Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 28 Ian 2013, 23:54

akmm scrie:Iata ce zicea Abatele Warre in 1948.Ma gandesc ca nu am evoluat deloc in gandire.
,,Tipurile de stupi
Numarul de tipuri de stupi continua sa creasca. Se taie 1 cm aici si se adauga acolo.Ramele trec prin toate formele geometrice posibile si definesc un nou stup care va fi cu siguranta mai bun decat un altul, asa incat apicultorii au o noua oportunitate. Aceasta oportunitate inseamna o noua investitie, deoarece orice modificare presupune si o marire a costului de fabricatie. De cele mai multe ori noii stupi nu constituie un nou sistem de lucru intrucat nu au la baza principii apicole noi. Insa multi apicultori sunt obsedati de inventii.Ei doresc sa schimbe ceva la propriul stup.''


Nu pot sa ma abtin sa intreb daca 30/30 la interior e bine, de ce 21,5cm pt inaltimea corpului e bine si 10,8 cm nu e bine (stupii rusului), si de ce 31cm inaltimea corpului nu e bine( la laditele mele)...adica hai sa vedem care-i treaba pana la urma, logic vorbind unde sunt plusurile sau minusurile la o inaltime mai mica sau mai mare a ramelor si implicit corpurilor!?
Dupa logica asta si MER-ul ar trebui sa fie o porcarie si ..surpriza, NU E!!
Marele plus pe care l-a adus Warre si Delon nu sta in inaltimea fagurelui, ca-i mai mica ca-i mai mare...ci in dimensiunile corpului la interior..latura corpului, inaltimea totala a stupului, respectarea tendintei naturale a albinei in a se dezvolta pe verticala, iernarea perfecta in acest sistem tocmai pt ca ghemul nu are decat o singura directie de deplasare (fireasca) in sus..Delon a adus in plus RAMA, care parerea mea are un mare plus (Akmm nu o sa fie de acord cu mine).
Ramele se pot extrage se pot refolosi, se pot desprinde fara sa se rupa, putem forma roiuri..adica desi adopti un sistem asta nu inseamna ca trebuie sa il iei si cu ce are ca limitare din punct de vedere al lucrului cu albina...am vazut ce poate Warre cu leatz fara rama, are limitari serioase...Rama lui Delon face toti banii in stupul Warre, asta e parerea mea strict personala.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde teinegru64 » 29 Ian 2013, 00:15

x
Ultima oară modificat de teinegru64 pe 29 Ian 2013, 00:19, modificat 1 dată în total.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde teinegru64 » 29 Ian 2013, 00:17

nae scrie:Problema centrifugii se pune la Layens nu la MEA .

Toate ramele Layens sa vina la mine...drobul de sare e STAS asa ca ....rame pline sa fie. :D
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde cantemir » 29 Ian 2013, 00:25

Bunka,
Poate fi bine ( de ce nu?) Problema care se pune este: ce tehnologie se foloseste? Totul trebuie gandit pas cu pas, de la viata albinei la munca, banii si profitul stuparului!
Se stie ca pentru fiecare sistem in parte, familia de albine are un raspuns diferit!
In ceea ce priveste rama Delon, hai sa vedem cum va arata intr-un Layens divizibil + cat, toate pe aceeasi rama: Delon!
Centrifuga, o consider a fi cel mai mic inconvenient: cu un flex si un invertor de sudura, in doua zile n-o mai recunoaste nici tata-sau!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 29 Ian 2013, 12:38

cantemir scrie:Bunka,
Poate fi bine ( de ce nu?) Problema care se pune este: ce tehnologie se foloseste? Totul trebuie gandit pas cu pas, de la viata albinei la munca, banii si profitul stuparului!
Se stie ca pentru fiecare sistem in parte, familia de albine are un raspuns diferit!
In ceea ce priveste rama Delon, hai sa vedem cum va arata intr-un Layens divizibil + cat, toate pe aceeasi rama: Delon!
Centrifuga, o consider a fi cel mai mic inconvenient: cu un flex si un invertor de sudura, in doua zile n-o mai recunoaste nici tata-sau!


Da, pai in primul rand ierneaza cel mai bine in sistemul asta indiferent de inaltimea ramei folosite .
Asigura o dezvoltare foarte buna in primavara, stim cu totii cat conteaza un start bun.
Roiurile le faci cucorpul, nu ai nevoie de ladite separate, speciale etc...
In cazul corpului meu inalt de 31cm odata ajuns la dezvoltare pe 3 corpuri pot face o triplare de efectiv foarte echilibrata, fiecare corp avand echivalentul a 6 rame dadant 1/1...rezulta niste roiuri foarte bune.
Marirea volumului cu corpuri cu rame, daca corpurile sunt de inaltime mica merge spargerea (largirea zonei de puiet) cu un corp intreg...daca sunt inalte ca la mine merge facuta inversarea ca la ME.
Merge adaugarea deasupra de corpuri pt miere in cules abundent, merge extrasul cu centrifuga la fel ca la ceilalti stupi.
Tehnologia MER sau ME se poate aplica fara pb si la stupii astia.
Merge paletizarea, cate 4 pe palet fiecare avand cam 80/80cm, sau cate 3 in linie, sau alte variante si functie de mijlocul de transport si de modul de incarcare.
Fiind mai mici intra mai multi pe mijloc de transport..
Si la iernarea in interior este acelasi avantaj prin faptul ca pe unitate de spatiu intra mai multi..

...si toate astea doar asa la o privire, daca vrem sa discutam in amanunt o sa descoperim foarte multe avantaje!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde nepriceputeanu » 29 Ian 2013, 22:31

buna ziua

probabil ca inaltimea mica a catului,permite zapacirea unitatii cuibului albinelor.o rama mai mare ofera suficient loc si pentru miere, reducand efectul produs de inversarile tehnologice.

cu mult respect
nepriceputeanu
 
Mesaje: 37
Membru din: 26 Iun 2011, 19:07
Localitate: Pitesti

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde BUNKA » 29 Ian 2013, 23:42

nepriceputeanu scrie:buna ziua

probabil ca inaltimea mica a catului,permite zapacirea unitatii cuibului albinelor.o rama mai mare ofera suficient loc si pentru miere, reducand efectul produs de inversarile tehnologice.

cu mult respect


Am vazut ca rusul Vladimir lucreaza foarte bine cu rame de 10cm inaltime..folosirea corpurilor mici de inaltime este avantajoasa cand vorbim de largirea cuibului cu corpul...in loc sa extindem zona de puiet cu rame intervenim cu un corp intreg...eu personal gandesc ca in stup e mai bine sa fie mai mult suprafata de fagure decat tamplarie si spatii libere dar asta este parerea mea strict personala.
Inversarea corpurilor functioneaza si daca folosim corpuri de 10 rame dadant 1/1 chiar daca acolo avem coroane de miere...este vorba despre situatia in care corpul superior e full, plin de puiet si albina coboara si populeaza si treimea superioara a corpului de jos...in acel moment daca se face inversare efectul este benefic, albinele creeaza coroane de miere sus, duc polen sus, climatul este favorabil pt ca in corpul superior climatul este optim pt depunerea de oua, matca va urca sus la ouat daca surplusul de albina va ocupa acel corp...e testat, merge!
La corpurile reduse ca suprafata cum sunt cele delon dar cu inaltime de 31cm ca la cele dadant 1/1 efectul ar trebui sa fie cu atat mai puternic in sensul asta, pt ca orice colonie ajunge mai rapid la puterea de a ocupa 12 rame 1/1 echivalentul a doua corpuri descrise de mine decat ar ajunge sa ocupe 2 corpuri 1/1 Dadant. deci 20 astfel de rame.
Momentul perfect pt o inversare la un stup pe doua corpuri cubice 30/30/31cm ar fi cand corpul superior e plin de albine si cel inferior e pe jumatate ocupat, adica undeva la o dezvoltare echivalenta cu 9 rame dadant 1/1...pt familiile puternice asta se intampla destul de repede in primavara, odata cu inflorirea pomilor si cu primul polen ...momentul este mai mult ca perfect pentru extinderea zonelor de puiet.
La stupii de tipul asta dispare necesitatea folosirii familiilor ajutatoare..eu cred ca va fi un experiment util care se va desfasura in stupinele mai multor colegi din mai multe zone ale tarii, personal am mari sperante de la laditele astea!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde valigorj » 31 Ian 2013, 05:33

aceasta cutie seamana la inaltime cu ME,iar rama la latime cu o rama de cat si nu de cuib.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: stup de 43/43 cm ,rama de 41 si fagure de 36 cm

Mesajde EM A » 15 Feb 2013, 19:32

Buna seara! Cred ca stupul respectiv este un ME german.
Catalog BIJENHOF:
"RUCHE STANDARD ALLEMANDE (NORMAL) 44 X 44 CM
10310 RUCHE COMPLETE 44 X 44 CM
Comprenant: - 1 toit
- 3 corps sans cadres
- Haut plateau avec plateau grillagé
10311 CORPS DE RUCHE ALLEMANDE STANDARD SANS CADRES
10312 TOIT PLAT
10314 PLATEAU INTERMEDIARE AVEC TROU DE VOL
Utile aussi comme chasse-abeilles.
10315 Haut plateau
10306 CONSTRUCTION GRILLE
Prévient construction sauvage
RUCHE COMPLETE BIJENHOF 43 X 43 CM
13200 RUCHE COMPLETE MODELE BIJENHOF
Comprenant: idem 10101
13202 CORPS DE RUCHE ALLEMANDE STANDARD
13203 PLATEAU VARROA GRILLAGE AVEC PLANCHE DE VOL AMOVIBLE
13204 TOIT PLAT COUVERT D’ALUMINIUM
13206 COUVRE - CADRES DOUBLE VITRAGE EN 2 PARTIES
13207 COUVRE - CADRES CONTRE-PLAQUE MARIN
13208 COUVRE - CADRES 10 CADRES AVEC CHASSE-ABEILLES NR 35116
13211 CADRE PARTITION STANDARD ALLEMANDE"
si dimensiunile ramei: "CADRE DE CORPS STANDARD ALLEMAND 370X223"
EM A
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Aug 2011, 13:01
Localitate: Musetesti-Gorj

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori