Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 04 Aug 2021, 21:47

Pentru cei care au intrat mai târziu pe aici le fac următoarea recomandare pentru perioada următoare.
Tratamente
După ultima extracție, puneți benzi contra păduchilor. eu merg 2 ani cu Varostop, apoi Check mite, Apivar ....
Apoi mai fac 3 fumuri de varachet, ultimul în lipsă de puiet.
Puteți înlocui varachetul cu oxalic sublimat, dar musai ultimul să fie varachet, când nu mai e puiet.

Mâncarea pentru iarnă.
După ultima extracție, începeți stimulările/completările. La început cantități mai mici, apoi spre sfârșitul lui august, cantități mai mari.
Până în 15 septembrie trebuie terminate completările.
Am dat și sirop de zahăr și F40 (atenție să fie F40) și nu am văzut diferență.
eu dau 2 kg de sirop pe săptămână într-o singură doză, pt că merg la stupi 1 zi pe săptămână.
La 15 sept trebuie ca C2 să fie full cu miere.

Schimbarea reginelor.
După 5 septembrie încep să schimb reginele care trebuie schimbate. Am reginele noi în nuclee (formate pe rama de 1/2) și introduc reginele noi fără cușcă, cu ramele nucleului. Dacă nucleul e pe 10 rame, îl pun direct între C1 și C2, după ce am eliminat regina bătrână sau neconformă. Pun 2 felii bune de ceapă pt unificarea mirosului. Nu folosesc ziar. Dacă nucleul e mai mic, atunci iau din C1 câte rame are nucleul și pun ramele nucleului în C1.

În felul acesta, dacă nu sunt alte necazuri neprevăzute, nu are voie să moară nicio familie în timpul iernii. Mâncare trebuie să ajungă până la 1 aprilie.

Pregătim deja sezonul următor.

Aceste lucruri le-am mai detaliat și altă dată, dacă cineva dorește, le pot explica mai bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 05 Aug 2021, 00:35

Asta cu musai sa fie ultimu varachet ma lasa rece. Nu am fost mare prieten cu el niciodata dar aud ca altii au avut probleme cu el.
De ce nu un Varomed, de ce nu un oxalic picurare, de ce nu altele?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3524
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 05 Aug 2021, 06:54

mausica scrie:De ce nu un Varomed, de ce nu un oxalic picurare, de ce nu altele?

Pentru că ultimul tratament trebuie să fie un tratament bine punctat.
Nu vreau să zic nimic de varomed sau de oxalicul picurat, dar nu cred că se compară, cu varachetul ca eficiență pe moment.
Eu dau cu VF de când mă știu apicultor. Am făcut și eu afirmații dubioase despre el, dar m-a urecheat pe bună dreptate nea Gică și am văzut că are dreptate.
Pe mine VF nu m-a dezamăgit niciodată.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 05 Aug 2021, 07:08

De organizat cuibu ?...nimik?

Ar fi cea mai importanta lucrare acum...dupa un cules intens de fs...
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde taipan » 05 Aug 2021, 11:11

Completează dumneata dom' yuonyuon
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Fan club MER

Mesajde mausica » 05 Aug 2021, 11:28

cristi_vidican scrie:
mausica scrie:De ce nu un Varomed, de ce nu un oxalic picurare, de ce nu altele?

Pe mine VF nu m-a dezamăgit niciodată.

Ei.... Uite ca eu am patit cu el pe la inceputurile mele. Pt mine nu e sfant :D
Am alti sfinti cu care defilez
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3524
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 05 Aug 2021, 12:01

taipan scrie:Completează dumneata dom' yuonyuon

Daca vrem sa intram in iarna cu stupi puternici intai detoate dupa culesul de FS..trebuie sa verificam daca este puiet in stupi...daca sunt blocati ..daca avem infestatie...daca sunt populati sau depopulati ...deaceia trebuie reorganizat/deblokat etc

Si dupa tratamente...completari.....

Eu vb de o lucrare esentiala..prima pentru noul sezon...2022

E bine ce zic ? Sau mananc ciuperci? :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 05 Aug 2021, 15:37

yuonyuon scrie:De organizat cuibu ?...nimik?
Ar fi cea mai importanta lucrare acum...dupa un cules intens de fs...

Nu știu cum e la alții, dar la mine, blocajul cuibului la FS e minim. Cel mult iau 1-2 rame cu miere din cuib.
Anul trecut n-am luat niciuna.

MER nu presupune organizarea cuibului de către apicultor, ci de către albine. ;)

P.S. Uite că a trecut și FS și n-i postat un cuib de 1/1 la FS care să nu aibă coronițe.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 05 Aug 2021, 15:38

mausica scrie:Ei.... Uite ca eu am patit cu el pe la inceputurile mele. Pt mine nu e sfant :D
Am alti sfinti cu care defilez

Din câte știu începuturile tale sunt după ale mele, iar eu am dat cu VF în fiecare an. Cred că problema ta cu VF e în altă parte.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde yuonyuon » 05 Aug 2021, 16:11

cristi_vidican scrie:
yuonyuon scrie:De organizat cuibu ?...nimik?
Ar fi cea mai importanta lucrare acum...dupa un cules intens de fs...

Nu știu cum e la alții, dar la mine, blocajul cuibului la FS e minim. Cel mult iau 1-2 rame cu miere din cuib.
Anul trecut n-am luat niciuna.

MER nu presupune organizarea cuibului de către apicultor, ci de către albine. ;)

P.S. Uite că a trecut și FS și n-i postat un cuib de 1/1 la FS care să nu aibă coronițe.
eu vorbeam de organizarea stupului voi vorbiti de MER..... :cry:

inca nu am extras Fs...cand ajung acasa am sa postez ...pe telefon e imposibil....
yuonyuon
 
Mesaje: 2826
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Fan club MER

Mesajde Balian » 05 Aug 2021, 19:23

yuonyuon scrie:.....eu vorbeam de organizarea stupului voi vorbiti de MER..... :cry:....

Citesc cu interes postările d-doastră. Unele chiar am introdus în schema mea de lucru.
Cine nu a folosit acest sistem n-are decât să creadă ce sriem noi aici sau să încerce singur.
Eu am cuiburile pe trei corpuri 1/2 și cum spuneți, trebuie să reorganizez după fs. Însă am
și pe două corpuri care primăvara au fost roiuri. La astea nu prea trebuie să fac acum nimic
cum spune Cristi.
Și totuși de ce nu trec pe cuib cu două corpuri? Pentru că primăvara nu ajunge două corpuri
și acum de lene nu reduc la două. Astfel am pregătite toate pentru primăvară. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2870
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 05 Aug 2021, 20:58

yuonyuon scrie:eu vorbeam de organizarea stupului voi vorbiti de MER..... :cry:

Iar eu am spus că la MER nu mă bag în organizarea cuibului. Le dau sirop, tratamente și pace bună.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Fan club MER

Mesajde elixir » 05 Aug 2021, 21:06

mer-ul meu, are la ora actuala 14 rame cu puiet, cca 60% capacit. are si corpul 3 cu 4 rame de miere capacita!
imi e tare simpatic! probabil ca avea un frate anul viitor!
Avatar utilizator
elixir
 
Mesaje: 64
Membru din: 13 Mar 2012, 21:56
Localitate: prahova

Re: Fan club MER

Mesajde paul » 05 Aug 2021, 21:56

yuonyuon scrie:Daca vrem sa intram in iarna cu stupi puternici intai detoate dupa culesul de FS..trebuie sa verificam daca este puiet in stupi...daca sunt blocati ..daca avem infestatie...daca sunt populati sau depopulati ...deaceia trebuie reorganizat/deblokat etc

Si dupa tratamente...completari.....

Eu vb de o lucrare esentiala..prima pentru noul sezon...2022

E bine ce zic ? Sau mananc ciuperci? :lol:

Mda, generice .
N-ar fi rau sa fie bine si la vara cald. Asta, legat de ... ciuperci . ;)
Ceva concret dom yuon, gruparea puietului, stimulare, cat si mai ales cum, completare, de fapt ordinea e inversa, sau poate nu , tratament cu ce si mai ales ... cand ? Se poate dom yuon?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fan club MER

Mesajde jonny_it » 06 Aug 2021, 15:34

Balian scrie:Citesc cu interes postările d-doastră. Unele chiar am introdus în schema mea de lucru.
Cine nu a folosit acest sistem n-are decât să creadă ce sriem noi aici sau să încerce singur.
Eu am cuiburile pe trei corpuri 1/2 și cum spuneți, trebuie să reorganizez după fs. Însă am
și pe două corpuri care primăvara au fost roiuri. La astea nu prea trebuie să fac acum nimic
cum spune Cristi.
Și totuși de ce nu trec pe cuib cu două corpuri? Pentru că primăvara nu ajunge două corpuri
și acum de lene nu reduc la două. Astfel am pregătite toate pentru primăvară. :)


3 corpuri MER este relativ egal cu 2 corpuri ME. Deci se ajunge iar la ce am scris eu mai demult ca un cuib cuib echivalent cu 2 corpuri ME este cel mai ok. Facem rame de 1/2 pentru a reduce durerile de spate este alta poveste, dar un dadant pe 10 sau 12 rame nu este suficient pentru o regina buna in perioada maxima de dezvoltare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Fan club MER

Mesajde cristi_vidican » 06 Aug 2021, 16:51

În opinia mea, un stup are nevoie de 3 corpuri de 1/2 pentru cuib doar 3 săptămâni pe an.
În rest nu.
Apoi va avea acolo multă miere, care va trebui extrasă manual.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori