Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 01:30

activ scrie:
amadeusmbi scrie:Cred ca la modelul asta va referiti:
http://www.youtube.com/watch?v=OaKuhMcT ... re=related

probabil ar trebui ceva mai solid, insa principiul asta este.


Exact la asa ceva m-am gandit si eu cu taicamio. O sa-i arat si lui videoclipul.
Multam pentru informare ! :)


Eu am vazut sistemul asta de ridicare la niste containere Relian pt prima data...poate fi putin cu schepsis daca folosim o remorca de 4m si un 4*4 pt ca trebuie bagata cu spatele sub container, trebuie sa stapanesti bine volanul...eu as prefera o remorca joasa cu rotile sub platforma. Sincer daca ar fi iesite in afara, ar fi mai buna, insa la 2,4m latime cat sa mai iesi cu rotile in exterior si plus de asta trebuie sa iesi cu stalpii in exterior prea mult...nu merge, ingustez spatiul pe coridor, si nu e ok.
Deci cat mai joasa, cu rotile sub ea, cu 2 axe, pe mijloc de 3,5T sau macar2,7-2,8T MMA...de ce am zis joasa...se vede f clar ca se face balans la hardughiile astea, si nu trebuie exagerat cu inaltimea pavilionului.
Se pot gasi solutii constructive pt acele macarale pt a le amplasa cat mai in exterior pt a putea baga usor remorca sub container.
Mi se pare interesanta solutia gasita de rusi pt hranire si felul cum a construit acele compartimente cu pereti transparenti...

Alin...ar trebui sa ne gandim cam ce posibile probleme ar putea sa apara, sau la niste solutii constructive destepte..eu oricum iau in calcul niste dimensiuni 37/37/25cm dimensiuni exterioare corp, si de aici plecand am inceput sa proiectez containerul.
Mi-a placut remorca cu o axa si tractorul...dar la noi nu poti merge cu tractorul asa oricum pe drumuri...trebuie JEEP puternic, mai sunt drumuri denivelate, e riscant cu pavilioane inalte la 2m, plus remorca sa zicem la minim 40cm inaltime...2,4-2,5m inaltime, axa dubla central face ca sa fie ceva greutate pe carlig, masa maxima totala pe undeva pe la 2,5T...e iarasi mult, trebuie B+E daca nu ma insel, cu masina camioneta 3,5T nu faci treaba, poti duce maxim 1,5T util si nu ai containere asa de usoare, decat daca duci stupi putini.
Imi place ideea ca se poate pune containerul la nivel... si ca se poate lasa la firul ierbii.
N-ar fi mai buna o remorca cu peridoc?...n-ar fi mai stabila??...e mai greu de manevrat, e adevarat!!

Daca vrei sa-ti faci calculele estimative pt container, pt schelet ma refer uite aici un link http://www.altdepozit.ro/teava-rectangulara-p-1338.html Iti faci schita, vezi cam ce profile folosesti si de aici te uiti si vezi la ce greutate iti iese, ai acolo greutate estimativa pe metru liniar pt fiecare fel de profil
Si aici http://www.asibcompany.bizoo.ro/vanzare ... rete-30-mm ceva pret estimativ, grosimi etc
Fa-ti proiectu, calcul tragi linie si ...vezi ce iese.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 02:21

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 03:51

BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Tudor20 » 10 Noi 2012, 09:59

Tinand cont ca o autolitara de 3.5 tone are sarcina utila de max. 1.5 tone din care scadem 500 kg (masa container) raman 1000 kg util.Ma gandesc ca este f. putin.Iar daca ai B+E mai poti trage "legal" doar max. 2 tone , util 1.5 tone deci scazand si containerul ramane tot 1 tona utila.

In final cu B+E in tandemul de sus nu duci mare lucru, 1tona autoutilitara+1tona remorca = aprox 50 lazi.Pe distante scurte poate se merita dar la distante mari nu cred ca e economic.Nu am calculat nimic pt bagaj!

Am facut acest calcul deoarece si eu ma gandeam la aceste mini-pavilioane dar nu cred ca proiectul este fezabil!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 10 Noi 2012, 10:49

Tudor20 scrie:Tinand cont ca o autolitara de 3.5 tone are sarcina utila de max. 1.5 tone din care scadem 500 kg (masa container) raman 1000 kg util.Ma gandesc ca este f. putin.Iar daca ai B+E mai poti trage "legal" doar max. 2 tone , util 1.5 tone deci scazand si containerul ramane tot 1 tona utila.

In final cu B+E in tandemul de sus nu duci mare lucru, 1tona autoutilitara+1tona remorca = aprox 50 lazi.Pe distante scurte poate se merita dar la distante mari nu cred ca e economic.Nu am calculat nimic pt bagaj!

Am facut acest calcul deoarece si eu ma gandeam la aceste mini-pavilioane dar nu cred ca proiectul este fezabil!


Nu tin sa te contrazic, dar eu cred ca este fezabil, deoarece consider ca ma incadrez in greutatea de aproximativ o tona cu 30 de 40 de cutii MEA fara caturile cu miere. Cred ca 3 caturi MEA de albina cu fund cu tot si fara capac, nu cantaresc mai mult de 25 kg, ori 40 stupi rezulta 1000kg, plus containerul care sper sa nu depaseasca 500kg, da la fix.
Astea toate in conditiile in care noaptea cand faci tu transporturile n-o sa te cantareasca nimeni, plus ca containerul nu trebuie omologat, e de sine statator, e un obiect de transportat care se incadreaza in dimensiunile regulamentare de transport (sa nu depaseasca gabaritul remorcii sau al camionetei).
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 10 Noi 2012, 10:55

Ceva de genul asta:
Fişiere ataşate
contapicol (Medium).JPG
contapicol2 (Medium).JPG
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Tudor20 » 10 Noi 2012, 10:58

La MEA este perfect valabil, la celelalte tipuri de lazi este valabil calculul meu, zic eu!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde activ » 10 Noi 2012, 11:03

Tudor20 scrie:La MEA este perfect valabil, la celelalte tipuri de lazi este valabil calculul meu, zic eu!

Ce lazi ai tu ? :?:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Tudor20 » 10 Noi 2012, 11:04

Le-am vazut pe "viu" are si 2 remorci cu pavilion dar cand am trecut eu pe langa ele, erau la "Hanul Ancutei" in luna august , nu era si proprietarul "prezent" si nu am avut cui sa-i cer detalii!!!
Eu cred ca sare putin de masa admisa.
De pe net stiu ca pavilionul are in jur de 300kg si 32 de stupi...spuneti voi!!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Tudor20 » 10 Noi 2012, 11:13

Este primul an de apicultura, incepator deci dar cu vointa! :lol:
Acum nu am o stupina in adevaratul sens al cuvantului, mai ales ca iarne e lunga :lol: dar ma gandesc sa dezvolt acest proiect "apicultura"!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 12:01

Limitarile containerelor sunt exact astea, nu poti inalta decat cat permite spatiul pt un stup, apoi nu poti sa fii eficient economic pe distante mari daca folosesti containere, daca ai stupi multi, adica sa zicem 500 si vrei sa faci pastoral la 300km de casa, s-ar cheltui la fiecare transport bani pt un drum, apoi limitarile legate de greutate pun probleme in ce priveste numarul stupilor pe container si mijlocul de transport....aici e buba lor, dar si asta se poate rezolva daca stati sa cugetati!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde topy » 10 Noi 2012, 12:28

folosesc aceste tipuri de containere.pana in 150 de km. sunt ideale.peste 150-200 e cam mult timp pierdut pe drumuri la volan.
http://topy1.sunphoto.ro/pastoral/82853490
e singura poza care o am cu el.o sa incerc sa mai fac cateva cand o sa ajung la stupi.
containerul are 400 de kg.cu stupii extrasi esti in limitele admise ca tonaj.eu il trag cu un sharan. remorca e de 2700 kg dar e detarata la 2000 kg maxim admis. e o bijuterie dar la distante mari e greu sa faci 2 drumuri pe noapte.suspendatul containerului imi ia cam 30-45 minute in functie de terenul pe care esti (inclinare, noroi....).
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde BUNKA » 10 Noi 2012, 13:19

Ce lungime si latime are remorcutza??
Este foarte solida daca zici ca e de 2,7 T MMA dupa cum pare la dimensiuni...nu pare mare desi vad ca ai 9 stupi pe rand, ceea ce ar fi cam 3,5m fara protzap.
Este bine gandita...pe distante mici de maxim 70-80 de km este chiar foarte rentabil parerea mea sa ai asa ceva, cari containere mereu :P
Totusi nu e ingust coridorul?...cum te descurci cu umblatul in stupi daca ai putin spatiu pe coridor?? Si la aia de sus cum ajungi?...te sui sus pe o masutza??
acoperisul se da la o parte??
E calumea ca are rotile in exterior, o face mai stabila!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde topy » 10 Noi 2012, 14:14

lungimea la interiorul unde sunt stupii e de 410 cm. interiorul culuarului nu stiu, o sa masor dar am spatiu suficient.la randul de sus cand dai jos caturile nu ai nevoie sa folosesti masuta.am avut candva dar e in plus.caturile le ridici fara probleme ,ajung asa si nu sunt inalt am 170 cm.in caturi nu prea ai ce sa vezi....„le simti ”
acoperisul e fix.nu se jistifica sa fie mobil.de la podea pana la varful acoperisului sunt 210 cm daca tin bine minte.puteam sa il fac mai jos dar la plecare la cules pun rezerva de caturi goale pe randul de sus.de aceea am vrut sa fie mai inalt. cu ce caturi plec de acasa imi ajung pentru doua culesuri.ce umple la primul duc acasa in timpul celui de al doilea cules.(daca e nevoie mai aduc altele pentru al treilea cules) si asa mai departe.familia extrage acasa.iernez stupii pe container in fundul gol.il invelesc in folie si gata.singurul dezavantaj e la imperecheatul matcilor.procentul de imperechere anul asta a fost cam de o treime.nu are rost sa iti bati capul cu matci de imperecheat pe vagoane.azi ajung la stupi.o sa fac ceva poze.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde Tudor20 » 10 Noi 2012, 15:51

Sunt bine venite...!!!asteptam!!!
Tudor20
 
Mesaje: 87
Membru din: 23 Noi 2011, 22:40
Localitate: Piatra Neamt

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde redoo » 10 Noi 2012, 16:21

topy scrie:folosesc aceste tipuri de containere.pana in 150 de km. sunt ideale.peste 150-200 e cam mult timp pierdut pe drumuri la volan.
http://topy1.sunphoto.ro/pastoral/82853490
e singura poza care o am cu el.o sa incerc sa mai fac cateva cand o sa ajung la stupi.
containerul are 400 de kg.cu stupii extrasi esti in limitele admise ca tonaj.eu il trag cu un sharan. remorca e de 2700 kg dar e detarata la 2000 kg maxim admis. e o bijuterie dar la distante mari e greu sa faci 2 drumuri pe noapte.suspendatul containerului imi ia cam 30-45 minute in functie de terenul pe care esti (inclinare, noroi....).

:idea:
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori