Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 12:23

desprealbine scrie:bine domnule activ daca neavand niciun stup a ti inventat un nou stup atunci intrebarea logica este ce nereguli a ti gasit la alte sisteme de stupi de v a facut sa cautati un alt tip de stup


Ohhohhooooo!!!!!!!!!!! :lol:
Cata treaba ai!!!!!!! Fratzica, pai sunt foarte multe aspecte, garla, daca ma apuc sa-ti zic, nu mai terminam o luna cu discutiile, mai bine apuca-te tu de citit si de gandit si o sa afli, cel mult putem sa-ti dam niste linkuri...daa, atat !!
Mura-n gura, toata lumea ar vrea asa, dar in timp ce unii isi fut niste ani din viatza cercetand si experimentand pe munca si bani, altii nici sa citeasca nu-s in stare!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 12:32

desprealbine scrie:iar in legatura cu mareainspiratie domnilor cand cineva din primul an de apicultura spune ca a inventat un stup care in 5 ani va arunca dadantul la gunoi asta nu este MARE INSPIRATIE


Imi pare rau, trebuie sa-ti raspund punctual la afirmatiile astea, nu pot sa ma abtin.
Unu la mana, nu este inventat de Activ, asa cum nu e nici de Bunka, noi pur si simplu la fel ca altii inaintea noastra de ex ValyCot, i-am descoperit avantajele, plusurile fatza de celelalte sisteme ca-s ele stas sau nu.
Dadantul nu va fi aruncat la gunoi pt ca cu siguranta, unii nu-l vor inlocui din motive de bani, altii din nestiintza, altii din conservatorism si din cine stie din ce alte motive, insa...cu siguranta ca astia putini cat suntem care o sa mergem pe ideea unui stup mic in sectiune si patrat vom veni cu ceva "nou" in lumea asta cand STAS-ul a sufocat totul, am pus nou in ghilimele pt ca nu e nou, dar fatza de cat de raspandite sunt pot fi considerate o noutate..experientza noastra pe sistemele astea o sa fie un plus pt apicultura....si da iti trebuie MARE INSPIRATIE ca fara sa ai cutia in fatza sa ti-o imaginezi, sa-ti imaginezi iernarea in asa ceva, sa-ti imaginezi dezvoltarea in sezon activ in asa ceva, sa-ti imaginezi cu sunt amplasate rezervele, puietul, cum s-ar desfasura ponta, cum s-ar comporta roii formati pe un corp, etc...sunt multe chestii si iti trebuie imaginatie, creativitate, gandire sa intelegi ce si cum cu lazile astea.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 12:43

desprealbine scrie:sa italeg asa stupul asta nou este mai bun ca dad pt ca este patrat si ai mai zis cu natura cu astea cateva afronturi nu putem sa le bagam la categoria ARGUMENTE isusi tonul pe care l ai adoptat defavorizeaza o discutie constructiva


Argumentele le cauti pe FORUM...s-a mai discutat, citeste!!
S-a discutat despre problemele Dadantului, s-a discutat despre Layens cu plusuri si minusuri, s-a discutat despre ME, despre Warre...si s-a discutat si despre Delon sau Antonescu...deci dupa ce citesti tot poti sa vezi cu okii mintii ce e plauzibil si ce nu legat de lazile astea...poti sa discuti cu Activ sau cu mine sau cu altii care cat de cat au studiat problema. Daca vrei sa afli mai multe intreaba de ValyCot el are asemenea stupi de foarte mult timp si-ti poate da detalii concrete asta daca-l rogi frumos pe privat!!

Legat de ton, pai la ce ton te astepti dupa tonul pe care l-ai folosit tu la adresa lui Activ?? Aerele de superioritate nu-si au locul aici in conditiile in care nici nu stim cine esti, si ce experientza ai...daca venea un astfel de ton de la un Lucky StryKe, sau de la un Valter, sau de la un Pupemea, sau de la un Donbazil sau altii ca ei, intelegeam...dar daca vine de la "desprealbione" pe care nu-l stie nimeni ce si cum de el nu-l intzeleg.
Trebuia sa intri mai finutz pe forum, sa ne cunoastem putin intai asa cum a zis Daniel, si sa cauti singurel putina documentatie pe tema asta...sau macar sa ceri niste linkuri, sa zici, dom-le nu va suparati, sunt nou, ma cheama x, ma intereseaza cutare problema, spuneti-mi unde sa citesc sa ma documentez...era altceva!!
Deci, vezi ca fiecare actiune, are si reactiune...deci in primul rand tonul tau a fost gresit!!
Ultima oară modificat de BUNKA pe 13 Noi 2012, 13:03, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 12:44

desprealbine scrie:pana acum aparatorii acestui stup vor sa arate ce extraordinari sunt ei dar cu stupul cum ramane el stupul trebuie sa fie extraordinar


Cu sigurantza e!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde alt stupar » 13 Noi 2012, 13:10

Bunka, ti-ai si gasit pe cine sa irosesti clapele...
lasa-l sa-si expuna el mai intai nemultumirile... la ce sa facem noi munca de convingere pentru un anonim care vine si arunca doua-trei vorbe de intaratare ?
poate intre timp binevoieste sa ne si spuna cate ceva legat de marea lui experienta.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 13:14

Citeste aici si "virtualizeaza" tu http://warre.biobees.com/delon.pdf nu e nevoie sa umplem iarasi pagini intregi de barbologie, s-a scris mult...daca tot scriem asa in nestire subiectele de N ori, pai o sa ajunga forumul asta la fel de mare ca ala vechi si n-o sa mai stii ce si unde sa cauti.
...uite si aici http://pcela.rs/alpine_hive_1.htm
...sau aici http://pchelhom.ucoz.ru/index/0-4
...sau aici http://stuparitul.3xforum.ro/post/8298/ ... GER_DELON/

...si mai cauta si tu ca e material garla, ti-am dat ceva asa la repezeala!! Oricum e destul ca sa intelegi de ce e mei bun patrat decat dreptunghiular, si de ce nu mai mare de 33/33cm.
...daca te gandesti bine la L:ayens, o sa vezi ca 2-3 corpuri de astea inseamna iernarea pe un Layens care e cea mai buna...se imbina insa si cu standardizarea MER sau ME, acelasi tip de rama si de corp..etc, citeste!!!

Daca te gandesti ca in scorbura fagurii ating si 1,5m inaltime dar in sectiune spatiul nu e mai mare in medie de 30cm, calculeaza putin volume, numar de celule, tot ponta maxima in sezon, etc o sa intelegi ca astfel de stupi copie trunchiul de copac, scorbura...fara ca tu sa fii nevoit sa umbli cu padurea dupa tine in pastoral ;)
Mai ia in calcul miscarea maselor de aer in timpul iernii, si in timpul verii, ce se intampla cu CO2 iarna, umiditate, tot ce te intereseaza pt ca albina sa stea ok acolo...ia in calcul tot si mai vorbim!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valy_cot » 13 Noi 2012, 13:23

desprealbine scrie:eu 4 rame de albine in amaratul de dad voi echivalentul de albine in revolutionarul stup PRESUPUNEM aceleas conditii de hrana clima matca hai sa virtualizam

Depinde care sunt motivele de ai 4 rame cu albina( tratamente nefacute, si alte lucrari de baza). Sa nu credem ca la acest stup nu trebuie facute aceste lucrari de baza. Daca sunt facute, si din motive cum ar fi: un roi mai tarziu, este mai slab pe 4 rame, iti garantez ca va trece iarna mult mai usor decat pe dadant cu un consum minim de hrana.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 13:36

NU, acum despre cat de extraordinare au devenit lucrurile ar trebui sa citesti mult si sa gandesti bine la toate aspectele si sa vii cu o idee, adica sa spui tu de exemplu daca ti se pare mai bun la iernare decat alti stupi sau nu, cu argument, si apoi tot asa legat de consum in sezon rece, legat de ponta in primavara, legat de dispunerea rezervelor si tot asa, adica numai daca ai nelamuriri (ceva nou) sa intrebi sau sa te pui contra, dar eu cred ca daca citesti suficient gasesti suficiente raspunsuri cat sa nu ne pui sa scriem o carte aici!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 13:56

desprealbine scrie:
BUNKA scrie:NU, acum despre cat de extraordinare au devenit lucrurile ar trebui sa citesti mult si sa gandesti bine la toate aspectele si sa vii cu o idee, adica sa spui tu de exemplu daca ti se pare mai bun la iernare decat alti stupi sau nu, cu argument, si apoi tot asa legat de consum in sezon rece, legat de ponta in primavara, legat de dispunerea rezervelor si tot asa, adica numai daca ai nelamuriri (ceva nou) sa intrebi sau sa te pui contra, dar eu cred ca daca citesti suficient gasesti suficiente raspunsuri cat sa nu ne pui sa scriem o carte aici!

ca sa spui ca este mai buna trebuie sa comparam exact ce nu vrei tu sa faci


Pai compara singur frate si trage-ti singur concluziile, daca ti se pare ok aplica, daca nu....NU!!
E atat de simplu, si ...DACA AI IDENTIFICAT PROBLELE LA CARE NU AI GASIT RASPUNS NICAIERI, vino si pune problema pe tapet aici, si o discutam!!
Noi am facut comparatiile de mult, am tras concluziile, tu vad ca nu vrei sa citesti...ma indoiesc ca daca ai rumegat putin PDF-ul nu ti-au fost oferite explicatii...da` n-ai citit nik, nu te intereseaza decat ceva contra cu cineva pe aici!!!
Nu intra nimeni in jocul tau, nu vezi...numai eu am avut rabdarea sa discut cu tine, si sa-ti dau si niste lincuri de unde sa pricepi cate ceva.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valy_cot » 13 Noi 2012, 14:06

BUNKA scrie:
desprealbine scrie:
BUNKA scrie:NU, acum despre cat de extraordinare au devenit lucrurile ar trebui sa citesti mult si sa gandesti bine la toate aspectele si sa vii cu o idee, adica sa spui tu de exemplu daca ti se pare mai bun la iernare decat alti stupi sau nu, cu argument, si apoi tot asa legat de consum in sezon rece, legat de ponta in primavara, legat de dispunerea rezervelor si tot asa, adica numai daca ai nelamuriri (ceva nou) sa intrebi sau sa te pui contra, dar eu cred ca daca citesti suficient gasesti suficiente raspunsuri cat sa nu ne pui sa scriem o carte aici!

ca sa spui ca este mai buna trebuie sa comparam exact ce nu vrei tu sa faci


Pai compara singur frate si trage-ti singur concluziile, daca ti se pare ok aplica, daca nu....NU!!
E atat de simplu, si ...DACA AI IDENTIFICAT PROBLELE LA CARE NU AI GASIT RASPUNS NICAIERI, vino si pune problema pe tapet aici, si o discutam!!
Noi am facut comparatiile de mult, am tras concluziile, tu vad ca nu vrei sa citesti...ma indoiesc ca daca ai rumegat putin PDF-ul nu ti-au fost oferite explicatii...da` n-ai citit nik, nu te intereseaza decat ceva contra cu cineva pe aici!!!
Nu intra nimeni in jocul tau, nu vezi...numai eu am avut rabdarea sa discut cu tine, si sa-ti dau si niste lincuri de unde sa pricepi cate ceva.

Bunka are dreptate daca te intereseaza subiectul si vrei sa inveti ceva in acest sens studiaza si daca vrei sa te convingi pune in practica .
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valy_cot » 13 Noi 2012, 14:08

desprealbine scrie:este usor sa dai explicatii in MONOLOG in dialog e mai greu ca poate dai de cineva care i ti arata pe unde ai gresit

Care dialog ?
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 14:22

desprealbine scrie:este usor sa dai explicatii in MONOLOG in dialog e mai greu ca poate dai de cineva care i ti arata pe unde ai gresit


Sa inteleg ca desi nu stii nimic despre ce discutam noi aici vrei totusi sa ne demonstrezi ca am gresit....vezi, exact asta e aerul de superioritate cu care ai intrat aici si pe care nu vrei sa-l abandonezi, te-am trimis elegant in locul unde gasesti raspunsuri, si totusi tu vrei sa scriem carti aici ca sa ce???....sa imi demonstrezi mie, sau altora ca gresim si tu, esti ala care desi nu a citit PDF-ul ala macar,, din sutele de surse de informatie, gandeste-te numai cat s-a scris despre stupul Antonescu, care e tot pe acolo pe langa ce discutam noi.. ne invartim in jurul acelorasi dimensiuni, cu foarte mici variatii, 2-3 cm plus ici colo, deci desi nu ai studiat problema vrei din prima sa ne arati ce nepriceputi suntem noi in comparatie cu tine!!
Parerea mea, baga-te tata la citit si lasa scrisu`...te apuci de scris numai dupa ce ai citit oleaca si te-ai prins cum sta treaba.
Daca e sa discut cu cineva prefer sa discut cu Activ pt ca el desi e incepator asa cum in sens peiorativ l-ai numit, este un incepator foarte bine orientat, si care ia in calcul foarte multe lucruri, are o gandire complexa, si chiar mi-a facut placere sa discut cu el...el spre deosebire de tine, e la curent cu toate raspunsurile pe care le cauti tu si care vrei sa le combati sau sa ti se ofere pe tava!
Lasa tasta si baga la citit, ca sincer...daca te apuci de citit nu mai ai timp de taste!!
Eu spre ex sunt putin pasionat de fizica desi in scoala nu m-a interesat prea mult...iti spun sincer ca nu am timp sa citesc tonele de material didactic, ar trebui sa stau sa citesc 24 din 24 cativa ani si tot mi-ar fi greu sa pricep anumite fenomene foarte complexe...insa macar incerc, si cand am timp liber, citec ceva!!!

...e un vers care zice asa: " Fa si tu la fel! / Trage si tu ca el!"
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 13 Noi 2012, 14:54

desprealbine scrie:fenomenele astea super complexe niste teorii ale relativitatii in apicultura au legatura cu performantele noului stup???

De ce vad aroganta PDL-ului in tine ? , chiar vreau sa fie monolog , nu vreau sa comunic cu TINE indiferent cine esti _ clona sau nu .
Tipul nu argumenteaza /nu raspunde , DA directive _ e peste noi/forum __ duce discutia unde vrea EL (nu manipuleaza !?) sa - ti dea peste degete :oops:
OMUL nu vrea sa invete /discute ... daca vrei sa ''omori'' un coleric-sanguin - ignora-l _____ un control la mansarda facut la timp poate fii recuperator !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 13 Noi 2012, 14:55

desprealbine scrie:daca nu va suparati d activ mi ar placea sa vb despre cutie

Haiiiiiiiii ... ca ai trecut de cele 30 de postari cerute de mine ca target de bun simt, in ceea ce te priveste.
Ai inceput sa-mi devi chiar simpatic, ... esti mai rau ca raia.:) Dar las-o mai incet, ca e timp toata iarna de intrebari si discutii, ... hoooo! sa le luam pe rand. Ca nu pot sa-ti raspund la valul de intrebari, atat cat ma pricep, intr-un timp atat de scurt,... trebuie sa-mi impart si eu timpul, pe cat posibil, intre : familie, firma (ca de acolo vin banii de experimente), stupina, forum, vanatoare, pescuit, intalniri apicole (unde pe tine nu te-am vazut sau sa fi auzit macar de tine). Iar prin tastatura, comunicarea, merge mai greu, de trebuie sa fi atent la detalii, fiindca dupaia se intelege gresit si iar o luam de la cap; ... ca daca era prin viu grai ... trebuie sa dai cu pumnul in masa ca sa ma opresc. :lol:
Sincer mi-ar fi placut sa ma ia asa tare, la intrebari, despre MEA, "greii" apiculturii intensive, ca acolo tintesc sa ajung, cu sau fara experimentele mele. Fiindca, oricat de cocolosit as fi iesit eu, de peirdut ...as fi castigat ceva.
Oi fi si tu vreun mare (apicultor), dar numele (desprealbine) te face mic, cel putin pe forum. Oricum, sa sti, ca fara sa vrei, imi faci mai multa reclama, mie ... nu si topicului, decat consider eu ca merit la ora asta.

atat cat ma pricep: referitor la motto-ul meu din semnatura precum ca: NIMENI nu le stie pe TOATE ! ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 13 Noi 2012, 14:59

In urma acestui conflic prioritatea mea E sa citesc tot ce s-a scris , n-o facuse-m .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valy_cot » 13 Noi 2012, 16:25

desprealbine scrie:
activ scrie:
desprealbine scrie:daca nu va suparati d activ mi ar placea sa vb despre cutie

Haiiiiiiiii ... ca ai trecut de cele 30 de postari cerute de mine ca target de bun simt, in ceea ce te priveste.
Ai inceput sa-mi devi chiar simpatic, ... esti mai rau ca raia.:) Dar las-o mai incet, ca e timp toata iarna de intrebari si discutii, ... hoooo! sa le luam pe rand. Ca nu pot sa-ti raspund la valul de intrebari, atat cat ma pricep, intr-un timp atat de scurt,... trebuie sa-mi impart si eu timpul, pe cat posibil, intre : familie, firma (ca de acolo vin banii de experimente), stupina, forum, vanatoare, pescuit, intalniri apicole (unde pe tine nu te-am vazut sau sa fi auzit macar de tine). Iar prin tastatura, comunicarea, merge mai greu, de trebuie sa fi atent la detalii, fiindca dupaia se intelege gresit si iar o luam de la cap; ... ca daca era prin viu grai ... trebuie sa dai cu pumnul in masa ca sa ma opresc. :lol:
Sincer mi-ar fi placut sa ma ia asa tare, la intrebari, despre MEA, "greii" apiculturii intensive, ca acolo tintesc sa ajung, cu sau fara experimentele mele. Fiindca, oricat de cocolosit as fi iesit eu, de peirdut ...as fi castigat ceva.
Oi fi si tu vreun mare (apicultor), dar numele (desprealbine) te face mic, cel putin pe forum. Oricum, sa sti, ca fara sa vrei, imi faci mai multa reclama, mie ... nu si topicului, decat consider eu ca merit la ora asta.

atat cat ma pricep: referitor la motto-ul meu din semnatura precum ca: NIMENI nu le stie pe TOATE ! ;)

domnule activ ai inteles gresit dorinta mea de a dialoga cu dv pe tema stupului pe care il promovati si vreau sa va demonstrez ca NU ESTE MAI BUN CA CEL CLASIC nu ca e prost si in concluzie nu merita sa iesiti din stas AICI GRESITI domnule activ

Demonstratine de ce credeti ca nu este mai bun, veniti cu argumente?
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 89 vizitatori