Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Structura familiei. Culegatoare pentru marile culesuri!

Mesajde tiih » 10 Dec 2020, 11:49

Ptr dl Yoan.....obserbatia dvs e foarte la obiect....mi-am dat seama la sfarsit ca trebuia sa precizez ca informatia referitoare la ramele 1/1 din centru cuibului se referea stict la stupii orizontali cu 20 rame!
Pentru ca din cei 100-150 stupi detinuti in fiecare an, eu am in proporti de 30%...70% orizontali,restul dadant cu 10 rame si caturi de 10 rame 1/2/...si pentru studiu si observatii comparative max 3-5 ME , max 5-7 MER si 1..2 buduroaie,in ultimii 8...10 ani!
Cand piata cerea roiuri si familii de abine, procentul era preponderent de orizontali (putini sunt convinsi de avantajul iernarii a 2 roi intr-o lada si cat de mult se dezvolta acestia pana la culesul de rapita-cate 10 rame 1/1 fiecare "mustind" de albina- :!:
La Dadant nu am avut timp sa observ fenomenul in mod special,majoritatea erau pe doua caturi vara si cei mai buni iernau pe 20 rame.din care catul1/2 plin cu miere capacita pana la ultima celula.....
Ideea de baza e ca ereditatea conteaza,sunt fel si fel de suse chiar si in cadrul aceleiasi rase......
PS.In procesul de selectie in masa pe care eu il fac in fiecare an si pe care ar trebui sa il faca fiecare stupar care nu se bazeaza pe achizitii de matci...cantitatea de miere produsa intr-un an si"rezistenta la iernare" sunt doi factori definitorii.....parerea mea.
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Anterior

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 22 vizitatori