Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 05 Iul 2012, 20:06

Pentru "marco68": Regret că nu aţi avut succes cu stupii warre. De fapt si abatele spunea ca albinele nu pot transforma piatra in miere. Ziceti ca i-ati hranit cu sirop o vara intreaga? Cu asta aţi spus totul: în zona respectivă nu este suficientă floare pentru a practica apicultura. Asa cum zicea si d-nul Cernagor, stupul warre "face o diagnosticare a zonei", iar daca albinele nu au ce culege se grabesc sa roiasca. De ce sa nu recunostem, asa fac si oamenii, daca li se pare ca intr-un loc castiga prea putin se duc in alta parte unde sunt platiti mai bine. Este un fenomen normal, la urma urmei. Deci, in principiu, nu e vina stupului, ci a locului unde a fost amplasat. Asa ca, daca doriti sa continuati cu apicultura, schimbati locul, mutati stupii in alta parte. Probabil daca ati fi facut asta la momentul potrivit, poate nu pierdeati familiile respective (sau nu pe toate).
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 09 Iul 2012, 13:48

Ai mei Warre (roi slabi facuti la 1 iunie cu botci si matci neimperecheate) se prezinta totusi relativ bine desi asa cum spuneam au fost roi slabi, iar ultimele matci au inceput ponta abia la 1 iulie. Deocamdata sunt pe un corp pe jumatate sau sfert cladit. Cred ca daca vor continua ii voi putea ierna pe un corp (un corp plin cu faguri si miere + unul gol dedesupt).

Ca invataminte trase as spune ca e necesar totusi un roi puternic sau si mai bine un roi primar pt a popula un stup warre fara probleme. (Ai mei au fost hraniti cel putin de doua ori pe saptamana cu cate 800gr sirop). Daca ar fi fost un roi adevarat ar fi cladit fara ajutor din afara. Un roi intr-o lada normala, pe rame are avantajul fagurilor claditi si ramane doar sa se inmulteasca pe cand un roi pus in Warre trebuie sa le faca pe amandoua si asta intr-un timp destul de scurt.

Iernarea pe un corp e cea care ma ingrijoreaza acum. As putea sa-i suprapun cu plasa intre ei dar ma tem sa nu fac mai mult rau decat bine datorita propagarii mirosului de matca si a probabilitatii ca astfel sa ierneze intr-un permanent stress. Aici poate ma ajuta cineva cu experienta personala chiar si pe alt tip de stup. E vorba de iernarea nucleelor suprapuse (pe verticala). Nu e chiar acelasi lucru ca la iernarea a doua familii intr-o lada orizontala.

Concluziile d-lui Cernagor, sincer nu le-am inteles pe deplin. In sensul ca nu inteleg de ce a extras in 4 veri doar 2-3 caturi. Cred ca totusi albinele trebuie sa produca miere, chiar si in scorburi. Si-apoi extragerea primavara poate fi foarte importanta in prevenirea roirii. La Gilles Denis n-am vazut stupi pe 3-4 corpuri; poate fi si asta un indiciu. Poate ca acest stup trebuie tinut in permanenta sub control pentru a preveni roitul. Extras, divizat, etc. familii mai slabe pe 2 corpuri. Ramane sa mai experimentam (daca trec si eu iarna cu ei) si sper sa continue sa experimenteze si dl Cernagor. Succes!
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 09 Iul 2012, 13:51

Cat priveste zona melifera a fiecaruia eu unul nu cred ca acolo unde un Dadant o duce bine un Warre ar putea avea probleme. Atata vreme cat sunt albine in zona care se descurca, nu se poate ca un model de stup sa supravietuiasca si altul nu. In natura albinele se descurca aproape in orice zona.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde flavian » 13 Iul 2012, 14:37

Am adaugat poze cu toate familiile pe topicul personal: viewtopic.php?f=15&t=2359&start=20#p65731
Avatar utilizator
flavian
 
Mesaje: 66
Membru din: 14 Apr 2011, 11:09
Localitate: Brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 14 Iul 2012, 00:37

Buna seara,
Urmaresc acest topic de circa un an si in aceasta perioada am reusit sa-mi construiesc si sa populez 2 stupi Warre (mai am alti 6 verticali). Vreau sa multumesc dlui "akkm" pentru postarile sale si pentru traducere.
Voi reveni in zilele urmatoare cu poze si completari. Am vrut doar sa subliniez ca exista si alti oameni care citesc subiectul acesta.
Cu stima!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde flavian » 19 Iul 2012, 15:39

Parintele Warre spunea ca a avut familii recordiste cu pana la 7 corpuri. :)

Sunt curios ce ar fi spus de astfel de familii: http://www.youtube.com/watch?v=EwdKMjG6pRU

Un corp warre pe 8 faguri are cam 45 dmp iar unul de multietajat pe 9 rame are vreo 75 dmp. Sistemul de lucru este cam acelasi, cu dezvoltare pe verticala in corpuri identice, doar ca in multietajat se foloseste rama in loc de fagure fix.

De asemenea, in cazul prezentat in film asta e doar primul cules, sunt familii de la care se culeg 10-15 corpuri pe an. Zona este asemanatoare cu a noastra, iarna ajung si la minus 50 de grade, dar vara ii ajuta mult campurile de rapita.
Avatar utilizator
flavian
 
Mesaje: 66
Membru din: 14 Apr 2011, 11:09
Localitate: Brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 04 Aug 2012, 20:00

Da Flavian, cei care practica apicultura traditionala (pe rame) si vor sa fie si profesionisti, vor avea multe de invatat din filmele d-lui Dan Margarit. E un om deosebit care face totusi niste eforturi demne de apreciat pentru a pune la dispozitia romanilor acele filme. Sper ca romanii sa profite din plin.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 23 Aug 2012, 12:43

Sambata, 18 August am retras corpurile de la stupii Warre.Cinci familii le-am lasat pe 3 corpuri.Al treilea corp neterminat.
Am procedat asa pentru ca ultimul este plin cu miere( este valabil si pentru restul familiilor, in afara de trei cu probleme, din totalul de 20).Ce concluzie sa trag de aici? Ca trebuie sa extrag din fiecare corp in jur de 5 kg.Daca as avea o varianta acceptabila de extras as face-o.In sensul ca daca aveam un al treilea corp construit, scoteam cate 3 faguri plini cu miere si inlocuiam cu trei goi.
Nu ascund ca pentru mine a fost un an foarte prost.Ma bucur ca am rezerve mai bune insa ca in alti ani.Adica am fost mai prevazator si nu am mai extras cu gandul unui cules viitor ipotetic.( aici ma refer la Dadant).
Odata cu timpul imi vine sa asociez stupul Warre cu un film.Frumos dar ramai cu vazutul.
Nu condamn insa nimic deocamdata atata timp cat eu nu intervin absolut deloc in familii peste an.Adaug si retrag corpuri.Eventual culeg roiuri din copaci.
Sa adaug si faptul ca dupa retragerea corpurilor, luni ( banuiesc) o familie a fost efectiv sfasiata prin furtisag.Miercuri cand am vazut ca e ceva suspect, am verificat si nu am mai gasit nici o lingura de miere si nici o albina vie.....
Vinovat, un Dadant vecin.Culmea un roi din acest an, fata de Warre care e o familie veche.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Laur » 23 Aug 2012, 16:29

Desi am esuat si vad mai departe si Concluziile d-lui Nicolae, continui sa cred in acest stup si cred pt ca inca nu s-au incercat toate metodele de lucru cu stupul. Si aici ma refer la metoda de lucru pe care o practica Delon, in special ajutorul cu faguri construiti. Si daca stau sa ma gandesc un pic, si in dadant albina are faguri la dispozitie primavara, stuparul inlocuind in fiecare an cel putin 3 rame. SI daca imi aduc bine aminte, familia ierneaza pe 2 corpuri, al treilea il primeste gata construit, restul de corpuri care se adauga vor fi crescute, si cred eu cu o mai mare usurinta. Oricum, deocamdata este teorie, abia astept sa pun in practica. Apropo de anul asta apicol si nu numai, chiar si precedentul a fost unul slab, nu prea avem cu cine ne certa. Ideea e ca avem de cine ne ruga, neamul nostru a cam uitat de Dumnezeu, incepand cu mine. Am avut 2 ani de seceta crunta, poate mai plecam si genunchiul la rugaciune, ca Dumnezeu pe cine iubeste cearta si pedepseste! Doamne ajuta si numai bine!
Laur
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Mar 2012, 16:33

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 25 Aug 2012, 17:02

N-am inteles, totusi, domnule Nicolae, cate corpuri pline cu miere ati recoltat? Spuneti ceva de 5 kg pe corp. Asta este o medie sau doar atata miere era intr-un corp, care, atunci cand e plin ar trebui sa aiba vreo 12 kg? Nu stiu daca ati sesizat, dar vorbiti destul de "criptic". Trebuie sa citesc de multe ori ce ati scris ca sa inteleg ce ati vrut, de fapt, sa spuneti.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 25 Aug 2012, 18:49

Eu cred ca nu te poti astepta sa extragi mai mult de un corp-doua pe an de la un asemenea stup, asta pt ca albinele trebuie sa si recladeasca acei faguri, iar din experienta mea din acest an albinele nu par dornice sa cladeasca decat in lunile mai-iunie si cam atat. Si din acest motiv, personal as incerca o iernare pe cat mai multa miere si o extragere in primavara urmatoare, pt ca albinele sa cladeasca la loc acei faguri in perioada mai-iunie. In plus poate s-ar preveni mai bine si roitul in acest fel. Am facut anul acesta in jur de 20 de roi pe warre si desi i-am stimulat non-stop cu cate 700gr sirop, de doua ori pe saptamana nu au cladit decat atunci cand a fost sezonul de cladit.... adica cu precadere in mai-iunie si putin in iulie. Cred ca vor ierna pe un corp cladit plus unul gol dedesupt. Sper sa treaca iarna ca sa pot experimenta ceea ce spuneam mai sus. Si inca ceva: Cred ca pe un sistem ca acesta nu poti avea familii foarte mari, gen 6-7 corpuri. Acest lucru se poate mai degraba intampla pe un sistem care refoloseste fagurii si nu-i distruge la extractie.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 26 Aug 2012, 23:39

Exista metode de lucru si modele de stup pentru fiecare in functie de ceea ce poate sau isi doreste de la apicultura.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stefan77 » 28 Aug 2012, 19:59

D-le akmm va rog mult de tot sa ma sfatuiti si pe mine..as dori in anul urmator adica 2013 sa cumpar un roi de albine in perioada martie-aprilie..ma intereseaza acest tip de stup warre..eu sunt incepator..nelamurirea mea este cum transfer eu de la respectivul vanzator roiul in stupul meu warre,fara ca acesta mai apoi sa roiasca si sa raman fara el? :cry: primesc informatii de la oricare alt cunoscator..va multumesc anticipat?
Stefan77
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Stefan77 » 28 Aug 2012, 20:11

deasemenea ma intereseaza sa stiu de la cunoscatori, eu, in momentul cand reusesc transferul roiului in stupul warre acesta o sa fie mai mult gol,adica fara miere..stupul trebuie sa aibe hranitorul pentru albine atasat si incarcat cu hrana pentru albine in acel moment?acesta desigur in luna martie- aprilie al achizitionarii roiului..
Stefan77
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde clucian » 01 Sep 2012, 21:52

Citeste manualul stupului warre il gaseseti pe blog la akmm. O sa gasesti multe raspunsuri la intrebari.
http://clucian.sunphoto.ro | Am cerut toate lucrurile care ma puteau face fericit, Dar mi s-a daruit viata, ca sa ma pot bucura de toate.
Avatar utilizator
clucian
 
Mesaje: 178
Membru din: 09 Apr 2011, 16:03
Localitate: Bucuresti / Ilfov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 08 Sep 2012, 23:32

Stefan77 scrie:deasemenea ma intereseaza sa stiu de la cunoscatori, eu, in momentul cand reusesc transferul roiului in stupul warre acesta o sa fie mai mult gol,adica fara miere..stupul trebuie sa aibe hranitorul pentru albine atasat si incarcat cu hrana pentru albine in acel moment?acesta desigur in luna martie- aprilie al achizitionarii roiului..

Buna seara,
Anul acesta m-a chemat cineva sa iau un roi dintru-un pom. Citisem deja cate ceva despre alvine si despre stupul Warre, dar m am dus cu stupul, masca si o pana de gasca. Pentru inceput am incercat sa scutur creanga de care era agatat roiul, dar jumatate din albine au ramas pe loc. In plus, pozitia nefiind tocmai buna, o parte din albine au cazut pe mine. Am observat de asemenea ca albinele "roiau" tot in jurul crengii. Am luat capacul stupului si pana de gasca, am urcat in pom si am scuturat albina ramasa in capat, dupa care am rasturnat-o jos in stup. dupa circa 10 min, timp in care ma gandeam cum sa le "conving" pe albine sa coboare, am observat ca albinele roiau in fata stupului. In acel moment am inteles ca matca era deja in stup. Am inchis stupul, iar seara l-am dus acasa. Fara niciul fel de stimulet a construit pana acum un cat si a inceput la al doilea. In cazul in care faceti transvazare, unii autori recomanda sa le agitati si afumati bine pentru a-si umple gusile, precum si sa le hraniti dupa mutare. Cred totusi ca este mai elegant si mai putin stresant sa le ajutati cu hrana dupa mutarea in casa noua. Succes!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori