Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde livas » 07 Noi 2012, 01:03

Ruben scrie:

Mai,. :) Mi s-a paraut geniala faza cu blocatul curentilor de aer.


ei, se pare ca aici e calitatea cea mai mare, la stupi cu dimensiunile astea.
Am folosit shi mai folosesc stupi pe 12 rame, da cand ma gandesc ce-i la curu lor iarna, mai ales la cei cu fund antivarooa, ma doare capu, chiar daca au folie sus, curentzi de aer tot se formeaza pe langa ghem, tre sa bagi nishte tzevi de stupi pe 8 sau 9rame, ca alfel ii gaseshti uscatzi de papa shi nu shtii de ce,
.. mai au shi curu plin shi se caca prin sufragerie :lol: shi iar nu stii de ce!!!...miere de mana, alea, alea,.....vax!!
Ma uit in cei de 10 rame, ei.. parca e altceva!!
Incerc sa ma uit cu ochii mintzii shi intr- un turnuletz de asta,ei cum e :?: ...parca la asta nu mai trebe 7 kile de papa sa-l aduci pe linia de plutire ca la ala de 12 rame, in primavara!!
...ca daca ne gandim bine, din nov. pana in martie ne arde cel mai tare pe la matze, ca daca am ajuns atunci, iar suntem noi tata lor :D
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde horia_ch » 07 Noi 2012, 09:29

Cred că am prins şi eu, într-un final, ideea cu blocarea curenţilor de aer şi a pernei de aer cald de deasupra ghemului. Totuşi, cred că îmi scapă un lucru, şi anume ce se întâmplă cu vaporii de apă, care sunt produşi din abundenţă de ghem. Dacă sus e închis tot (că altfel perna de aer cald dispare), jos e ghemul care continuă să producă vapori... Între ele umiditatea va atinge, după mintea mea, foarte curând valoarea de 100%. Sau nu? :?: :?:
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde amadeusmbi » 07 Noi 2012, 10:14

Dl Livas, multumim de articol. Pentru mine este o noutate si m-am bucurat sa vad ca cineva a experimentat stupul lui Antonescu la care mie imi sta minte de ceva vreme. Din ce spune articolul de desprind citeva concluzii:
- iernarea nu-i chiar floare la ureche in acest stup;
- lungire ramei te face sa te indrepti catre Layens; daca n-ar fi nevoie sa schimbi fagurii ai putea sa faci cuib pe layens si caturi de care vrea muschii tai.
Sunt convins ca autorul nu era un neica nimeni in apicultura (nici ca vechime nici ca nivel de cunoastere) si nu avea nici 3,14 stupi insa atunci cand vine vorba de iernare, pe langa multe alte considerente ce trebuie luate in calcul ,nu-mi iese din cap vorba regretatului Gica Romanescu, "in stupi nu tii matze lesinate"... Oare o familie puternica chiar nu poate urca in corpul 2 cand e f frig? Aici colegii cu ME ne pot lumina. Cu atit mai mult cu cit Antonescu prezinta ca unul din avantajele acestui stup tocmai iernarea facila.
Nu am editia din '84 a cartii d-lui Antonescu insa as fi curios daca in aceasta a doua editie mai specifica ceva despre acest model de stup

Respect!
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 11:49

Iese pe urdinis, la nivelul ghemului e cald, curenti verticali pe langa ghem nu sunt care sa raceasca suprafetele, deasupra ghemului e cald, ramele cu miere de deasupra conserva oarecum acea "caldura" daca putem sa-i zicem caldura...e o temperatura diferita de ce e sub ghem si afara; dedesubt e rece, apa condenseaza jos pe zonele reci si este eliminata pe urdinis...asa-mi imaginez.
La fel cum se intampla in stupii Delon sau in stupii lui Ivan Brandusic din cate am inteles...ma rog la el e un fenomen foarte ciudat, sus e mai rece decat sub ghem, el sustine ca CO2 nu coboara fiind mai greu decat aerul ci urca preluat fiind de caldura, totusi afirmatia asta daca o pui peste poza facuta cu termocamera...nu-ti da de nici o culoare, da numai cu virgula!!
Delon dadea stupii cu ulei de in, apoi cufundati in parafina apoi vopsea pe baza de aluminiu la exterior...DE CE??...tocmai ca sa-i faca impermeabili, ca lemnul sa nu traga apa din interior, si nici din exterior, apoi aluminiul sa izoleze termic, sa nu permita transferul termic prin lemnul lazii, singurul loc prin care lada sa respire sa fie urdinisul sau plasa de pe fund, la stupii cu plasa.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 12:06

Mesajde amadeusmbi » Astăzi, , 10:14
Dl Livas, multumim de articol. Pentru mine este o noutate si m-am bucurat sa vad ca cineva a experimentat stupul lui Antonescu la care mie imi sta minte de ceva vreme. Din ce spune articolul de desprind citeva concluzii:
- iernarea nu-i chiar floare la ureche in acest stup;
- lungire ramei te face sa te indrepti catre Layens; daca n-ar fi nevoie sa schimbi fagurii ai putea sa faci cuib pe layens si caturi de care vrea muschii tai.
Sunt convins ca autorul nu era un neica nimeni in apicultura (nici ca vechime nici ca nivel de cunoastere) si nu avea nici 3,14 stupi insa atunci cand vine vorba de iernare, pe langa multe alte considerente ce trebuie luate in calcul ,nu-mi iese din cap vorba regretatului Gica Romanescu, "in stupi nu tii matze lesinate"... Oare o familie puternica chiar nu poate urca in corpul 2 cand e f frig? Aici colegii cu ME ne pot lumina. Cu atit mai mult cu cit Antonescu prezinta ca unul din avantajele acestui stup tocmai iernarea facila.
Nu am editia din '84 a cartii d-lui Antonescu insa as fi curios daca in aceasta a doua editie mai specifica ceva despre acest model de stup

Respect!

Mai asta cu urcatu si coboratu ghemului mie mi se pare o trasnaie, am lucrat cu 2*1/1, si in totdeauna, albinele carau mierea de pe ramele de jos in ramele de sus, fara sa descapacesc eu ceva, puneau penultimul puiet jos si odata cu venirea vremii mai reci si a golirii ramelor de jos, urcau in corpul superior toate si acolo mai faceau loc pe mijloc pt ceva puiet, ultimele sarje, si cu asta punct...iernau in corpul superior.
La ME in mod normal povestea tre sa stea asemanator, adica ultimul puiet e jos, odata cu incetarea pontei se cara toate sus pe miere, nu raman tzapene pe ramele goale de jos, si sa zic daca sfera e mare mai sta putin si pe spetezele ramelor de jos sau musca putin din partea superioara a ramelor de jos.
Acum daca va uitati la tehnica Dan Margarit o sa vedeti ca el niciodata nu ierneaza un roi in doua corpuri de ME, NICIODATA...daca e mic, se ierneaza roi alaturati pe un singur corp cu miere, daca e ceva intre se ierneaza pe doua corpuri a cate 6 rame, daca e bun familie de productie care inainte de venirea frigului si de strangerea in ghem ocupa DOUA corpuri ME, atunci ierneaza pe doua corpuri ME. Deci de aia am zis odata, da-i un stup ME unui unoscator si unul unuia care abia invatza si rezultatele vor fi diferite...CU SIGURANTZA! ....si nu e de vina lada, asa cum nici lada Antonescu nu a fost de vina in experimentul predecesorului nostru, ci tehnica aplicata!!
Ti-ai dat singur raspunsul mai sus...o familie puternica urca pe miere fara probleme dupa ce elibereaza ramele de jos de miere si puiet.
Cu siguranta ca Antonescu a iernat mai bine decat omuletul cu experimentul...nu mai zic mai multe, dar daca nu urca matca in corpul superior sa depuna oua cand corpul inferior e full...atunci este o problema care tine de tehnica aplicata...tine strict de apicultor.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2012, 12:37

BUNKA scrie:La ME in mod normal povestea tre sa stea asemanator, adica ultimul puiet e jos, odata cu incetarea pontei se cara toate sus pe miere, nu raman tzapene pe ramele goale de jos, si sa zic daca sfera e mare mai sta putin si pe spetezele ramelor de jos sau musca putin din partea superioara a ramelor de jos.


Daca ramele de sus sunt pline si familia este puternica ea acum nu ar trebui sa fie urcata mai mult de 5-10 cm in corpul superior.
Roii de obicei se ierneaza pe 2 corpuri. Corpul de sus cu miere si toate albinele in el si un corp sub el cu rame goale.
Sau daca au mai bine de 4 rame pline cu albine se pot ierna la fel ca familiile normale, adica se pune corp cu miere deasupra si urca ele. Infiferent de cata miere au in corpul de jos ele pe masura ce mananca o sa urce sus(distanta intre corpuri max 1,5 cm! si ghemul foarte bine strans). Iernate asa de obicei ies mult mai bine in primavara decat daca ar fi puse direct in corpul de sus.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 12:43

Eu am gasit altceva scris pe tema asta si acolo se sustinea exact asta...pt a nu permite trasfer termic, daca vrei caut si dau link, imi aduc aminte perfect, binenteles ca si lemnul este mai rezistent.
Este interesant de vazut daca capacitatile izolatoare ale lemnului netratat sunt aceleasi cu lemnul bine protejat impotriva apei si peste care este aplicata vopsea cu aluminiu...aluminiul din cate stiu eu este un excelent izolant termic...mai multe insa nu pot sa spun, ci doar sa banui ca lemnul in cele doua situatii are proprietati sensibil diferite in ce priveste transferul termic.
Mai e un aspect, gandeste-te ca un lemn netratat absoarbe umiditate, asta face ca sa fie ud, si sa fie in contact cu albina stupul fiind 30/30cm interior...cam cum crezi ca se simte albina stand lipita de o suprafata uda, sau umeda si rece, pt ca nu-i asa afara este frig si oricat de bun izolant termic si fonic o fi lemnul, raceala de afara tot se simte si lanivelul fibrelor, banuiasc ca ai pus mana pe o bucata de lemn iarna.
Deci eu cred ca tratamentul ala nu era facut asa de flori de nuc..

Nu inteleg ca modalitatea lui Delon de a trata lemnul e veche si lipsita de randament...mie mi se pare mai actuala ca oricand, si eu dau lemnul cu ulei de in, si sincer, nu as da cu vopsea nici cum, poate ca daca as vrea sa tratez un corp dupa gustul meu as face 2-3 imbaieri in ulei de in, urmat de expunere la caldura, binenteles ca facute consecutiv dar cu timp duficient intre imbaieri pt ca lemnul sa traga tot cat mai adanc in fibra lui, apoi as cufunda in ceva, ceara fierbinte sau parafina...asta ar fi tratamentul ideal dupa mintea mea aplicat lemnului care urmeaza sa stea in conditiile in care sta lemnul stupilor...deci pt ca folosea ulei de in, parafina si vopsea cu aluminiu...mi se pare un tratament foarte bun pt lemnul destinat stupilor...parerea mea.
Eu poate nu as folosi aluminiu din alte considerente dar nu discut aici!!
Cu respect!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 12:55

Domnilor livas si dogvet ... tin sa va multumesc pentru interventiile pertinente si binevoitoare cu material bibliografic in acest topic, materiale cu care va rog pe toti sa contribuiti in masura cunostintelor dumneavoastra :geek: si care sa aduca un plus de maturitate topicului nostru ... si pe care sa-l transforme cu timpul, dintr-o discutie relativ sterila, intr-o cercetare colectiva din care sa avem cu totiiiiii de castigat. :idea:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 12:59

EEE ..Jony ai rupt din context, am zis ca o familie puternica (acum noi nu intelegem prin familie puternica toti acelasi lucru)...mie mi-au placut familiile puternice pe 2 corpuri ale lui Dan Margarit, deci una puternica am zis ca urca fara probleme, insa una care ca si sfera stransa ocupa doar un corp ME, este o greseala dupa parerea mea sa se gaseasca la timpul asta pe ramele de jos si doar muscand putin din ramele de sus...tocmai de aia se intampla accidente ca mai apar familii moarte cu hrana in cap, ca uite asa vine maine o zi cu -10 grade si s-au c*cat pe ele de frig si crapa, ca daca doar musca putin din papa de sus se poate intampla ca hrana sa nu fie transmisa cu rapiditate in toata masa ghemului...stimca albinele se hranesc in grup, transforma hrana in grup insa cand se pune problema de supravietuire iarna, prefer sa stau linistit gandindu-ma ca orice albina sta calare pe o celula plina de miere nu pe una goala asteptand ca una de la etaju 10 sa-i aduca miere sa nu moara de foame...parerea mea strict personala...este o GRESEALA.
Eu mi-am facut ME, dar o sa incerc pe cat posibil sa aplic ce am vazut la cei de la FrenchBeeFarm si la cei pt care lucreaza Dan Margarit...imi place tehnica lor mai mult decat a noastra!
Daca ai fost atent ai vazut ca in corpul de jos la cei puternici niciodata nu se afla doar rame goale asa cum se face pe la noi sau doar cu coroane mici de miere, ci sunt rame pline capacite, cate 4-5 rame blindate, si sus e full, n-as lasa sub nici o forma ghemul sa se formeze jos fara ca sa aiba 4-5 rame full...mi se pare riscul prea mare, mai ales ca noi nu prea avem notiunea de familie puternica, ce consideram noi puternic la ei este cel mult MEDIU!!

Ma, eu am pus materiale despre stupii R Delon de m-am plictisit, nu mai retin pe unde, o sa le gasesc si o sa fac o trimitere acolo.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 13:19

BUNKA scrie:Ma, eu am pus materiale despre stupii R Delon de m-am plictisit, nu mai retin pe unde, o sa le gasesc si o sa fac o trimitere acolo.


Te asteptam cu ele aici BUNKA. Sa le punem pe toate pe tapet sa vedem ce iese.
Multumiri anticipat ! ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2012, 13:33

BUNKA in cazul asta ar trebui ca in fiecare an sa am moarte 80-90% din familii. :)
Multe familii urca in corpul 2 dupa Craciun, adica la 1 decembrie nici macar nu au ajuns deasupra leatului de la ramele de jos ;)

Cam aceeasi treaba o vad si la Dan Margarit, adica albinele ierneaza tot jos si pe masura ce mananca urca sus. Poate si pentru ca acolo iarna este mai lunga, adica trebuie o cantitatea de miere mai mare. Daca ramele de sus sunt pline plusul ala de miere doar pe ramele de jos mai poate fi pus.
Este aceeasi tehnica veche de cateva zeci de ani.

Daca urca un roi pe 4 rame sus de ce crezi ca nu ar urca o familie pe 9-10 rame?

Si mai este o mica problema. In Canada sunt niste temperaturi iarna mult mai scazute decat la noi. Adica o familie foarte puternica sigur nu o sa inceapa ponta aiurea doar pt ca este puternica.
La noi o astfel de familie ar incepe ponta mult mai repede.

Am testat acum cativa ani. Adica am unit 2 familii peste medie si am facut una pe 14-16 rame pline cu albine. A iesit ceva mai puternica in primavara decat celelalte dar consumul de miere a fost mult mai mare raportat la numarul de albine. In ianuarie deja avea puiet. Intr-un fel merita .. in altul nu.

Daca vrei astfel de familii trebuie sa aduci matci de acolo(da stiu, eu ala care sunt impotriva importului de matci spun asta :lol: ). Carpatinele ierneaza cu un numar mediu de albine raportat la alte rase. Adica nici prea putine cum se intampla la carnica nici prea multe cum fac albinele din zonele mai nordice, alea rusesti de exemplu.
Sa zicem ca aduci matci, totusi la temperaturile de la noi forteaza matcile sa inceapa ponta mult mai repede, automat consum mai mare de hrana. Plus de albina foarte mare de obicei nu este.

Trebuie sa ne adaptam modul de iernare la tipul de stup, clima si nu in ultimul rand rasa de albine. Parerea mea este ca la carpatine tot ce este intr 6 - 9 intervale cu albina sunt perfecte dpdv al consumului si a dezvoltarii din primavara. O astfel de familie la 1 iunie(aici in zona de munte, adica 10 zile inainte de salcam) are 3 corpuri ME bine acoperite cu albine. Bineinteles daca are o matca buna si miere suficienta(intr-un an cat de cat ok nu are nevoie de nici o stimulare).

Parerea mea, poate ma insel ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2012, 13:37

dogvet scrie:Referitor le ce spuneti mai sus vizavi de vopseaua de aluminiu,trebuie sa stiti ca aluminiul e unul din cei mai buni conductori termici si nu izolatori asa cum spuneti dvs.apa va sta pe stupul respectiv datorita modului de asigurare a circuitului vaporilor.Observ ca dvs spuneti,,as face ,as trata lemnul,''deci cred ca in afara uleiului de in inca nu ati dat cu altceva pe stup si din aceasta cauza nu credeti ca procesul lui Delon e vechi si fara randament.Scuze daca am fost off topic.


Aluminiul este u element chimic neurotoxic, nu are ce cauta in interiorul sau exteriorul stupilor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 13:53

Am cateva lucruri sa spun:
1 aluminiul este unul dintre cei mai buni izolatori termici, o fi el bun conductor electric dar termic este izolant, nu degeaba se foloseste folia de aluminiu in cele mai diverse domenii, de la izolarea podurilor de case, a subsolurilor, si a peretilor caselor, are proprietatea de a reflecta caldura, este un conductor termic prost...sunt cunoscute foliile de supravietuire pt cei care urca pe munte, te invelesti cu ea si caldura generata de corp nu se mai pierde, te incalzesti imediat, sau se mai foloseste in caz de accident, la arsi etc...sunt pe net filme cu apicultori francezi ce folosesc perne din folie de aluminiu ca izolator peste podisor sau folie de aluminiu tot cu perna de aer la mijloc pt izolarea stupilor la exterior. Am studiat problema in amanunt, am si scris pe tema asta, cand inca nu ne deschisese mintea Dan Margarit despre materialul cu care impacheteaza ei, sunt ani de atunci, cautam materiale izolatoare, am gasit folia cu bule cu folie dubla de aluminiu care are niste proprietati deosebit de bune izolatoare etc...pt mine subiectul este foarte vechi si foarte clarificat. Ar trebui sa rascolesc tot netul sa va dau linkuri, pe unde am scris, si dezbatut problema...nu stiu daca am timp sa fac asta.
2. Daca spui ca ramele pline in C1 sunt moarte sigura inseamna ca lui Margarit i-au murit deja toti stupii!
3. Nu, nu am dat cu altceva pe stupi in afara de ulei de in, dar cunoscand experienta lui Andrei calinescu si a celor din Canada si SUA care prefera parafinarea, am incredere in parafinare, sau ceruire...deci ambele metode sunt bune, si pot fi aplicate una dupa alta intai ambaiere in ulei de in apoi parafinare.
4 Despre vopseaua pe baza de aluminiu am spus ca nu as da cu ea si am zis ca nu dezvolt....vad ca v-ati prins de ce!!
5. Daca nu as da cu aluminiu in stup sau pe stup nu inseamna ca nu as proteja stupul pe timpul iernii cu o husa gen folie cu bule aluminizata, as face asta... insa intre timp un amic de al meu a facut un experiment de acest tip si concluziile au fost surprinzatoare :mrgreen:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 14:13

Dan Margarit avea stupii pe doua corpuri, corpul superior full, iar jos cam 5 rame pline oki si capacite, cand s-au format ghemele albina era jos, si cumva si corpul doi avea albina spre centrul paletului, ajungea pana la spetezele superioare ale corpului 2, deci clar ca era destul de mult pe corpul doi, bine, el acolo avea si o cosarca de albine, ideea e ca nu le lasa jos fara nimic, da e iarna intradevar este mai taioasa, si ceva mai lunga, asta e motivul pt care ce ierneaza afara trebuie sa fie puternic si sa aiba rezerve.
E normal sa fie un consum mai mare la un ghem dublu sa zicem, consumul nu va fi dublu neaparat pt ca este dovedit faptul ca raportat la gk de albine consumul scade per kg odata cu cresterea numarului de albine din ghem...daca o familie sa zicem consuma 15kg de miere intr-o iarna, o familie dubla ca si numar de albine nu va consuma 30kg ci undeva intre 20-25kg, care binenteles este peste 15kg, dar nu dublu.
Ca se depune puiet timpuriu...bine ar fi sa fie asa, de la astfel de colonii faci roii la sfarsit de martie, asa cum ai face Margarit prin Aprilie la ei care e cam martie la noi...numai asa au populatii ridicate, din punctul meu de vedere exceptand matcile, si referindune doar la tehnica, ei fac acolo ce recomanda Aurel Malaiu in cartea sa, si Dan Margarit a si spus cu gura lui ca daca s-ar intoarce in Romania ar aplica 80% din ce face acolo...el a ajuns acolo si s-a adaptat unei tehnologii impamantenite, a invatzat-o, a inteles-o, si pe baza a ceea ce stia ca facea acasa a ajuns la concluzia ca se poate aplica tehnica si la noi.

Ca trebuie matci bune e clar, eu asta caut sa invatz acum, m-am edificat vis-a-vis de tehnica, de tipul de lada potrivit, lipsesc cunostintele aprofundate pe partea de material genetic, crestere si selectie de matci.

Sa inteleg ca iernarea calare pe celule goale e mai sigura decat iernarea pe miere, probabil ca de asta se vorbeste foarte mult despre..."" urca sau nu urca ghemul"", a murit sau n-a murit...de asta reticenta fata de stupul ME care s-a impamantenit la noi....plus ca la FrenchBeeFarm am vazut cum se ierneaza roii pe 4 rame alaturati in aceeasi ladita si CALARE pe hrana...nu cred ca le dauneaza asta!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 14:16

Mie mi-au placut intotdeauna stupii pe care i-am vazut la tine Jony, deci cu siguranta ca stii tu ce zici cu urcatul si cu ramele goale, insa sincer mie imi inspira teama sistemul tau, poate il stapanesti bine, dar eu nu as risca, sau ar trebui sa stau pe langa unul ca tine vreo 3 ierni ca sa vad ce si cum pt ca dupa aceea sa am curaj sa fac asta!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 07 Noi 2012, 14:21

Mai...hai sa va spun :lol: ..un prieten al meu, care a trecut pe ME inaintea mea, avea o dilema, cum sa scada consumul,
Ai era frica ca nu urca ghemul...i-a scuturat pe un corp, apoi le-a pus corpul doi la loc, apoi i-a urcat in masina sub prelata, batea soarele acolo, prelata uda, caldura ghemele desfacute, apoi i-a dat jos etc, si ce s-a gandit...sa-i izoleze cu folie cu bule aluminizata, nu stiu cata albina avea in lazi insa, a facut asta, a pus termometrul, si in timpul zilei inauntru era mai frig decat afara :lol:
Izola, insa izola frigul......pana la urma a dat folia jos si a pus folie neagra simpla...toate astea intr-o singura iarna!!
A muncit saracul om!! :lol: ...si toate astea ca sa traga niste concluzii :idea:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori