomerat şi, văzând lângă cine-i nevoită să stea, cheamă o stewardesă.

“Eu nu pot să stau lângă acest domn negru. Vreau să-mi găsiţi un nou loc.”

Iar stewardesa a răspuns: “Lăsaţi-mă să verific dacă mai avem locuri libere în altă parte a avionului.”

După ce a verificat dacă mai există locuri libere, stewardesa s-a întors “Doamnă, nu mai avem locuri la clasa economică, dar mai avem un singur loc la first class. Este regula companiei noastre să nu mutăm niciodată un client de la clasa economică la first class, dar văzând că ar fi scandalos să forţăm o persoană să stea lângă o altă persoană neplăcută, căpitanul este de acord să încălcăm de data aceasta regula noastră…”

Iar înainte ca doamna noastră să poată spune orice, stewardesa s-a întors spre domnul negru şi i-a spus: “De aceea, domnule, v-aş ruga să vă luaţi tot bagajul şi să mă urmaţi până la first class. Căpitanul nu vrea să staţi lângă o persoană neplăcută.”
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde minis » 20 Dec 2012, 20:40

Un măgăruş şedea odată nemişcat, gânditor, cu botul sprijinit de un par al gardului.
- La ce s-o fi gândind prostuţul? întrebă iedul, care, de câtăva vreme, îl privea mirat.
- Numai eu ştiu! interveni mânzul. El se gândeşte la loviturile pe care le-a primit ieri, din pricina stângăciei lui. Căci ştiţi ce-a făcut? A răstur¬nat ca un neghiob căruciorul cu zarzavaturi la care era înhămat! De altfel aceasta i se citeşte destul de bine pe faţa lui mohorâtă…
- Fac prinsoare că nu-i aşa, zise la rândul ei o puicuţă moţată. El visează cât e de fericit că se află cu noi aici. Nu citiţi asta în ochii lui?
Aceste diferite păreri atraseră atenţia câtorva cai care şedeau priponiţi în apropiere. Fiecare dându-şi câte o părere şi ţinând morţiş la ea, de la o vreme se iscă o ceartă aprinsă.
O vacă, intrând şi ea în vorbă, avu ideea că cel mai bun lucru ar fi să se ducă cu toţii la măgăruş, să le spună el la ce se gândeşte, fiindcă nimeni n-ar putea să ştie aceasta mai bine decât el. Se duseră deci şi-l întrebară:
- Hei, cumetre, de un ceas ne certăm aici ca să aflăm la ce te gândeai dumneata adineaori şi fiecare dintre noi a avut câte o părere. N-ai putea să ne dumireşti chiar dumneata, ca s-o ştim mai bine?
Măgăruşul, dând de câteva ori din cap, greoi, ca un gânditor, le răspunse:
- Drept să vă spun, domnilor, eu nu mă gândeam la nimic!…
minis
 
Mesaje: 33
Membru din: 10 Oct 2012, 12:58
Localitate: Focsani

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 14 Ian 2013, 09:39

SUNT UN PACATOS, PARINTE !!! –
de Minulescu.

.............................

La parintele Vintila
Vine-Arvinte, cam sfios
Si se roaga: – Fie-ti mila
De un suflet pacatos!

Chiar in saptamina mare
Cind tot omul e smerit
Si posteste cu-ndurare,
Uite, am pacatuit !

-Ai furat ? intreaba popa
-Nu prea sfinte! Fara vrere
M-am dat raului si hopa
In gradina c’o muiere !

-Vai de mine, vai de mine…
Greu pacat ai savirsit…
Insa daca-mi spui cu cine,
Poate vei fi mantuit.

-Nu pot, a raspuns Arvinte
Sa-mi fac chinul si mai greu
Nu pot s-o divulg Parinte
Ca ma bate Dumnezeu !

……Era’nalta si frumoasa,
Parul blond si ochi de jar,
Gura dulce,voluptoasa,
Dintii de margaritar…

-Nu cumva ai fost cu Tantzi
Din Smirdan, de peste drum ?
-Nu pot s-o divulg ca Domnul
Ma trazneste chiar acum !

…..Si-avea flori la cingatoare,
Trup de crin imbobocit,
Mijlocel de fata mare,
Numai buna de iubit..

-Poate-ai fost cu Mitza Creatza
Cea usoara ca un fulg ?
-Cere-mi tot, ba chiar si viata,
Insa nu pot s-o divulg !

……Durdulie, ‘mbujorata,
Numai cintec, numai joc,
Cind te-a strins in brate-odata,
Ai simtit in vine foc !

-Mai Arvinte-ai fost cu Leana
Care sade pe Neptun ?
-Oh! Degeaba-mi zgindari rana,
Fiindca tot nu pot sa spun !

…..O comoara tainuita,
Fruct in dragoste scaldat,
Toata plina de ispita,
Toata plina de pacat!

- Bine,du-te ,mediteaza,
Si vii miine mai dispus,
Domnul sa te aibe-n paza!
-Sarut dreapta ! Si s-a dus .

Ajungind in colt, ca vintu’
S-a-ntilnit cu Calistrat
Care ntreba: -Ei, Prea Sfintul
De pacat te-a dezlegat ?

-Inca nu ! raspunse Arvinte
Foarte vesel si vioi,
Dar aflai de la Parinte
Inca trei adrese noi !
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde proapis13 » 14 Ian 2013, 09:47

Mare pishicher si Minulescu asta :lol:
Cel mai mult mi-a placut de la el ,,Romanta raspunsului mut''
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 16 Ian 2013, 00:12

Eroism înseamnă să-ţi dai viaţa pentru ceva pentru care doreai să trăieşti.

Unii mor fiind încă în viaţă, alţii trăiesc şi după moarte

Trăieşte ca şi cum ai muri mâine. Învaţă ca şi cum ai trăi veşnic.

Şi-a dat viaţa pentru patrie de mai multe ori. Azi, din treaba aceasta trăieşte.

Cine trăieşte numai pentru el, trăieşte o viaţă. Cine trăieşte pentru el şi pentru alţii, trăieşte două vieţi. Acela care trăieşte doar pentru alţii, e nemuritor.

Nu este lucru înţelept să spui: "voi trăi"; viaţa de mâine este prea târzie - trăieşte azi.

Dacă nu ştii ce să ceri de la viaţă, viaţa nu ştie ce să-ţi dea!

Viaţa este un mister, nu o problemă care trebuie rezolvată.

Viaţa e ceea ce ţi se întâmplă în timp ce eşti ocupat să faci alte planuri.

Viaţa este o boală cu transmitere sexuală şi rata mortalităţii este de 100%.
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 30 Ian 2013, 05:27

..............

Intr-o sala de clasa a unui colegiu, un profesor tine cursul de
filozofie...

.....................................................................

- Sa va explic care e conflictul intre stiinta si religie...

Profesorul ateu face o pauza si apoi ii cere unuia dintre noii sai studenti sa se ridice in picioare.

-Esti crestin, nu-i asa, fiule?
-Da, dle, spune studentul
-Deci crezi in Dumnezeu?
-Cu siguranta
-Dumnezeu e bun?
-Desigur, Dumnezeu e bun.
-E Dumnezeu atotputernic? Poate El sa faca orice?
-Da
-Tu esti bun sau rau?
-Biblia spune ca sunt rau.


Profesorul zambeste cunoscator.

-Aha! Biblia! Se gandeste putin. Uite o problema pt tine. Sa zicem ca exista aici o persoana bolnava si tu o
poti vindeca. Poti face asta. Ai vrea sa il ajuti? Ai incerca?
-Da, dle. As incerca.
-Deci esti bun.
-N-as spune asta.
-Dar de ce n-ai spune asta? Ai vrea sa ajuti o persoana bolnava daca ai putea. Majoritatea am vrea daca am putea. Dar Dumnezeu, nu
...

Studentul nu raspunde, asa ca profesorul continua:

-El nu ajuta, nu-i asa? Fratele meu era crestin si a murit de cancer,chiar daca se ruga lui Isus sa-l vindece. Cum de Isus e bun? Poti raspunde la asta?

Studentul tace.

-Nu poti raspunde, nu-i asa? El ia o inghititura de apa din paharul de pe catedra ca sa-i dea timp studentului sa se relaxeze.
-Hai sa o luam de la capat, tinere.. Dumnezeu e bun?
-Pai..., da, spune studentul
-Satana e bun?


Studentul nu ezita la aceasta intrebare:

-Nu
-De unde vine Satana?


Studentul ezita:

- ..... De la Dumnezeu.
-Corect. Dumnezeu l-a creat pe Satana, nu-i asa? Zi-mi, fiule, exista rau pe lume?
-Da, dle.
-Raul e peste tot, nu-i asa?Si Dumnezeu a creat totul pe lumea asta,corect?
-Da
-Deci cine a creat raul? Profesorul a continuat.Daca Dumnezeu a creat totul, atunci El a creat si raul. Din moment ce
raul exista si conform principiului ca ceea ce facem defineste ceea cesuntem, atunci Dumnezeu e rau.


Din nou, studentul nu raspunde.

-Exista pe lume boli? Imoralitate? Ura? Uratenie? Toate aceste lucruri groaznice, exista?

Studentul se foieste jenat:

-Da
-Deci cine le-a creat?


Studentul iarasi nu raspunde, asa ca profesorul repeta intrebarea:

-Cine le-a creat? Niciun raspuns. Deodata, profesorul incepe sa se plimbe in fata clasei. Studentii sunt uimiti. -Spune-mi, continua el adresandu-se altui student.Crezi in Isus Cristos, fiule?

Vocea studentului il tradeaza si cedeaza nervos:

-Da, dle profesor, cred.

Batranul se opreste din marsaluit ....

-Stiinta spune ca ai 5 simturi pe care le folosesti pt a identifica si observa lumea din jurul tau. L-ai vazut vreodata pe Isus?
-Nu, dle. Nu L-am vazut.
-Atunci spune-ne daca l-ai auzit vreodata pe Isus al tau?
-Nu, dle, nu l-am auzit.
-L-ai simtit vreodata pe Isus al tau, l-ai gustat sau l-ai mirosit? Ai avut vreodata o experienta senzoriala a lui Isus sau a lui Dumnezeu?
-Nu, dle, ma tem ca nu.
-Si totusi crezi in el?
-Da.
-Conform regulilor sale empirice, testabile, demonstrabile, stiinta spune ca Dumnezeul tau nu exista. Ce spui de asta, fiule?
-Nimic, raspunde studentul. Eu am doar credinta mea.
-Da, credinta, repeta profesorul. Asta e problema pe care stiinta o are cu Dumnezeu. Nu exista nicio dovada, ci doar credinta.


Studentul ramane tacut pt o clipa, inainte de a pune si el o intrebare.

-Dle profesor, exista caldura?
-Da
-Si exista frig?
-Da, fiule, exista si frig.
-Nu, dle, nu exista.


Profesorul isi intoarce fata catre student, vizibil interesat. Clasa devine brusc foarte tacuta.
Studentul incepe sa explice:

-Poate exista multa caldura, mai multa caldura, super-caldura, mega-caldura, caldura nelimitata, caldurica sau deloc caldura, dar nu avem nimic numit "frig". Putem ajunge pana la 458 de grade sub zero, ceea ce nu inseamna caldura, dar nu putem merge mai departe. Nu exista frig - daca ar exista, am avea temperaturi mai scazute decat minimul
absolut de -458 de grade. Fiecare corps au obiect e demn de studiat daca are sau transmite energie, si caldura e cea care face ca un corp sau material sa aiba sau sa transmita energie. Zero absolut (-458 F) inseamna absenta totala a caldurii. Vedeti, dle, frigul e doar un cuvant pe care il folosim pentru a descrie absenta caldurii.
Nu putem masura frigul. Caldura poate fi masurata in unitati termice, deoarece caldura este energie. Frigul nu e opusul caldurii, dle, ci doar absenta ei.


Clasa e invaluita in tacere. Undeva cade un stilou si suna ca o lovitura de ciocan.

-Dar intunericul, profesore? Exista intunericul?
-Da, raspunde profesorul fara ezitare. Ce e noaptea daca nu intuneric?
-Din nou raspuns gresit, dle. Intunericul nu e ceva; este absenta a ceva. Poate exista lumina scazuta, lumina normala, lumina stralucitoare, lumina intermitenta, dar daca nu exista lumina constanta atunci nu exista nimic, iar acest nimic se numeste intuneric, nu-i asa? Acesta este sensul pe care il atribuim acestui cuvant. In realitate, intunericul nu exista. Daca ar exista, am putea face ca intunericul sa fie si mai intunecat, nu-i asa?


Profesorul incepe sa-i zambeasca studentului din fata sa. Acesta va fi un semestru bun.

-Ce vrei sa demonstrezi, tinere?
-Da, dle profesor.. Vreau sa spun ca premisele dvs filosofice sunt gresite de la bun inceput si de aceea concluzia TREBUIE sa fie si ea gresita.


De data asta, profesorul nu-si poate ascunde surpriza:

-Gresite? Poti explica in ce fel?
-Lucrati cu premisa dualitatii,
explica studentul... Sustineti ca exista viata si apoi ca exista moarte; un Dumnezeu bun si un Dumnezeu rau. Considerati conceptul de Dumnezeu drept ceva finit, ceva ce putem masura.
Dle, stiinta nu poate explica nici macar ce este acela un gand. Foloseste electricitatea si magnetismul, dar NIMENI nu a vazut sau nu a inteles pe deplin vreuna din acestea doua. Sa consideri ca moartea e opusul vietii inseamna sa ignori ca moartea nu exista ca lucru substantial. Moartea nu e opusul vietii, ci doar absenta ei.
Acum spuneti-mi, dle profesor, le predati studentilor teoria ca ei au evoluat din maimuta? Daca te referi la procesul evolutiei naturale, tinere, da, evident ca da. Ati observat vreodata evolutia cu propriii ochi, dle?


Profesorul incepe sa dea din cap, inca zambind, cand isi da seama incotro se indreapta argumentul. Un semestru foarte bun, intr-adevar.

-Din moment ce nimeni nu a observat procesul evolutiei in desfasurare si nimeni nu poate demonstra ca el are loc, dvs. Nu predati studentilor ceea ce credeti, nu? Acum ce sunteti, om de stiinta sau predicator?

Clasa murmura. Studentul tace pana cand emotia se mai stinge..

-Ca sa continuam demonstratia pe care o faceati adineori celuilalt student, permiteti-mi sa va dau un exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer.

Studentul se uita in jurul sau, in clasa.

-E vreunul dintre voi care a vazut vreodata creierul profesorului? Clasa izbucneste in ras. E cineva
care a auzit creierul profesorului, l-a simtit, l-a atins sau l-a mirosit? Nimeni nu pare sa fi facut asta. Deci, conform regulilor empirice, stabile si conform protocolului demonstrabil, stiinta spune - cu tot respectul, dle - ca nu aveti creier. Daca stiinta spune ca nu aveti creier, cum sa avem incredere in cursurile dvs, dle?


Acum clasa e cufundata in tacere. Profesorul se holbeaza la student, cu o fata impenetrabila. In fine, dupa un interval ce pare o vesnicie, batranul raspunde.

-Presupun ca va trebui sa crezi, pur si simplu....
-Deci, acceptati ca exista credinta si, de fapt, credinta exista impreuna cu viata, continua studentul. Acum, dle, exista raul?


Acum nesigur, profesorul raspunde:

-Sigur ca exista. Il vedem zilnic. Raul se vede zilnic din lipsa de umanitate a omului fata de om. Se vede in nenumaratele crime si violente care se petrec peste tot in lume. Aceste manifestari nu sunt nimic altceva decat raul.
- Raul nu exista, dle, sau cel putin nu exista in sine. Raul e pur si simplu absenta lui Dumnezeu. E ca si intunericul si frigul, un cuvant creat de om pentru a descrie absenta lui Dumnezeu. Nu Dumnezeu a creat raul. Raul este ceea ce se intampla cand din inima omului lipseste dragostea lui Dumnezeu. Este ca frigul care apare cand nu exista caldura sau ca intunericul care apare cand nu exista lumina..........


Profesorul s-a asezat.

.......................................................

PS: Studentul era Albert Einstein...
modigliani
 

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde Mircea_63 » 30 Ian 2013, 09:36

modigliani scrie:..............


[i]-Esti crestin, nu-i asa, fiule?
-Da, dle, spune studentul
.......................................................

PS: Studentul era Albert Einstein...


Einstein nu era crestin! Era evreu mozaic :shock:
Dar, intradevar frumoasa poveste si cu talc. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Povesti cu talc si farmec ........

Mesajde modigliani » 01 Feb 2013, 22:41

Doctorul

........................................

Un doctor intrase grăbit în spital, după ce fusese telefonat pentru o intervenţie chirurgicală urgentă. El a răspuns apelului cât mai curând posibil, şi-a schimbat hainele şi a mers direct la blocul de operaţie.
L-a găsit pe tatăl pacientului , un tanar de 17 ani , plimbându-se pe coridor plin de nerabdare .
Văzându-l, tatăl a strigat:

- De ce v-a luat aşa mult timp să veniţi? Nu ati fost anuntat că viaţa fiului meu este în pericol? Nu aveţi simţul responsabilităţii?

Medicul priveste lung şi raspunde calm :

- Îmi pare rău, nu eram în spital, şi am venit cât de repede am putut, după ce am primit apelul… Iar acum, mi-aş dori să vă calmaţi, pentru a-mi putea face treaba.
- Să mă calmez?! Dacă fiul dumneavoastră ar fi în camera asta acum, v-aţi calma? Dacă propriul fiu v-ar muri acum, ce aţi face??
raspunde furios tatăl pacientului .

Doctorul , cu o privire pustie se intoarce catre acesta:

- Voi spune ceea ce Iov a zis în Cartea Sfântă- “Gol am ieşit din pântecele mamei mele, şi gol mă vi întoarce în sânul pământului, binecuvântat fie Numele Domnului.”- Doctorii nu pot prelungi viaţa. Duceţi-vă şi mijlociţi pentru fiul dumneavoastră, noi vom face tot ce putem prin harul lui Dumnezeu .
-A da sfaturi când nu suntem îngrijoraţi e foarte uşor ....
a murmurat tatăl.

....................................................................

Operaţia a durat câteva ore, după care medicul iese precipitat si rosteste :

- Fiul dvs este in stare stabila . Operatia a decurs firesc , fara complicatii , totul este sub control . In cateva ore isi va reveni din anestezie si-l veti putea vizita la salon . Daca mai avbeti nalamuriri luati legatura cu asiastenta sefa . Şi fără să aştepte răspunsul tatălui, şi-a văzut de drum, fugind.

- De ce este aşa arogant? Nici nu a aşteptat câteva minute pentru a-l întreba mai multe . Ce ti-e si cu doctorii astia , se cred Dumnezei ! a comentat tatăl, când a întâlnit-o pe asistentă la câteva minute după ce medicul plecase.

Asistenta raspunde soptit dupa cateva clipe de pauza :

- Domnul doctor a lipsit de la priveghiul fiului sau cateva ore . Atatea cat a durat operatia fiului dvs . Fiul sau a decedat ieri intr-un accident rutier . Vara fiind , mai toti medicii sunt in concediu , iar din cei aflati in oras a fost singurul dispus sa se prezinte la spital .........
modigliani
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator