Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 09 Noi 2019, 20:41

nici provizii nuprea erau ...de a avut atat loc disponibil....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 09 Noi 2019, 20:42

Balian scrie:
Încercați să nu restrângeți și să-l aerisiți cât mai mult cuibul (toamna!).

La mine in zona, in general, toamnele sunt toamne ... reci si umede. Primele brume cad in septembrie si primele ingheturi (ceata + promoroaca) sunt din octombrie. Anul acesta a fost un an atipic.
Recunosc, sunt adeptul strangerii la chinga a cuibului, adica, ce altii lasa pe 5 rame eu las pe 3, am mai povestit-o noi asta :), nici cu timpul liber pe care sa-l aloc albinelor nu stau foarte bine si fac si eu ... cum pot. O restrangere finala a cuiburilor la inceputul lui octombrie mi s-a parut a fi o perioada rezonabila, dar, pare-se ca nu trebuia procedat asa anul asta. ;)
Legat de aerisire ... ramele pe care am decis ca vor ierna le-am lasat departate pentru ca ulterioarele tratamente cu varachet ( stiu, sunt anacronic ) sa aiba maximum de efect. Asadar, n-au fost foarte stranse ...
Cum explicati coronitele albite si ingrosate ? Cum explicati relativa abundenta de polen ?
Precizez ca noptile au fost reci, unele chiar foarte reci.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 09 Noi 2019, 20:46

yuonyuon scrie:nici provizii nuprea erau ...de a avut atat loc disponibil....

Yuoane, nu stiu pe multi care sa ierneze pe rame full cum fac eu. Drept e, era destula si necapacita, probabil au mutat-o pe asta pe ramele de dupa diafragma. O singura rama din mijloc o las plina cam pe jumatate, restul intre 75 si 90 % pline.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 09 Noi 2019, 21:04

paul scrie:
yuonyuon scrie:nici provizii nuprea erau ...de a avut atat loc disponibil....

Yuoane, nu stiu pe multi care sa ierneze pe rame full cum fac eu. Drept e, era destula si necapacita, probabil au mutat-o pe asta pe ramele de dupa diafragma. O singura rama din mijloc o las plina cam pe jumatate, restul intre 75 si 90 % pline.


Una e "rama full" si alta "rama grea"!

Daca familia e pe 8 rame si are 25 kg hrana, dar si celule goale suficiente... nu e puiet.
Daca e pe 8 rame, rame car par a fi pline (full), dar greutatea hranei e doar 16-17 kg... sigur e puiet!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 09 Noi 2019, 21:09

ignatov andrei scrie:
Una e "rama full" si alta "rama grea"!

Daca familia e pe 8 rame si are 25 kg hrana, dar si celule goale suficiente... nu e puiet.
Daca e pe 8 rame, rame car par a fi pline (full), dar greutatea hranei e doar 16-17 kg... sigur e puiet!

Cred ca varianta b este adevarata, in cazul meu.
Totusi, ce ar trebui sa fac in continuare ? Banuiesc ca ... turta la putere de prin ianuarie . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde yuonyuon » 11 Noi 2019, 00:31

paul scrie:
ignatov andrei scrie:
Una e "rama full" si alta "rama grea"!

Daca familia e pe 8 rame si are 25 kg hrana, dar si celule goale suficiente... nu e puiet.
Daca e pe 8 rame, rame car par a fi pline (full), dar greutatea hranei e doar 16-17 kg... sigur e puiet!

Cred ca varianta b este adevarata, in cazul meu.
Totusi, ce ar trebui sa fac in continuare ? Banuiesc ca ... turta la putere de prin ianuarie . ;)
deci varianta B cum am banuit....
dece nu faci completari cu turce acum cand ai albina doica...??daca tot am apucat o pe drumul "logic"
mai ales cand clima e destul de buna...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde paul » 11 Noi 2019, 19:18

yuonyuon scrie:dece nu faci completari cu turce acum cand ai albina doica...??daca tot am apucat o pe drumul "logic"
mai ales cand clima e destul de buna...

Ma gandesc sa nu le activez mai tare si sa le uzez pe masura. Deocamdata mai am vreo cateva rame cu miere la rezerva, o sa le inlocuiesc pe cele care au mult puiet acum si care vor fi mai goale.
Turte ... din februarie . :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kiloz » 11 Noi 2019, 21:21

Acii o fii puiet?
Fişiere ataşate
received_423041485293214.jpeg
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 11 Noi 2019, 22:07

F. frumos. Puiet de trântori nu au. :lol:
Le-ai dat ceva de citit și nu a fost pe placul lor de au ros așa? :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde kiloz » 12 Noi 2019, 07:27

Probabil am gresit si am dat din cartea de botanica în loc de biologie, anatomie si sau suparat pe mine.
Poza din 11.10. poate o fii fost deranjati din cauza ca o mai si plouat.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde ignatov andrei » 12 Noi 2019, 09:10

kiloz scrie:Probabil am gresit si am dat din cartea de botanica în loc de biologie, anatomie si sau suparat pe mine.
Poza din 11.10. poate o fii fost deranjati din cauza ca o mai si plouat.


Nu s-au suparat, stai linistit ca nu stiu ce-i aia!
Nu conteaza ce carte le dai, ca oricum o baga sub ceaunul cu mancare, ca sa nu se murdareasca si sa nu se topeasca musamaua...!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 12 Noi 2019, 17:54

Are cineva stupina in zona de munte? Au puiet?
Ca eu nu am mai deschis sau vazut o familie de fix 1 luna de zile .. si nici nu am de gand prea curand :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde teinegru64 » 12 Noi 2019, 18:16

La 25 octombrie nu aveau puiet.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde jonny_it » 12 Noi 2019, 18:36

teinegru64 scrie:La 25 octombrie nu aveau puiet.


Pe 11 am verificat si eu si era cam gata treaba. Doar cativa roi mai tarzii aveau ceva capacit sa iasa, in rest gata.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde tiih » 13 Noi 2019, 11:17

Puiet in noiembrie-octombrie,ceva de domeniu fantasticului ptr mine... :oops:
1.Primul stup care nu mai avea nici o celula de puiet capacit s-a intamplat pe 31.08.2019.E sub obserbatie stricta...nu s-a constatat depopulare pana la sfarsitul lunii octombrie.
2.Majoritatea stupilor nu mai aveau puiet capacit in perioda 14...20 septembrie..
3.Pe 10 0ctombrie am facut primul tratament in lipsa totala de puiet capacit.Mai aveam 3 roi cu cate o palm de puiet fiecare(1..2 dm2)am scos ramele si am eliminat puietul cu furculita de descapacit
3Pe 21 octombrie am facut al 2 tratament cu varachet in lipsa totala de puiet capacit

PS.Urmatorul tratament contra paduchelui il fac dupa 20..25 august anul urmator..... :idea:
PS1.Dincolo de greseala de ordin biologic de a le da turte,siropuri,inlocuitori de polen in septembrie-octombrie un al factor cert pentru care avem puiet asa de tarziu este ...ereditatea!Parerea mea.
PS2.Sa ai puiet asa de tarziu.sfarsit de octombrie-noiembrie ,nu e o fericire dupa parere mea,ci doar motiv de ingrijorare.O iarna devreme cum a fost anul trecut incepand cu 21 noiembrie si care tine pana in martie(nu pana la sfarsitul lui ianuarie cum a tinut anul trecut) si jumatate din ei sant morti sau in cel mai bun caz,sant niste mortaciuni la rapita....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Cate rame de puiet aveti?

Mesajde Balian » 13 Noi 2019, 11:54

tiih scrie:Puiet in noiembrie-octombrie,ceva de domeniu fantasticului ptr mine... :oops:
1.Primul stup care nu mai avea nici o celula de puiet capacit s-a intamplat pe 31.08.2019.E sub obserbatie stricta...nu s-a constatat depopulare pana la sfarsitul lunii octombrie.
2.Majoritatea stupilor nu mai aveau puiet capacit in perioda 14...20 septembrie..
3.Pe 10 0ctombrie am facut primul tratament in lipsa totala de puiet capacit.Mai aveam 3 roi cu cate o palm de puiet fiecare(1..2 dm2)am scos ramele si am eliminat puietul cu furculita de descapacit
3Pe 21 octombrie am facut al 2 tratament cu varachet in lipsa totala de puiet capacit

PS.Urmatorul tratament contra paduchelui il fac dupa 20..25 august anul urmator..... :idea:
PS1.Dincolo de greseala de ordin biologic de a le da turte,siropuri,inlocuitori de polen in septembrie-octombrie un al factor cert pentru care avem puiet asa de tarziu este ...ereditatea!Parerea mea.
PS2.Sa ai puiet asa de tarziu.sfarsit de octombrie-noiembrie ,nu e o fericire dupa parere mea,ci doar motiv de ingrijorare.O iarna devreme cum a fost anul trecut incepand cu 21 noiembrie si care tine pana in martie(nu pana la sfarsitul lui ianuarie cum a tinut anul trecut) si jumatate din ei sant morti sau in cel mai bun caz,sant niste mortaciuni la rapita....


Sunteți în staționar cu stupii vă rog? Întreb de posibilitate de puteți ține netratate albinele aproape un an. :) :?:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori


cron