Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 23:11

Bambucha scrie:
activ scrie:Destia ce ziceti ... :?:


Ce dimensiuni are un corp? e cumva vorba de "Gabaritul: 415*415*1020mm" ?


Sa nu cumva sa confunzi gabaritul unui corp cu dinensiunile laterale ale lui. In cazul nostru, gabaritul stupului (lungimea, latimea si inaltimea cea mai mare a stupului) cu dimensiunile (laturile stupului).

Deci, in cazul nostru, gabaritul de 415mm este lungimea sau latimea cea mai mare, care este de fapt diagonala stupului lui Antonescu. :idea: Lungimea sau latimea stupului (latura stupului in cazul nostru - fiind patrat) nu este relatata direct in cartea lui C. Antonescu dar se deduce usor, ... stupul Antonesu fiind la interior de 330*330 mm ... si la exterior confectionat din scandura de 20mm grosime, va fi de 370*370 mm.

La stupii conceputi de mine,caturile au interiorul de 340*340 mm, deoarece i-am gandit cu distanta intre peretele stupului si furculita putin mai mare de 9-10mm (pentro o mai buna ventilare a stupului), grosimea furculitei de 9mm in loc de 8mm (cea lui Antonescu) si lungimea ramei la interior de 305mm (sa intre cu usurinta un fagure de 300mm lungime), si la exterior caturile mele au 380*380*230 mm. :ugeek:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 23:17

un OM scrie:Si cata-i colectoru o sa-i pui... :?:


Cat toata suprafata sitei de pe fund . :)
Fişiere ataşate
20121106_191010 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Bubu Trantoru' » 07 Noi 2012, 23:26

Celelalte funduri erau in lucru, ... fiindca le-am conceput putin diferit decat primele cinci.
Acum isi permit sa stea si ele deasupta, ca dupaia or sa stea tot timpul sub. :)
Celelalte cinci arata asa :[/quote]

Se poate cateva cote la fundul stupului si la podisor(inaltime grosime scandura...)
Poate si alte poze din alte unghiuri :P
Iti multumesc si bafta in primavara cu popularea cutiilor MEA.
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde gabi bee » 07 Noi 2012, 23:41

salut Activ ! cei 2 cepi de ghidare din lemn de la fundul stupului e mult mai bine daca ai faci din fier beton ! eu i-am facut din fier beton de 6 mm dar merge si de 8 mm ! ai si o poza cu sertarul colectorului de polen ? :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 07 Noi 2012, 23:54

gabi bee scrie:salut Activ ! cei 2 cepi de ghidare din lemn de la fundul stupului e mult mai bine daca ai faci din fier beton ! eu i-am facut din fier beton de 6 mm dar merge si de 8 mm ! ai si o poza cu sertarul colectorului de polen ? :D


Cepii mei sunt de lemn de 8mm si sunt foarte rezistenti, mai ales la stupisorii astia. Daniel Dila are toata stupina cu imbinare pe cepi de 8mm si cu toate ca stupii lui sunt mai mari nu a avut nici un fel de probleme ... si el face si pastoral cu ei.
Sertarul colectorului de polen este chiar subarul, ... sau ceva similar, cel mult unul confectionat special cu sita, sa se usuce polenul.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 00:02

Am taiat ramele anul asta..de ce intrebati?
Stiu ca e un clopot eficient pe doua corpuri insa nu pot face asta pt ca sunt bagate doua roiuri la 5 rame despartite de diafragma etansa si cu gratie Hanemann deasupra...diafragma se etanseaza perfect cu fundul de lemn, daca scot fundul nu mai sunt separate roiurile si o sa pierd o matca...nu merge, merg pe metoda iernarii roilor celor de la frenchbeefarm, nu sunt pb cu ea!!
Legat de folia de aluminiu, infasurati niste folie pe mana si o sa vedeti cum mana vi se incinge, asa se intampla si cu stupul, pastreaza caldura pe care o produc albinele in masura in care in lada sunt albine care sa produca acea caldura...nu degeaba se foloseste pt asa ceva, adica multi o folosesc in scopul asta!

Ce sa fac cu ME pe 8 rame??...nu-mi trebuie, asa cum nu-mi trebuie nici pe 12, mi se pare o tampenie sa ma apuc sa-mi fac stupi si pe 8 si pe 9 si pe 10 si pe 11 si 12 r numai ca sa vad cum e, ma mai folosesc si de imaginatie si logica...un experiment este sa fac doua variante de stup Delon sa zic asa, desi delon nu are treaba cu dimensiunile astea 33/33/24 si 33/33/30, asta da as incerca, altceva nu la momentul asta, nu mi se mai pare nimic interesant inafara de astea doua tipuri de lada, si de fagurele natural, si distanta de 33mm intre centrele leaturilor superioare.

Eu cred ca grosimea conteaza! :lol:
Ma refer la grosimea peretilor de stup, acum cativa ani eram total de alta parere, insa surpriza m-am sucit din nou...deci de ce nu iernati dragi colegi in PFL de 3mm daca grosimea nu conteaza, daca e 30mm cum e la Delon e una, daca e 20mm e altceva asa cum si 45mm este cu totul altceva.

Folia cu bule aluminizata e buna??...e mai buna decat aia nealuminizata sau nu???...ia zi care-i raspunsul la intrebarea asta??
Deci cum e cu folia de aluminiu pana la urma...ar trebui sa te invelesc in folie si sa te tin asa vre-o doua ore mai Dogvet!!! :lol:
Ultima oară modificat de BUNKA pe 08 Noi 2012, 00:14, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 08 Noi 2012, 00:13

F U N D U R I ... G O A L E : :lol:
Fişiere ataşate
20121004_180430 (Medium).jpg
20121004_180649 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 00:22

Foarte frumos ti-au iesit Activ, meserie...acum sa-ti zic una tare, am inceput sa comunicam telepatic noi apicultorii, am deja construit de ceva vreme, inainte sa ma operez, ceva fund de stup cu colector de polen stil american...o sa pun poze cand fac un drum la tzara il trag in poza... :lol:
Suntem pe aceeasi lungime de unda! :idea:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 08 Noi 2012, 00:43

BUNKA scrie:Foarte frumos ti-au iesit Activ, meserie...acum sa-ti zic una tare, am inceput sa comunicam telepatic noi apicultorii, am deja construit de ceva vreme, inainte sa ma operez, ceva fund de stup cu colector de polen stil american...o sa pun poze cand fac un drum la tzara il trag in poza... :lol:
Suntem pe aceeasi lungime de unda! :idea:

MULTAM pentru aprecieri !
Asteptam POZELE ... ! ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 00:53

E facut tot dupa modelele americane insa e cu sertar din acela mare...constructiv e diferit tare!
Apropos de folia asta http://www.lidercmc.ro/Files/folie08.jpg ea este asa cum a zis Dogvet, bule aluminizate, proprietatea este ca nu permite transfer termic, asta inseamna ca daca pui pe stup, nici nu primeste de la soare ziua, dar daca ai colonii puternice nu pierde caldura produsa de albina in exterior...deci depinde cum privesti treaba si ce ai prin lazi!!

Aici zice clar http://www.standard-international.ro/foliibule.htm ca folia aluminizata este izolatoare termica mai buna decat cea simpla, iar cea aluminizata are diferite grade de acoperire cu aluminiu, unele sunt cu 30gr/mp, altele cu 60 sau 80gr Al/mp sau mai mult.

Pana la urma discutia asta cu aluminiu a plecat de la stupii lui R Delon, cine stie ce o fi avut in cap cand o fi dat cu vopsea cu aluminiu pe stupi, cred ca o sa dau un citat in masura in care-l gasesc despre motivul pe care l-a avut cand a tratat stupii cu asa ceva!!
Ultima oară modificat de BUNKA pe 08 Noi 2012, 00:59, modificat 1 dată în total.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 08 Noi 2012, 00:59

Acum FUNDUL e complet (fara sita, cepi, placuta de zbor si subar).
Fişiere ataşate
20121004_204754 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 08 Noi 2012, 01:18

Bubu Trantoru' scrie:Se poate cateva cote la fundul stupului si la podisor(inaltime grosime scandura...)
Poate si alte poze din alte unghiuri :P


Bubu-le esti multumit, nene, de expozitia de FUNDURI, ... goale, batute, penetrate, inbinate, gaurite, cepuite, vopsite, ceruite ... din toate unghiurile. :)
E neclar ceva ...? :?:
Ultima oară modificat de activ pe 08 Noi 2012, 01:48, modificat de 2 ori în total.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 01:24

Ca tot suntem la o discutie despre stupi mici...http://warre.biobees.com/delon.htm
http://warre.biobees.com/delon.pdf

"Materials absorbing humidity are not insulating.
In the integral, stable-climate hive, the insulated crown board and the insulating vertical walls of the
hive must not absorb humidity, neither internally nor externally. The whole thing should be water repellent.
The wood is immersed in creosote (carbonyle), then, several months later, dipped a second time in
linseed oil. After drying it should be given an exterior water repellent coating.
Do not forget to hot impregnate the interior of the hive with wax or propolis with the help of a flatiron.
In winter and spring, it is a good idea to add a plastic cover, black or transparent, warming in the
sunshine, thick, hermetic, enclosing a 'cushion' of dry air between it and the sides of the hive. It should be
sealed at the bottom with a strap or belt. Such a covering has a strong heat retaining capacity superior to one
of thick, fragile and inconvenient polystyrene."..................un mic citat, sunt cateva idei care ar trebui sa edifice multe discutii de aici.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 01:53

Inca un citat ""Characteristics of the stable-climate hive
Inside dimensions: 300 x 300 mm; exterior 360 x 360 mm. Height 215 mm (1).
Thickness: 30 mm.
Assembly: unopenable vertical halved-joints (lap joints), 7 nails in each direction.
Built-in castellated spacers for 8 combs.
Materials: top quality pine, planed on both faces, immersed in creosote (carbonyle), followed months
later with a second immersion in linseed oil prior to assembly, painted outside with two coats of aluminium
thermopaint, heat impregnated on the inside with beeswax."''.......................asta legat de discutia noastra legata de aluminiu; scrie clar, doua randuri de vopsea termica pe baza de aluminiu....deci, am dat si citatul promis!
No acuma daca vreti sa-c contraziceti pe Roger Delon, nu aveti decat...eu nu am nici un stup de genul asta, insa el a manageriat cu succes in Alpi vreo 600-800 de astfel de stupi, si rusii care au facut furori pe forumul nostru cu MER-ul lor pe dimensiuni R delon am vazut ca au respectat reteta si au dat si ei cu aluminiu, or sti ei ceva...vara reflecta caldura soarelui si nu se incinge de la soare, in schimb iarna efectul este invers.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 02:04

Asta cum se traduce ""Heating through reflection in spring, except from the
midsummer sun (shade).""....adica se incalzesc prin reflexia caldurii in primavara(in cazul in care ai albina in lada) :lol: , adica acea caldura generata din interior nu mai paraseste lada, iar in vara vopseaua tine de umbra, aceeasi reflexie a caldurii are atunci insa efect invers, caldura solara este respinsa.
Deci...am vorbit prostii...va las sa va contrati cu R Delon, sau daca nu, cand ne vedem la oki aduceti si o folie cu bule aluminizata 80g/mp, sa va invelesc putin in ea! :mrgreen:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 02:16

Si ceva despre rama Alpine si nu numai...mie mi-a placut faza cu leatul in V...pt fagurii naturali 100% sunt esentiale spetezele de tipul asta!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori