Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 21 Oct 2012, 21:09

Frumosi faguri. Dovada ca folosind fasii de ceara obtinem faguri drepti, dar dupa mine tot nu merita efortul. M-am obisnuit destul de repede sa-i verific rasturnand corpul, exact cum se facea cu cosnitele candva.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 21 Oct 2012, 21:36

Iata cam cum aratau in septembrie micii mei roi de anul acesta. Majoritatea au cladit cam 3/4 dintr-un corp, doar cativa au corpul intreg. Chiar si asa cred ca vor trece iarna pt ca au fagurii plini cu miere la momentul asta. Vor primi turte in ultima parte a iernii. Oricum nici orizontalii mei nu stau prea bine, sunt pe 6-7 rame. Asta l-am surprins tocmai cand incercase o schimbare linistita tarzie si bineinteles esuata. Ulterior l-am unificat. Dupa cum se vede, si dupa cum am mai povestit, "lucrez" (e doar o pasiune) dupa metoda stupului traditional japonez (un fel de warre simplificat).
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 21 Oct 2012, 21:58

Tocmai i-am tratat cu noul meu "furetto" facut artizanal intr-o jumatate de ora (n-am cumparat decat teava de cupru, restul le-am avut in casa). Rezultatul foarte satisfacator... daca pot numi satisfacator faptul ca am vazut destui varoa cazuti pe fundul stupilor. N-am reusit sa gasesc nici un parazit toata vara, prin diverse metode, inclusiv descapacire, dar iata ca dupa tratament au cazut... Oricum fata de fitilele de varachet tratamentul cu asa ceva e o joaca. Am tratat 60 in 20 min, relaxat.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 28 Oct 2012, 17:59

Cel mai mare avantaj al acestui aparat consta in eficacitatea lui; pt ca am facut un test: Am tratat un stup cu fund "antivaroa" cu Varachet (fitil) si au cazut cativa paraziti, iar la cateva zile am tratat cu acest vaporizator si au cazut cateva sute de paraziti. Substanta de baza fiind tot amitrazul, cred ca eficacitatea marita vine din faptul ca acest aparat produce o cantitate mult mai mare de vapori in comparatie cu fumul produs de fitilul cu varachet si probabil "atinge" astfel mult mai multi paraziti. Cantitatea de vapori emanati la un "puf" e intr-adevar considerabila, practic iti umple stupul cu vapori nu cred ca ramane vre-un cotlon neatins. Parazitii au continuat sa cada si in urmatoarele 2-3 zile dupa tratament.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 29 Oct 2012, 09:42

Ce substanta ati folosit la acest tratament cu vaporizatorul si ce este pompita/dozatorul?
PS.
Cati ,,metri'' de teava de cupru au intrat?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 01 Noi 2012, 00:58

Substanta pe care am folosito a fost Taktic (are tot Amitraz ca substanta de baza ca si Varachetul) dar se poate folosi inclusiv varachet. Nu stiu daca am inteles bine intrebarea cu pompita... Eu am folosit ce am avut, o pompita de ungere din plastic cu mecanism si teava de cupru, teava de care numai bine... am sudat serpentina (tot de cupru). Dar pt cine trebuie sa cumpere pompita, se gasesc pompite de ungere metalice, sunt probabil mai bune. Singura dificultate in confectionarea unui asemenea vaporizator consta in improvizarea unei solutii constructive pentru a fixa serpentina si pompita de arzator, restul e foarte simplu. Eu am folosit 150cm de teava de cupru de 6mm (cred), dar acum as face serpentina ceva mai scurta, cred ca am facut cateva spire in plus de teama sa nu se aprinda lichidul (ce are la baza petrol lampant fara miros). Apropo de lichid, e bine sa fie fara miros si exista lichid de aprins carbuni care specifica acest lucru pe eticheta. Apropo: cred ca as prefera o serpentina mai tare... cuprul devine foarte moale dupa incalzire.
Incurajez pe oricine sa'si faca, e simplu, costa maxim 100 lei (depinde de calitatea arzatorului ales) si merita efortul. Tratamentul devine cea mai usoara si chiar placuta operatiune de facut. Maine voi mai trata 100 stupi ai unui prieten, chestiune ce nu'mi va lua mai mult de 20 minute. In plus... eficacitatea e dupa parerea mea mult peste varachet si am explicat mai sus si de ce cred acest lucru.
Inca ceva: arzatorul e nevoie sa fie unul bun (eu am avut Campingaz), care sa arda bine, presiune si flacara consistenta, altfel serpentina nu se incalzeste suficient ca sa se produca vaporizarea si aparatul va face "pipi". Serpentina si ea nu trebuie sa fie prea larga ci exact in jurul flacarii si eventual conica. Pe viitor poate gasim un inlocuitor mai natural al petrolului sau al uleiului de parafina.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde tiby visan » 04 Noi 2012, 20:14

va salut domnilor,am si eu o intrbare care ma tot framinta,de la stupii warre cind exstrageti mierea in primavara? inainte de salcim,de rapita,dupa ce iese familia din iarna si daca da ce faceti cu faguri care au puiet?s-au ,un corp il lasati fara sa umblatu la el(cuibul)pentru ca atunci cind exstrageti mierea fagurii claditi ii distrugeti,sau dupa exstractie le dati hranire la greu.va multumesc.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 04 Noi 2012, 21:53

La aceasta intrebare, cel mai in masura sa raspunda ar fi dl. akm care a extras deja cateva corpuri de warre. Pana raspunde dansul, ce pot eu sa spun e ca inca n'am extras de la acest tip de stup pe care'l am doar de anul acesta (de fapt am un tip de stup asemanator Warre), si poate ca nici la anul nu voi extrage, cine stie... Dar daca ar fi s'o fac, cred ca as prefera sa extrag in primavara, inainte de salcam, (in conditii de stupina stationara), odata pentruca as prefera sa las cat mai multa miere in stup pentru iernare exclusiv pe miere, doi pentruca extragand inainte de salcam ar inhiba putin din instinctul de roire (care se manifesta printre altele atunci cand familia abunda de provizii, si in ultimul rand ar ramane suficient timp si cules abundent (salcam) pentruca familia sa cladeasca inapoi fagurii "extrasi" daca prin extractie sa-u distrus (zdrobire) cum de regula se intampla la acest tip de stup. Probabil procedand astfel as pierde ceva din cantitatea de miere de salcam pe care albinele ar strange-o, dar as prefera sa lucrez astfel. In conditii de pastoral sau cules abundent in zona, probabil s-ar putea extrage si in vara inca un corp-doua (dupa floarea soarelui sau tei).
De regula se extrage corpul de sus, atunci cand este complet capacit; dupa planul meu, in momentul extractiei stupul ar trebui sa fie pe trei corpuri (a iernat pe doua) iar in aceste conditii e aproape imposibil ca in corpul de sus (nr 3) sa se afle puiet. Stim cu totii ca mierea e sus, puietul jos.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 06 Noi 2012, 21:17

Am profitat de zilele astea cu vreme buna si dat fiind faptul ca am bagat la iernat mai multi roi slabi, am hotarat sa-i impachetez cu folie anticondens pe exterior. Sper ca asta sa-i ajute putin ferindu-i de vantul ce ar fi putut patrunde pe unde n-au putut ele propoliza si incalzindu-i in zilele cu soare dat fiind culoarea neagra a foliei. As vrea sa-i pun pe paleti cate 4 dar pentru asta astept ca zilele calduroase sa treaca si zborul sa inceteze (pentruca inca zboara si aduc polen). Orizontalii ce-i am in alta locatie, i-am lasat ca de obicei doar cu diafragme de polistiren, cu diferenta ca i-am impachetat cu folie anticondens ce-am trecut-o de dupa diafragma peste rame si iar dupa diafragma, dupa care peste ea am pus podisorul cu o fanta mica de aerisire. Am vrut sa experimentez folia asta, pt ca folie de plastic n-as pune, si poate cine stie se dovedeste a fi de folos (daca va lasa condensul sa treaca prin ea).
Atasez o poza cu verticalii mei impachetati.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 08 Noi 2012, 00:33

tiby visan scrie:va salut domnilor,am si eu o intrbare care ma tot framinta,de la stupii warre cind exstrageti mierea in primavara? inainte de salcim,de rapita,dupa ce iese familia din iarna si daca da ce faceti cu faguri care au puiet?s-au ,un corp il lasati fara sa umblatu la el(cuibul)pentru ca atunci cind exstrageti mierea fagurii claditi ii distrugeti,sau dupa exstractie le dati hranire la greu.va multumesc.

Warre explica foarte clar ca extractia se face toamna. Este momentul cand poti evalua corect puterea si rezervele stupului, iar in perioada de iarna poti valorifica mierea marfa. Cred ca degeaba lasi mierea in stup (subliniez - mierea marfa).
spor!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 08 Noi 2012, 18:47

N-am vrut sa-l contrazic pe abate, si nici practica apicola, am spus doar ca eu personal as lasa suficiente rezerve in stup pentru a putea incerca o extractie primavara din considerentele pe care le-am pomenit referitoare la roire si recladirea fagurilor distrusi la extractie.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde valigorj » 20 Noi 2012, 11:43

referitor la imaginea de pe aceasta pag postata de livius in care apare acel faguras suplimentar nu credeti ca la acest stup cu 8 rame de 36mm si la albina pe care o avem din dorinta de a copia tupul abatelui s a produs cumva o gresala.0743644047
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 20 Noi 2012, 12:14

Daca ne uitam la pagina 2, acolo vedem ce inseamna sa lucreze albinele dupa bunul plac.Eu traduc acea serpuire prin crearea oportunitatii pentru albinele din cuib de a avea acces la randuri succesive de hrana si comunicare mai simpla.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde valigorj » 21 Noi 2012, 11:58

albinele construind acel faguras in plus fata de cei 8 ne poate duce la concluzia ca lada[corpul] este mai mare decit este necesar pt 8 faguri.deci pt 8 faguri ne trebuie un corp mai mic[bineinteles tot patrat] de aprox 28 pe latura sau unul de 31 pt 9 faguri.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cantemir » 21 Noi 2012, 14:21

Parerea mea este ca ca acel faguras suplimentar a aparut datorita pozitiei inclinate a stupului. Albinele au construit cei opt faguri perfect vertical, iar in acea parte a ramas un pic de spatiu, pe care s-au gandit sa nu-l iroseasca.
Cred ca merita incercat si cu 9 leaturi la 33mm, dar musai cu stupul pus la boloboc.
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 22 Noi 2012, 13:01

În legătură cu acel făguraş suplimentar construit de albine, este corectă observaţia că stupul nu a fost aşezat perfect orizontal. Dar, ce spun eu perfect, era inclinat chiar binisor în perioada în care au fost construiţi fagurii respectivi. Deci, dimensiunea interioară a stupului este corectă, nu este cazul de a se micşora dimensiunile. Îmi place şi acel "furreto" construit artizanal, cred că până la urmă o să-mi fac şi eu unul, deşi, deocamdată nu am atâţia stupi ca să fie neapărat necesar. Însă, recunosc, la un număr mai mare de stupi câştigi mult timp, îţi uşurezi munca.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 87 vizitatori