Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Colector venin

Mesajde MagicHive » 15 Dec 2023, 20:04

Shrek scrie:Nu am fi surprinși deloc! Discuții de genul acesta s-au mai purtat, ba cred ca și pe acest topic. Întrebarea este ca ce doriți sa ne vindeti?! Carti?! Tehnologie cu ghilimelele de rigoare! Gogosele?! Aveți ceva informație ce nu este încă pe forum? Cu asta chiar am fi curiosi!


Nu va cunosc dar va salut si as fi incantat sa avem prilejul sa ne intalnim.
Domnule, as fi incantat sa aflu cam ce cantitati de venin au colectat apicultorii anul acesta, ce cantitate este oferita la vanzare, ce probleme exista in aceasta etapa de stagnare.
Sunt de acord ca exista probleme insa daca le identificam si ne adaptam unei piete existente, functionale, nu vom avea decat de castigat.
Parerea mea este ca daca am rezuma toate problemele in acest topic am gasi rezolvari mai repede, impreuna cu cei interesati.
Orice propunere ar putea fi discutata, aplicata si verificata. Ar fi un mare progres. Ce ziceti ?
MagicHive
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Noi 2023, 21:11

Re: Colector venin

Mesajde Shrek » 15 Dec 2023, 22:51

Ce pot sa zic? Eu sunt apicultor hobby-st și puțin suspicios când simt asa, o boare de" invaluire". De întâlnit, este cam greu ca eu " calatoresc" mult iar timpul meu nu mai este asă de mult. Despre venin, piață, obținere, profit, pot sa vorbească cei ce sunt interesați. Sau care au recoltat / vândut asa ceva. Colectarea veninului, este cam asemănătoare cu recoltatul propolisului, dar înzecit mai multa manopera și mai puțin produs. Iar prețul, este la fel de volatil ca benzina.
Dacă ajungeți prin Resita, sau prin sud ( Craiova-Pitesti) și timpul ne permite, putem sa ne vedem/Discutam!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Colector venin

Mesajde lupu_albinelor » 21 Dec 2023, 23:43

Acum 10-11 ani,m-am luat si eu de colectat venin. Am cumparat 2 aparate: unul de la Epsicom Craiova complet cu tot cu 10 grile,folii plutex,etc,D-l Jan Gilgescu era sef atunci,cred ca si azi dumnealui este.Celalat mi la facut un baiat de pe langa Craiova,Cristi Corneanu parca i-l cheama. Vorbisem cu Mirel pe forum,el avea un aparat facut de nea Gica,si Cristi mi l-a facut exact cum era al lui Mirel. Acest aparat ducea pana la 100 grile. Grilele pt acest aparat le-am cumparat de la Lucian Avram. La vremea aia investitie peste 1000 euro. M-am pus sa colectez venin cu ambele aparate venin de cateva ori.. In total cred ca am scos vreo 10 grame. Mare branza. la cat de greu se strange gramul de venin,fara 100 euro nici nu ar trebui nici sa te gandesti sa te apuci. Dar si aici e mafie,la fel ca si la miere cu achizitorii.
Dar sa revenim la partea cu recoltatul iti trebuie in primul rand rabdarea lui Iov,ca sa recoltezi si sa si strangi venin,pt ca albinele devin f agresive,iti trebuie o vatra izolata,tie ca apicultor iti trebuie costum de astronaut ca sa nu te intepe,apoi un mini laborator unde sa lasi veninul sa se usuce pe sticlele de la grile,apoi sa î-l razui de pe sticla iti trebuie obligatoriu material de protectie,manusi,masca,ochelari. Sticlele de la grile trebuiesc obligatoriu spalate dupa fiecare utilizare. Nu e un lucru greu din punct de vedere fizic,dar e f migalos,eu îi spun munca de sisif,pt ca parca nu ai spor,veninul uscat isi pierde mult din greutate,si devine o pulbere foarte fina cu greutate f mica. Pentru mine mai profitabil a fost cu miere,nu stiu ce sa zic daca m-as mai apuca de recoltat venin.
Aparatele le-am vandut pe amandoua, tin minte ca aparatul facut prin Mirel l-am vandut lui Vali Arsenie.
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Colector venin

Mesajde Balian » 22 Dec 2023, 16:26

MagicHive scrie:.....Orice propunere ar putea fi discutata, aplicata si verificata. Ar fi un mare progres. Ce ziceti ?

Am cumpărat cartea amintită de d-voastră. Am citit că eram interesat de temă.
E o lucrare interesantă cu informații noi pe care am crezut că am putea lua în calcul.
Deci până aici cartea...
Și am citit ultima postarea lui lupu_albinelor. Consider că e la fel de convingător ca, cele
citite în carte. Ce să zic...am schimbat puțin punctul meu de vedere creat după citirea cărții. :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colector venin

Mesajde MagicHive » 24 Dec 2023, 15:22

Liviu Began scrie:Hai ca colectorul l-om gasi dar ce te faci cu piata de desfacere ??? :shock: Caci, daca tot ati deschis subiectul, sa ne spuna cineva si care sunt cerintele de calitate, juridice, autorizari, verificari, etc. ca sa putem vinde acest produs.


Aveti perfecta dreptate. Sunt mii de colectoare care stau neutilizate si pot fi achizitionate acum la sume modice.
A venit poate momentul in care sa se creeze o piata reala. Cererea apare pe pietele unde se oferteaza produse in cantitati suficiente, periodic, cu calitate garantata, necesare unor fluxuri de productie.
O lista completa a documentelor insotitoare, cum se intocmesc, ce contin, cine le elibereaza, sa gaseste in aceasta carte.
Exista un potential enorm de a produce in Romania. Cererea va apare cand vom arata ca suntem cel putin la fel de buni, daca nu mai buni, ca furnizorii traditionali pe piata de venin.

In preajma sarbatorilo va urez un Craciun Fericit in mijlocul familiei, multa sanatate si un an imbelsugat.
MagicHive
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Noi 2023, 21:11

Re: Colector venin

Mesajde Balian » 24 Dec 2023, 17:55

MagicHive scrie:
Liviu Began scrie:Hai ca colectorul l-om gasi dar ce te faci cu piata de desfacere ??? :shock: Caci, daca tot ati deschis subiectul, sa ne spuna cineva si care sunt cerintele de calitate, juridice, autorizari, verificari, etc. ca sa putem vinde acest produs.


....O lista completa a documentelor insotitoare, cum se intocmesc, ce contin, cine le elibereaza, sa gaseste in aceasta carte.....

WhatsApp-kép, 2023-12-24, 16.42.04_f9fe3544.jpg


Cartea numai atâta recomandă.
Sărbători fericite doresc tuturori care citesc acest forum! :)
Fişiere ataşate
foto.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Colector venin

Mesajde lupu_albinelor » 24 Dec 2023, 19:44

Sărbători fericite asemenea!! ;)
"Nihil sine Deo"
Avatar utilizator
lupu_albinelor
 
Mesaje: 59
Membru din: 28 Ian 2012, 16:46
Localitate: Prahova

Re: Colector venin

Mesajde MagicHive » 07 Ian 2024, 19:55

Balian scrie:
MagicHive scrie:
Liviu Began scrie:Hai ca colectorul l-om gasi dar ce te faci cu piata de desfacere ??? :shock: Caci, daca tot ati deschis subiectul, sa ne spuna cineva si care sunt cerintele de calitate, juridice, autorizari, verificari, etc. ca sa putem vinde acest produs.


....O lista completa a documentelor insotitoare, cum se intocmesc, ce contin, cine le elibereaza, sa gaseste in aceasta carte.....

WhatsApp-kép, 2023-12-24, 16.42.04_f9fe3544.jpg


Cartea numai atâta recomandă.
Sărbători fericite doresc tuturori care citesc acest forum! :)



Aici este doar enumerarea, desigur.
Dupa enumerarea documentelor necesare, este analizat fiecare document in parte (pag 94-109) si apoi toate au fost integrate, pentru conformitate, in Fisa de Securitate (pag.147-170) specifica produsului “Venin de albine pudra”, conform Regulamentului CE Nr. 1272/2008
https://www.madr.ro/docs/fitosanitar/le ... 2-2008.pdf
si ghidului de completare
https://echa.europa.eu/documents/10162/ ... f22e101e20
Pare complicat insa se intocmesc o data iar apoi se actualizeaza la fiecare tranzactie.
Este ceea ce solicita cumparatorul pentru garantarea produsului si utilizarea in siguranta pe fluxul sau de productie.
Dupa ce au fost intocmite documentele, usile se deschid.
MagicHive
 
Mesaje: 6
Membru din: 30 Noi 2023, 21:11

Re: Colector venin

Mesajde Balian » 07 Ian 2024, 21:15

MagicHive scrie:.....Dupa ce au fost intocmite documentele, usile se deschid.

Să fiim realiști...se deschid sau sau nu! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori