Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 13 Mar 2013, 13:33

"Ati observat ca eu caut sa ating mai mult aspectul BIOLOGIC al familiei"

Si ce bine ca o faceti, caci e esential.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde pngflorin » 14 Mar 2013, 11:17

La mine iarna sa intors, cu frig, ploi si se pare de astazi cu ninsori, insa temp este pozitiva cam +5 grade.Oricum cred ca in 7-10 zile se indreapta vremea......zbor de curatire au facut, am restrans cuibul, am pus rame pline in locul celor goale, Apifonda.....
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 14 Mar 2013, 11:21

Poate ca ar fi utila o reluare a celor scrise de un coleg undeva mai sus, in ideea ca o lucrare extrem de importanta pentru acest moment al anului sa nu treaca neobservata de cei cu mai putina experienta...
ACUM cuiburile trebuie sa fie restranse STRICT la ramele de puiet plus de o parte si de cealalta cate un ram cu rezerve de miere si pastura.
In continuare, prima largire a cuibului se va face cel mai devreme cand ramele vor fi ouate pana la ultimul rand de celule din partea de jos respectiv (la familiile slabe) cand vom avea puiet si pe fata exterioara a ramei dinspre diafragma si albina sta ciucure pe diafragma. Din acest punct de vedere, orice alta precipitare in a introduce rame este contraproductiva si in loc sa avem un spor la suprafata cupuiet vom avea un cuib rasfirat si o dezvoltare intarzaiata !
De asemenea, daca referitor la inpachetajul pe timpul sesonului inactiv am ssustinut ca o impachetare lejera este superOK, subliniez ca odata cu debutul sezonului activ, cu aport constant de polen, este imperios necesar un impachetaj care sa ofere un microclimat cat mai bun familiei de albine, intelegand prin aceasta o izolatie superioara si laterala corespunzatoare, inchiderea completa a sitelor antivarooa, micsorarea urdinisului, etc.
Nu in ultimul rand, daca pe timpul iernii am avut colegi care nu-si puteau rezista tentatiei de a deschide stupii saptamanal, speram sa nu se fi plictisit de acest obicei taman acum :D Deschideti-i oameni buni, acum puteti sa-i deschideti chiar de cate doua ori pe saptamana cand temperaturile permit, insa nu uitati ca albina asteapta de la noi si altceva decat trasul in poze :lol: ...asteapta ca de fiecare data sa umplem si hranitoarele cu sirop caldut, in doze de 250-500 ml, precum si interventii non-invazive ( minim de deranj ) !

Incercati sa veniti in intampinarea mersului firesc al unei familii de albine si nicidecum sa obligati familia sa urmeze "planuri teoretice" visate de apicultori in lungile nopti de iarna...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 11:31

ATENTIE STUPARI !!
cititi ,APLICATI ai multumiti pentru ultimile postari (si nu numai pentru ultimile)..celor trei : Andrei ignatov ,Andrei Calinescu si Alt Stupar..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde bostina constantin » 14 Mar 2013, 11:48

Am vrut sa multumesc de ieri, dar aparea postarea mea in fata si erau derutati colegii.

Multumesc din suflet celor 4 A[si], ai forumului :)
Acum ma simt mai stapan, dar poze tot fac :lol:
Inca odata va multumesc, sa fiti sanatosi. ca iubiti stiu ca sunteti ;)
Numai bine la toti :D
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde MrBee » 14 Mar 2013, 12:35

Din pacate vad ca lumea nu prea se uita la prognoza meteo.In weekend vor fi maxime de 5 grade iar noaptea -5.Asa ca sfaturile cu umblatul in stupi sunt bune dar o saptamina de asteptare nu strica...
Avatar utilizator
MrBee
 
Mesaje: 66
Membru din: 04 Mai 2012, 20:30
Localitate: Arges,Pitesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde bostina constantin » 14 Mar 2013, 14:17

Nu a sfatuit nimeni pe nimeni sa faca lucrarea acum, mai mult postarile s-au axat pe ,,ce-i trebuie coloniei in momentul asta, ea nu poate face'' si trebuie facut de stuparul care trebuie sa fie ,,in cunnostinta de cauza'' [m-am dat singur dracu', sa nu se mai chinuie altii :lol: ]
Cei care au facut ,,lucrarea'' pot sta linistiti pt ca ,,lucrarea'' se face si pt a inlatura consecintele vremii nefavorabile.
Eu ma numar pt cei enumerati mai sus , datorita a doi colegi [ii salut cu drag, pe Andrei I si pe Mirel :) ] care mi-au trimis pm-uri, dupa ce au vazut poze cu colonii ale mele cu turta-n cap.
Numai bine!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde proapis13 » 14 Mar 2013, 16:09

Prima lucrare de primavara este.....Strimtorarea cuibului ;)

Prin strimtorarea cuibului nu facem decat ca temperatura si umiditatea din stup sa fie in strinsa legatura cu cresterea puietului
In perioada asta odata cu cresterea numerica a puietului creste si temparatura in cuib
Odata cu aceasta creste si consumul de hrana energo-proteica
Tot in aceasta perioada descapacim cate 1dm2 de miere dupa diafragma sau direct in cuib
Trebuie avuta mare grija deoarece daca descapacim o portiune mai mare creste si umiditatea in cuib
Pt eliminarea umiditatii albina consuma; deci sa nu le facem bine pe o parte si rau pe partea cealalta
Albina are nevoie ca in cuib sa fie o temperatura constanta de 35grade si o umiditate intre 60-90%
Daca impachetajul este deficitar sau fam este slaba,pe 4 rame si intr-o cutie de 10-12 rame iar temperatura v-a scadea in jurul valorii de 30 de grade si umiditatea sub limita optima de 60% si albinele nu pot aduce apa atunci elimina o mare parte din puiet - am muncit degeaba :!:
Deci asa cum a punctat si Adi mai sus impachetajul cade imediat dupa diafragma
La o fam puternica impachetajul excesiv duce la o crestere a umiditatii in stup ce obliga albina la o ventilatie pe masura deci si la un consum mare de miere
Apa in apropierea stupilor,turta energo-proteica in cap si cand permite vremea sirop,in lipsa,descapaciri
Daca am omis ceva in afara de cele scrise de colegi mai sus veniti cu completari
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde MyBees » 14 Mar 2013, 16:40

Discutia ar fi trebuit sa se poarte aici: viewtopic.php?f=4&t=1535 unde speram sa se discute despre strangerea cuibului. Insa am mai zis eu, restrangere nu e "interesanta", toti suntem grabiti sa largim, sa largim, sa largim... :)

Din pacate nici eu nu am reusit sa fac restragerea cuiburilor decat la jumatate din stupi. Asa ca vreau nu vreau, acum voi face comparatii in ceea ce priveste efectele restragerii cuiburilor in primavara.
Partea buna e ca fiecare familie are o turta energoproteica deasupra si nici nu am probleme legate de hrana.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde MyBees » 14 Mar 2013, 16:43

Din pacate eu nu am reusit sa fac restragerea cuiburilor decat la jumatate din stupi. Asa ca vreau nu vreau, acum voi face comparatii in ceea ce priveste efectele restragerii cuiburilor in primavara.
Partea buna e ca fiecare familie are o turta energoproteica deasupra, primita saptamana trecuta(runda a-II-a, chiar a-III-a la cateva familii) si nici nu am probleme legate de hrana.

Desi deja cam discutam la modul "ce trebuia facut", poate reusim sa dezmortim si rubrica asta.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 18:16

Restrangerea cuiburilor se face acolo unde este necesar. Sunt si familii (acum am sosit de la stupina) care sunt mai puternice decat au intrat in iarna si se vede de departe puietul eclozionat. Spun asta, pentru stimatii colegi care isi reproseaza ca nu au reusit sa faca restrangerea. Nu-i chiar atat de grav! Se poate aplica o izolare mai "consistenta", pana cand vremea va permite interventia in cuib. Acum se pregateste lotul de albina ce va inlocui - in majoritatea zonelor - peste 3 saptamani toata albina din iarna. Acum este mortalitatea cea mai mare! Albinele predau stafeta! Lasati toata "rusinea", jena, moda de oriunde si masurati numai suparafata de puiet. Nu va fie frica sa mentineti stupii pe 4 rame, chiar daca albina nu mai are loc, suprafata de puiet (cat mai mare si cat mai compacta)este etalonul la aceasta ora, nu intervalele de albina si nr. ramelor cu cate o palma de puiet. Restrangerea, sau mentinerea cuibului la un nr. minim necesar de rame - cum am specificat mai sus - ne va ajuta foarte mult la largirea cuibului, mai tarziu. Avand ramele pline cu puiet, nu trebuie sa mai spun ce frumos se va intinde, ca un acordeon!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 18:42

Pai, sa ne intelegem, stransul pe 4 rame nu ne da cheia succesului, poate fi maxim o metoda corectiva.

Daca strangeti prea mult familia, grija, poate are pofta vremea sa se schimbe in bine si la pomi sa aveti familia in blocaj...

Familia de fapt trebuie sa ocupe macar 6 intervale de albina, sa aiba miere indestulator pe marginase, si macar o treime pe interval. Folie si ziar, expunere pe sud. Daca e necesar, hraniri la pomi, cate 500 ml la 3 zile.

La o adica, puietul e crescut cu mai putina cheltuiala in partea superioara a fagurului si in preajma coronitei de miere, iar cuibul cel mai armonios este acela nederanjat.

4 rame, oricum ai trage de ele, se fac acordeon dupa salcam...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 18:46

Pana pe 9 martie am tot facut revizii: desi primavara e mai devreme (viorelele erau deschise), suprafata de puiet e sub anul trecut. Cea mai puternica familie nu a avut mai mult de o palma de puiet, pe maxim 3 rame.

Situatia e similara in zona.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 19:07

lucky5strike scrie:Pana pe 9 martie am tot facut revizii: desi primavara e mai devreme (viorelele erau deschise), suprafata de puiet e sub anul trecut. Cea mai puternica familie nu a avut mai mult de o palma de puiet, pe maxim 3 rame.

Situatia e similara in zona.

Eu fac referire la aspectul general , d.p.d.v. biologic al familiei. Evit sa dau date doar strict tehnice! Pot fi interpretate si comparate gresit cu date din alte zone sau de la alti apicultori (cum ai facut tu). Nu dau date despre stupina mea sau a altui apicultor, o spun la modul general. Cine vrea date strict tehnice, pune si titlul topicului si intrebarea altfel! Nu cred ca faci bine sa contrazici, cand eu m-am legat de SUPRAFATA de puiet! Daca tu ai 6 intervale de musca si 5 dm patrati de puiet, ma intreb cum va arata acea familie peste trei saptamani, iar la mine are 4 rame cu musca si 12-14dm patrati (6-7dm pe rama) de puiet capacit (nu mai pun larvele si ...). Nu cred ca va bubui atat de repede natura si va fi un cules abundent la pomi, a dua zi dupa restrangere.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde Albinel » 14 Mar 2013, 19:19

la mine unul ,veti gasi si familii cu 3 rame de puiet din total 3..si nu-mi este rusine sa o spun ..
arata cam asa : folie sus cazuta lateral peste rama descapacita de dupa diafragma (ce are fereastra de comunicare destul de mare )si paturica peste folie..
-pana rama de de dupa nu va fi superpopulata ,nu dau fagure la ouat..
-deasupra turtita cu pelin, ceapa,protofil si proteine..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Restrangerea cuibului

Mesajde lucky5strike » 14 Mar 2013, 19:35

ignatov andrei scrie:Restrangerea cuiburilor se face acolo unde este necesar. Sunt si familii (acum am sosit de la stupina) care sunt mai puternice decat au intrat in iarna si se vede de departe puietul eclozionat.


Cu ce sunt mai puternice fata de cum au intrat in iarna?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 90 vizitatori