Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul lui Antonescu - MEA

Mesajde dogvet » 08 Noi 2012, 15:03

BUNKA scrie:E interesant cum o gospodina stie ca daca inveleste in folie de aluminiu un recipient cu mancare calda, aceasta se va pastra calda mai mult timp...in timp ce noi avem deja 3 pagini in care incercam sa demonstram contrariul.
Faptul ca reflecta caldura inseamna ca NU LASA SA TREACA, sau ca TRECE MAI GREU energia termica, asta inseamna ca are proprietati IZOLANTE TERMIC, de aceea se foloseste in foliile anticondens, sau in componenta foliilor izolatoare termic ce se monteaza in podurile caselor, sau pentru izolarea termica a peretilor.
Repet...impotriva condensului se vine in general cu un material izolator termic ce plaseaza punctul de roua in afara incintei care trebuie protejata de condens...asta este si principiul care sta la baza izolarii blocurilor, un perete din beton neizolat, este rece, fiind rece vaporii de apa din interiorul apartamentului condenseaza pe peretii interiori, LA FEL CA INTR_UN STUP, asta face ca peretii safie reci si uzi, favorizand aparitia mucegaiurilor, transferul termic fiind mare, pierderile de caldura prin pereti fiind mari....Sunt sigur ca pe timpul lui Ceausescu toti cei care au stat la bloc au stiut ce sunt peretii reci si mucegaiul pe pereti, si au simtit frigul din case!!

Dogvet, mai citeste odata ce zice Delon si contrazi ce zice el!!

D-le Bunka iti place tenisul de cimp? :D Mie da,desi n-am mereu timp pt el.Sinteti un jucator de anduranta.Dar vedeti ca le faceti iar varza.Dati un click pe montajul vatei de sticla Saint Gobain,sau daca vreti vi le trimit eu pe privat.Lasati-o papusoi de folie ca i-am nenorocit topicul lui Activ. :o
dogvet

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 15:18

Aia-i cancerigena asa a zis Cristi Ionita...il cred pe cuvant, raman la folie! :lol:
Ce sa zic despre anduranta...sunt rezistent, incerc sa ma ridic la inaltimea jucatorului de dincolo de fileu! :lol: :lol:
Gata pe bune...nu mai discut pe tema asta, ca vorba ta...i-am innebunit pe Activ si pe ceilalti, si in fond e vorba despre stupusorul MEA-ctiv!
BUNKA

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 15:33

Cine vrea sa-si faca Delon sau Alpine sau MEA-ctiv, sau Bunk-Activ :lol: ...sa priveasca cu atentie asta http://pchelhom.ucoz.ru/index/0-4
Cum spuneam inaltimea ramei poate varia dupa preferinte, rusii astia au facut ramele inalte de 108mm, ce-ar zice nenea ala de a testat stupul Antonescu de asta??
El a zis ca nu urca matcile, nu oua, etc, rusii astia demonstreaza altceva...eu personal nu sunt un adept al unei rame atat de inguste, le-as face la 25cm inaltime, din considerente in primul legate de inventar apicol...ar fi mai putine rame, mai putine corpuri, aceleasi rezultate.
Iata si modul de iernare la subsol...in spatiu protejat.
Este foarte misto cum isi produc si imperecheaza matcile pe un corp...aici se vede utilitatea unui corp bine dimensionat, poti forma un roi nici mic nici mare, ce care sa imperechezi o matca, iar faptul ca se lucreaza cu un singur tip de rama si corp ca la ME ajuta in sensul ca de pe un roi mic pe care abia ai imperecheat o matca, poti sa ajungi sa formezi o colonie de productie, prin adaugare de corpuri...marirea spatiului pe verticala!
O idee mai zic legat de vopsele... http://www.valko.ro/descrierep.php
O vopsea pe baza de latex (polimeri acrilici) si particule de ceramica cu dilutie apa...este termoizolanta, are protectie UV, hidroizolanta si anticoroziva...are aplicabilitate si in industria alimentara etc.
BUNKA

Mesajde Bubu Trantoru' » 08 Noi 2012, 16:09

BUNKA scrie:E...au ele mai multe chestii care se pot imbunatati...nu-ti fa prea multe modelul asta ca o sa vrei sa iti faci un sertar mai mare pe inaltime, cand retragi placa activa o sa prinzi albinele care sunt in trecere prin placa si o sa le tai capetele...principiul e bun, insa sunt multe aspecte care trebuie gandite mai bine cand faci o jucarie de asta.
Al meu as zice ca e putin mai elaborat...ce mi se pare interesant e ca a folosit o tabla perforata, de unde ai luat-o, cum are marginile gaurilor, nu sunt taioase?..nu era mai buna din plastic?...
Asta cu mizeriile se rezolva rapid, se pune o placa de tego sau pfl peste zona de placa activa, insa trebuie facut cumva ca albina la iesirea din stup sa nu mai treaca prin placa, nu stiu daca ai asa ceva Activ...apoi ar fi indicat un fel de cimitir de albine care de fiecare data cand tragi sertarul sa scoti polenul sa poata fi curatzat, pt ca albinele sa nu se chinuie sa scoata cadavrele prin tuburi sau prin gaurile placii active, cimitirul e simplu...un spatiu langa serarul de polen gol in care sa pice cadavrele trase de albine...placa activa e bine sa fie fixa pt ca sa nu umbli la ea...de ce zic asta?...
Pt ca :
-nu se poate extrage de pe colector decat in doua feluri, prin tragerea afara pe fante ceea ce duce la storcirea multor albine, efectiv le ghilotinezi
-sau prin ridicarea efectiva , care presupune desfacerea stupului, ridicarea corpurilor de pe fund.
Decat sa fac asta, mai bine plasez un urdinis deasupra placii si unul imediat sub placa, acestea urmand a fi folosite alternativ...cand vrei sa colectezi inchizi urdinisul de deasupra placii active si-l deschizi pe cel de sub placa....ele sunt la diferenta de 1-1,5cm pe verticala, asa ca albina nu percepe aceasta schimbare ca pe o mutare a urdinisului si nu se dezorienteaza.
Cand vrei sa nu colectezi polen inchizi urdinisul inferior si-l deschizi pe cel superior.
Trebuie sicana pt trantori, si pt ca albina sa iasa direct nu prin placile active, fapt care le streseaza foarte tare
Trebuie niste talpici inalti, pt fund pt ca stupul sa stea cat mai distantat, problema umiditatii de la firul ierbii trebuie rezolvata, la fer ca si problema furnicilor care sunt atrase de substanta proteica...sunt multe chestii.
Problema repartizarii uniforme a polenului in sertare pe o suprafata cat mai mare...se realizeaza prin sicane plasate intre placa activa si plasa prin care pica polenul in sertar.
E bun, dar se poate imbunatati foarte mult!

Scuze Bunka dar cred ca nu ai inteles principiul de functionare al colactorului de polen ACTIV(sau nu am inteles eu) :?
Din ce imi dau seama placa activa intra pe sine pa la jumatatea urdinisului impartindul in 2.(de aici nu vad cum ar decapita albina chiar daca trage palca activa in plin cules)
1.pe partea de jos a urdinisului vin albinele cu polen si intra prin placa activa in stup polenul fiind colectat.
2.pe partea de sus ies albinele din stup(si ai rezolvat partea cu aruncarea cadravrelor si iesirii trantorilor din stup.
Sper sa fi inteles la ce m-am referit :)
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Bubu Trantoru'

Mesajde Bubu Trantoru' » 08 Noi 2012, 16:15

http://forum.stuparitul.com/download/file.php?id=14654&t=1
Pentru Bunka
Aici ai poza pa baza careia am facut comantariul de mai sus.
Respectele mele :!:
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Bubu Trantoru'

Mesajde horia_ch » 08 Noi 2012, 16:47

Bubu Trantoru' scrie:1.pe partea de jos a urdinisului vin albinele cu polen si intra prin placa activa in stup polenul fiind colectat.
2.pe partea de sus ies albinele din stup(si ai rezolvat partea cu aruncarea cadravrelor si iesirii trantorilor din stup.

Cum faci albina care vine încărcată cu polen să nu intre pe deasupra gratiei? Am încercat şi eu să pun tot soiul de indicatoare, dar nu mi le-au băgat în seamă şi întotdeauna intrau pe unde găseau spaţiu suficient pentru a nu fi spoliate de încărcătură... :(
"Orice om are dreptul să privească de sus în jos un alt om doar pentru a-l ajuta să se ridice."
Sufletul mi-e pustiit. Nea Gică, învaţă-mă ce să fac, să-mi treacă!
horia_ch

Mesajde BUNKA » 08 Noi 2012, 17:01

Bubu Trantoru' scrie:http://forum.stuparitul.com/download/file.php?id=14654&t=1
Pentru Bunka

Da am inteles, nu am vazut detaliul...mi-am adus aminte cum erau facute alea americane..n-am bagat de seama scuze.
Oricum partea de sus de peste placa trebuie blocata altfel albinele nu vor intra pe dedesubt nicicum.
Ce zice Horia e perfect adevarat...si un cm daca gasesc liber pe acolo se baga toate si nu mai culegi nik.
Va trebui sa foloseasca un bloc reductor care sa-l puna sus sau jos functie de ceea ce vrea sa faca, sa colecteze sau nu.
La alea americane se tragea placa printr-o fanta care era destul de fest...si nu era ok, le storcesti in stil mare.
Ramasa-i cu gandul la alea!! ...la cate chestii am vazut si citit am marmelada in cap, mai dau rateuri!!! :lol:
BUNKA

Mesajde dogvet » 08 Noi 2012, 17:59

Stupul lui Activ e o bijuterie dpdv al realizarii si al dimensiunilor,mi l-a prezentat si mie face to face,are o multime de avntaje cel putin teoretice care vor trebui testate in practica.Intrebarea care se pune este cum va evolua in primavara,cind are loc o crestere rapida a populatiei si daca se va reusi gestionarea miscarii ghemului,dar daca va vrea o sa-i spun din umila mea experienta cite ceva si poate se va potrivi si la el.
dogvet

Mesajde activ » 08 Noi 2012, 19:30

BUNKA scrie:
Bubu Trantoru' scrie:http://forum.stuparitul.com/download/file.php?id=14654&t=1
Pentru Bunka

Da am inteles, nu am vazut detaliul...mi-am adus aminte cum erau facute alea americane..n-am bagat de seama scuze.
Oricum partea de sus de peste placa trebuie blocata altfel albinele nu vor intra pe dedesubt nicicum.
Ce zice Horia e perfect adevarat...si un cm daca gasesc liber pe acolo se baga toate si nu mai culegi nik.
Va trebui sa foloseasca un bloc reductor care sa-l puna sus sau jos functie de ceea ce vrea sa faca, sa colecteze sau nu.
La alea americane se tragea placa printr-o fanta care era destul de fest...si nu era ok, le storcesti in stil mare.
Ramasa-i cu gandul la alea!! ...la cate chestii am vazut si citit am marmelada in cap, mai dau rateuri!!! :lol:

Poate pozele astea sunt mai elocvente. :)
Fişiere ataşate
20121106_181914 (Medium).jpg
20121106_182359 (Medium).jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
activ

Mesajde Ruben » 08 Noi 2012, 20:01

activ scrie:Poate pozele astea sunt mai elocvente. :)

La anul, pe vremea asta, momentul adevarului: stupul lui activ populat cu albine. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Ruben

Mesajde Bambucha » 08 Noi 2012, 21:38

Arata bine! Si eu sunt curios cum se va comporta :) din calcule reiese ca un astfel de MEA pe 4 c are volumul unui dadant pe 2 c sau volumul unui MER pe 4c, ~0,10m3; ceea ce il face atractiv dmdv este "verticalitatea".
Raman la intrebarea mea anterioara, cum ramane cu transportul, va fi realizat pe 3c sau pe 4c? Gratie sau nu intre c2 si c3?

Edit:
inca o intrebare :P daca dimensiunea exterioara la baza ar fi 40x40? Cum ar calca pe un europalet!?
"Langa oaie gasesti o frunza, langa o frunza nu poti sa gasesti o oaie" In strafundul analizei pentru fiecare!
Bambucha

Mesajde Ruben » 08 Noi 2012, 22:33

Bambucha scrie:Gratie sau nu intre c2 si c3?

Cred ca o sa fie gratie intre c3 si c4. Si o sa i pui un c5.' :D
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Ruben

Mesajde activ » 08 Noi 2012, 23:16

Ruben scrie:
activ scrie:Poate pozele astea sunt mai elocvente. :)

La anul, pe vremea asta, momentul adevarului: stupul lui activ populat cu albine. ;)

Consider ca este suficient pentru familiile medii, sa se dezvolte cuibul, chiar si in sezon, pe 2 corpuri MEA pe 9 rame echivalent a 10 rame Dadant. Familiilor cu matci recordiste (prolifice) care reprezinta 5-10% din stupina li se mai poate adauga un cat =>3 corpuri MEA echivalent a 15 rame Dadant.
Un corp MEA pe 9 rame este echvalentul unui corp de MER pe 10 rame. Marea diferenta intre ele fiind tendinta de verticalizare a familiei mai mare pe corpuri MEA.
Asa va arata cuibul in sezon si tot asa va arata stupul pentru iernare ... sicare are urmatoarela dimensiuni exterioare 10cm fund + 23cm cat + 23cm cat = 56 cm inaltime / laturile exterioare de 38cm*38cm.
OBSERVATIE: MEA la exterior = DADANT la interior. Deci un Dadant se poate transforma usor in stup MEA sau Layens, prin dublarea peretilor laterali ai Dadantului cu scandura si/sau extrudat de 2cm grosime ... :idea:
Fişiere ataşate
20121106_185348 (Medium).jpg
Ultima oară modificat de activ pe 08 Noi 2012, 23:35, modificat de 3 ori în total.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
activ

Mesajde Dila Daniel » 08 Noi 2012, 23:19

activ scrie:...
2 corpuri MEA pe 9 rame echivalent a 10 rame Dadant.
...
Un corp MEA pe 9 rame este echvalentul unui corp de MER pe 10 rame.

ca volum sau ca suprafatza de fagure(celule)?
MER pe 162?pe 145?
...stiu sa calculez...dar mai bine mura-n gura :lol:

carcotasul de servici!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Dila Daniel

Mesajde activ » 09 Noi 2012, 00:12

Dila Daniel scrie:
activ scrie:...
2 corpuri MEA pe 9 rame echivalent a 10 rame Dadant.
...
Un corp MEA pe 9 rame este echvalentul unui corp de MER pe 10 rame.

ca volum sau ca suprafatza de fagure(celule)?
MER pe 162?pe 145?
...stiu sa calculez...dar mai bine mura-n gura :lol:

carcotasul de servici!

Corpul MEA pe 9 rame este egal cu corpul MER pe 10 rame ca suprafata de faguri (nr. de celule).
MEA 9 rame - 20cm H * 30,5cm = 610 cmp/rama * 9rame = 5500cmp/cat = 55dmp de fagure.
MER 10rame - 13cm H * 41,5cm = 540cmp/rama * 10rame = 5400cmp/cat = 54dmp de fagure.
(MER pe 160mm)

In privinta volumurilor interioare a celor doua tipuri de caturi, diferenta este sensibil diferita:
MEA 9 rame - 23*34*34cm = 26588 cmc = 26,5 dmc,
MER 10rame - 17*38*45cm = 29070 cmc = 29 dmc.
(MER pe 160mm)
Deci ... ca volum, MEA este sensibil mai mic ca MER. O fi bine, o fi rau, ramane de cercetat. :idea:
Ultima oară modificat de activ pe 09 Noi 2012, 00:46, modificat 1 dată în total.
activ

Mesajde activ » 09 Noi 2012, 00:35

BUBUle hai ca-ti promisei si tie poza cu leatul superior 22mm*14mm*359mm.
Uite ca-ti pusei una si cu leaturi inferioare de 18mm*8mm*323mm.
Fişiere ataşate
20121106_192852 (Medium).jpg
20121106_180630 (Medium).jpg
activ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR