Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce sa fac!!!

Mesajde socaciu » 08 Iul 2015, 18:50

Azi, de la caldura cred, a cazut fagurele de pe o rama din cat plina cu miere si a curs peste cuib pana pe urdinis si jos...
A luat cu ea un castron de albina care e naclaita jos in miere. Restul nu pot intra sau iesi ca fundul stupului e plin de miere.
Cat de grav e!!???
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde socaciu » 08 Iul 2015, 18:52

Am luat rama desigur dar am vazut destul de tarziu, din intamplare.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde socaciu » 08 Iul 2015, 18:53

A curs chiar pe cuib, peste puiet. Nu stiu matca daca a prins-o.
E ceva de facut???
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde DoarEu » 08 Iul 2015, 19:36

Deci,eu as face asa:
As lua un stup gol si as pune toate ramele din cel naclait in cel gol.As lua catul si as scoate ramele cu miere pe care le-as pune undeva(ca sa nu se rupa alta) si as pune rame goale in loc sau cat de cat goale.Albina naclaita as pune-o la urdinis sau in cutie...
Puietul poate fi salvat daca mai ajuti albinele sa curete mai repede mierea.Cel mai important e sa schimbi stupui si sa pui 1-2 rame goale in magazie.sa aiba unde pune mierea care o aduna dp fagurii cu puiet din cuib.
Sanatate multa!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde Mircea_63 » 08 Iul 2015, 19:43

1, Curatenia... te descurci.
2, Pune pe capace cate un brat de fan, crengi... acopera-le cu ceva sa nu mai bata soarele chiar asa. E rau cand ai albina prea aglomerata pe rame, dar pe canicula e si mai rau daca nu ai acoperire suficienta. Ele ventileaza -saracutele- dar daca sunt putine in raport cu ramele, atunci nu fac fata. Poate fi si asta o cauza, dar evident... canicula e principala cauza.
Umbreste-le cu ceva.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde socaciu » 08 Iul 2015, 20:01

Multumesc pentru raspunsuri!
Vad ca s-au mai tras inauntru, nu mai stau pe fata stupului. Sunt multe pe scandura de zbor si curata. Sper sa fie OK. Din fericire rama a fost prima la margine in cat si a curs peste primele doua de jos. Am apucat sa o scot destul de repede cred, ca mai era destula miere in fagurele rupt.
M-am gandit si eu sa schimb cutia , dar nu am niciuna goala. Am facut cateva roiuri si am tot ocupat ca nu am prea multe cutii, sunt la inceput de drum.
Oricum am reusit sa imi fac cateva matci in primavara si daca a murit matca am cu ce sa o inlocuiesc.
Imi e mila de cele moarte jos in balta de miere!
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde Mircea_63 » 08 Iul 2015, 20:24

Stai linistit ca matca n-are nimic. Este sperioasa si in caz de ceva se retrage in zona sigura, ori acolo n-a fost ceva brusc. In plus, acolo unde s-a topit a fost si o zona de discomfort pentru ea. SIGUR s-a retras si e protejata de albine.

In privinta curateniei... daca ai luat rama scursa, mai departe isi fac ele curat. Ramane riscul de declansare a unui furtisag. Daca au apucat sa curete si sa-si ia inapoi mierea, dispare si acest risc. Mai depinde si de cat de populata si infometata e stupina ta si cele din vecini.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde jenica67 » 08 Iul 2015, 21:27

Daca nu ai aerisire in capac, pune doua baghete de 5-10 mm pe magazie, sa tina capacul usor departat, sa creezi un curent de aer, care sa mai scada temperatura in stup. Pe capac afara pune dou lateti, cat mai grosi si peste pune o scandura, azbociment, ce ai, sa preaia respectiva caldura, sa nu mai ajunga direct la capac. Nu ar strica sa ai urdinisul deschis la maxim, sau cel putin plasa pe portiunea care acum o ai inchisa.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ce sa fac!!!

Mesajde socaciu » 08 Iul 2015, 21:58

Multumesc tuturor!
Au facut curatenie si au lins si o parte din albinele de pe jos.
Nu au avut timp sa ia toata mierea de jos pentru ca s-a intunecat si acolo au mai ramas albine inecate, mai mult trantori ca sunt mai neajutorati.
Din fericire aveam un linoleum pus jos in fata stupului respectiv asa ca am putut indeparta acum pe seara mierea pentru a nu declansa furtisag maine dimineata. Au mai ramas cativa stropi prin iarba dar sper sa fie bine. Stupul e bine populat.
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges


Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori