Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 23 Apr 2019, 19:23

Fă la câteva rame însârmarea verticală cu 6 sârme și ondulator.
Pentru asta trebuie să ai speteaza de jos mai lată - 2/1 cm.
Dacă fagurii sunt problema, se vor lăsa și pe aceste sârme.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde vicpo » 23 Apr 2019, 19:49

Lasa citva mm spatiu de dilatare
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 23 Apr 2019, 19:57

20190423_193847_800x450.jpg
Folosesc 5 sârme, faguri nu s-au desprins de pe sarma, îi depozitez în locuri răcoroase, însarmarea o fac pe orizontala cu sarma de inox de 0.45, găurile și introducerea capselele o fac cu perforator de la d-l Vasile de la Alba așa cum se vede și în poze.
Fişiere ataşate
20190423_194016_800x450.jpg
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde ignatov andrei » 23 Apr 2019, 20:51

cristi82 scrie:Spuneti-mi părerea voastră. Am cumpărat faguri artificiali de la o firma din Bistrița . Problema este ca la majoritatea ramelor bagate la construit se onduleaza foita (fagurele) intre ultimele doia sârme de jos ale ramei. Deja începe sa fie enervant. Eu mă gândesc ca numai faguri sunt de vina . Sarma ramelor sunt întinse foarte bine, am capse la rame, sarma de inox. Ce părere aveți și voi . Mulțumesc


Fagurii de Bistrita sunt "infestati" cu putina ceara. :lol: :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 23 Apr 2019, 21:05

ignatov andrei scrie:
cristi82 scrie:Spuneti-mi părerea voastră. Am cumpărat faguri artificiali de la o firma din Bistrița . Problema este ca la majoritatea ramelor bagate la construit se onduleaza foita (fagurele) intre ultimele doia sârme de jos ale ramei. Deja începe sa fie enervant. Eu mă gândesc ca numai faguri sunt de vina . Sarma ramelor sunt întinse foarte bine, am capse la rame, sarma de inox. Ce părere aveți și voi . Mulțumesc


Fagurii de Bistrita sunt "infestati" cu putina ceara. :lol: :lol: :lol:


Asta cred și eu :)
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Closcutz » 24 Apr 2019, 02:13

Rama cu foita postata de tine nu arata rau. Ca sfaturi venite din experienta personala iti spun ca fac insarmarea ramelor tot cu 5 sarme orizontale, folosesc aparat electric (e la ani lumina inaintea la orice altceva), nu folosesc ondulator( l-as da cadou dusmanilor), majoritatea cutiilor cu foi artificiale din stupi tot de Bistrita le am( nu am intampinat probleme deosebite, dar sunt cei mai huliti producatori).
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 24 Apr 2019, 08:20

Closcutz scrie:Rama cu foita postata de tine nu arata rau. Ca sfaturi venite din experienta personala iti spun ca fac insarmarea ramelor tot cu 5 sarme orizontale, folosesc aparat electric (e la ani lumina inaintea la orice altceva), nu folosesc ondulator( l-as da cadou dusmanilor), majoritatea cutiilor cu foi artificiale din stupi tot de Bistrita le am( nu am intampinat probleme deosebite, dar sunt cei mai huliti producatori).


Nu folosesc aparat electric, o sa imi achizitionez unul in curand, oricum nu e asa scump, dar problema nu vine de aici pentru ca lipirea fagurilor i-am facut asa cum trebuie. Anul trecut am folosit alti faguri tot din Bistrita dar de la alta firma dar nu am avut probleme.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde paul » 24 Apr 2019, 08:53

cristi82 scrie:Nu folosesc aparat electric, o sa imi achizitionez unul in curand,

Merge foarte bine si cu o baterie auto ... obosita !
Folosesc de ani buni asa ceva si merge brici !
Problema la tine sunt ... foitele. Am patit si eu asa intr-un an. Am schimbat furnizorul, tot din Bistrita si mi-i aduce acasa, la schimb cu ceara si rame vechi sau contra cost .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde eugen_c » 24 Apr 2019, 09:07

In primii ani cautam sa cumpar faguri galbeni si frumosi, maleabili ...acum ma multumesc cu cei inchisi la culoare si casanti care se brumeaza in timp .
Am incercat de la mai multi producatori si de o perioada buna am ramas client fidel Etta, asta nu inseamna ca nu sunt buni si alti faguri.
Pe langa calitatea fagurilor mai conteaza:
1) calitatea ramelor - obligatoriu din lemn uscat, lateralele cu grosime 10mm (cele mai subtiri se pot deforma si slabi sarma), iar stinghia de jos este indicat sa fie de 10/20 mm(pentru ca fixarea este mai buna si nu permite ca tensiunea sarmei sa apropie lateralele in partea de jos a ramei)
2)modul de insarmare - obligatoriu capse! , 5 sarme orinzotale cu mentiunea ca prima trebuie sa fie la 150 mm de speteaza si o sarma verticala pe mijloc. Sama de inox de 0.4, intinsa foarte bine! (eu nu folosesc ondulatorul- mi se pare o tampenie)
3)lipirea - trebuie folosit un transformator de 12v cu amperaj mic(maxim 4 Ah) ca sa nu deformeze(decaleasca) sarma. Cu toate ca ocupa mai mult timp, eu recomand ca lipirea sarmelor orizontale sa fie facuta din 10 pasi, astfel: se ia unul din cei doi poli ai transformatorului, se fixeaza la jumatatea primei sarme si se impinge putin sarma in jos, iar apoi pentru lipire se conecteaza al doilea pol pe capsa aferenta ... si tot asa..( nu am talentul sa explic, ideea este ca la final sarmele trebuie sa aiba o foarte usoara forma de "V" ... mai ales cele care nu sunt intinse bine)

Fiecare face cum stie ca este mai bine, dar asa fac eu si garantez ca fagurii pot fi montati fara probleme si cu 10 ani inainte de a fi dati la cladit. In stup sunt claditi bine si nu se deformeaza!

Va doresc un an apicol excelent!
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 24 Apr 2019, 09:09

paul scrie:
cristi82 scrie:Nu folosesc aparat electric, o sa imi achizitionez unul in curand,

Merge foarte bine si cu o baterie auto ... obosita !
Folosesc de ani buni asa ceva si merge brici !
Problema la tine sunt ... foitele. Am patit si eu asa intr-un an. Am schimbat furnizorul, tot din Bistrita si mi-i aduce acasa, la schimb cu ceara si rame vechi sau contra cost .

Tot asa am procedat si eu, ii cineva din Bistrita care imi da la schimb cu ceara! Daca o sa fiu sigur ca faguri sunt de vina o sa dau numele producatorului ca sa nu mai ia si alti tapa!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 24 Apr 2019, 09:17

eugen_c scrie:In primii ani cautam sa cumpar faguri galbeni si frumosi, maleabili ...acum ma multumesc cu cei inchisi la culoare si casanti care se brumeaza in timp .
Am incercat de la mai multi producatori si de o perioada buna am ramas client fidel Etta, asta nu inseamna ca nu sunt buni si alti faguri.
Pe langa calitatea fagurilor mai conteaza:
1) calitatea ramelor - obligatoriu din lemn uscat, lateralele cu grosime 10mm (cele mai subtiri se pot deforma si slabi sarma), iar stinghia de jos este indicat sa fie de 10/20 mm(pentru ca fixarea este mai buna si nu permite ca tensiunea sarmei sa apropie lateralele in partea de jos a ramei)
2)modul de insarmare - obligatoriu capse! , 5 sarme orinzotale cu mentiunea ca prima trebuie sa fie la 150 mm de speteaza si o sarma verticala pe mijloc. Sama de inox de 0.4, intinsa foarte bine! (eu nu folosesc ondulatorul- mi se pare o tampenie)
3)lipirea - trebuie folosit un transformator de 12v cu amperaj mic(maxim 4 Ah) ca sa nu deformeze(decaleasca) sarma. Cu toate ca ocupa mai mult timp, eu recomand ca lipirea sarmelor orizontale sa fie facuta din 10 pasi, astfel: se ia unul din cei doi poli ai transformatorului, se fixeaza la jumatatea primei sarme si se impinge putin sarma in jos, iar apoi pentru lipire se conecteaza al doilea pol pe capsa aferenta ... si tot asa..( nu am talentul sa explic, ideea este ca la final sarmele trebuie sa aiba o foarte usoara forma de "V" ... mai ales cele care nu sunt intinse bine)

Fiecare face cum stie ca este mai bine, dar asa fac eu si garantez ca fagurii pot fi montati fara probleme si cu 10 ani inainte de a fi dati la cladit. In stup sunt claditi bine si nu se deformeaza!

Va doresc un an apicol excelent!


Multumesc Eugen pentru informatii.
Ce aparat de lipire faguri imi puteti recomanda, unul pe care la-ti folosit, multumesc.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde marius_sl » 24 Apr 2019, 23:13

[*]
cristi82 scrie:Multumesc Eugen pentru informatii.
Ce aparat de lipire faguri imi puteti recomanda, unul pe care la-ti folosit, multumesc.

Uite ce folosesc eu cu succes. Daca vrei unul la fel, vorbesc cu cine mi l-a procurat si daca mai are si vrei unul, iti dau nr lui de tel sa va intelegeti. Tipul e din Bucuresti. Firele si stecherele nu sunt incluse in pret :lol:
Fişiere ataşate
20190424_154020-459x816.jpg
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Closcutz » 25 Apr 2019, 06:30

marius_sl scrie:[*]
cristi82 scrie:Multumesc Eugen pentru informatii.
Ce aparat de lipire faguri imi puteti recomanda, unul pe care la-ti folosit, multumesc.

Uite ce folosesc eu cu succes. Daca vrei unul la fel, vorbesc cu cine mi l-a procurat si daca mai are si vrei unul, iti dau nr lui de tel sa va intelegeti. Tipul e din Bucuresti. Firele si stecherele nu sunt incluse in pret :lol:

Urat mai arată! Parcă ar fi dintr-o campanie a IGSU despre improvizații in electricitate! :lol:
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 25 Apr 2019, 08:37

marius_sl scrie:[*]
cristi82 scrie:Multumesc Eugen pentru informatii.
Ce aparat de lipire faguri imi puteti recomanda, unul pe care la-ti folosit, multumesc.

Uite ce folosesc eu cu succes. Daca vrei unul la fel, vorbesc cu cine mi l-a procurat si daca mai are si vrei unul, iti dau nr lui de tel sa va intelegeti. Tipul e din Bucuresti. Firele si stecherele nu sunt incluse in pret :lol:

Sunt prea multe fire, si mai greu de manipulat, poate incerc alceva, oricum multumesc!
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde eugen_c » 25 Apr 2019, 08:39

cristi82 scrie:
Multumesc Eugen pentru informatii.
Ce aparat de lipire faguri imi puteti recomanda, unul pe care la-ti folosit, multumesc.


Imi pare rau nu mai are eticheta pe el, dar va pot spune ca este un simplu redresor auto pe care am dat maxim 40 lei.
Il am de vreo 5 ani, in care am incarcat perste 10 baterii auto si am lipit aprox. 3500 de faguri.
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi82 » 25 Apr 2019, 09:10

eugen_c scrie:
cristi82 scrie:
Multumesc Eugen pentru informatii.
Ce aparat de lipire faguri imi puteti recomanda, unul pe care la-ti folosit, multumesc.


Imi pare rau nu mai are eticheta pe el, dar va pot spune ca este un simplu redresor auto pe care am dat maxim 40 lei.
Il am de vreo 5 ani, in care am incarcat perste 10 baterii auto si am lipit aprox. 3500 de faguri.

:) Multumesc
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron