Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 23 Ian 2018, 13:45

Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 23 Ian 2018, 17:00

Pana sa-mi fac presa, am vazut toate filmele astea.Aia cu autoclave e super,Eu nu intentionez sa procesez.
Prin fierbere dispar toate in afara de sporii de loca.Daca nu ai avut asa ceva in stupina si folosesti ceara ta doar pentru tine e ok.Daca iti iei o masura suplimentara si o fierbi in oala sub presiune, e si mai ok.
Aici ne-a adus seriozitatea umana si dorinta de imbogatire. Lucru care nu e rau in sine, dar botezarea cerii, da.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 23 Ian 2018, 17:15

Eu nu am facut referire numai la procedurile propriuzisa.
Defat se poate observa cateva greseli elementare care trebuiau evitate! Si nu numai la ultimul.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Alexandru2018 » 14 Feb 2018, 00:31

Buna Ziua, sunt un producator de faguri artificiali si vreau sa va arat una din problemele calitative a fagurilor artificiali, am cumparat ceara de la stupari am schimbat pe faguri artificialii, am dus niste ceara la topit si mi-a cazut un cub de ceara jos si sa crapat si sa vezi minunea din interior, era ceara pusa ca fatada si in mijloc parafina, daca nu scapam cubul de ceara din mana ceara era topita si erau facuti faguri, am crapat toate cuburile de ceara si am gasit foarte multe kg de ceara cu parafina, multi dintre stupari dau vina pe producatorii de faguri dar numai dvs stiti ce aveti in ceara si ce ceara duceti la producatori, aceasta ceara o si primiti, nu ma refer la toti stuparii ca nu sunt toti oameni la fel, de acuma am sa fac analize la toata ceara si o sa selectez cera buna si ceara rea.
Trebuie sa iau niste masuri, nu vreu sa imi bat joc de munca nimanui stiu cat este de greu sa lucrezi pe fiecare rama si dupa atata munca sa bagi rama in stupina si sa o dea afara fagurele sau sa, se inmoaie fagurele in stup.
Fişiere ataşate
poza-2d1dff83533713a02e76268272c4848710c32d80.jpg
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 14 Feb 2018, 13:01

Eu am apucat si timpurile cand unicul furnizor de faguri era Combinatul Apicol.Calupurile de ceara nu se primeau fara sa se inscribe pe el persoana care il preda.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 14 Feb 2018, 23:24

X
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde tiih » 15 Feb 2018, 11:21

akmm scrie:Eu am apucat si timpurile cand unicul furnizor de faguri era Combinatul Apicol.Calupurile de ceara nu se primeau fara sa se inscribe pe el persoana care il preda.


Exact....fiecare apicultor isi scria numele citet pe calupul de ceara....o adevarata " semnatura" personala....
In plus cei care primeau ceara erau profesionisti,si la cea mai mica suspiciune fata de culoarea,luciu si mirosul cerii..spargeau calupul pentru verificare...
Rar se facea
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde tiih » 15 Feb 2018, 11:24

akmm scrie:Eu am apucat si timpurile cand unicul furnizor de faguri era Combinatul Apicol.Calupurile de ceara nu se primeau fara sa se inscribe pe el persoana care il preda.


Exact....fiecare apicultor isi scria numele citet pe calupul de ceara....o adevarata " semnatura" personala....
In plus cei care primeau ceara erau profesionisti,si la cea mai mica suspiciune fata de culoarea,luciu si mirosul cerii..spargeau calupul pentru verificare...
Rar se faceau masluiri....iar acolo la combinat se respecta si temperatura maxima de sterilizare a cerii si timpul de mentinere....

Acum........ne furam caciulile....unii de la altii...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 15 Feb 2018, 12:05

Lasati povestile. Mai venea si nu odata si de la combinat combinatii de faguri artificiali.
Si asta stiu din propria experienta.
Pun niste poze cu faguri artificiali de vro 20 de ani, si sunt de la combinat, pe fasbooc . Aici nu pot incarca ca sunt prea mari.
Ultima oară modificat de kiloz pe 15 Feb 2018, 12:31, modificat 1 dată în total.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde tiih » 15 Feb 2018, 12:25

kiloz scrie:Lasati povestile. Mai venea si nu odata si de la combinat conbinatii de faguri artificiali.
Si asta stiu din propria experienta.


Despre ce povesti vorbiti? in ce ani,dati detalii ,eu nu am avut parte de conbinatii de faguri artificiali...si nici de ...combinatii....!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde bio » 15 Feb 2018, 13:02

Alexandru2018 scrie:Buna Ziua, sunt un producator de faguri artificiali si vreau sa va arat una din problemele calitative a fagurilor artificiali, am cumparat ceara de la stupari am schimbat pe faguri artificialii, am dus niste ceara la topit si mi-a cazut un cub de ceara jos si sa crapat si sa vezi minunea din interior, era ceara pusa ca fatada si in mijloc parafina, daca nu scapam cubul de ceara din mana ceara era topita si erau facuti faguri, am crapat toate cuburile de ceara si am gasit foarte multe kg de ceara cu parafina, multi dintre stupari dau vina pe producatorii de faguri dar numai dvs stiti ce aveti in ceara si ce ceara duceti la producatori, aceasta ceara o si primiti, nu ma refer la toti stuparii ca nu sunt toti oameni la fel, de acuma am sa fac analize la toata ceara si o sa selectez cera buna si ceara rea.
Trebuie sa iau niste masuri, nu vreu sa imi bat joc de munca nimanui stiu cat este de greu sa lucrezi pe fiecare rama si dupa atata munca sa bagi rama in stupina si sa o dea afara fagurele sau sa, se inmoaie fagurele in stup.



ce vad in imagini nu este parafina asa cum se cumpara din comert ci pare a fi parafina provenita de la luminari de la biserica . Presupun ca doar cineva care lucreaza la biserica avea parafina de luminari provenita de la resturile de luminari sa aiba cantitatea sa faca inmultirea aceea .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Alexandru2018 » 15 Feb 2018, 15:28

M-am gândit si eu la această metodă să scriu pe ceara dar la târguri apicol este foarte greu să scri fiecare persoană si majoritatea stuparilor se grabesc, doar dacă vin cu ceara scrisă de acasă dar asta e imposibil.


Da era ceară de lumânări cu un miros foarte urât, nu vreu să fac publica acea persoana, dar vreu sa privească acest mesaj si să se gândeasca inainte ca ceara pe care o da la schimb se produc fagurii artificiali si nu cred ca iar placea sa primeasca fagurii din ceara pe care mi-a dat-o.
Alexandru2018
 
Mesaje: 23
Membru din: 30 Ian 2018, 22:27

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 15 Feb 2018, 15:57

Pai nu, nu trebuie sa-i spunem numele, sa nu se supere cumva pe noi.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 15 Feb 2018, 16:01

kiloz scrie:Pun niste poze cu faguri artificiali de vro 20 de ani, si sunt de la combinat, pe fasbooc . Aici nu pot incarca ca sunt prea mari.

După ce urcați pozele pe facebook, le copiați în calculator cu, click dreapta, salvează imaginea ca (depinde în ce limbă aveți setat browserul)
Apoi imaginile sunt numa bune de pus pe forum. sunt dimensionate potrivit.
Sau dacă nu, este un prieten care vă ajută cu plăcere ;)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde kiloz » 15 Feb 2018, 17:36

Daca ai curaj îti dau voie!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde Hunbee » 15 Feb 2018, 19:09

Pai da.
Adica ala de facea curat la "morti si vii" aduna frumos ceara de la lumanari si o dadea la vreun stupar,sa faca un leu de langos.
Cate lumanari ard la o biserica mare, oho...afacere facea baiatu'.
Hunbee
 
Mesaje: 507
Membru din: 20 Ian 2016, 20:13
Localitate: Timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori