Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 18:15

Multumim de informatii!! Sunt foarte utile...avem dupa ce sa ne orientam!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 18:45

Imi place mai mult sistemul asta de picior decat cel cu lanturi. http://www.youtube.com/watch?v=0YA_vm0x ... re=related
Daca urmariti filmul pana la capat sunt detalii constructive cu containerul.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde amadeusmbi » 11 Noi 2012, 00:23

Revenind putin la stupul d-lui Antonescu, ce parere aveti de imbinarea corpurilor "in panta" ("Albinele si... noi", C.Antonescu 1979 pag.138)? S-ar asemana putin cu metoda d-lui AdiBumbescu de fixare a ramelor la transport ( http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... =48#p71029 ).
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde topy » 11 Noi 2012, 18:43

http://topy1.sunphoto.ro/pastoral/82905224

poze cu rastelul cand o sa umblu la ei.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Tudor20 » 11 Noi 2012, 19:34

Simplu si elegant!bravo!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 12 Noi 2012, 00:39

Topy...super treaba ai facut! Tare fain ti-a iesit containerul....am vazut ca tragi picioarele mai tare in exterior ca sa nu-ti fie greu cu bagatul remorcii dedesubt.
Suuuper!!
Asa vreau si eu sa-mi fac!! Am vazut ca nu ai bagat profile foarte mari la structura...cred ca la baza containerului ai folosit un profil patrat 50/50mm sau maxim 60/60mm, in rest platbanda multa, cornier...la picioare iar, nu par a fi foarte mari profilele, asta inseamna ca e usoara structura.
Grosimea in carne a tevilor nu cred sa fie mai mare de 3mm...gresesc???
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 12 Noi 2012, 02:08

Uitati si pe aici... viewtopic.php?f=4&t=1895 s-au facut referiri la laditza mica si fagurele natural etc...este de rumegat, oricum parerea mea e ca Alin nu a gresit facandu-si laditele! ;)
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 12 Noi 2012, 02:12

A..si daca tot va faceti stupi mici, poate va intereseaza si asa ceva pt descapacit facut pe masura ramei viewtopic.php?f=18&t=1984
Vedeti ca sunt mai multe modele, unele mai destepte ca altele...pt rame mai grele va recomand varianta verticala.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde topy » 12 Noi 2012, 08:27

BUNKA scrie:Topy...super treaba ai facut! Tare fain ti-a iesit containerul....am vazut ca tragi picioarele mai tare in exterior ca sa nu-ti fie greu cu bagatul remorcii dedesubt.
Suuuper!!
Asa vreau si eu sa-mi fac!! Am vazut ca nu ai bagat profile foarte mari la structura...cred ca la baza containerului ai folosit un profil patrat 50/50mm sau maxim 60/60mm, in rest platbanda multa, cornier...la picioare iar, nu par a fi foarte mari profilele, asta inseamna ca e usoara structura.
Grosimea in carne a tevilor nu cred sa fie mai mare de 3mm...gresesc???


nu mai stiu exact ce si cum.am avut un container pe un camion.ala era facut de mine.cand l-am vandut cumparatorul a insistat sa ii las containerul ala.(era calculat sa il ingustez putin si mergea pe remorca).la schimb pe container m-a dus la un atelier de confectii metalice sa imi faca un container cum vreau eu.eu am fost cu pretentiile, el cu banul iar atelierul cu calculele de rezistenta si executia.a iesit ce se vede.toata lumea a fost multumita.
o sa masor si profilele folosite.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde paul » 12 Noi 2012, 21:02

desprealbine scrie:domnule activ ce tip de stup ati avut inainte de marea inspiratie

Domnule "desprealbine" ce nume de user ati avut inainte de ... marea inspiratie ??? 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde paul » 12 Noi 2012, 21:28

desprealbine scrie:dupa ceva timp o sa ti dai seama ca niciunul

Pai ... am pretentia ca ma prind repejor ! 8-)
Si in ceea ce te priveste bag mana-n foc ca nu esti virgin pe forumul asta !
Intr-un dialog nu se intra facand remarci caustice gen ..."marea inspiratie"! ;)
Da' apropos ... nu vrei sa ne spui ceva ... "desprealbine" :?:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde paul » 12 Noi 2012, 21:47

desprealbine scrie:vad ca dv sunteti mai interesat de persoane decat de subiecte

Mamaaaaaa ... ma iei cu dumneavoastra , asta asa ca sa-mi adormi "mirosul" :lol:
Dumneavoastra , "desprealbine" sa stiti un lucru ... ma intereseaza subiectele si OAMENII din spatele lor !!!
NU MA INTERESEAZA CLONELE !!! :oops:
Vezi ca si aria battlefield ... ai interpretat-o fals !!! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 12 Noi 2012, 21:58

desprealbine scrie:domnule activ ce tip de stup ati avut inainte de marea inspiratie


Da-mi voie sa-mi rezerv dereptul de a-ti raspunde dupa ce cumulezi un minim decent de minim 30 postari pe acest forum.
PS. Nu vreu sa par arogant, dar mi se pare deplasat ca cineva care are 3 postari pe acest forum sa vrea sa stie "pe forum, in direct" ce tipuri de stupi am avut eu pana in marea inspitatie. :oops:
Si daca vrei intradevar sa vezi ca nu-s arogant, trimite-mi prin MP nr. tau de telefon si o sa-ti raspund prin telefon. :idea:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 12 Noi 2012, 22:06

desprealbine scrie:m as bucura sa l prind pe d activ la un dialog stiti cum e marile revelatii trebuie discutate

L-am prins eu + 40-50 de apicultori olteni si s-a descurcat onorabil ___ ne-a facut fata ; matale singur vrei sa-l chestionezi ? :shock:
Niste apicultori curiosi nu intelegeau de ce dorm in masina si nu in cabana (la munte ... URS )... sa pot fugii !, simplu . ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde nae » 12 Noi 2012, 22:19

desprealbine scrie:de ce te intreb ce tip de stup ai avut ca sa inteleg ce anume t ea nemultumit la el

Eu am unul pe stanga cu 4 rame 2/9 si 10 MER /r cu 2 rame 1/4 - tu ce stup ai ?

Colegu hai sa luam o pauza ... cred ca am inceput rau ... , baga si matale o localitate la avatar /prezinta-ne ceva ..2 vorbe si vei primii SCUZELE mele .
Ultima oară modificat de nae pe 12 Noi 2012, 22:23, modificat 1 dată în total.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Ruben » 12 Noi 2012, 22:20

nae scrie:
desprealbine scrie:de ce te intreb ce tip de stup ai avut ca sa inteleg ce anume t ea nemultumit la el

Eu am unul pe stanga cu 4 rame 2/9 si 10 MER /r cu 2 rame 1/4 - tu ce stup ai ?

El are stup D2006 ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 88 vizitatori