Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde florinapi » 07 Noi 2012, 17:02

BUNKA,pentru confortul stupilor tai bagale un corp cu rame de dinjos.Nu ca nu ar trece iarna numai pe un corp dar diferenta se vede cand incepe puietul.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde danman » 07 Noi 2012, 19:02

dogvet scrie:[quote= Danman,vezi ca exista un asemenea stup prezentat de d-nul Tremot pe celalalt forum(nu vreau sa fie luata ca reclama).Cuibul era format din 12 rame dadant,nu 8 asa cum iti doresti tu,iar caturile erau cu rame cu inaltimea de 1/2 fata de cele din cuib.Arata bine!Foarte frumosi stupii tai,seamana aproape in totalitate cu ai mei(ME/8 rame)


Am vazut acel Layens cu cat, dar ideea era ca as prefera sa am acelasi tip de rama si in cuib si in cat, 8+8. Stupii mei din poza sunt formati din corpuri de 31,5cm pe 31,5 cm si 22 cm inaltime. Parte din ei sunt pe sistemul stupului japonez, (un fel de Warre dar fara leaturi mobile) iar o parte sunt pe rame (8 rame Dadant intoarse invers si puse in doua corpuri care impreuna fac 44cm inaltime - un fel de Layens). E o stupina experimentala unde am aceste doua tipuri de stup. Pe alta locatie mai am si cativa orizontali. Inca experimentez aceste "inovatii", dar pana acum imi place foarte mult acel Warre-japonez din considerente mai mult de ordin moral, principial, etc. decat economic. Adevarat, ca i-am construit asa incat sa pot pune oricand rame Dadant in ei si chiar am unii cu rame dupa cum spuneam, doar ca intoarse invers. Mai trebuie spus ca nu practic apicultura in mod profesional, poate si de asta imi permit sa experimentez sau imi permit sa nu-mi placa ramele... Seamana cu ai dv ME de 8 rame, pentruca sunt tot pe dimensiunea a 8 rame, doar ca patrati si din scandura groasa de 4,5 cm.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Bambucha » 07 Noi 2012, 19:20

De acord cu Florinapi, uzura albinei este mai mare la un singur corp fata de 2c la tot ce este h<25 cm.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde paul » 07 Noi 2012, 20:00

Apropos de ... "greu la deal cu boii mici" !
In general la ME trebuie sa avem popor la iernare peste media de la Dadant !
Distanta dintre leatul superior din corpul de jos si leatul inferior din corpul de sus nu trebuie sa depaseasca 6 mm ! Idealul este ... 5,6 mm ! :shock: Cam greu de realizat de tamplarii mioritici !
Prietene Bunka ai incercat un ME pe 8 rame ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde danman » 07 Noi 2012, 20:11

dogvet scrie:Colegule Danman,de ce aveti scindura de 4,5 cm ?M se pare foarte groasa,ii atribuiti vreo proprietate mai speciala?


Nu cred ca are alte proprietati decat cele binecunoscute, dar imi plac lucrurile solide si asta a contat poate mai mult decat gradul de izolare termica pe care-l ofera. Corpurile se aseaza mai bine unul peste celalalt, nu mai folosesc falturi de imbinare, etc. Imi place sa mentin lucrurile cat mai simple dpdv constructiv, dar in acelasi timp rezistente.
In legatura cu folia de aluminiu, dati-mi voie sa spun doar atat: Folia de aluminiu se foloseste in izolatii pentru prorietatile ei de reflectie a luminii si implicit a caldurii si nu pentruca ar avea proprietati izolatoare. Ambii aveti intr-un fel dreptate... E adevarat ca daca invelesti mana in folie de aluminiu simti caldura, dar e propria caldura degajata de mana ta, care in loc sa se degaje in spatiu se reflecta inapoi spre mana. In rest... aluminiu pierde f repede caldura ca orice alt metal dealtfel. Poate ca pusa sub podisor... sa reflecte caldura ghemului inapoi spre el ar avea un efect benefic daca nu ar fi dezavantajul condensului, dar in nici un caz in exterior, pe stup.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde paul » 07 Noi 2012, 20:31

Domnule Dogvet ... nu cred in treaba cu "storceala"albinei !
Mi-am cumparat primii stupi .Distanta intre leaturi ... 12-13 mm !Construiau punti cu ceara , bagau si miere si iesea o naclaiala ... Le-am taiat 5-6 mm si a fost OK !!! Undeva stiu sigur ca am citit de ... 5,6 mm ,dar nu-mi amintesc unde !
Poate avea loc fenomenul de storceala doar daca albinele stau una peste alta pe leatul superior ! La mine nu s-a intamplat !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Dila Daniel » 07 Noi 2012, 20:36

paul scrie:...
Poate avea loc fenomenul de storceala doar daca albinele stau una peste alta pe leatul superior ! La mine nu s-a intamplat !!!

Pai nu,ca doar nu se cara in carca una pe alta :) ...dar este si sus sub leatzul inferior popor...
7-8 mm intre rame,ar fi ideal.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Badea. claudian » 07 Noi 2012, 21:55

Aceste distante(spatii) s-au discutat timp indelungat aici cat si pe vechiul forum !... si s-a cocluzionat ca acolo unde se depaseste 10 mm se construiesc "limbi " de ceara iar sub 6 mm albina propolizeaza aceste spatii !... dar daca stai mai mult la cafenea !......
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2012, 21:56

paul scrie:Apropos de ... "greu la deal cu boii mici" !
In general la ME trebuie sa avem popor la iernare peste media de la Dadant !
Distanta dintre leatul superior din corpul de jos si leatul inferior din corpul de sus nu trebuie sa depaseasca 6 mm ! Idealul este ... 5,6 mm ! :shock: Cam greu de realizat de tamplarii mioritici !
Prietene Bunka ai incercat un ME pe 8 rame ?


Am avut si cu distanta de 1,5 cm .. da, cresteau faguri aiurea.

Distanta ar trebui sa fie de 8 mm, adica spatiul ocupat de 2 randuri de albine. Este distanta care ar trebui sa fie lasata peste tot: intre rame si podisor, intre fagurii a 2 rame alaturate, pe fundul stupului(discutabil), intre rama si peretele din fata/spate. ABC - apicol, eu trebuie sa te invat asta? :lol:
Acum am 1 cm, aproximativ, daca leatul ramelor este putin mai gros(cam asa sunt toate ramele ceva mai vechi) spatiul este de 8-9 mm. Eu raman la 1 cm, nu cladesc si nici nu omor albine intre corpuri.

Ai folosit vreodata ME; poti sa imi explici putin de ce ar trebui sa fie albine mai multe fata de dadant? Nu ca ar fi rau, dar nu inteleg de ce obligatoriu trebuie sa fie mai multe. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 21:59

Destia ce ziceti ... ? :?:
Fişiere ataşate
20120925_152048 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2012, 22:01

dogvet scrie:D-le Bunka,ia uitati-va cu atentie ce scrie pe al doilea produs:acela e un produs ce contine si o folie de aluminiu,e un sandwich ce combina pastrarea caldurii(asigurata de plastic simplu sau cu bule) cu bariera de vapori.Dvs chiar credeti ca aluminiul simplu,fara alt ingredient,e izolator termic.Aveti grija sa nu folositi folia simpla de aluminiu la termoizolarea stupilor,riscati sa-i congelati. :shock:


Daca am pune folie de aluminiu la exterior sigur am avea cu cateva grade mai putin in interiorul stupului, actioneaza exact ca un parasolar auto, adica respinde razele solare(ultraviolete, calorice, etc )
De aceea nu prea are ce cauta aluminiul pe la stupi, nici macar la capace.

PS: Din ce stiu eu cei care fac acte si vor sa se certifice bio nu au voie sa aiba stupii acoperiti cu tabla de aluminiu sau azbest. Nu sunt sigur de aceasta informatie, dar stiu sigur ca a existat candva in conditiile alea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2012, 22:05

activ scrie:Destia ce ziceti ... ? :?:


Activ, ti-am nenorocit discutia. Totusi pare interesanta ideea, ceva similar am vazut in Germania.
Majoritatea stupilor pe cate ii vedeti in filmele de la apicultorii germani care par a fi ME sunt defapt .. "altceva", adica inaltimea ramei este de ME dar lungimea ei este de 33 de cm.

Ai in gradina asa ceva, ai testat, pune te rog cateva poze.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Badea. claudian » 07 Noi 2012, 22:19

activ scrie:Destia ce ziceti ... ? :?:

Le lipseste !!.... funduu!!! :lol:
Avatar utilizator
Badea. claudian
 
Mesaje: 283
Membru din: 26 Mar 2011, 13:59
Localitate: Ticleni.Jud Gorj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Bambucha » 07 Noi 2012, 22:24

activ scrie:Destia ce ziceti ... :?:


Ce dimensiuni are un corp? e cumva vorba de "Gabaritul: 415*415*1020mm" ?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 22:31

Badea. claudian scrie:
activ scrie:Destia ce ziceti ... ? :?:

Le lipseste !!.... funduu!!! :lol:

Celelalte funduri erau in lucru, ... fiindca le-am conceput putin diferit decat primele cinci.
Acum isi permit sa stea si ele deasupta, ca dupaia or sa stea tot timpul sub. :)
Celelalte cinci arata asa :
Fişiere ataşate
20121106_191435 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde un OM » 07 Noi 2012, 22:47

Si cata-i colectoru o sa-i pui... :?:
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori