Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Dila Daniel » 12 Noi 2012, 22:22

nae scrie:
desprealbine scrie:de ce te intreb ce tip de stup ai avut ca sa inteleg ce anume t ea nemultumit la el

Eu am unul pe stanga cu 4 rame 2/9 si 10 MER /r cu 2 rame 1/4 - tu ce stup ai ?

bun stupul asta,bun...am avut si eu dar l-am pierdut! :D
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde modigliani » 12 Noi 2012, 22:38

desprealbine scrie:vad ca dv sunteti mai interesat de persoane decat de subiecte


Io-s mai interesat de clone decat de persoane !!! ..... Ce zici ???

Scuza-mi off topicul , da-i total on topic ! ( evident ca acum ti-a dat cu zecimale , nu-i asa ??? ) Continuam dupa ce te linistesti ..... ( in alt topic , bine ? )
modigliani
 

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Dila Daniel » 12 Noi 2012, 22:52

...eu zic sa nu mai continuati aici.
D.le desprealbine,bun venit pe forum!
intrarea dvs.,a fost perceputa ca ironica si deaceea si reactiile colegilor.
Daca sunteti interesat intradevar de subiect,permiteti-mi sa va recomand o abordare fara aere de superioritate fatza de initiatorului topicului,chiar daca faceti(posibil) apicultura la un nivel mai avansat.
...cel putin nu la prima postare...care ar fi fost mult mai bine sa fie una gen:..."bine v-am gasit"
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 13 Noi 2012, 02:05

desprealbine scrie:bine domnule activ daca neavand niciun stup a ti inventat un nou stup atunci intrebarea logica este ce nereguli a ti gasit la alte sisteme de stupi de v a facut sa cautati un alt tip de stup


Hai ... ca daca tot faci valuri pe aici, sa-ti dedic doar doua versuri, ... nu mai multe, ca sa nu-mi epuizez marea inspiratie. ;)

Ai fost mare s-acu esti mic,
Acu esti val si eu sunt mare.

Colegi ... nu trebuie sa ne ingrijoreze cateva valuri in peisaj.
Ce-ar fi marea fara valuri ... ?
Deci, roade bune toamna are, topicul nostru se maturizeaza.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 13 Noi 2012, 02:41

desprealbine scrie:asta arata domnilor gradul scazut de cunoastere al acestei meserii care explica rezultatele proaste sau foarte proaste care le aveti majoritatea dintre apicultori


Aici vorbesti in numele colegilor sau vorbesti din propria-ti experienta. :oops:
In schim, eu unul, nu ma simt vizat. Consider ca pentru scurta mea incursiune prin lumea apicola, de nici macar 2 ani, am invatat si am realizat multe.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde alt stupar » 13 Noi 2012, 09:20

desprealbine scrie:plecand de la aceasta idee ai dezvoltat tot proectul multlaudat intrebarea mea este atunci cand gandim o cutie suntem obligati sa tinem cont de cei 30 cm ai ghemului de iernare

tovarase "desprealbine"
permite-mi o mica sugestie... incepe "aventura" pe acest forum prin a spune cateva cuvinte despre matale inainte de intrarea in clinciuri... pe aici lumea obisnuieste ca pe un anonim sa-l ia la pret de... anonimat ( sa nu spun altfel ! ) sau cel mult la "bun de caterinca".
Alegerea iti apartine.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde alt stupar » 13 Noi 2012, 09:26

activ scrie:In schim, eu unul, nu ma simt vizat. Consider ca pentru scurta mea incursiune prin lumea apicola, de nici macar 2 ani, am invatat si am realizat multe.

Activule... probabil ca dupa "inca (...) macar 2 ani" vei incepe sa constientizezi cat de multe sunt cele care nu le-ai "realizat si invatat"...
Stii textul cu Calu` din Marlboro ?
- Vorbim noi.....mai incolo !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Mircea_63 » 13 Noi 2012, 09:54

desprealbine scrie:plecand de la aceasta idee ai dezvoltat tot proectul multlaudat intrebarea mea este atunci cand gandim o cutie suntem obligati sa tinem cont de cei 30 cm ai ghemului de iernare

Off topic! Sa te ocupi de albine presupune sa fi citit macar vreo cateva carti. Vrei nu vrei, se lipeste ceva de tine din semnele de puctuatie, ceva din limba Romana.
Cand vad texte scrise analfabetic, normal ca ma intreb daca are rost sa iau in seama ce scrie autorul randurilor. Ori n-a citi, ori nu se lipeste de el.

Daca doar intreba...ii si raspund. Daca vine cu mistori si aere de savant? Pot spune doar:
-Du-te nene si invata intai sa scrii. E un sfat bun!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde CORNEL V. » 13 Noi 2012, 10:00

Mircea,lasa-l omule ;) , ca n-a avut "marea inspiratie " sa scrie corect
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Dila Daniel » 13 Noi 2012, 10:36

desprealbine scrie:iar in legatura cu mareainspiratie domnilor cand cineva din primul an de apicultura spune ca a inventat un stup care in 5 ani va arunca dadantul la gunoi asta nu este MARE INSPIRATIE

Cati dintre noi,nu om fi facut tot felul de experientze,chiar daca ele erau facute de altii inainte?
cati dintre noi nu am sperat sa iesim din tipar?
cati dintre noi nu nutrim sperantza(cel putin) de a avea ceva mai performant?
...toate astea fac parte din felul nostru de a fi.
Si in apicultura experientza, maturitatea si consecventza,se acumuleaza in timp.Asta insa nu trebuie sa ne impiedice sa avem planuri si sperantze.
Cand iti iei prima masina din viatza ta,fara a avea in urma experientza practica,nu iti asumi decizia luata in urma informarii de la unul,de la altul...apoi iei ce crezi ca iti este pe plac? In timp...ramai cu ea sau o schimbi.
desprealbine scrie:scopul meu este sa te fac sa integi ca GRESESTI si gresesti rau detot ...

In opinia dvs.,activ greseste!Bun. Simtiti nevoia sa i-o spuneti,faceti-o fara rautate , intr-un mod constructiv si argumentat!
Intelegeti va rog,ca nu faptul ca va expuneti punctul de vedere este problema ,ci modul in care o faceti!!!

cat priveste gramatica...aici am sa rog pe cei care se leaga de acest aspect,sa fie mai intelegatori.
Multi dintre noi mai gresim cand tastam.Din neglijentza sau graba sau chiar necunoastere...Asta insa.nu trebuie sa influentzeze ideea ce se vrea expusa.
Ca astfel de greseli ne ridica semne de intrebare asupra"culturii"persoanei respective,este altceva.Dar in discutiile apicole,asta nu ar trebuii sa conteze.Nu suntem aici sa ne aratam care este mai cult sau scolit.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 13 Noi 2012, 11:16

desprealbine scrie:scopul meu este sa te fac sa integi ca GRESESTI si gresesti rau detot si a doua oara i mi mai si plac discutiile desprealbine astept sa fac cele 30 de postari

Activ-ul n-are nevoie de aparatori , pozitia mea de ieri a fost influentata de starea mea ,sufleteasca, deplorabila ____ imi cer scuze .
Astazi e alta zi ; sper sa nu continuam asa toata iarna .
M-am colizionat cu un tip(care pretinde ca are 14 ani )pe forum si ... i-am cerut scuze ; tipul nu le merita :
- daca are 14 ani - a inceput cu stangul ,
-daca e matur in ''spatele unui copil'' e fara speranta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 13 Noi 2012, 11:24

desprealbine scrie:daca nu va suparati d activ mi ar placea sa vb despre cutie

Fara speranta .
N-asi scrie dar am intalnit multi ''manipulatori ''de carton ... ''duc discutia unde vreau eu'' ..'' sunt destept ''... discutia asta purtata fata in fata se termina inainte sa inceapa ____ forumul are constrangeri...
Am sentimentul ca ma cert cu Garcea - personajul .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valy_cot » 13 Noi 2012, 11:48

desprealbine scrie:bine domnule activ daca neavand niciun stup a ti inventat un nou stup atunci intrebarea logica este ce nereguli a ti gasit la alte sisteme de stupi de v a facut sa cautati un alt tip de stup

Nu va suparati daca aveti argumente ca acest model de stup nu este bun, exprimatile. Eu uite am argumente bune despre aceasta rama pe care am gandit-o demult si chiar am inceput sa o folosesc, argumente care le-am postat si o sa le postez de cate ori este nevoie, cat si despre Layens pe care lucrez de 16 ani. Poate sunt altii care lucreaza cu acest tip de stup cu mult inaintea noastea de aceea am spus de mai multe ori si pe topicul cu rama Layens sa venim cu argumente costuctive ( pot fi si pro si contra dar pe subiect cu argumente).
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde valy_cot » 13 Noi 2012, 12:04

desprealbine scrie:
nae scrie:
desprealbine scrie:daca nu va suparati d activ mi ar placea sa vb despre cutie

Fara speranta .
N-asi scrie dar am intalnit multi ''manipulatori ''de carton ... ''duc discutia unde vreau eu'' ..'' sunt destept ''... discutia asta purtata fata in fata se termina inainte sa inceapa ____ forumul are constrangeri...
Am sentimentul ca ma cert cu Garcea - personajul .

domnule nae aici se vorbeste despre stupul activ nu duc discutia unde vreau eu daca erea vorba de STUPUL NAE vorbeam si despre asta fara niciun fel de problema

Credeti ca are sens denumirea stupului ci avantajele lui! Daca eu deja il folosesc chiar daca este pe 12 rame sa ii spun Valy nu are sens. Haideti sa-l punem in practica cat mai multi care sunt "pro acest stup" chiar si cu rama intreaga, si i-om da noi o denumire de comun acord sa nu se supere nimeni.
valy_cot
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Sep 2011, 13:51

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 12:13

desprealbine scrie:plecand de la aceasta idee ai dezvoltat tot proectul multlaudat intrebarea mea este atunci cand gandim o cutie suntem obligati sa tinem cont de cei 30 cm ai ghemului de iernare


Da-mi voie sa ma bag ca musca in cu-ul calului si sa-ti spun:
Copile, sau nene...ca nu-ti stiu varsta........N-ai nici o treaba cu apicultura !!
Cand gandesti o cutie trebuie sa tii cont de foarte multe lucruri, si noi nu suntem aici sa spunem ca am descoperit sau inventat ceva...noi pur si simplu am descoperit ceea ce au inventat altii cu foarte multi ani inainte sa ne fi nascut, si da...acum analizam si facem comparatia intre un anumit tip de lazi si alt tip de lazi.
Concluzia catorva dintre noi printre care si a mea este ca faptul ca s-a mers pe cuibul Dadant 1/1 este o mare eroare, ca si multe alte mari erori care s-au facut, nu mai deschid subiecte noi ca ajunge asta.
In primul rand un stup in sectiune patrat fata de unul dreptunghiular este net superior, este mai aproape de cilindru care seamana izbitor cu scorbura in care albina a supravietuit mai bine de 25 milioane de ani.
Natura este cel mai inteligent lucru de pe lumea asta...sa nu uiti asta vreodata daca vrei sa intelegi ceva din treaba asta cu albinele...cu cat te indepartezi mai mult de natura cu atat risti s-o dai i balarii.
Albina traieste in lemn, in spatii restranse si inalte dintotdeauna, albina isi cladeste singura fagurii, nu are nevoie de rame (ai tu nevoie ca apicultor), nu are nevoie de sarme, nu are nevoie de foite etc...cu cat te apropii de natura cu atat castigi, nu spune nimeni sa tii de acum stupii in scorburi, dar macar inspira-te din natura!
Stupii Warre, sau Delon, sau Voirnot sunt inspirati din natura, sunt apropiati de natura...sunt cei mai buni dupa parerea mea si a altora.
Ai foarte multe lacune, ai foarte multe chestii de invatzat asa ca nu te mai baga in chetii pe care nici nu le mirosi...mai bine stai cuminte, casca okii mari, citeste argumentele pro si contra, gandeste si cu timpul o sa-ti tragi singur concluziile....si daca faci o interventie pe forum, te rog eu, fa-o cu ceva mai mult BUN SIMT, nu tre sa iei pe nimeni de sus aici indiferent daca ai un stup sau 500, aici e un loc unde se presupune ca avem un minim respect unii fata de altii...asa caaa...
te rog..........REVIZUIRE DE COMPORTAMENT
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 13 Noi 2012, 12:19

desprealbine scrie:
valy_cot scrie:
desprealbine scrie:bine domnule activ daca neavand niciun stup a ti inventat un nou stup atunci intrebarea logica este ce nereguli a ti gasit la alte sisteme de stupi de v a facut sa cautati un alt tip de stup

Nu va suparati daca aveti argumente ca acest model de stup nu este bun, exprimatile. Eu uite am argumente bune despre aceasta rama pe care am gandit-o demult si chiar am inceput sa o folosesc, argumente care le-am postat si o sa le postez de cate ori este nevoie, cat si despre Layens pe care lucrez de 16 ani. Poate sunt altii care lucreaza cu acest tip de stup cu mult inaintea noastea de aceea am spus de mai multe ori si pe topicul cu rama Layens sa venim cu argumente costuctive ( pot fi si pro si contra dar pe subiect cu argumente).

eu nu contest ca este bun dar ma intremb daca este mai bun decat STASul astept ARGUMENTE domnule activ nu versuri si alte laude de sine ARGUMENTE


Daca nu stii nimic despre sistem si se pare ca nu stii, intai pune mana si citeste, vezi ca pe forum s-a scris foarte mult pe tema asta, a stupului cu sectiune redusa, ca-i el Warre, sau Delon sau altceva, s-au pus filme, cele cu rusii, s-au pus argumente pro si contra...plus ca vezi ca discutia despre treaba asta nu se rezuma doar la topicul asta.
Doar nu crezi ca cineva o sa vina acum sa reediteze toate discutiile, pe acest topic doar pentru a te lamuri pe tine...datoria ta inainte de toate este sa te documentezi, sa citesti si sa te uiti la linkurile postate pe tema asta, si apoi sa intri in discutie, dupa ce esti cat de cat pus la punct cu tema.
Putina munca de cercetare pe tema asta e indicat sa faci inainte sa vii aici sa ti se dea mura-n gura!!
Spor la treaba ca ai foarte multa!!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori