Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristi_vidican » 19 Ian 2016, 11:06

florinapi scrie:Am incercat mai multi ani sa-mi prelucrez ceara la diverse firme mai consacrate.Nu am reusit.
Am gasit pana la urma langa Sibiu o firma care imi prelucreaza ceara in conditiile cerute de mine.De fagurii facuti din ceara mea sunt multumit,nu mai vorbesc de albine!
Exista o diferenta mare intre fagurii din ceara si ce se gaseste acum prin targuri.

Și care au fost condițiile care nu le-au putut oferi ceilalți care aveau firme de prelucrarea cerii?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde florinapi » 19 Ian 2016, 14:53

Nu ca nu au putut,nu au vrut.Am fost de acord pentru ce am cerut sa platesc o manopera mai mare.
Ce am cerut eu:-sa-mi faca fagurii doar din ceara mea,sa sterilizeze ceara,fagurii sa fie putin mai grosi si taiati la dimensiune.Am vrut si sa fiu de fata intimpul prelucrarii.
Cel de la Oradea mi-a zis ca nu ma poate primi ca vreau sa-i fur tehnologia,dar sa am incredere in el.
Am avut incredere in el destul timp,mi-a ajuns si mie si la altii,cu siguranta.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 19 Ian 2016, 15:52

Treaba e in felul urmator, cred eu.Cand te duci cu ceara ta pana si prelucratorul isi da seama ca ai lucru de calitate.Altfel cautai sa scapi de ea dand la schimb indiferent unde.Da poate sunt eu rautacios.Mie mi-ar placea sa aud pe un producator de faguri ca imi accepta conditiile, dar la pretul lui.Nu ca e lacom ci pentru ca nu-si permite sa iasa in pierdere.Sa-mi spuna pretul si de aici inolo sa functioneze strangerea de mana.Ca sa vezi ca pana la urma totul e sa ai credinta, si asta pentru ca oamenii de incredere, asa ca noi (sic!), lipsesc aproape cu desavarsire...
PS
Hai sa fac si o editare, sa nu creada lumea ca am ceva cu procesatorii.
Problema este ca pentru a-si prelucra propria ceara albinele trebuie sa o mestece/amestece la cald.Drept urmare se aduna ghem si produc caldura ca la forja.Aceasta caldura se invarte in jurul punctului de topire al parafinei si nu al ceri de albine.De aceea pana sa apuce sa-si construiasca celulele, fagurele deja s-a deformat sub actiunea caldurii/greutatii lucratoarelor.Si cum noi suntem mari amatori de celule de trantori, pleznim de bucurie.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde manu » 19 Ian 2016, 18:19

d-le florinapi daca e cel de langa sibiu pe care il cunosc si eu (nu dau nume) ar trebui sa fi ft multumit apropo anul trecut ma pregateam de tirg (Fagaras)si topeam ceara cand la o vorba un prieten zice :am eu pe unul de nota zece , apoi il sun si eu foarte bucuros stabilesc o intilnire (la mine acasa ) . ce sa zic mi a taiat fagurii in pozitia normala la dimensiunea care am vrut-o (de MEA) ia facut mai grosi de ex la un pachet de Dadant sunt doar 49 -50 buc mi a tinut ceara la sterilizat 5 ore la 130 grade a scazut intii scazamantul si apoi mi a calculat manopera ,m-a sunat de vreo 3 ori sa maa intrebe daca sunt multumit cum construiesc albinele ..e un om cu frica de Dumnezeu .si eu foarte multumit
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 24 Ian 2016, 20:48

Daca nu citesc ce zicem pe acilea si nu iau masuri, sa fie sanatosi. In timp, multi or s-o stearga pe plastic...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde cristicomanesti » 26 Ian 2016, 18:56

lucky5strike scrie:Daca nu citesc ce zicem pe acilea si nu iau masuri, sa fie sanatosi. In timp, multi or s-o stearga pe plastic...

Plasticul e sfant la corpurile de recolta. L.am manjit cu ceara din descapaceala...asteapta
albinele cu capul ridicat sa le bag la cladit :lol:
Am si presa din silicon. Cu ea imi fac fasii de 4 cm pentru cuib,unde am deja jum din rame pe faguri naturali.
Stupii is pe 8 rame ME ..in numar de 15 buc. Sunt incepator(pe stupii mei).
cristicomanesti
 
Mesaje: 8
Membru din: 22 Noi 2013, 18:18

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde manu » 28 Ian 2016, 13:20

dupa o noua discutie cu producatorul de foite mi am reamintit : sterilizarea 7 ore pina ajunge la 130 grade , 1/2 ore fierbere , 8 ore de racire lenta pina ajunge la 80 de grade cind incepe prelucrarea ; ceara ca sa o considere autentica (calup) trebuie sa fie brumata adica acea pojghita sau nuanta de bruma de pe suprafata ei .Un singur kg de parafina la 100 kg de ceara impiedica acea brumare.PE MP am permisiunea lui sa va dau nr de telefon . el zicea asa cum zice si florinapi : albinele vor fi foarte multumite si ele va vor arata seriozitatea producatorului .
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 28 Ian 2016, 14:14

Mai, nu vreau sa par carcotas, dar daca eu imi aduc propria ceara la prelucrat nu are nici o relevanta daca e brumata sau nu.Si cu siguranta, atata timp cat nu este doar din capaceala, ceara din faguri reformati contine si diferite adaosuri.Eu unul sunt multumit daca se pastreaza doar acea cantitate remanenta.Plus ca, dupa prelucrari succesive si aport de ceara de capaceala sau rama claditoare, pe total parafina devine din ce in ce mai putina.
Fac acest comentariu si amintindu-mi ca din topitorul solar imi venea miros de gudron.Exclus ca albinele sa prelucreze titei.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde mausica » 28 Ian 2016, 14:17

florinapi scrie:Am vrut si sa fiu de fata intimpul prelucrarii.
Cel de la Oradea mi-a zis ca nu ma poate primi ca vreau sa-i fur tehnologia,dar sa am incredere in el.
Am avut incredere in el destul timp,mi-a ajuns si mie si la altii,cu siguranta.

Dar oare ce probleme a avut de nu a fost de acord cu aceste simple cerinte ????
Ce cantitate minima de ceara tre sa ai ca sa prelucreze ??
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde manu » 28 Ian 2016, 14:39

d-le akmm daca dumneata topesti fagurii care au fost claditi cu siguranta ca ceara din calup va avea acea brumare pe ea dar intr-un timp mai lung decat cea din capaceala cel in cauza -producatorul- isi ia si el o masura de siguranta pentru ca daca o sa -i duc parafina in loc de ceara mai tirziu o sa -i bat lui obrazul si in plus tankul are in partea de jos echivalentul a 40 kg ceara sub gura de alimentare a presei pe care de cele mai multe ori este ceara lui si nu i convine sa si o amestece cu o eventuala parafina
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde akmm » 28 Ian 2016, 15:32

Atunci bine ca imi convine mie sa amestec cu ce are acolo in tanc.Pana la urma e vorba de incredere.Ori increderea se castiga, nu se da neconditionat.Sunt si de parere ca prin astfel de discutii vom gasi in final omul de incredere la care sa apelam.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde manu » 28 Ian 2016, 15:44

d-le akmm va inteleg si eu am fost tot asa de reticent sa fi vazut dumneata cand m-am intilnit prima data cu el eu reticent pe fata , el la fel....ca doi cocosi care se studiaza ;) ; ceara din tanc cele 40 de kg poate fi si a celui care vrea sa si faca faguri numai ca aia o ia inapoi sub forma de calup la scurgerea instalatiei care se face obligatoriu la final si deci ce aduce apicultorul aia iese ...in privinta parafinei el se asigura ca ceara sa fie brumata si pentru ca un amestec de parafina incurca la temperatura de lucru a matritei
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde tuturicius » 28 Ian 2016, 19:22

akmm scrie:Problema este ca pentru a-si prelucra propria ceara albinele trebuie sa o mestece/amestece la cald.Drept urmare se aduna ghem si produc caldura ca la forja.Aceasta caldura se invarte in jurul punctului de topire al parafinei si nu al ceri de albine......

Pai si nu se frig daca fac asa caldura mare? :P
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 20:59

Ce variante de lucru avem?

1. Dau ceara si primesc "paraceara" profilata? Nu dau inainte.
2. Bag si eu parafina in calup? Imoral.
2. Trec pe 3/4 si faguri de plastic? Cam scump.
4. Imi fac eu fagurii? E o varianta...


:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde manu » 29 Ian 2016, 22:16

d-le lucky5strike daca doriti va dau un nr de tel binenteles pe mp si cred ca veti gasi exceptia
manu
 
Mesaje: 51
Membru din: 07 Apr 2011, 23:41

Re: Despre fagurii artificiali, la zi.

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2016, 22:20

Chiar te rog, m-ai facut curios. Eu sunt mai exigent de felul meu... este doar parerea mea visavis de ce este pe piata... si calitatea fagurilor chiar conteaza.

Posibil ca fagurasii mai sunt parafinati in exces pentru a rezista drumurilor si trambalarilor de pe la toate targurile patriei...

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori