Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 10 Iun 2011, 21:36

azi am facut verificarea stupilor si am surprins doua matci cantand . matcile sunt din stupi diferiti si nu stiu cum sa interpretez recitalul lor . prima matca , aflata intr-un roi facut de mine in care am lasat 2 botci saptamana trecuta . la verificarea de azi am gasit o matca ce mergea printre albine si se oprea lipindu-se de fagure si canta .mai mergea putin iar se oprea iar canta . cealalta botca era neeclozata . care sa fie semnificatia ?
cealalta matca se afla intr-un stup la care am gasit inceputuri de botci si chiar o botca capacita . acelasi comportament ca la matca de mai inainte . merge printre albine se opreste , se lasa pe burta si canta . iar merge si tot asa . care sa fie semnificatia ? in cazul asta am luat fagurele cu matca , 2 faguri cu puiet capacit si 2 cu miere +un FA si am facut un roi .in familia mama am lasat botca aceea capacita si am stricat toate inceputurile de botci [zic eu , dar nu sunt sigur].
deci , de ce canta ? :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde dorindafi » 10 Iun 2011, 21:48

matca din fam. de albine nu ced ca e singura,adica deja mai are o rivala shi e posibil sa se pregateasca sa plece tatai :mrgreen:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 10 Iun 2011, 21:59

la care matca te referi la cea din roi sau cea din familie ? la cea din familie nu are cum sa fie inca o matca pt ca acum o saptamana nu avea nici urma de botca . la cea din roi i-am lasat 2 botci capacite iar una din ele e inca capacita . chiar sa fie cantec de plecare ? :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde Bee Happy » 11 Iun 2011, 21:39

Am surprins si eu, acum trei zile, cantecul matcii. Tot asa, nu am stiut sa-l interpretez, decat cu intarziere,astazi, cand am cules roiul din visinul unui vecin.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 11 Iun 2011, 22:01

in ce stare era stupul cu pricina ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde Bee Happy » 11 Iun 2011, 22:14

A fost un roi baban, pe sase rame, la care i-am scapat mai mult de o botca, sau am luat din gresala matca, cand l-am format.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 11 Iun 2011, 22:21

inseamna ca eu peste vreo 5 zile cand ma duc iar la stupi nu mai gasesc matca asta , mai ales ca mai era in roi inca o botca capacita . nu stiu ce sa fac , sa sper ca nu pleaca si o omoara pe cea din botca sau sa ma duc urgent ? :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 12 Iun 2011, 19:12

am fost de urgenta azi la stupi si am umblat la roiul care avea o botca neeclozata si o matca iesita de cateva zile , neamperecheata , si care acum 2 zile canta pe faguri. mi-a fost frica sa nu roiasca si sa nu o pierd ca am pierdut un roi pana acum . am gasit botca, ce acum 2 zile era neeclozata , goala . am luat de doua ori la mana toate cele 5 rame ale roiului si de fiecare data am gasit o singura matca , cred neimperecheata pt ca nu am gasit puiet de o zi . ramele erau la fel de pline cu albina ca acum 2 zile si este exclus sa fi plecat vreun roisor .presupun ca matca din botca a fost omorata . sper ca data viitoare sa gasesc ok si oua de o zi ! :P
am verificat si alt roi , mai mic , pe 2 rame , la care nu iesise matca si azi am gasit-o . e sora cu cea de mai sus si le-am facut si cate o poza . poate cineva sa imi spuna, asa vizual, ceva despre ele ? :P
Fişiere ataşate
DSCF1264 (Small).JPG
si aceasta a doua
DSCF1261 (Small).JPG
aceasta este prima
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde MyBees » 13 Iun 2011, 01:53

Gabi, am trait si eu aceasta exeprienta, saptamana trecuta pe 06.06.11, cu ceva peripetii in plus. Mie mi s-a intamplat la un roi si exclud "roirea"
Din cate stiu eu, se spune ca "regina plange" si o face de obicei atunci cand eclozeaza mai multe si apare lupta pentru supravietuire(poate e chiar un "cantec de lupta"?). Roiului respectiv ii lasasem 2 botci in diferite stadii de dezvoltare(capacita|necapacita). Umbland la el am auzit cantecul/plansetul matcii atat in stup cat si tinand rama in mana(si injurand in gand ca nu am cameramanul langa mine).
Asigurandu-ma ca acum roiul are o regina am cautat cealalta botca pe care am gasit-o cu inceput de rosatura in lateral(probabil i se pusese deja gand rau) cu gandul de a o pune intr-un nucleu.
Definitia "momentului oportun": inchipuie-ti panica pe care a trait-o cand cu o rama in mana, regina a iesit din botca pus alaturi de stup pe suportul de lemn. Pana sa pun eu rama in stup si-a luat zborul(de tentativele de a o prinde nu mai povestesc ca eram penibil :lol: ) Am simtit ca imi cade cerul in cap.
Cateva minute mai tarziu, Agonie si extaz. Dupa ce imi luasem gandul de la ea, am gasit-o plimbandu-se tzantzoshe pe o rama rezemata de stup, langa un burdihanos de trantore... De data asta nu am mai ratat-o si dupa ce am gazduit-o o saptamana intr-un mininucleu de imperechere, azi am adaugat-o unui roi pe 3 rame. Sper sa fie acceptata si eliberata cu succes. Neavand o cusca am bricolat ceva dintr-o bucatica de plasa impletita... Eu sunt optimist, la cat de baftoasa s-a dovedit nu se mai impiedica ea de o cusca din plasa ruginita...

In final, ramane intrebarea... canta sau plange? Si de ce? Poate mai apar si alte pareri...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: cantecul matcii

Mesajde Bambucha » 13 Iun 2011, 07:15

MyBees scrie:In final, ramane intrebarea... canta sau plange? Si de ce? Poate mai apar si alte pareri...

nici una, nici alta. S-a mai scris despre acest sunet, este unul de lupta cand matcile isi simt rivalele (eclozate sau neeclozate).
Botcile roase pe lateral provin ca urmare a intepaturii matcii, poate veti observa pe viu cum incaleca matca botca si o inteapa, dupa care albinele isi fac treaba si curata.
De asemenea intr-un roi secundar,tertiar este o lupta continua pentru suprematie, deoarece pleaca mai multe matci impreuna cu acesta. Sa vezi acolo piuit :lol: intr-un final ramane doar una.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: cantecul matcii

Mesajde alt stupar » 13 Iun 2011, 16:32

piper:
intr-o pauza de tigara, doua matci proaspat venite pe lume, puse impreuna intr-o cutie. Una marcata alb, alta albastru, la intamplare.
Pariuri, ca la luptele de cocosi, cu deznodamant rapid.
Miza: cel care a pariat corect, ia toti roii din ziua aia. Pierzatorul... vine doua zile la stors gratis.
Nebunii de oameni acriti dupa zile-ntregi de stors.
Cam... sadic, nu?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: cantecul matcii

Mesajde redoo » 13 Iun 2011, 17:08

cred ca a castigat albul :) :)
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: cantecul matcii

Mesajde dorindafi » 13 Iun 2011, 19:19

redoo scrie:cred ca a castigat albul :) :)

:mrgreen: dece , doar pt. faptul ca albul e culuorea lui 2011 :lol: oct. :roll:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: cantecul matcii

Mesajde Bambucha » 13 Iun 2011, 19:51

la mine au murit amandoua :twisted: n-am marcat niciuna. Asta asa ca m-au enervat, au fost puzderie de dansuri nuptiale pe deasupra stupinei..
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: cantecul matcii

Mesajde gabi bee » 13 Iun 2011, 20:20

a-ti deviat de la subiect . va pricepeti la matci ? ce rasa ar fi cele din pozele mele ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: cantecul matcii

Mesajde gica » 13 Iun 2011, 21:09

gabi bee scrie:a-ti deviat de la subiect . va pricepeti la matci ? ce rasa ar fi cele din pozele mele ? :P

Sa-ti traiasca,sa se imperecheze si sa ai grija de ele ca vei fi rasplatit.
Maaaaaaaaaaaa,nu le vezi potcoava aia caracteristica ?
Asa cum avea Ceausescu la cravata blackiul acela indoit sa stie lunea ca e carpatin. :lol:
Nu-mi dai mie una?
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori