Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 23 Mai 2012, 07:39

Multumiri tuturor celor ce m-au ajutat sa depasesc cu bine 50 ani.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Mai 2012, 07:52

sa traiesti la multi ani fericiti !!! din pacate noi , unii care suntem incepatori , mi-e teama sa nu contribuim la scaderea numarului anilor cu care Dumnezeu te va ferici !!! :) :lol: :lol:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde gabi bee » 23 Mai 2012, 08:29

va urez si eu aici la multi ani , multa sanatate si cat mai multe satisfactii pe toate planurile ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 23 Mai 2012, 11:33

La multi ani d-lui akm! Ma gandeam ca o posibila favorizare a roitului in stupii Warre ar putea fi si faptul ca recoltarea se face in toamna (sau primavara) si astfel existenta rezervelor in perioada roitului favorizeaza aparitia acestui fenomen. Poate ca o recoltare dupa salcam ar fi benefica. Ce spuneti? Ai mei warre lucreaza de zor la cladirea corpului 3 (pozitinoat peste doua corpuri cu rame), i-am ajutat si cu o stimulare in aceste zile ploiase in speranta ca-l vor tremina de cladit ca sa pot face o divizare cu ajutorul acelui corp cladit (ca sa evit punerea roiului pe leaturi goale) dar tare ma tem sa nu roiasca inainte de a-i putea diviza.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 23 Mai 2012, 13:29

danman scrie:La multi ani d-lui akm! Ma gandeam ca o posibila favorizare a roitului in stupii Warre ar putea fi si faptul ca recoltarea se face in toamna (sau primavara) si astfel existenta rezervelor in perioada roitului favorizeaza aparitia acestui fenomen. Poate ca o recoltare dupa salcam ar fi benefica. Ce spuneti? Ai mei warre lucreaza de zor la cladirea corpului 3 (pozitinoat peste doua corpuri cu rame), i-am ajutat si cu o stimulare in aceste zile ploiase in speranta ca-l vor tremina de cladit ca sa pot face o divizare cu ajutorul acelui corp cladit (ca sa evit punerea roiului pe leaturi goale) dar tare ma tem sa nu roiasca inainte de a-i putea diviza.


Nu e obligatoriu sa roiasca.Apicultorii de warre din occident America de Nord in special) spun ca ei curent au 5 corpuri ocupate.La noi o fi din cauza rasei albinei.Dincolo este multa albina italiana.
In fond pentru cineva preocupat peste masura, lucrul cu rama ar fi de dorit.
Sa iei insa pe cineva obisnuit cu rama si sa-l treci pe warre, l-ai omorat.Devine in plus.
Convingerea mea este ca Stupul Popular are nisa lui, si nu e de neglijat.Sunt suficienti doritori sa aibe albine cu conditia sa nu devina sclavii albinei, adica dependenti financiar si cronologic de stupi.Acestora le sunt suficiente o masca un afumator si o dalta.Si un halat, de preferat alb sau verde.
Sa impiedici roirea este ca si cum ai incerca sa pazesti un grup de fete de 16-17 ani....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde flavian » 23 Mai 2012, 14:14

Vorba lui dan, ar merita incercata metoda japoneza macar cu 2-3 familii, cred ca ar avea efect pozitiv si asupra roirii.

Ma bate gandul de asemenea sa trec la semirame mai inguste, cu distanta intre centrul leaturilor de 30 sau 32 mm.

Am gasit articolul asta, nu stiu daca a mai fost pus pe aici: http://apiculturanaturala.blogspot.com/ ... urala.html
Avatar utilizator
flavian
 
Mesaje: 66
Membru din: 14 Apr 2011, 11:09
Localitate: Brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 23 Mai 2012, 14:56

"Sa impiedici roirea este ca si cum ai incerca sa pazesti un grup de fete de 16-17 ani...."

Mi-a placut fraza d-lui akm! Buna maxima!
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde scarlett80 » 23 Mai 2012, 15:29

Buna ziua d-le Nicolae.
Am vorbit cu dumneavoastra pe mail.(Sunt din Braila si sotia din Macin)
Am primit cartea abatelui si am tiparit-o ca sa o pot citi si la serviciu.
Pot sa spun ca pana nu am terminat-o nu am lasat cartea din mana.
Am explicat unui coleg despre importanta trantorilor(exact cum scrie abatele,vezi la prezentarea dlui ves.lucian.zabrani , fetitele mele dragi ) si m-au luat in ras toti de acolo. am urmarit toate postarile dlui lucian si imi facusem o impresie buna despre el dar asta e, cand esti in varsta greu accepti lucruri noi. :lol:
sa revenim la oile noastre, am pus scandura la uscat pentru ceva stupi orizontali, eu mai am 2 orizontali si 2 verticali cu cat de 1/2, dar ati reusit sa bagati virusul in mine si am schimbat comanda,acum las numai la uscat otrag la abrich si restul o sa devina 300*300*210.
Cand am drum la Tulcea trec pe la dvs. am si nr de tel.(ca mi l-ati dat pe mess.)Spor la Tei.
scarlett80
 
Mesaje: 5
Membru din: 15 Feb 2012, 22:13

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde danman » 23 Mai 2012, 18:24

Acum am vazut ca si dl akm a scris ceva foarte interesant pe blogul personal in legatura cu rezervele de hrana si roirea. Nu vazusem mai devreme cand am postat, sper sa nu ma inteleaga gresit. Obisnuiesc sa-i urmaresc si blogul in speranta ca mai scrie cate ceva despre ai sai warre, dar astazi m-am uitat intai pe acest forum, am scris ce ma framanta si abia acum am vazut ca si dl akm scrisese ceva asemanator ca subiect. Va recomand sa-l cititi, e f interesant.
danman
 
Mesaje: 182
Membru din: 17 Apr 2012, 21:52

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde augustin » 23 Mai 2012, 18:40

Domnule Akmm, v-am urmarit postarile ani de zile. Nu pot sa spun ca sunt un adept al sistemului Warre, insa nu sunt nici inchistat, nici ignorant, nici marginit. Initial am crezut ca se incearca prin acest sistem un fel de intoarcere la stupii primitivi, lucru pe care nu puteam sa-l concep. In timp, am reusit sa-mi dau seama ca e (practic) o alta tehnologie, probabil cu nimic mai prejos decat celelalte. Repet si aici vorbele pe care le-am postat cu alta ocazie: stupul ideal e stupul cu care sti sa lucrezi. Dumneavoastra stiti Warre. Si stiti bine. Si ati adus si lucruri noi. Si ati vazut ca e bine. Si merge. Si mai ales, aveti argumente. Argumente profesionale, nu de cocalar. Cincizeci de ani! Cel mai mare respect! La Multi Ani!
Traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima. E doar o chestiune de timp pana cand vei avea dreptate.
Avatar utilizator
augustin
 
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2012, 12:32
Localitate: Tirgu jiu, Gorj

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde ronin » 27 Mai 2012, 12:47

Referitor la neacceptarea trecerii in corpul inferior si roire unii propun intoarcerea leaturilor cu 90 grade pentru a obtine spatii mai mari intre acestea,ceva informatii aici : http://yabeep.blogspot.com/2011/02/warre-options.html . Daca a experimentat cineva..?
Avatar utilizator
ronin
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2012, 10:19
Localitate: brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 28 Mai 2012, 11:53

Eu inclin sa cred ca situatia de fata nu tine de dispunerea leaturilor in corp.Am corpurile in toate pozitiile.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde ronin » 28 Mai 2012, 20:46

Nu stiu daca am fost inteles in postarea anterioara ma refeream la o asezare a leatului pe cant ,latura ingusta a leatului este faltuita si asezata pe faltul corpului .La adresa din postarea anterioara lapunctul 5, al doilea desen ,se arata modul de asezare al leaturilor,in care se obtin goluri mari intre leaturi.
Avatar utilizator
ronin
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Apr 2012, 10:19
Localitate: brasov

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cantemir » 29 Mai 2012, 21:44

ronin scrie:Referitor la neacceptarea trecerii in corpul inferior si roire unii propun intoarcerea leaturilor cu 90 grade pentru a obtine spatii mai mari intre acestea,ceva informatii aici : http://yabeep.blogspot.com/2011/02/warre-options.html . Daca a experimentat cineva..?

Tot referitor la refuzul trecerii cuibului in corpul inferior, vreau sa amintesc o postare din urma ( cred ca de pe foumul vechi). Un user (cred ca pictorul) spunea atunci, fara sa fie luat prea in serios, ca mutarea a trei-patru dintre semiramele din corpul superior in cel de jos rezolva problema.

Mie imi pare o masura rationala. Albinele pot considera leaturile din corpul de jos ca pe un obstacol si prefera sa roiasca decat sa cladeasca sub ele. In acest fel se schimba forma cuibului, de la aproape sferic, la elipsa cu axa mare verticala. Volumul in care se dezvolta cuibul se dubleaza (albinele nu vor parasi fagurii cu puiet pe care il vor incalzi in continuare), sunt leaturi cu startere noi in ambele corpuri, numai bune de cladit, etc.

Pentru asta trebuie sa pastram semiramele mobile si sa intervenim inaintea intrarii in frigurile roitului. Munca si atentie in plus, ceva lucru cu rama (contrar filozofiei stupului cu faguri ficsi), dar altfel ramanem doar spectatori.

Avand in vedere ca cei cinci Warre ai mei astepta inca noii roi ( probabil saptamana viitoare, dupa incetarea ploilor si crestera temperaturii), cele de mai sus sunt doar parerile mele despre cum as face, daca-as fii...daca-as avea...
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 31 Mai 2012, 08:20

Inca mai cred ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, iar premiza ca stuparii nu stiu sa lucreze o consider gresita.Stuparii isi pot da cu parerea insa mai intai de toate trebuie sa asigure albinei libertate de exprimare.Cel putin aceasta este filozofia Stupului Popular.Este un stup neinterventionist.Avem pe piata suficiente modele cu care putem jongla.
Modalitatea profesionala (pastoral) a Stupului Popular este varianta Delon.
Eu nu-mi propun sa desfiintez Stupul Popular deoarece nu-mi place aspectul roitor.Il accept asa cum e si am in permanenta un stoc viabil de albine care se descurca si fara mine. Nu mai departe este acest sezon.Ce-ar fi fost sa hranesc 100 de familii Dadant, artificial expandate, doar pentru ca ploua intr-una si nu pot iesi albinele la cules?
In acest moment iti doresti sa ai cat mai multi warre, tocmai pentru ca se descurca si singuri.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde catalinn » 31 Mai 2012, 11:19

salutare Akkm,
Cum rezolvi cu roirile astea ca la warre e putin mai complicat sa faci roi artificial si nici nu cred ca asta e ideea in acest caz. Pratic le lasi sa roiasca, urmaresti roiurile si le "culegi"? Vreau sa inteleg si sa estimez efortul si implicatiile acestui comportament al unui stup warre versus MER/ME obisnuit.
Adica ai avantaj la warre ca nu cere prea multe interventii pe de alta parte trebuie sa urmaresti ca ramai fara albine...gresesc?
multumesc
catalinn
 
Mesaje: 20
Membru din: 02 Ian 2012, 15:19
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori