Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ilalexandru » 27 Dec 2011, 02:04

Rog si eu pe cel care are poze cu oua pe fundul stupului sa le posteze aici. DE peste 20 de ani eu nu am vazut asa ceva. Am intalnit cazzuri in care albina nu ia ouale in crestere si le "consuma", dar sa le vad pe fundsul stupului, niciodata. O poza ar face lucrul asta credibil
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Mesajde vali79 » 27 Dec 2011, 02:17

Nici eu nu am auzit de ponta in 20 decembrie dar nu exclud nici varianta asta...la un caz izolat.Happy ceva detalii in plus?Matci tinere?Posibil oua vechi refuzate sa le ia in crestere(octombrie/noiembrie)?
Sanatosi sa fim ca boala...vine!
vali79
 
Mesaje: 87
Membru din: 05 Mar 2011, 20:49
Localitate: Teius/Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Dec 2011, 02:33

Bee Happy scrie:In 22 dec. am controlat tablitele de pe fundul stupilor. Toate bune si frumoase. Ghemul format unde trebuie, consum mic. Se vede influenta catorva zile mai calde. Dar am mai vazut si altceva, la cativa stupi: oua cazute, printre rosatura de ceara.
Clar ca unele matci, deabea au apucat solstitiul, ca sa inceapa munca. Dar ce se intampla cu acele oua? Sunt luate in crestere de albine sau nu? De ce sunt pe fundul stupului? Le-au scos albinele din celule, sau sunt rateuri ale matcii? Sunt viabile, sau nu? De ce nu le-au consumat albinele si au preferat sa le arunce, cand stiu ca in stup e putina pastura, deci proteina? Multe intrebari, dar...de! Sunt incepator :mrgreen: . Mentionez ca anul acesta, matcile au incetat ponta dupa 15 sep., din cauza secetei. Stimularea, nu a ajutat prea mult.



Mai multe am de spus aici.

Oua acum? e ceva cam devreme dar nu imposibil bineinteles, la cati stupi? "Duoqintopolipus" nu trebuie sa-si faca mari probleme pentru ca suratele stiu ele ce fac. Daca "coana mare" are mancarimi la fund asta nu inseamna ca "albina batrana" o baga in seama, asa ca fac bine si curata celulele.

Fii bucuros ca matcile au incetat ponta dupa 15 sept. Asa este corect! Daca ghemul este la locul lui inseamna ca ai hrana si stai cu ochii pe ele mai prin martie sa le dai ceva stimulare si o sa fii supermultumit.

Imi place mult povestioara ta "Revolutie in stup". Esti tare! :!:

"Duoqintopolipus" este unicat. Gogu nu a auzit de el decat la tine. Latin, latin dar sa stim si noi de unde vine, ce vrea sa insemne! :?:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Dec 2011, 02:46

ilalexandru scrie:Rog si eu pe cel care are poze cu oua pe fundul stupului sa le posteze aici. DE peste 20 de ani eu nu am vazut asa ceva. Am intalnit cazzuri in care albina nu ia ouale in crestere si le "consuma", dar sa le vad pe fundsul stupului, niciodata. O poza ar face lucrul asta credibil


Uite aici: viewtopic.php?f=8&t=927

Da un clic pe poza si vezi oua care sunt deja maronii pentru ca se usuca. Am pus eu o poza cu ouale incercite dar aia nu se mareste.

Toate cele bune!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ilalexandru » 27 Dec 2011, 11:44

Alea nu sunt oua. Ati vazut cum arata un ou depus de matca in primele 2-3 zile? Larve uscate iarasi nu pot fi. Albina daca ia oul in crestere nu mai renunta la el.
Daca famiilor de albine li se administreaza turte in periada asta, e posibil ca matca sa inceapa ponta.
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Dec 2011, 12:43

ilalexandru scrie:Alea nu sunt oua. Ati vazut cum arata un ou depus de matca in primele 2-3 zile? Larve uscate iarasi nu pot fi. Albina daca ia oul in crestere nu mai renunta la el.
Daca famiilor de albine li se administreaza turte in periada asta, e posibil ca matca sa inceapa ponta.


Nu fac afirmatii de dragul de a le face.
Ce sunt atunci? Eu zic ca am vazut ceva oua la viata mea si imi mentin parerea! Vezi si data de pe poza!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ves.lucian.zabrani » 27 Dec 2011, 18:01

poza la care se face trimitere am facut-o eu !!! este pe postarea " nu stiu ce este " !!! concluzia a fost ca este propolis !!! toate bune !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde livas » 27 Dec 2011, 19:25

Va sal pe totzi!
si ca sa nu mai zica unu altu ca nu e ou, fitzi atenti mai jos la poze facute astaaaaaaaaaaaaaaaazi!!!!
http://livas.sunphoto.ro/stupina_mea/56142033
http://livas.sunphoto.ro/stupina_mea/56142963
.....la prima poza am curatzat doar in jurul a 2 oua cred ca se vede, iar pe cealalta sunt pe varful creionului :shock:
.... am gasit la trei stupi, iar matcile sunt de anul asta imperecheate in 15-20 iunie
hai salut!!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde ilalexandru » 27 Dec 2011, 20:06

Tot nu-mi par sa fie oua. Trebuiau facute pozele putin mai de aproape. Totusi, le-ati pus cumva turte la stupi?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Bee Happy » 27 Dec 2011, 21:10

Adrian Galofteanu scrie:
"Duoqintopolipus" este unicat. Gogu nu a auzit de el decat la tine. Latin, latin dar sa stim si noi de unde vine, ce vrea sa insemne! :?:


Nu este decat un cuvant inventat, fara pretentia de a intra vreodata in dictionar :mrgreen:

Revenind la dilema cu ouale. Livas a pus niste poze cat se poate de concludente. Ouale exista, sunt de matca, se afla intr-un loc nepotrivit, intr-o perioada nepotrivita. Intrebarile mele raman.
La inceputul subiectului, ne indemna nea Gica, sa vorbim de albina, ASA CUM ESTE EA. Nu cum am vrea noi sa fie.
Si iata ca albina, nu se comporta asa cum am vrea noi. Ci se ghideaza dupa propriul calendar. Pune oua la sfarsit de dec., pe care le arunca apoi pe fundul stupului, in loc sa le manance. Luatul lor in crestere acum, il exclud ca pe ceva pagubos. Ar fi bine ca si albinele sa excluda aceasta varianta :mrgreen:
Am spus ca in stupi am putina pastura, iar oul este plin de proteine. Totusi nu este consumat.
Am spus ca matcile au incetat total ouatul, dupa 15 sep.
Ce nu am spus, e ca ouale le-am gasit la roiuri cu matci tinere. (trei buc)
Pentru mine, e un comportament care merita studiat, dar poate ca altii au facut-o deja.

Aaaa....nici vorba de turte la stupi (ACUM?????? :shock: )
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde andrei_calinescu » 27 Dec 2011, 21:17

Bee Happy scrie:
Adrian Galofteanu scrie:
"Duoqintopolipus" este unicat. Gogu nu a auzit de el decat la tine. Latin, latin dar sa stim si noi de unde vine, ce vrea sa insemne! :?:


Nu este decat un cuvant inventat, fara pretentia de a intra vreodata in dictionar :mrgreen:

Revenind la dilema cu ouale. Livas a pus niste poze cat se poate de concludente. Ouale exista, sunt de matca, se afla intr-un loc nepotrivit, intr-o perioada nepotrivita. Intrebarile mele raman.
La inceputul subiectului, ne indemna nea Gica, sa vorbim de albina, ASA CUM ESTE EA. Nu cum am vrea noi sa fie.
Si iata ca albina, nu se comporta asa cum am vrea noi. Ci se ghideaza dupa propriul calendar. Pune oua la sfarsit de dec., pe care le arunca apoi pe fundul stupului, in loc sa le manance. Luatul lor in crestere acum, il exclud ca pe ceva pagubos. Ar fi bine ca si albinele sa excluda aceasta varianta :mrgreen:
Am spus ca in stupi am putina pastura, iar oul este plin de proteine. Totusi nu este consumat.
Am spus ca matcile au incetat total ouatul, dupa 15 sep.
Ce nu am spus, e ca ouale le-am gasit la roiuri cu matci tinere. (trei buc)
Pentru mine, e un comportament care merita studiat, dar poate ca altii au facut-o deja.

Aaaa....nici vorba de turte la stupi (ACUM?????? :shock: )


De aceea e atat de importanta conservarea unei albine adaptate.
Imagineaza-ti ce travaliu si uzura ar fi pentru colonie daca matca nu ar avea acest ciclu biologic. Si ce oportunitati s-ar deschide pentru boli.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde livas » 27 Dec 2011, 21:23

.....ce turte nene, ca daca as ajunge sa nu las rezerve de hrana cat sa treaca si de decembrie, in iunie m-ash dezbraca la ....gol si mi-as turna un stup in cap ca sa ma sature ele sireacele de chinuit albine!! :mrgreen:
Ultima oară modificat de livas pe 28 Dec 2011, 20:08, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Bee Happy » 27 Dec 2011, 21:28

Travaliul si uzura mi le imaginez foarte usor. E cosmarul meu, pe care il visez noaptea :mrgreen:
Cu mai multa greutate imi imaginez ce se intampla cu acele oua:
Matca fiind tanara, dominatoare si cu dor de munca, depune oua. Albinele, le iau frumos din celule si le arunca. Dar tot nu pot sa- mi imaginez de ce nu le mananca. In economia stupului, nu se pierde nimic ce inseamna hrana, mai ales iarna. Iar oul... am mai spus: proteine. Ar fi si aici o explicatie, ca iarna ele nu au nevoie decat de hrana energetica. Dar totusi.... penuria de polen din toamna????
Apropo de ciclul biologic al matcii. Se pare ca nu este pe deplin reglat cu cel al albinelor.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde andrei_calinescu » 27 Dec 2011, 23:00

Personal cred ca ouale care sunt consumate de albine in sezon, de ex in perioade cu penurie de polen, cand apare si puietul pietrificat, ouale consumate au si un "pat" de laptisor, ceea ce le face atragatoare.
Acestea de acum sunt sticksuri uscate.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Dec 2011, 23:11

ilalexandru scrie:Tot nu-mi par sa fie oua. Trebuiau facute pozele putin mai de aproape. Totusi, le-ati pus cumva turte la stupi?



Acum pot eu sa intreb: Ati vazut vreodata oua de 2-3 zile? Alea marcate de mine erau exact la fel doar ca erau mai vechi si incepusera sa se maroneasca.

Degeaba inceci sa o dregi cu "Trebuiau facute pozele putin mai de aproape. Totusi, le-ati pus cumva turte la stupi?" 20 de ani aia de care vorbeai se pare ca nu sunt de ajuns! La mine sunt vreo 35 si tot nu ma consider ca stiu, ba chiar vreu sa invat de aici de pe forum.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Anul nou pentru albine

Mesajde Adrian Galofteanu » 27 Dec 2011, 23:17

ves.lucian.zabrani scrie:poza la care se face trimitere am facut-o eu !!! este pe postarea " nu stiu ce este " !!! concluzia a fost ca este propolis !!! toate bune !!!



Scuze Lucian dar poti sa-mi spui si mie de unde ai tras tu concluzia cu propolisul? Am tot citit postarea ta si nu inteleg.....de aceea intreb!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 70 vizitatori