Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde akmm » 14 Iul 2011, 14:52

Prezint concluziile unui studiu canadian la care am mai facut referire dar pa care l-am tradus partial abia acum.
Pentru cei ce vor sa revada studiul, acesta se gaseste in limba engleza la:
http://www.countryrubes.com/images/AV-BOTTOM_BOARD.pdf
Recomandari
Bazati pe rezultatele experimentului derulat vreme de doi ani,suntem convinsi ca fundul antivarroa este un bun mijloc de incetinire a dezvoltarii populatiei acarianului in familia de albine.Concluziile noastre intaresc rezultatele altor studii care au demonstrat aceeasi tendinta.Recomandam utilizarea acestuia in contextul canadian..Fundul antivarroa ar trebui insa utilizat etans in sensul de a nu incuraja dezvioltarea acarianului in loc de a o incetini, urmand scaderea temperaturii din stup.Acest aspect al precautiei este extrem de important.Fundul va fi etansat de o tava mobila ce va permite, la intervale regulate de timp, curatarea rezidurilor acumulate.Aceasta tava este utila si pentru observatii.Recomandam de asemenea ca distanta dintreb tava mobila si plasa sa fie de 4cm pentru a nu permite acarianului reintrarea in familie, asta pana ce alte studii vor arata ca aceasta distanta poate fi redusa..
Recomandarea noastra cu privire la utilizarea fundului antivarroa nu se bazeaza doar pe eliminarea acarienilor vii cazuti in mod natura ci si pe cateva alte observatii si fapte:

-fundul antivarroa pare sa mareasca eficienta fluvalinatului (mavrirolului n.tr.) si in principiu sa creasca eficienta tratamentului
-fundul antivarooa face sa scada rezistenta acarianului la fluvalinat.Acarienii slabiti de tratament dar nu ucisi sunt eliminati din stup si nu se mai pot reproduce.In contextul dezvoltarii rezistentei la medicatie, fundul antivarroa permite utilizarea medicamentului un timp mai indelungat.
-fundul antivarroa simplifica enorm diagnosticarea gradului de infestare cu acarieni in familie.Nu mai este necesara luarea unei masuri suplimentare de protectie a rezidurilor contra eliminarii.Cum de altfel nu mai este necesara deschiderea stupului pentru efectuarea eventuala a acestei operatiuni si intoducerea foii de carton intr-un spatiu ocupat de ciucuri de ceara si zeci daca nu sute de albine.Suplimentar fata de diagnosticarea gradului de infestare folosind medicamente se faca si o diagnosticare a caderii naturale a acarienilor.Cu ajutorul fundului antivarroa diagnosticarea caderii naturale se poate extinde pe o saptamana sau mai mult dand o acuratete mai mare rezultatelor.O astfel de diagnosticare se poate face si in timpul culesului.Alte doua studii au demonstrat o marire considerabila a spatiului ocupat de puiet.in cazul fundului antivarroa.Noi insa nu am urmarit acest aspect in cazul experimentului nostru.
-nu am sesizat nici un efect negativ al fundului antivarroa cat a stat cu sertarul etans de-a lungul sezonului apicol.Trebuie de asemenea neaparat sa mentionam necesitatea eliminarii rezidurilor lunar pentru evitarea instaurarii gaselnitei.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde Liviu Sarbu » 15 Iul 2011, 10:18

La pomi gargarita, la albine gaselnita. De data asta le-am incurcat.
Avatar utilizator
Liviu Sarbu
 
Mesaje: 76
Membru din: 05 Iul 2011, 10:47
Localitate: Oradea

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 05 Aug 2011, 08:17

am tot citit despre fundul antivarrooa si fiindca parerile sunt impartite a-si vrea sa fac fundul unui stup , de proba , cu plasa doar pe o portiune . acum nu stiu exact , daca iarna folosesc inchiderea etansa a capacului , ce dimensiune ar trebui sa aibe portiunea cu plasa de pe fundul stupului ca sa nu apara condensul in stup . a-si vrea sa stiu care ar fi dimensiunea minima pt ca vreau sa o fac cat de mica dar in acelasi timp sa permita schimbul de gaze si sa nu apara condensul ! mersi anticipat ! numai bine si multa sanatate ! :D :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 09:49

La un stupar " batran " am vazut asa: fundul plin si pe centru o fanta dreptunghiulara cam de 10/20cm din plasa.
Peste vara era deschisa, peste iarna o obtura cu o scandura.Avea facute 2 ghidaje ptr.asta.

Eu merg pe varianta fundul cu plasa si daca la iarna e nevoie pun stupul peste o coala de exrudat si gata. Tot din exrudat pot practica orisice decupaj ptr.ventilatie. Consider ca e mai simpla ideea asta.
Din tot ce am citit, parerile sunt impartite in ceea ce priveste fundul.
Personal merg pe ventilatie maxima , important este ca stupul sa nu stea in calea vantului.

Spor,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde ciptheman » 05 Aug 2011, 11:29

am toti stupii cu plasa pe tot fundul si iarna trecuta au iernat foarte bine fara condens sau mucegai, toata iarna au stat fara tabla de fapt singurele perioade cand o bag este la tratamente.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 05 Aug 2011, 14:13

am inteles ce spuneti voi dar eu intreb, cat de mica poate sa fie sita deschisa pe fundul stupului ca sa nu se faca condens pe timp de iarna , in conditiile in care capacul este etans ! :?: :roll: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde jenica67 » 05 Aug 2011, 14:17

gabi bee undeva pe forumul vechi spunea pupemea ca, fanta minima este de 1/3 din fund, ca suprafata ca sa aiba efect. Eu am tot fundul gol, mai putin 60 de mm pe margine, si am inchis-o lasand o treime in momentul in care a aparut puietul, in primavara si complet inchis cand fac tratamente. In rest tot anul o tin deschisa si am tablele bagate in casa.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 19:12

Nu sunteti de acord ca daca protejezi stupul de vantul direct , iarna vorbind, poti lasa fundul gol? Scuze, cu plasa.
Sa aiva cum sa " respire "
Am citit pe forum ca cineva a gasit dupa nu stiu cat timp cativa stupi cu capacele luate de vant si albina nu avea nici o greata.....
Sau a facut misto.....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 05 Aug 2011, 20:13

salut Gabi !!! ce mai faci ??? eu am iernat prima data 4 familii iarna trecuta . din 4 am iesit din iarna cu 3 . cel care a murit era condamnat din start dar am incercat totusi !!!
am iernat cu fundul gol toata iarna !!! doar cand a aparut polenul si ca atare a crescut si cantitatea de puiet am inchis cu totul tabla de sub stupi .
probleme am avut pentru ca nu am apreciat bine cata mancare aveau si a trebuit sa le dau "miere in punga" .postarea cu mierea in punga este undeva pe forumul vechi!!!
sa auzim numai de bine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde gabi bee » 07 Aug 2011, 22:43

salut lucian ! spune-mi despre familia sau roiul pe care l-ai pierdut in prima iarna, pe cate rame l-ai bagat si cam ce mancare a avut de nu a reusit . poate ma ajuta sa fac si eu o comparatie cu ce am eu si sa nu patesc si eu la fel . multa sanatate ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde activ » 08 Aug 2011, 22:44

gabi bee scrie:salut lucian ! spune-mi despre familia sau roiul pe care l-ai pierdut in prima iarna, pe cate rame l-ai bagat si cam ce mancare a avut de nu a reusit . poate ma ajuta sa fac si eu o comparatie cu ce am eu si sa nu patesc si eu la fel . multa sanatate ! :D


Da am vrea si noi sa aflam motivul sau motivele pt care nu a reusit sa treaca iarna ... sa invatam din grselile tale , ca sa nu procedam si noi la fel. :shock:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Aug 2011, 22:52

gabi bee scrie:salut lucian ! spune-mi despre familia sau roiul pe care l-ai pierdut in prima iarna, pe cate rame l-ai bagat si cam ce mancare a avut de nu a reusit . poate ma ajuta sa fac si eu o comparatie cu ce am eu si sa nu patesc si eu la fel . multa sanatate ! :D

a fost o insiruire de evenimente nefericite !!! te sun maine ca lucrez 16 ore la serviciu si iti povestesc . am mai scris despre el pe forumul vechi !!! pe maine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 08 Aug 2011, 22:53

activ scrie:
gabi bee scrie:salut lucian ! spune-mi despre familia sau roiul pe care l-ai pierdut in prima iarna, pe cate rame l-ai bagat si cam ce mancare a avut de nu a reusit . poate ma ajuta sa fac si eu o comparatie cu ce am eu si sa nu patesc si eu la fel . multa sanatate ! :D


Da am vrea si noi sa aflam motivul sau motivele pt care nu a reusit sa treaca iarna ... sa invatam din grselile tale , ca sa nu procedam si noi la fel. :shock:

maine !!! cu mare placere !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde pin » 28 Aug 2012, 13:48

Adi Hodis scrie:Am iernat cu cat echipat cu rame fara miere SUB CUIB ... si totul a fost OK.
Am scos catul de sub cuib in aprilie, cand am facut inversarile. ;)


Te rog sa ne spui si cand bagi catul sub cuib si daca putina miere care mai e capacita prin cat, culeasa dupa ultima extractie poate fi descapacita atunci sau trebuie trasa inainte de a fi bagat catul sub cuib.
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde ves.lucian.zabrani » 28 Aug 2012, 21:05

pe mine m-a invatat nea Gica asa : cand temperaturile scad noaptea sub 10*C se pune o folie intre cuib si cat indoita putin la un colt !!! pe acolo albinele vor cara mierea din cat in cuib !!! mierea de pe ramele din cat se descapaceste periodic !!! eu am descapacit si cate 2 rame odata !!! dupa ce ai descapacit si albinele au carat toata mierea in cuib exact acolo unde trebuie , adica unde a eclozionat puietul care este tot mai putin , se pune catul cu toate ramele sub cuib si folia deasupra ramelor din cuib !!! iernare usoara !!! :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: mai tinem tabla bagata sub sita antivarooa ?

Mesajde victor s » 29 Aug 2012, 17:09

Vezi tu Lucian, treaba este mai complicata decat o expui tu acum si de ce spun asta...am incercat si eu anul trecut aceasta varianta si am intrat intr-o criza de timp teribila (dat fiind faptul ca eu merg la stupi doar la sfarsit de saptamana). In loc sa care mierea in cuib, ele mai aduceau nectar proaspat de pe unde gaseau.
Este buna varianta ta doar pe jumatate (cel putin pentru mine). Folia este buna intre cuib si magazie dar foloseste-o si ca diafragma in cuib, adica da-o dupa ultima rama de cuib, iar dupa aceasta dia-folie baga rame descapacite. vor fi trase mai repede decat te astepti. Acesta este varianta care ma avantajeaza cel mai bine .
Si inca un secret de-al lui nea Gica... dupa descapacirea ramelor, stropiti-le cu un apa dintr-un pufarici de geamuri.
Odihneasca-se in pace !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 44 vizitatori