Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde robert georgescu » 25 Sep 2018, 11:11

Va salut. Anul acesta am trecut si eu cu stupii pe modelul MEA. Aveam 4 dadant de 10 si 12 rame. MEA-ul meu are 9 rame, este de 33 la interior cu inaltimea ramei de MER, Ca sa nu ma chinui prea mult cu ramele. Cumpar rame de MER si le ajustez doar din lungime. Pe inaltime ar mai mult de lucru... Am inceput sa am albine de 3 ani si, de la inceput mi s-a parut si mie ca e prea multa munca cu stupii STAS. Si materiale si manopera. La MEA-ul meu am renuntat sa mai fac falturi intre corpuri sau hranitoare supersofisticate. Falt doar la 2 laturi ale catului si atat. Frezate 2 laturi pt manevrare. Podisor simplu din OSB cu gaura pentru galetusa la hranire. Corpurile fixate cu agrafe. Varianta asta am concluzionat eu ca e cel mai simplu. Corpurile le fac in blat de lemn natur din Dedeman de 27 mm grosime. Cu mutarea din Dadant a fost mai dificil, avand in vedere ca nu am avut nici o rama de MEA cladita. In primavara am cautat rama cu matca, am luat-o si am pus-o in MEA pe 2 caturi, in picioare. Restul de rame le-am scuturat. Apoi hranire cu sirop sa cladeasca. Toate ramele erau chele, FA si atat. Nu am avut probleme prea mari in dezvoltare. Dupa salcam, din 3 MEA si un Dadant pe care nu am mai apucat sa-l transfer am luat circa 20 kg de miere. Acum vine si la mine prima iernare. Si intrebarea... Cel mai bun MEA s-a dezvoltat bine pe parcursul verii si acum e pe 3 caturi. Catul de sus a ramas cu miere de salcam, nu i-am facut si a doua extractie. Si-a mai tras si miere+sirop in catul 2. Catul de jos, gol. Nu stiu daca e bine sa-l las pe 3 caturi peste iarna. Daca ghemul se formeaza in catul de jos, cel gol, cred ca ramane cam mult spatiu in sus (2 caturi). Ce ma sfatuiti sa fac?
robert georgescu
 
Mesaje: 26
Membru din: 13 Ian 2016, 17:49
Localitate: Rm.Valcea

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde teinegru64 » 25 Oct 2018, 07:52

Primii MEA in pavilion....la munte. :)
Fişiere ataşate
DSCN0543.JPG
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 11 Ian 2019, 01:24

teinegru64 scrie:Primii MEA in pavilion....la munte. :)

Frumos ... în primăvară sa ne dai un FEEDBACK ! ;)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde jonny_it » 11 Ian 2019, 16:34

teinegru64 scrie:Primii MEA in pavilion....la munte. :)


Sunt acolo aproape de mine?
La primavara le gasiti pe toate cu inele portocalii :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 29 Dec 2019, 19:48

LA MULȚI ANI !
SĂRBĂTORI FERICITE !
Fişiere ataşate
FB_IMG_1577312735689.jpg
LA MULȚI ANI !
SĂRBĂTORI FERICITE !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde ignatov andrei » 30 Dec 2019, 03:55

Sa fii iubit... ACTIV-ule!
Multi ani, sanatate si numai bucurii!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 30 Dec 2019, 06:55

ignatov andrei scrie:Sa fii iubit... ACTIV-ule!
Multi ani, sanatate si numai bucurii!


Asemenea ! ... vă urează toți oltenii ... și vă așteaptă printre ei în 20 20 .

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0736640148
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 96 vizitatori