Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 19:38

albina tanara ce i-a eclozionat anul asta ,e amai mare ca numar decat mortalitatea pe timpul iernarii..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 19:54

lucky5strike scrie:
Cu ce sunt mai puternice fata de cum au intrat in iarna?

Fata de albina de la 5 octombrie, acum este mai multa, iar puietul imi spune ca peste doua saptamani vor arata mult mai bine! Dar nu la toti e asa! Am si "copilasi", dar sunt cate "doi in patut" si o duc bine!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Geocrin » 14 Mar 2013, 19:57

Domnilor, discutia purtata de voi pana acum, a fost pentru mine ceea ce este soarele pentru albine ...aur curat...mi-am conspectat in agenda ceea ce trebuie sa fac in fiecare primavara de acum incolo...va multumesc... si va rog continuati discutia... mai am loc in agenda :D
Salutare ;)

PS.sunt sigur ca si celalat topic trebuie citit adica Largirea cuibului
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 20:06

ma bucur ca v-am fost folositori..!! succesul se obtine cu munca ..asa ca treceti la strans in "chinga" .. ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Geocrin » 14 Mar 2013, 20:21

Sunt de acord sa stringem chinga ;) ,dar chiar acum pe vremea asta, mai bine merge un vin fiert!!!! :lol:
Salutare ;)
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Avatar utilizator
Geocrin
 
Mesaje: 109
Membru din: 08 Sep 2012, 17:21
Localitate: Medias

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 20:26

poi...cand a fost vremea buna ce ai facut ?? :roll:
atunci te retinea berica.. ;)
chiar merg la un spritz acum..tocmai ce-am primit o invitatie :lol:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 20:40

Geocrin, la multe primaveri!

La subiect, cred ca e si "patutul" o solutie buna cand se impune, dar tot familia puternica e solutia optima, fie la consum, fie la uzura albina, fie la dezvoltare.

Daca avem mai multa albina decat in toamna, acolo e vorba de familii care s-au populat in dauna altora. E perfect posibil sa se intample la zboruri daca avem familii prea apropiate.

Sunt vetre si vetre, dar pana la urma, sunt cam greu de gestionat familiile prea restranse, cand ai de-a face cu efective mari. Ce rezerve aveam:

- matca va ocupa prea repede ramele cu puiet, apoi va soma
- familia poate sa nu aiba resursele sa duca o cantitate mare de larve in scurt timp.
- mai putine rame in cuib ne obliga sa avem rame cu coroane deosebite primavara.
- hranitul nu are nicio relevanta fara un cuib cu pastura suficienta.
- 4 rame inca nu dau o configuratie buna pastrarii caldurii.

Practic restangerea cuibului, dar moderatia se impune. Cel mai important e sa readucem in cuib rame cu miere capacita dinspre margini, iar cele uscate sa fie scoase, pana nu se extinde mult puietul. O familie, si pe 10 rame de-ar fi, lasata natural, nu demareaza bine cresterea puietului pana cand nu se stabilizeaza media vremii la 9-10 grade, ceea ce vine din aprilie.

Dezvoltarea mai inceata, dar cursiva, ne va aduce mai mult decat dezvoltarea in salturi.

Se face cu costuri mai mici ca manopera, si cu familii de 6 intervale.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 20:55

Papuceasca lui de "crastavete" (6 intervale)!Invata, te rog un lucru! Eu postez pentru toti! Doar daca sunt rugat, raspund in mod direct! Nu inteleg de ce, atunci cand postez "la general", vine cineva si-mi spune cum face el! Spuneti-o tot la modul general! Fereasca sfantul sa incep sa spun tot ce stiu despre albine, ca sigur la multi va fi nevoie de translatori! Avem PM si alte mijloace!
Eu am spus la intrarea pe forum ca am RELUAT stuparia in 2012! Din 17 familii, am facut 103, am pierdut 6 matci, iar acum am 97! E normal sa am "copilasi in patut", dar si familii de baza! Stiu ce inseamna populari in dauna altor stupi. Am spus ca se vede de departe puietul eclozionat!
A venit de la alte familii?!? Cititi cu atentie si nu sariti cu parul! Intrebati al cui e cainele si dupa aia actionati! Multumesc si hai sa trecem la treaba!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 14 Mar 2013, 20:59

lucky5strike scrie:Pana pe 9 martie am tot facut revizii: desi primavara e mai devreme (viorelele erau deschise), suprafata de puiet e sub anul trecut. Cea mai puternica familie nu a avut mai mult de o palma de puiet, pe maxim 3 rame.

Situatia e similara in zona.


Lucky, salut

Cum stai cu depopularile?
Eu am avut stupii stransi pe 6 rame (fam de productie), acum la restrangeri majoritatea au ramas pe 4 rame.
Depopulare peste rata normala consider.
1.Tratamentele AV au fost facute, ultimul pe 6 noi
2.Completarile le-am sfarsit la 16 sep
3.Varsta matcilor: 2011 sau 2012
4.Cutii similare, impachetare similara.
5. Aceeasi vatra de iernare
Inca un amanunt, in aceleasi conditii ca cele enumerate la 1-2-3-4-5, familiile Buckfast(fam de prod si roii) n-au trebuit nici restransi, una la mana si doi la mana galgaie de albina.
Sa nu-mi spui ca Buckfasturile au inceput ponta mai devreme etc, inainte de toate rata de depopulare la acestea e nesemnificativa.
Cum e treaba asta?
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Daniel Popovici » 14 Mar 2013, 21:21

Familii lasate in toamna pe 7 rame, majoritatea au ajuns la 5 rame - majoritatea.
Din punct de vedere al populatiei puteam sa mai restrang, dar am gasit puiet pe cate 3 rame.

Banuiesc Nosema.
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 14 Mar 2013, 21:35

Da Dani, luni ma duc sa fac o analiza intre doua carpatine(roi si fb) si doua Buckfasturi(roi si fb).
In functie de numarul de spori, voi lua masuri...radicale.
Si nu cu fumagilina.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 21:38

Salut, Andrei,

Dupa iarna turbata de anul trecut, am luat niste masuri suplimentare de mentinere a uscaciunii in cuib. Ca atare si puietul e mai la inceput.

De familii sunt multumit cum au iesit din iarna. Dar la noi anul asta a fost extrem de lejera. Cantitatea de albina nu a suferit scaderi majore. Exceptie albina pierduta peste iarna, 1-3 pahare de vin, dupa caz, plus ce-o fi iesit pe afara.

Am trimis la cele vesnice un roi de vreo 3 rame (iernat pe rame improprii, l-am gasit jos tot (:oops:), am operat vreo 5-6 unificari pe motiv de disparitie matca.

In rest, suntem aliniati, vorba ceea, s-a reconfigurat fiecare familie unde a fost necesar.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 15 Mar 2013, 20:45

[quote="lucky5strike"]
1.Daca avem mai multa albina decat in toamna, acolo e vorba de familii care s-au populat in dauna altora. E perfect posibil sa se intample la zboruri daca avem familii prea apropiate.
2.Sunt vetre si vetre, dar pana la urma, sunt cam greu de gestionat familiile prea restranse, cand ai de-a face cu efective mari.
3- matca va ocupa prea repede ramele cu puiet, apoi va soma
4- familia poate sa nu aiba resursele sa duca o cantitate mare de larve in scurt timp.
5- mai putine rame in cuib ne obliga sa avem rame cu coroane deosebite primavara.
6- hranitul nu are nicio relevanta fara un cuib cu pastura suficienta.
7- 4 rame inca nu dau o configuratie buna pastrarii caldurii.
8.Cel mai important e sa readucem in cuib rame cu miere capacita dinspre margini, iar cele uscate sa fie scoase, pana nu se extinde mult puietul. O familie, si pe 10 rame de-ar fi, lasata natural, nu demareaza bine cresterea puietului pana cand nu se stabilizeaza media vremii la 9-10 grade, ceea ce vine din aprilie.
9.Dezvoltarea mai inceata, dar cursiva, ne va aduce mai mult decat dezvoltarea in salturi.

lucky5...nu pot sa fiu de acord cu ce spui aici..sa o luam punctual :
1.albinele mai gresesc urdinisul dar nu la orice vreme si doar in anumite conditii sunt si acceptate de celelalte famili..la vremea asta am si eu anumite familii in care am foarte multa albina tanara ..
2.nu vad de ce ar fi asa de greu de gestionat familiile restranse chiar si la un numar mai mare al familiilor..??
3.va ocupa ce-i drept foarte repede ramele cu puiet si care-i problema ?? nu asta urmarim cu totii ?? cum sa someze ?? poi noi nu trebuie sa-i asiguram spatiul necesar pontei si conditii prielnice ??
4.inadmisibil asa ceva ..daca dormim si asteptam albine fara sa-i acordam sprijin ..putem sa ajungem si acolo unde spui..
5.mai putine rame (coroane deosebite) ?? probabil ai vrut sa spui deosebit de subtiri si full de puiet..
6.haranitul are INTOTDEAUNA relevanta cu si fara pastura..desigur ca este nevoie de pastura si ea exista chiar in fagurii capaciti..dar sa nu anulam definitiv valoarea hranirilor proteice care sunt foarte importante in perioada asta
7.pot fi chiar doua rame ..daca duduie de albina ,cu folie sus si lateral ,cu turta proteica deasupra si miere descapacita in cuib sau dupa diafragma ..la timpul asta canta puietul.. ;)
8. "pana nu se extinde mult puietul. " cu asta-s de acord..
9.suntem la jumatatea lunii martie..la o medie de un fagure pontat la saptamana pana la inceperea salcamului vom avea aproximativ 6 faguri cu puiet plus ce avem acum ..dezvoltarea mai inceata de primavara este total contraperformanta ..
-asa stiu eu ca stau lucrurile ..toate bune !!
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Cristina-Irina » 15 Mar 2013, 21:42

Multumesc si eu pentru toate postarile din aceasta sectiune. Sunt foarte utile pentru un incepator.

Numai bine va doresc.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 15 Mar 2013, 21:50

Cristina-Irina -Bucuresti
cu multa placere..!! daca esti la inceput cu albinaritul te pot ajuta ..Snagovul e destul de aproape de Bucuresti..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Cristina-Irina » 15 Mar 2013, 22:06

Multumesc de oferta. Mi-ar placea foarte mult acest lucru.
Avatar utilizator
Cristina-Irina
 
Mesaje: 87
Membru din: 11 Dec 2012, 22:06
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori