Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 28 Mar 2017, 06:52

Sunt mandru ca ma trag dintr-un popor puternic si destept....

Romani ca tine, care se mandresc cu sportivi maghiari si lipoveni....
Romani, ca tine, care se mandresc cu oameni de stiinta de orice nationalitate, numai ramana nu...

Vulpe... esti doar un ano... nimeni!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 28 Mar 2017, 08:24

Domnu Andrei, sa stiti ca cei care se mandresc cu romanismul si patriotismul sunt cei care au adus cele mai mari urgii acestui neam. Nu vedeti ca cine critica este declarat dusman si antiroman?! Pana nu recunoastem ca istorie am fost si suntem insignifianti nu vom progresa. Ne credem buricul pamantului si ceilalti ne vor raul. Noi aia perfectii.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 28 Mar 2017, 10:06

gorjeanul scrie:Domnu Andrei, sa stiti ca cei care se mandresc cu romanismul si patriotismul sunt cei care au adus cele mai mari urgii acestui neam. Nu vedeti ca cine critica este declarat dusman si antiroman?! Pana nu recunoastem ca istorie am fost si suntem insignifianti nu vom progresa. Ne credem buricul pamantului si ceilalti ne vor raul. Noi aia perfectii.


Imi pare rau daca s-a inteles gresit...
Poporul "puternic si destept" este cel de la Rasarit!
Sunt mandru ca am sange slav in vene!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde vulpea » 28 Mar 2017, 11:05

gorjanule,mai ai ocazia sa citesti ce am mai scris pe aici si pe aiurea : poporul roman e facut din dace curve si puscariasi romani (istoric confirmat ).chiar Herodot (in ce an ?) a scris ca tracii-dacii-scitii sunt cel mai mare popor de pe continent(Europa),dar niciodata nu au devenit puternici pentru ca totdeauna s-au mancat singuri intre ei !i.a.,ami pare tare 'rau' de tine,dar nu ma mandresc niciodata cu sportivi lipoveni si,si mai si,cu sportivi maghiari.sa inteleg ca si H.Coanda a fost al vostru ? Traian Vuia ? Eminescu,care in nesimtirea voastra,ati vrut sa vi-l insusiti,era tot al vostru?desi a scris 'saracul' ... dela Nistru pan'la Tisa tot romanul plansu-mi-sa !de C.Tanase ce zici ? care a murit zicand si caracterizandu-va...pan-acuma davai das (nemtii = 'traducere') si de-acuma davai ceas (rusii ='traducere') !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde vulpea » 28 Mar 2017, 11:07

PS. si eu am un sange 1/2 slav,dar mai destept ca al vostru (sarb) !
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 12:23

tiih scrie:
Subscriu...Dumneata ai auziit ca la floarea soarelui acum 25...30 ani[b] cand nici nu se pomenea de neonicotinoide


As of 1999, Imidacloprid was the most widely used insecticide in the world.

In 1985, Bayer patented imidacloprid as the first commercial neonicotinoid.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Gicuta » 28 Mar 2017, 12:54

vulpea scrie:PS. si eu am un sange 1/2 slav,dar mai destept ca al vostru (sarb) !

Vulpe tata, uite asa se ajunge la prostii pe care le platesc copiii nostri. De la imposibilitatea de a recunoaste ceea ce e bun din noi. Si ca sa fiu rau cu tine, sangele nostru, asa cum e elm sta aci de multe mii de ani (inca nu s-a demonstrat istoric de cand, pe cand al tau, jumatatea aceea despre care vorbeai, e picat de prin Asia). Hai sa vorbim despre albine, sa ne respectam si sa ne ajutam unii pe altii sa traim mai bine langa familiile si vecinii nostri (orice sange ar avea ei). Primavara frumoasa!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde tiih » 28 Mar 2017, 15:18

stefanmadalin scrie:
tiih scrie:
Subscriu...Dumneata ai auziit ca la floarea soarelui acum 25...30 ani cand nici nu se pomenea de neonicotinoide


As of 1999, Imidacloprid was the most widely used insecticide in the world.

In 1985, Bayer patented imidacloprid as the first commercial neonicotinoid.



Well,well,of couse....dar nu m-a scoate din context....[b[b]]nu se pomenea in revistele apicole de specialitate[/b],Apicultura in romania..Apiacta...Romania apicola...drept cauze ale depopularii si mortalitatii masive a familiilor de albine..cum se procedeaza acum...
Nu se pomenea a fi drept cauza principala nici in postarile de pe acest forum pana in anul 2013..ultimul an apicol cu realizari bune in ce priveste culesul de FS...
Au venit 3 ani dificili din punc de vedere apicol.2014,2015 si 2016..si e la moda sa dam principala vina pe neonicotinoidele din samanta de FS....
Eu atat mai am de zis :
1.sa ne fereasca Dumnezeu de stropirile la FS in plina floarecu avionul,helicopterul,cum se fac la rapita....ca s-a terminat cu jumatate din apiculturara acestei tari...
2.nu neg roul nefast al acestor otravuri pentru familiile de albine..dar mai sant cel putin 4 cauze care numai atunci cand actioneaza impreuna duc la dezastru care a avut loc in multe stupini din tara noastra ,in ultimii 3 ani....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde vulpea » 28 Mar 2017, 17:17

Gicuta si eu sunt,mai ales,pentru respect intre noi,dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa raspund ...la provocari(totdeauna am considerat ca adevarul e TOTDEAUNA la mijloc).n-am inteles treaba cu Asia,daca esti amabil sa ma dumiresti(stiam ca maghiarii au treaba cu Asia,in nici un caz sarbii).si cu ocazia lamuritului dela tine cu Asia,promit ca nu mai continui discutia asta !PS.in nici un caz,Drobeta nu poare avea legatura cu Asia,cel mult,ca sigur,cu Roma !!!
vulpea
 
Mesaje: 735
Membru din: 25 Iun 2014, 20:53

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde stefanmadalin » 28 Mar 2017, 17:48

tiih scrie:

Well,well,of couse....dar nu m-a scoate din context....[b]nu se pomenea in revistele apicole de specialitate[/b],Apicultura in romania..Apiacta...Romania apicola...drept cauze ale depopularii si mortalitatii masive a familiilor de albine..cum se procedeaza acum...

De ce crezi ca nu se pomenea?
E drept, nu sunt data știute de mine cu privire la cantitățile folosite de-a lungul anilor. Și-mi pare rau ca nu se poate face o corelație pe baza acestui lucru.
De urmărit însă, evoluția numărului de stupi la nivel european, dupa ce s-a limitat utilizare neonicotinoidelor, din 2013.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde kiloz » 28 Mar 2017, 20:35

Tratamentele la seminte au inceput sa raspindeasca dupa anii 90. Tratarea semintelor de floarea soarelui au fost introdusa in unele zone cam de 10 ani. Dupa nu mai putin de 3 ani au si aparut problemele la culesul de floarea soarelui. Deci probleme au fost, sint si o sa fie in continuare. La ora actuala toate tipurile de seminte sint tratate indiferent cai griu, orz ,porumb,rapita,mazare sau floarea soarelui.Degeaba vorbim de rotatia culturilor otravurile din pamint tot se acumuleaza, si treaba asta nu poate nega nimeni.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Shrek » 28 Mar 2017, 20:51

ignatov andrei scrie:
Poporul "puternic si destept" este cel de la Rasarit!

.......chinezii desigur!

Sunt mandru ca am sange slav in vene!

Si io sunt mândru ca am sânge in.....instalație. Al meu este albastru...........Nah, sa te oftici!!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde ignatov andrei » 28 Mar 2017, 20:59

Shrek scrie:
ignatov andrei scrie:
Poporul "puternic si destept" este cel de la Rasarit!

.......chinezii desigur!

Sunt mandru ca am sange slav in vene!

Si io sunt mândru ca am sânge in.....instalație. Al meu este albastru...........Nah, sa te oftici!!


Maamaaaaa... ce m-am ofticat...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde Bambucha » 28 Mar 2017, 21:21

tiih scrie:
stefanmadalin scrie:
tiih scrie:
Subscriu...Dumneata ai auziit ca la floarea soarelui acum 25...30 ani cand nici nu se pomenea de neonicotinoide


As of 1999, Imidacloprid was the most widely used insecticide in the world.

In 1985, Bayer patented imidacloprid as the first commercial neonicotinoid.



Well,well,of couse....dar nu m-a scoate din context....[b[b]]nu se pomenea in revistele apicole de specialitate[/b],Apicultura in romania..Apiacta...Romania apicola...drept cauze ale depopularii si mortalitatii masive a familiilor de albine..cum se procedeaza acum...
Nu se pomenea a fi drept cauza principala nici in postarile de pe acest forum pana in anul 2013..ultimul an apicol cu realizari bune in ce priveste culesul de FS...
Au venit 3 ani dificili din punc de vedere apicol.2014,2015 si 2016..si e la moda sa dam principala vina pe neonicotinoidele din samanta de FS....
Eu atat mai am de zis :
1.sa ne fereasca Dumnezeu de stropirile la FS in plina floarecu avionul,helicopterul,cum se fac la rapita....ca s-a terminat cu jumatate din apiculturara acestei tari...
2.nu neg roul nefast al acestor otravuri pentru familiile de albine..dar mai sant cel putin 4 cauze care numai atunci cand actioneaza impreuna duc la dezastru care a avut loc in multe stupini din tara noastra ,in ultimii 3 ani....


In anii '90 nu aveam cadastru, nu aveam legislatie, nu aveam bani nici sa facem la wc, baietii erau pusi pe jaf... de unde seminte tratate? Veneau de la fundulea.
Eu aveam productie de 40-50 kg la fs si nu cred ca eram mare apicultor...

La 1. Eu nu doresc la nimeni, insa personal am fost stropit si la floare cu avionul... Dar de, lumea zice sa ne amplasam mai departe ca n-are nimica :mrgreen:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 28 Mar 2017, 21:30

Domnu Andrei ,daca istoric vorbind nu e o mandrie de a fi roman (lasitate,oportunism, parvenism si lipsa dintodeauna de a avea viziune ,cu mici exceptii care sunt zeificate) nici istoria poporului rus nu este asa de stalucita, mai ales in ultimul secol.
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

Re: Bilant pierderi(mortalitate) la mijlocul iernii

Mesajde gorjeanul » 28 Mar 2017, 21:56

Rog moderatorul sa treaca postarile mele in alta parte, nu mi-am dat seama ca aici se vorbeste de mortalitati p;e timpul iernii (sau de-a lungul istoriei).
gorjeanul
 
Mesaje: 226
Membru din: 27 Ian 2017, 14:34

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori