Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 11 Sep 2012, 13:29

PICT0025.JPG
Iata cum arata "dispozitivul, aşezat pe poziţie.
Iata un "dispozitiv" simplu, adaptat stupului Warre, pentru efectuarea tratamentului cu Varachet Forte. La primul tratament, facut prin iunie, nu mi-a ieşit chiar aşa cum aş fi dorit. Drept urmare, am construit dispozitivul respectiv. Acesta constă într-o bucată de sită antivaroa, tăiată la dimensiune şi îndoită confort fotografiei. Rolul acestei site este, pe de o parte de a împiedica albinele să iasă din stup sau să se apropie de hartia aprinsă, în timpul tratamentului, iar pe de altă parte, de a asigura un suport corespunzător pentru fâşia de hârtie conţinând substanţa activă, asigurându-i acesteia şi un curent de aer care să o ajute să ardă complet.
Fişiere ataşate
PICT0026.JPG
Vedere din interiorul stupului, se observa cum sita inchide ieşirea, permiţând fumului să treacă, dar împiedicând albinele să se arunce în flacără.
PICT0023.JPG
Am aşezat sita în această poziţie pentru a putea fi observată forma acesteia în secţiune.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 11 Sep 2012, 13:39

Folosind această sită, simplu de confecţionat, tratamentul la stupii Warre poate fi făcut mai uşor, fără riscul de a "prăji" şi câteva albine.
Fişiere ataşate
PICT0029.JPG
Iata şi un hrănitor pentru hrană solidă, realizat după un model franţuzesc. Deschiderea centrală pentru accesul albinelor este de 16 mm.
PICT0028.JPG
După aprinderea hârtiei se oburează urdinişul cu un capac. Aici am un sistem de schimbare rapidă a reducătorului de urdiniş, cu cleme laterale şi cornier de aluminiu 20x20.
PICT0027.JPG
Asa arata sita, înainte de aprinderea hârtiei. Aici am folosit, demonstrativ, o fâşie întreagă, în practică, însă, pentru două corpuri Warre am folosit doar o jumătate de fâşie. (am rupt-o în două)
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 12 Sep 2012, 08:38

Iata inca un motiv pentru care stupii Warre sa fie construiti dupa modelul Abatelui.In cazul unor variante sau adaptari, un limbaj comun devine imposibil.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 21 Sep 2012, 23:57

(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 29 Sep 2012, 16:51

Iată şi supotrul pe care m-am priceput să îl fac. În principiu este un suport pentru doi stupi, dar la nevoie poate fi si pentru trei. Ar putea fi folosit în primăvară pentru înmulţirea artificială (scrie în cartea abatelui). Suportul are nişte ţăruşi care urmează a fi bătuţi în pământ. După asta se stabileşte poziţia orizontală cu o cumpănă.
Fişiere ataşate
DSC00049.jpg
Asa arăta suportul înainte de a fi înfipt în pământ.
DSC00050.jpg
În stânga şi în dreapta suportului sunt stupii care urmează a fi aşezaţi pe suport.
DSC00051.jpg
Cele patru găuri care se văd, folosesc la prinderea fundului stupului de suport. Prin găurile respective vor trece tije filetate care vor avea la capete piuliţe. În partea de sus, câte o piuliţă cu gheară încastrată în fundul stupului, iar în partea inferioară piuliţe fluture şi şaibe.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 29 Sep 2012, 16:58

În continuare să vedem cum s-a făcut prinderea fundului de stup la suport.
Fişiere ataşate
DSC00053.jpg
Patru piuliţe cu gheară au fost încastrate în fundul stupului. În piuliţele respective se înfiletează patru bucăţi tăiate de câte 6 cm fiecare de tijă filetată de 6 (eu am folosit tijă de inox, alegerea mea). În capătul celălalt, patru piuliţe fluture de 6 şi patru şaibe.
DSC00054.jpg
În secţiune se vede că în zona respectivă, fundul de stup este format din doua bucăţi de lemn suprapuse, fiecare cu grosimea de 20 mm. Între ele sunt înglobate piuliţele cu gheară.
DSC00055.jpg
Iată fundul aplicat pe suport. Tijele filetate trec prin găurile făcute în suport.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 29 Sep 2012, 17:13

După care fundul de stup a fost fixat cu şaibe şi piuliţele fluture, apoi am urcat corpurile pe fundul respectiv. Dată fiind perioada, sfârşitul lunii septembrie, le-am pus în pat cald (cu fagurii paraleli cu urdinişul), pentru că nu mai e mult şi se răceşte vremea. Am profitat de ultimele zile călduroase ca să le mai dau un pic de sirop. Am folosit hrănitoare dreptunghiulare din material plastic, cu capacitate de doi litri. Am in lucru şi un hrănitor de lemn de mare capacitate, după modelul abatelui, dar, din păcate n-a fost gata la timp şi trebuia să găsesc o altă soluţie. Acest hrănitor dreptunghiular din plastic, de doi litri capacitate, este un pic mai lung decat interiorul stupului Warre. Stupul are 30 cm interior, hrănitorul are 31,5 cm lungime, pe lăţime încape bine, nu depăşeşte. Ca să-l pot folosi, am făcut un cadru din lemn cu înălţimea de 5,5 cm şi interiorul de 30/33 cm. Pe o parte calcă corect peste corpul de dedesubt, pe cealaltă calcă doar câte 5 mm pe fiecare parte. Am fost nevoit să fac această improvizaţie ca să-l pot folosi, şi a mers. Locul pe unde urcă albinele în hrănitor este sub formă de fantă, pe care am poziţionat-o exact deasupra spaţiului dintre leaturi. Între hrănitor şi leaturi am pus o folie decupată doar în dreptul fantei, astfel încât albinele să aibă cale liberă deasupra, doar spre hrănitor.
Fişiere ataşate
DSC00056.jpg
Se observă aici cum s-a făcut prinderea fundului de suport.
DSC00057.jpg
După care am urcat corpurile pe suport, în pat cald.
DSC00058.jpg
Se observă hrănitorul dreptunghiular instalat deasupra.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 29 Sep 2012, 17:23

Iată câteva imagini cu hrănitorul în funcţiune. Acesta are douăp compartimente, unul în care se toarnă siropul, celălalt, mai mic, prevăzul cu o scăriţă, unde albinele trag siropul. Dup ce nivelul siropului scade la câţiva milimetri, albinele pot intra şi în compartimentul celălalt, luînd şi ultimele picături de sirop. De fiecare dată am găsit hrănitorul uscat, fără nici o picătură de sirop, în niciunul dintre compartimente.
Fişiere ataşate
DSC00058.jpg
Se observă rama, mai mare decât corpul stupului, ca să poată încadra hrănitorul.
DSC00059.jpg
Când hrănitorul este plin, albinele stau doar în compartimentul mic şi trag sirop.
DSC00061.jpg
Am pus acoperişul peste rama care încadrează hrănitorul (deşi nu stă chiar cum ar trebui) şi am legat cu chinga. Data viitoare o să urc şi stupul celălalt pe suport, în acelaşi mod.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 01 Oct 2012, 10:30

Gicuta scrie:http://www.ziare.com/international/stiri-externe/statutul-juridic-al-mierii-stabilit-de-curtea-europeana-de-justitie-1191509

Deschiderea acestei adrese poate cauza cateva disfunctionalitati calculatorului Dvs, asa ne avertizeaza Google.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde jenica67 » 01 Oct 2012, 18:09

Frumos, dar am o observatie la suportul albastru. Lemnul ,daca are cuie in capat, nu poate suporta prin acestea, greutati. Deci stinghia transversala, trebuia sa o puneti pedeasupra celor verticale si sa bateti cuiele, numai pentru mentinerea pozitiei. Asa sper, sa nu aveti surpriza, sa va cada stupii, de pe suport.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde akmm » 02 Oct 2012, 20:11

jenica67 scrie:Frumos, dar am o observatie la suportul albastru. Lemnul ,daca are cuie in capat, nu poate suporta prin acestea, greutati. Deci stinghia transversala, trebuia sa o puneti pedeasupra celor verticale si sa bateti cuiele, numai pentru mentinerea pozitiei. Asa sper, sa nu aveti surpriza, sa va cada stupii, de pe suport.

Ca principiu observatia este corecta, insa daca ne uitam atent la poza la care scrie:,,Se observă aici cum s-a făcut prinderea fundului de suport.'',dand click pe ea si apoi marind, ca are un coltar din tabla in care sunt prinse 8 hozlsuruburi, daca am numarat bine.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde cantemir » 02 Oct 2012, 20:38

akmm scrie: are un coltar din tabla in care sunt prinse 8 hozlsuruburi, daca am numarat bine.

Sunt 8x2x4=64! Migalos, dar frumos!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde jenica67 » 02 Oct 2012, 21:06

Da nu am observat detaliul. Dar daca punea stinghiile invers, adica cea de sus transversala peste picioare, ajungeau doua holsuruburi pe fiecare parte.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 03 Oct 2012, 09:39

Intr-adevar, tăruşii sunt prinşi cu cate un coltar metalic rezistent, si cu cate doua holsuruburi lungi din lateral. Nu zic că e cea mai bună soluţie, asta mi-a venit în minte atunci, este prima versiune. Următorul suport va fi cu siguranţă îmbunătăţit. Există şi un motiv pentru care am lăsat capetele ţăruşilor libere, pentru a putea bate cu ciocanul direct în ele, mi s-a părut mai eficient aşa. Înainte de a pune stupul m-a urcat eu pe suport să văd dacă rezistă. O să folosesc experienţa aceasta pentru a crea un suport mai simplu şi mai rezistent, data viitoare.
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Gicuta » 04 Oct 2012, 21:49

akmm scrie:
Gicuta scrie:http://www.ziare.com/international/stiri-externe/statutul-juridic-al-mierii-stabilit-de-curtea-europeana-de-justitie-1191509

Deschiderea acestei adrese poate cauza cateva disfunctionalitati calculatorului Dvs, asa ne avertizeaza Google.

atunci cautati pe ziare.com :)
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Warre cu leat, fara rama

Mesajde Livius » 15 Oct 2012, 12:24

În fine, am urcat şi celălalt stup pe suport, cu aceeaşi tehnologie şi i-am pregatit pentru iernare. Am făcut şi o poza la unul dintre corpurile complet construite cu faguri, fotografia fiind făcută după întoarcerea invers a corpului. Nu ştiu cam ce rezerve sunt în corp, dar ţinând seama că era destul de greu, presupun că are ceva. Operaţiunea am făcut-o după o mică ploaie, care m-a ajutat să observ că era un pic de apă care stagna pe scândură de zbor. Abatele recomanda în acest sens să se poziţioneze stupul puţin înclinat spre partea din faţa, astfel încât apa să se poată scurge. Soluţia respectivă pare bună atât timp cât stupii nu au foarte multe corpuri, din cauză că, în acest caz, cu cât înalţimea e mai mare cu atât stupul începe să semene cu turnul din Pisa. Cred că, mai degrabă, ar trebui rindeluită puţin scândura de zbor, să coboare cu câţiva milimetri în partea din faţa pentru a facilita scurgerea apei.
Fişiere ataşate
DSC00071.jpg
Noul amplasament al stupilor, ceva mai înalt decât au fost iniţial.
DSC00062.jpg
În corpul acesta, cu startere din fâşii de foaie de ceara, cam de 15 mm lăţime, se observă că s-a construit pe direcţia leaturilor: opt faguri mari şi unul mai mic (bonus).
Simplu, practic, eficient!
Avatar utilizator
Livius
 
Mesaje: 51
Membru din: 05 Mai 2012, 17:49
Localitate: Piatra Neamţ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori


cron