Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...

Re: Lucrari de primavara | Largirea cuibului

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 13 Mar 2013, 08:22

Asa este!Dar startul cred ca se amana.
Am vazut la un prieten ca foloseste numai Mavrirol impotriva paduchilor.Recent si-a cumparat ca sa le puna peste o saptm. doua cand nu va mai fi frig.A mai pus in sept. si asa face de mult timp.Mentionez ca e stationar.Stiam ca alternanta intre cele doua medicamente, face ca parazitul sa nu devina imun la unul dintre ele.Iata si contrariul.
Face careva dintre dvs. la fel sau da cineva varachet acum in martie?
Multam!
stoenescu gheorghe-gabriel

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 19:39

Familia de albine, se dezvolta - in natura - dupa un anumit sablon (forma a cuibului). Iarna arata ca un balon mic, iar vara se umfla, dar tot forma de balon are! Daca vom tine cont de acest lucru, nu va conta pe ce parte punem rama pentru ouat sau cea la crescut, pentru ca sigur o vom pune acolo unde ne va "cere familia de albine", adica unde trebuie! Nu va ganditi sa dezvoltati cum vreti voi! Veti fi tot timpul intr-o competitie cu albina si nucred ca e nevoie sa-l nominalizam pe cel care pierde! Albina va aduce hrana in apropierea progeniturii, "plusul" de hrana, langa cea existenta, iar "surplusul", langa "plus", pentru ca totdeauna sa existe forma de balon (nu-i spun sfera pentru ca nu prea arata a sfera prin stupii sistematici).
ignatov andrei

Mesajde Geocrin » 14 Mar 2013, 19:58

Domnilor, discutia purtata de voi pana acum, a fost pentru mine ceea ce este soarele pentru albine ...aur curat...mi-am conspectat in agenda ceea ce trebuie sa fac in fiecare primavara de acum incolo...va multumesc... si va rog continuati discutia... mai am loc in agenda :D
Salutare ;)

PS.sunt sigur ca si celalat topic trebuie citit adica Restrangerea cuibului
Vincit omnia veritas-Adevarul invinge totul
Geocrin

Mesajde ignatov andrei » 14 Mar 2013, 20:26

Geocrin scrie:PS.sunt sigur ca si celalat topic trebuie citit adica Restrangerea cuibului

Eu ma cam incurc prin "topic-uri". Cand sa continui o idee, hop ca trebuie in alta parte! Cand ma duc in alta parte, nu intelege "unul" ce vreau sa spun! Eu cand rog pe cineva... fac asa:
- ai un foc, sa-mi dai o tigara, ca mi-e foame de nu am unde dormi la noapte!
Scuze pentru gluma!
Largirea cuibului se face pentru reintregirea "balonului", "ajutand" albinele sa-l repare, sau stricandu-l, in mod controlat, pentru ca suratele sa-l repare, iar noua sa ne iasa pasienta! Fiecare "piesa" pusa sau luata din structura "balonului" va insemna o rama pentru ouat, sau o rama la crescut, sau rame pentru miere. depinde ce urmarim. Trebuie sa fim cei mai "parsivi prieteni", adica NISTE HOTI! Dam familiei senzatia ca o ajutam, iar ea ne rasplateste. Daca ar sti saraca unde se duc roadele muncii ei!
Atentie mare! NICIODATA (pana la intrarea in iarna) acest "balon sa nu fie construit si "dat la gata", pentru ca urmatorul pas este CRACA!
ignatov andrei

Mesajde machi33 » 11 Dec 2014, 19:57

andrei_calinescu scrie:Cand puneti voi faguri la claditit totusi ?

MAi Raule_Bun,

La albine totul e glandular. Trebuie pus FA cand li se activeaza secretia glandelor cerifere. Ceara construiesc cand au aport de nectar sau cand le stimulezi tu cu dulce lichid. Nectar se secreta cand temp e pe la 20 grade. Ajungem tot la fructiferi.
Daca esti nesigur fa asa: dupa rama de acoperire introdu un fagure artificial. Cand vezi ca apar primele semne de crestere ale acestuia, atunci da-i bice.
Daca nu pui acel fagure, barometrul va fi ceara "albita" de pe fagurii din cuib, odata ce incepe aportul de nectar.
Ca regula generala ele nu construiesc decat cand "inoata" in abundenta: nectar si polen.

CE ESTE si la ce foloseste rama de acoperire,roi stoloni :oops: ? nu inteleg termenii si caut de o ora pe net
machi33

Mesajde liviutzbogos » 11 Dec 2014, 19:59

machi33 scrie:
CE ESTE si la ce foloseste rama de acoperire,roi stoloni :oops: ? nu inteleg termenii si caut de o ora pe net

Ultima rama de la marginea cuibului.
Nihil Sine Deo...

Muntii nostri aur poarta,
Noi cersim din poarta-n poarta. (Octavian Goga)
liviutzbogos

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR