Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 07 Mai 2011, 17:52

Salutare la toti ,
vad ca in partea cealalta parte , nu inteleg de ce , dar ...
Ideea este urmatoarea
am cumparat de la o cunostinta 2 familii de albine (1 medie si una puternica )in lazi dadant de 12 rame , si acum trebuie sa la mut in lazile mele care sunt orizontale de 20 rame .
trebuie sa fac 8 rame care sunt lipsa (sa fie construite in fiecare familie ).
pot sa bag pana in culesul de salcam cate o rama / sapamana sa mai fac din ele ??? culesul la pomii fructiferi s-a cam terminat , vad ca ele alearga , dar nu stiu exact de unde mai aduna , dar au activityate .
Le vor construi ???
Cum sa procedez ???
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde victor s » 07 Mai 2011, 18:59

cred ca ai gresit sectiunea dar nu-i problema...
uite aici ceva care care te poate ajuta daca citesti... http://stuparitul.com/
completarea cu rame se face in functie de gradul de ocupare a celor existente in cuib.
activitatea de constructie a f.a. depinde in mare masura de conditiile meteo exterioare si de existenta culesului, bineinteles.
albinele o sa-ti atraga atentia atunci cand au chef de largire a cuibului...sau intercalarea catului in cazul stupilor verticali.
uite aici o mostra de "cerere de rame pt construit...(si eu sunt tot incepator ca si tine ) :D
Fişiere ataşate
23042011584 (Medium).jpg
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 08 Mai 2011, 09:59

cuibul e largit la maxim adica pe 12 rame .
Cutiile nu sunt ale mele , si trebuie sa le dau inapoi , asa ca mi-am construit 1 lada orizontal pana acum , si saptamana asta cred ca o vom construi si pe a 2-a .in curand 2-3 saptamani maxim o sa vina salcamul , si trebuie sa fie spatiu in lada.
ideea e ca nu am rame construite sa pun in lada noua si largesc cu diafragma, si albinele vor trebui sa constriasca fagurii.
Eu ma gandesc ca poate am sanse sa mai construiesc 2-3 rame pana vine salcamul .
Am sanse sa unu ? asta era intrebarea .
Multumesc mult
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde Adi Hodis » 08 Mai 2011, 10:16

aliuta2000 scrie:...
Eu ma gandesc ca poate am sanse sa mai construiesc 2-3 rame pana vine salcamul .
Am sanse sa unu ? asta era intrebarea .
Multumesc mult

Tocmai ti-a raspuns Victor ... dar n-ai sesizat tu.
Deci, shanse sint daca exista cules ... daca nu, NU va cladi.

De ce nu-ti faci ( s-au sa cumperi ) un stup vertical cu 2 caturi de 1/2 ( rama pe jumate din inaltzimea celei de 300 mm inaltzime ) ?.
Asa vei vedea diferentza intre orizontal si vertical care, are cuibul la fel, pe rame de 300 ... doar ca imediat dupa extractzia mierii de floarea soarelui, in august, trebuie sa iei caturile ca albinele sa-si stranga miere in cuib si sa stimulezi pt. a se mentzine ponta matcii.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 08 Mai 2011, 17:27

aliuta2000 scrie:Salutare la toti ,.....
trebuie sa fac 8 rame care sunt lipsa (sa fie construite in fiecare familie ).
pot sa bag pana in culesul de salcam cate o rama / sapamana sa mai fac din ele ??? culesul la pomii fructiferi s-a cam terminat , vad ca ele alearga , dar nu stiu exact de unde mai aduna , dar au activityate .


Asta stiu ... ca ele construiesc bine cand au cules puternic , dar acum cu timpul asta s-au cam dus florile pomilor fructiferi , si ramne doar campul si ele stiu ce a se vedea din postul de sus .

ce nu stiu este daca activitatea lor e cu rost sau alearga si ele ... asa de... :mrgreen: :twisted:
Am vrut sa umblu ieir in el, dar cand s-a incalzit suficient , s-a pus un vant ... si nu am putu , apoi , a inceput si ploaia , si m-am retras la oras

referitor la modelul stupului , ...am construit o lada , si o fac si pe a 2-a la fel ca prima Cred ca urmatoare o voi face vretical cu magazie 1/2ca sa pot pune 2 magazii si rama intreaga daca e cules puternic
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 12 Mai 2011, 10:23

referitor la constructia lazii orizontale , nimeni nu spune , dar urdinisul poate fi facut usor diferit ca in standard .
In standard are 300 mmX20 mm la care se adauga un obturator .
Acest obturator nu are rolul de a reduce doar lungimea deschiderii urdinisului ci si sa reduca inaltimea.
deci urdinisul poate fi construit si de 150 (poate 200)mm x 10 mm(maxim)ideal 8-9 mm . asa daca se doreste ca sa nu se ataseze acel obturator .
Inconvenientul major la urdinisul construit direct mic ca inaltime , este curatirea foarte grea .
.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 23 Mai 2011, 10:42

Ieri (ca asa ma avut si eu timp) am, mutat albinele din stupii verticali in lazile mele orizontale .
avand mai mult spatiu , am pus poate ceva mai rar ramele (~1 mm ) . Asta pentru ca nu am ramele crescute pentru a umple tot stupul .
Pe seara , am vazut ca albinele sau obisnuit cu noul loc si umbla ok
Este OK sa umplu dupa difragme cu rame neconstruite ??
Saptamana asta infloreste cred salcamul la mine . sper sa pot umple tot stupul cu rame si sa le creasca .

Multumesc mult .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde victor s » 23 Mai 2011, 15:51

aliuta2000 scrie: avand mai mult spatiu , am pus poate ceva mai rar ramele (~1 mm ) . Asta pentru ca nu am ramele crescute pentru a umple tot stupul .
.

ai gresit facand acest lucru... de ce crezi oare ca ramele se fac cu acei umeri distantantieri?
le-ai dat de lucru albinelor in plus (ele se vor chinui sa propolizeze distanta dintre rame+ exista riscul sa-ti mai construiasca si printre rame...)
dar , ma rog, decizia i-ti apartine si vei constata pe propria piele greseala pe care ai facut-o.
te salut !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde Nicolaus » 23 Mai 2011, 20:59

Nu e OK sa stochezi rame cu foi artificiale dupa difragma pt ca se deformeaza si chiar se pot topi daca albina nu le acopera ca sa controleze temperatura.
Nicolaus
 
Mesaje: 86
Membru din: 23 Feb 2011, 22:42
Localitate: Orsova

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 24 Mai 2011, 08:56

victor s scrie:i gresit facand acest lucru... de ce crezi oare ca ramele se fac cu acei umeri distantantieri?

Stiu de ce sunt acei umeri , dar ...
ramele cu care am cumparat stupi cred ca sunt de foarte multe tipuri (nu sunt facute de acelasi fabricant)pentru ca... daca asezi ramele in stup , trebuie sa te chinui mult ca sa dea distantier in distantier , ca altfel trec unele pe langa altele (si foarte vechi ). Am gasit 2 rame asa de deformate incat albinele intr-o parte nu au construit , si in partea cealalta a facut 2 randuri de faguri . Asta ca sa intelegi si celalat motiv pentru care le-am last un pic distantate ~ 1mm unele dintre ele .
Duminica cand m-am apucat sa ii mut , s-a pus pe rafale de vant si in 45 min a inceput si un pic de ploaie si asa am mutat si eu in graba .
Sper ca maine de dupamiaza sa pot sa imi arunc un ochi in interior sa le reasez . cat mai aproape si cat mai bine ..
referitor la ramele cu FA le-am pus dupa diafragma temprorar , sper ca dupa ce incepe salcamul sa le bag in constructie ..

O intrebatre la cei cu experienta . cum fac inlocuirea ramelor din cuib cu unele noi crescute?? La mut catre exteriorul cuibului si in locul lor bag rama crescuta sau doar FA ??
Multumesc mult .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 30 Mai 2011, 08:40

sambata am umblat un pic in ei si am observat cateva ciudatenii (pentru mine ca sunt incepator ).
1 . foarte multa miere in cuib .. Cuibul cam spart ... in sensul ca era puiet capacit(cam toata fata) pe o fata a ramei , si pe cealalta era miere cam 50-60% pline celule si ceva puiet capacit acolo unde nu a iesit , adica cateva zeci de celule .
la fel cam 5-6 rame , adica o fata cu puiet capacit , si una cu miere.
2 la un stup am vazut ceva botci (2 in centrul ramei ) si vreo 5-6 in rama invecinata pe partea de jos . ideea e ca sunt goale (nu au fost ouate ) , dar sunt si ciudate ca forma , nu sunt ca cele pe care le vezi in poze . ele sunt cam de marimea u nui bob de prumb / mazare . si sunt cam rotunde , nu mari si lunguete cum vad prin poze .
Vreo 4 le-am retezat , si restul cred ca le retez si pe acelea .
Mentionez ca albina a avut , si are super mult de lucru . saptamana trecuta a avut o rama la construit , pe care au facut-o si sambata i-am mai bagat 2 in laterale. Procedez bine daca retez botcile , nu sunt capacite , si nu au puiet in ele .+ o jumatate de rama in magazie unde nu era deloc miere .

Care sa fie cauza mierii in cuib , pt ca in magazie nu e miere capacita ?? ca sa o extrag .
Astept ideeile si sugestiile dumneavoastra cei cu experienta .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde un OM » 02 Iun 2011, 21:14

Ai rupt potirase goale. Nu este rau daca, inca, ai timp pentru asta. Cand le vei revedea vei constata mai rapid daca familia se pregateste de roit sau este doar prevazatoare.
Cand cuibul este blocat cu miere ori faci artificii : iei 2-3 rame cu miere mai multa si ceva puiet si dai celor slabi , ori ramele cu miere mai multa le extragi. Nu te baza ca albinele vor debloca cuibul de Dadant.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Incepator nevoie de sfaturi

Mesajde aliuta2000 » 04 Iun 2011, 15:08

nu e dadant ci orizontal , si se pare ca o deblocheaza... ducand mierea ceva mai in lateral...
nu pot zice nimic de potirasele pe care le-am rupt , pentru ca nu le-am vizitat din cauza conditiilor meteo .

Dar am constatat ca rama din lateral care eroa doar o fata cu miere si una cu puiet , acu e cu puiet pe ambele fete .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron