Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Albinel » 25 Ian 2012, 22:24

alt stupar scrie:alta varianta ce se pliaza la stupii de la mediu in sus:
-hranitorul de doi litri pus la primul control pe post de prima rama de la urdinis.
-in lada de 10 rame, pe langa hranitor si eventual claditoare in partea opusa, din start 7-8 rame bune.
-turnat papa min. 2 litri pe saptamana intr-o singura administrare.
-lasate sa largeasca cuibul cum stiu ele. Si stiu bine !


fara sa fiu ironic..dar ce citesc aici imi provoaca dureri de cap.. :(
niciodata ,dar niciodata hranirile in hranitor sau chiar siropul dat in rama ,nu se pun in dreptul urdinisului..motivele sunt lesne de inteles..
deja la cantitati de peste 0,7l iesim din zona stimularilor..cel putin asa spune cartea..,asa deci ,tu faci completari de primavara..
din pmdv stimurare inseamna cantitati cat mai mici si repetate..
mai spui "lasate sa largeasca cuibul cum stiu ele. Si stiu bine !"
si spui ca stii bine...!!!!!
consider o mare greseala lasatul largirii cuibului in voia lor..albina trebuie ajutata in functie de puterea fiecarei familii,de puterea matcii de a depune ponta,sa-i asiguram spatiul de ouat si mai ales densitatea pe unitate de suprafata ..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 25 Ian 2012, 22:57

of Doame, o migrena pentru pentru trei randuri scrise ???
Cata sensibilitate!
Pai incearca s-o anihilezi cu-n Piramidon. Sau o tigara. Poate fi si-un Snagov, daca se mai gasesc pe piatza.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Albinel » 25 Ian 2012, 23:03

alt stupar scrie:of Doame, o migrena pentru pentru trei randuri scrise ???
Cata sensibilitate!
Pai incearca s-o anihilezi cu-n Piramidon. Sau o tigara. Poate fi si-un Snagov, daca se mai gasesc pe piatza.


cele trei randuri ale tale ..au fost si vor fi citite de multi debutanti in arta asta..migrena vine de la faptul ca si accentezi ca "stii bine ce spui.."
de fapt ca si recomandarea ta de a renunta definitiv la folie..e de condamnat !!
stai linistit ..ca am bagat un kent8 si mi-a trecut deja .. ;) :P
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde alt stupar » 25 Ian 2012, 23:08

Albinel scrie:
fara sa fiu ironic..dar ce citesc aici imi provoaca dureri de cap.. :(
niciodata ,dar niciodata hranirile in hranitor sau chiar siropul dat in rama ,nu se pun in dreptul urdinisului..motivele sunt lesne de inteles..
deja la cantitati de peste 0,7l iesim din zona stimularilor..cel putin asa spune cartea..,asa deci ,tu faci completari de primavara..
din pmdv stimurare inseamna cantitati cat mai mici si repetate..
mai spui "lasate sa largeasca cuibul cum stiu ele. Si stiu bine !"
si spui ca stii bine...!!!!!
consider o mare greseala lasatul largirii cuibului in voia lor..albina trebuie ajutata in functie de puterea fiecarei familii,de puterea matcii de a depune ponta,sa-i asiguram spatiul de ouat si mai ales densitatea pe unitate de suprafata ..


Uneori, si nu doar uneori, hranitorul sta exact in partea urnisului ! Ma rog, nu pot scrie exact in dreptul urdinisului pentru ca urdinisul pe pozitia "iarna" e oarecum mai spre mijlocul lazii, cam in drept la a II-III rama :!:
De ce? din motive lesne de inteles, le-am specificat anune ca sa fie lesne de inteles, procedeul se preteaza la familiile medii spre buni de la care din rezerve se incumeta sa fure doar ...maria sa stuparul :lol:
Completari de primavara ??? Expresie inedita in vocabularul apicol, da` nu-i bai, 3-4 zile de plaie si in rame e...descompletare de primavara !

EDIT: nu am recomandat nicaieri sa se renunte la folie. Ar fi absurd, din moment ce o folosesc cu sarg :lol:
II: multe sensuri in cuvintele astea... a se citi: -lasate sa largeasca cuibul cum stiu ele. Si stiu ele (albinele!)bine !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Albinel » 25 Ian 2012, 23:18

" nu am recomandat nicaieri sa se renunte la folie. Ar fi absurd, din moment ce o folosesc cu sarg"
imi cer scuze..am facut o confuzie aici.. :oops:
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde lucky5strike » 25 Ian 2012, 23:26

Familia de 5-6 intervale bune primavara, sub folie, rade cei 2 l de sirop.

Atat timp cat siropul nu are ceaiuri sau miere, sau orice altceva degaja aroma... atat timp cat siropul are mirosul caracteristic de zahar, albinele nu trag la furtisag... sau, in fine, probabilitatea este extrem de mica.

Apropo, dupa folie puneti si un ziar daca lucrati cu diafragma, ajuta mult pastrarii caldurii... in functie de calitate, folia merita schimbata la 1-3 ani, ca daca are cateva orificii, se pierde imediat din caldura cuibului.

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde andrei_calinescu » 25 Ian 2012, 23:59

Cand puneti voi faguri la claditit totusi ?

Uite Badguy, asta e filmul. In fata stupului e o papadie, deci ai raspunsul: cand incepe infloritul papadiei,care in general coincide cu prunul. Pe rama cu puiet e coroana proaspata de miere lichida. Asta numesc sa inoate in abundenta.
Eram intr-o stupina de reproductie si stolonam familiile puternice. "2 rame de puiet si una de miere". Acea colonie era insa inapta pentru stolonare.
Alte observatii: e o familie de albina neagra, se observa maniera diferita in care "tin rama". Albina se misca permanent, fuge practic, daca cauti o matca, faci ochii ca la jocurile mecanice.
Familia a fost hranita cu sirop dupa aceasta operatie.

http://www.youtube.com/watch?v=63uDrE-hqd4
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde paul » 18 Mar 2012, 21:12

A venit primavara pe la toti ...
Ce-ati facut ??? Ati restrans cuiburi ... ati largit ???
Personal am o dilema ... Am albine inclusiv pe fata ramei dinspre diafragma . Teoretic ar trebui sa mai largesc cuibul cu o rama . Practic le mai las asa sa pastreze mai bine caldura . Cam cand ar trebui sa incep largirea cuibului ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde Mishu05 » 18 Mar 2012, 22:24

Daca ai doar albinape rama de exemplu 20-30-40% din rama acoperita, scoate o rama. Daca fata exterioara este acoperita compact spre 100% cu albine, lasa-l asa macar 1 saptamana daca nu mai mult. In momentul asta, pana spre 5 aprilie conteaza foarte mult sa fie BINE acoperite ramele cu albine ( sa ai senzatia ca pe o rama sunt mai multe albine decat capacitatea portanta a ramei). Matca nu oua daca nu ai ramele burdusite de albine. In primavara 2009 am facut greseala asta, sa largesc cuiburile in martie, era ff multa albina si am zis ca dau lovitura..:) . De abia pe la salcam 2 s-au facut si ei stupi. Asa ca atentie, pana nu vezi 2-3 rame de puiet capacit nu e cazul de extindere si poate nici atunci. Ai rabdare sa inceapa pomii.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde paul » 18 Mar 2012, 22:31

Mishule ... thanks !
Asa am sa fac ! :idea:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde macko2001 » 19 Mar 2012, 12:55

la ora asta pot administra sirop, sau sa dau in continuare turta?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde cidaniel » 19 Mar 2012, 14:15

macko2001 scrie:la ora asta pot administra sirop, sau sa dau in continuare turta?

depinde , dacă ai ceva cules de polen dă-le
cidaniel
 
Mesaje: 45
Membru din: 15 Iun 2011, 09:27

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde victor s » 19 Mar 2012, 20:46

paul scrie:A venit primavara pe la toti ...
Ce-ati facut ??? Ati restrans cuiburi ... ati largit ???
Cam cand ar trebui sa incep largirea cuibului ???

A venit, (cu toate ca nu prea vad cu ochi buni aceste temperaturi, destul de exagerate pt aceasta perioada)
Cand i-ti apare asa ceva in stupi, e cazul sa mai bagi rame...la crescut !
(aici e si o greseala facuta de mine...am uitat podisorul cu hranitor pe pozitia de iarna si...uite consecinta...)
foto este facuta anul trecut... sa nu avem descutii... ;)
toate cele bune !
Fişiere ataşate
23042011584 (Medium).jpg
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde paul » 19 Mar 2012, 20:51

Victore ... BUCURA-TE ! :roll:
Asta inseamna nevoie de spatiu ... inseamna dezvoltare armonioasa ... inseamna miere ... inseamna roi !!! :roll:
De ce n-am si eu asa ceva ??? As largi cuibul cu 2 rame ... Trioletul lui Andrei Calinescu !
P.S. Cum s-a dezvoltat aceasta familie anul trecut ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde victor s » 19 Mar 2012, 21:01

pentru mine a fost un extraordinar (sunt novice, ma multumesc cu putin), dar pe ansamblu a fost un an bun, si asta nu o spun doar eu, ci toti prietenii nostri stupari,
colonia din poza mi-a dat si un roi ( la cat m-a dus pe mine capul, nu am fost in stare sa fac mai multi), pe care l-am si ajutat cu ceva puiet capacit de la alte colonii,pentru ca la floarea soarelui sa-mi ceara cu disperare catul...pe care i l-am pus si am si recoltat ceva miere...
cam asa arata inainte de floarea soarelui...
Fişiere ataşate
P1020644 (Medium).JPG
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde victor s » 19 Mar 2012, 21:10

asta asa este...bibileala poate ajuta, dar mult mai des se intampla sa dauneze...cu cat le bibilesti mai mult, cu atat sunt mai rele, mai neproductive si mai slabe !
dar gata,ma opresc ca am deviat de la subiect...!
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori